Már kovácsolják Paks II. reaktortartályát
Megkezdődött a Paks II. Atomerőmű 5. blokkjához készülő reaktorberendezés gyártása az Atomenergomas Szentpétervár melletti, kolpinói üzemében.
www.vg.hu
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
A cikkre reagálva:Egyre több, határozottabb bizonyíték hogy Ukrajna ügyében a tengeren túli narratíva írók titokban már lemondtak a Nyugat általi, totális kontrolljáról erről a már politikailag is felvásárolt gazdasági gyarmatról.
Ma publikálásra került egy 2030-ig elképzelt, friss magyar tanulmány a villamos energia rendszerünk szükséges és lehetséges fejlesztési irányainkról, az összes szomszédos ország bevonásával, azok jellemzőinek figyelembevételével:
Aszódi Attila: Paks II. nélkül nem megy, de akkumulátoros beruházások nélkül sem
Az európai országok villamosenergia-ellátása számos kihívással néz szembe, mint például a szén-dioxid-semlegesség elérése, az emelkedő árak kezelése, a fosszilis tüzelőanyagoktól és azok importjától való függőség csökkentése. E célok elérése érdekében valamennyi európai ország...www.portfolio.hu
Ukrajna vonatkozásában a tervkészítők teljesen lemondtak arról, hogy arrafelé értelmesen ki lehetne használni a 2016-os EU-Ukrán energetikai terv értelmében már általunk 18,5 milliárdért létrehozott Szabolcsbákai 750 kV-os transzformátor állomást. Ez elvileg 1 Paksnyi, 2000 MW energia átvitelre lenne alkalmas - most már feleslegesen megy a vezeték Ukrajnába.. A többi 400 , és 220 kV-os most is üzemelő magyar vezetékkel kiegészítve a 2016-os EU-s energia terv értelmében onnan összesen 2880 MW import jöhetett - volna.
A mostani tanulmány készítői nyilván olyan információval rendelkeztek amivel mi nem - hogy Ukrajna felejtős lesz villamos energia szempontjából - is.
A Portfolió olyan szinten hozta ezt az anyagot, hogy valamit a szakmán kívüliek is értsenek belőle.A cikkre reagálva:
Ezért röhögtem, amikor anno a megboldogult Molnibalage húzatta azt a propaganda fogást, hogy a megújulókat használhatóbbá tevő akkus megoldásokat mindig 12-24 órás áthidalásra kezdtek el gazdasági számításokat eszkábálni. Pedig....
Mérhetetlen ökörség az, ha egy ilyen rugalmas technológiát nem használunk ki a grid működtetésére.
Az eladó oldaláról. Így van ,ahogy mondod.Így elmondhatjuk hogy a hülyének is megéri a napelem és a szélgenerátoros villany vásárlása..
Vizsgáld meg, hogy hogyan jöttek ki ezek a költségek. Ezek hogyan alakulnak akkor, ha csak az üzemeltetést vagy a teljes költséget vizsgálod. (Létesítési és megsemmisítési költséget is!)A Portfolió olyan szinten hozta ezt az anyagot, hogy valamit a szakmán kívüliek is értsenek belőle.
A cikkből Nekem elsősorban az ragadta meg a figyelmemet , hogy Ukrajna már teljesen ki van hagyva a távlati energiatervekből - is, ezért illesztettem az ukrán rovatba.
A tanulmányuk igen bonyolult, különböző számítógépes programokkal végzett szimulációkon alapszik, itt lehet szakmailag megnézni:
Investigating the role of nuclear power and battery storage in Hungary's energy transition using hourly resolution electricity market simulations
Electricity supply in European countries faces a number of challenges, such as achieving carbon neutrality, tackling rising prices, reducing dependenc…www.sciencedirect.com
Én azért mindíg "sötét lónak" tartom az akkumulátoros tárolást. A legnagyobb probléma, ha már a mindenki számára elfogadhatatlanul magas nap és szélenergia árára (30 - 50 Ft / kWh) ezt még rátesszük, jó minőségű (uj) LiFePO4 akksik esetén a kWh ár már felmegy 100 Ft / kWh nagyságra. Ki a fenének kell mint magánszemély vagy vállalkozás ez az áram ár?
A 35 - 50 Euro / MWh-ás spot ár most is a kötelezően rátett, átvett zöldenergia miatt felugrott, vállalkozásoknak most is 160 Euro / kWh-ért adják. Ez a 3 X os, még akkutelep nélküli ár is felér egy gazdasági bukással.
Ezzel szemben ott van az atomerőművi üzemeltetési költség 6,5 Ft / kWh-val...
Így elmondhatjuk hogy a hülyének is megéri a napelem és a szélgenerátoros villany vásárlása..
Az akkumulátoros tárolás szerepét tekintve az energia hálózaton két részre oszthatók a szerepük:Vizsgáld meg, hogy hogyan jöttek ki ezek a költségek. Ezek hogyan alakulnak akkor, ha csak az üzemeltetést vagy a teljes költséget vizsgálod. (Létesítési és megsemmisítési költséget is!)
Az akkus tárolás nem csak megújulók miatt szükséges, de a teljes grid rendszerüzemeltetését segíti.
Ezzel úgy tudsz költségcsökkenést elérni, mintha a hálózati fogyasztók egy jelentős részét átpakolnád az vezérelt fogyasztói hálózatra.
Fontos még, hogy az akkuk megtérülését (és ezzel együtt a költségét) 20 évre számolták, de ez csak egy referencia miatt volt így.
Látszik hogy a F.O.S médiának az a szerepe, hogy állandóan félelemben kell tartania a tömegeket, legalább hetente valamiért hisztiztetni kell őket. A konfliktus első évében is sok olyan cikket írtak, hogy az oroszok lövik az erőművet. Az azért volt érdekes mer az a terület 2022 március 22-től a mai napig stabilan orosz ellenőrzés alatt áll. Kérdésem az lenne hogy tán az oroszok saját magukat lötték, ennyire perverzek? Az ukrán, erőmű elleni támadások rohamcsónakokkal, bárkákkal mind véres kudarcba torkoltak. Ujabban megint ukrán támadások vannak az atomerőmű területére - ez szándékos hülyeség ukrán részről, hogy az egész világ közvéleményét oda irányítsák, megidézve Csernobil szellemét is rettegtessék a polgárt.Csernobil után újra egy ukrán atomerőmű miatt aggódik a világ
Mennyire ellenálló a zaporizzsjai atomerőmű dróntámadásokkal szemben? Aszódi Attila írása.index.hu
Hmm "Ukrajna orosz lerohanása óta" írja a cikk főmondata - tán lemaradtam valamiről? Vagy időjóssal állunk szemben?"Katar 6 milliárd dollár értékben adott megbízást egy kínai hajógyárnak, hogy összesen 18 cseppfolyósított földgázt, azaz LNG-t szállító speciális hajót építsen neki. A Bloomberg szerint egy modern, nagyméretű típusról van szó, amely 271 ezer köbméter LNG szállítására alkalmas. Nyolc hajót 2028-ban és 2029-ben, a többi járművet az azt követő két évben fogják leszállítani."
Katar egy egész flottát rendel, hogy rengeteg gázt hozhasson Európába
Ukrajna orosz lerohanása óta szinte bármennyi cseppfolyósított gázt el lehet adni a világban, így Katar felkészül rá, hogy el is szállíthassa, ami csak kifér a csövön.www.economx.hu
Így látom én is.Hmm "Ukrajna orosz lerohanása óta" írja a cikk főmondata - tán lemaradtam valamiről? Vagy időjóssal állunk szemben?
Az LNG jelentős energiaveszteséggel cseppfolyósított földgáz, amit hajózás után vissza kell alakítani, hogy csővezetéken ismét szállítható - földgáz legyen belőle.
Hogy ezért a magasabb ára is megérje a vásárlóknak muszályból venni, kellett megszüntetni a keleti irányba menő, hosszú évtizedekig működött földgáz összeköttetéseinket.
Az áremelés jót tesz majd az ipari és energetikai termelésünknek szerte az EU-ban. Ha eddig nehezen volt tartható a világpiaci versenyképesség az EU-s ipari termékekkel, mi lesz ezután?
Eddig legalább működött az oroszok földgáz árletörő fegyvere.
Ráadásul az USA úgy tervezte, hogy a palagázát kelet - Ukrajnában kezdi kitermelni, a Nagy Fehér Főnökünk családja által 2014-ben megszerzett ukrajnai Burisma szénhidrogén kitermelő cégen keresztül. Ehhez a cég még egész ukrajna feltérképezett lelőhely területére megkapta a koncessziós kitermelési jogot - gondolom a Főnökünk két szép kék szeméért.Így látom én is.
Az amcsi mindenáron gyengíteni akarta az oroszokat, az EU-t és el akarta adni a palagázát. Ezért némi befektetéssel és különféle meggyőzéssel eszközként használja az ukrán embereket, az EU vezetése kútba ugrasztotta a tagállomokat.
Így lett a kínai hajógyáraknak többletmunkája.
Elkészült a Lengyelek negyedik LNG tankere. Ezzel a vásárolt gázt saját maguk tudják szállítani, és így például az USA -ból az amerikai tőzsdei árhoz kötve tudnak gázt vásárolni.Hmm "Ukrajna orosz lerohanása óta" írja a cikk főmondata - tán lemaradtam valamiről? Vagy időjóssal állunk szemben?
Az LNG jelentős energiaveszteséggel cseppfolyósított földgáz, amit hajózás után vissza kell alakítani, hogy csővezetéken ismét szállítható - földgáz legyen belőle.
Hogy ezért a magasabb ára is megérje a vásárlóknak muszályból venni, kellett megszüntetni a keleti irányba menő, hosszú évtizedekig működött földgáz összeköttetéseinket.
Az áremelés jót tesz majd az ipari és energetikai termelésünknek szerte az EU-ban. Ha eddig nehezen volt tartható a világpiaci versenyképesség az EU-s ipari termékekkel, mi lesz ezután?
Eddig legalább működött az oroszok földgáz árletörő fegyvere.
Mivel a Kalcium-karbonát vagyis mészkő finom por alakban válik ki, amit az oldatból leszürhetünk - amely egyből mehet a cementgyártásba, hiszen akkor nem kell a mészkövet kibányászva, azt aprítani..Csábító, mint a mézeskalács ház, de a klímaváltozást nem fogja megoldani a biomassza energetikai felhasználása
A magyar klímapolitika is erőteljesen támaszkodik a technológiára, szükség is van rá, de nem tudja helyettesíteni a kibocsátáscsökkentést és a természetes szénelnyelők helyreállítását.telex.hu
Az amerikai gáztőzsdei ár az mindig is jó lett volna az EU piacra is. A gond a rendkívül magas költségű LNG-vé alakítással és az oda - vissza fuvarköltséggel van.Elkészült a Lengyelek negyedik LNG tankere. Ezzel a vásárolt gázt saját maguk tudják szállítani, és így például az USA -ból az amerikai tőzsdei árhoz kötve tudnak gázt vásárolni.
Fourth LNG carrier for charter with ORLEN delivered to Knutsen
Knutsen Group has welcomed the fourth newbuild LNG carrier that will be chartered to PGNiG Supply & Trading, a part of ORLEN Group.www.offshore-energy.biz
Az LNG nem annyira drága mint sokan gondolják. Régebben olvastam valahol, hogy kb. 4000 km a határ. Ez alatt olcsóbb a vezetékes szállítás, felette viszont az LNG. Természetesen csak akkor, ha mindkét infrastruktúrát a semmiből építed ki, és van választási lehetőség. (szárazföldön nem tudsz LNG hajót üzemeltetni, az óceán alatt meg 6000 km-es vezetéket építeni)Az amerikai gáztőzsdei ár az mindig is jó lett volna az EU piacra is. A gond a rendkívül magas költségű LNG-vé alakítással és az oda - vissza fuvarköltséggel van.
Hogy az LNG project fusson, ezért kellett az olcsóbb, vezetékes orosz gázt szándékosan "kigolyózni" az EU piacáról
Ez a gázerőműveknél, lakossági fogyasztóknál, az ipari nyersanyag gáz áremelkedésével gazdasági csőd felé menetelést hozott.
A gázból készül az összes műanyag, gyógyszer alapanyag, műtrágya, robbanószer, festék, savak, lugok stb.. Nem helyettesíthető alapvető ipari nyersanyag.
Pld a ruha is ami rajtunk van, már átlag 50% feletti műanyag tartalommal bír..