Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 630
9 175
113

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 994
16 175
113
" A Direkt36 új részleteket tudott meg az Orbán kormány nukleáris ügyekben folytatott nagyhatalmi játszmáiról"

Egy ilyen "méretű" országunkkal szemben követik el a nagyhatalmak a játszmákat, nem mi fújjuk a passzátszelet, ezt be kell látni, minden pávatánc ellenére. Hogy ennek megfelelően miért nekünk kellene ismételten és már sokadjára ezért a "tanulópénzeket" megfizetni?
A régebbi posztokon beszélgettünk arról, hogy ki építhet-ne atomerőművet Magyarországon, és milyen feltételekkel?

A tengerentúlról "favorizált" Westinghouse ügyeiről amelyek bennünket is érintenek, kicsit részletesebben:
A Paksi Atomerőműbe az orosz TVEL mellett Westinghouse valóban szállított üzemanyagot a 1993 és 1998 közötti években.

Felmerült problémák:
Üzemanyag-kazetták deformációja:
A Westinghouse által szállított üzemanyag-kazetták a reaktorban való használat során deformálódtak. Ez különféle műszaki problémákat eredményezett a reaktor működése közben, beleértve a kazetták eltávolításának és cseréjének nehézségeit.

Nem megfelelő kompatibilitás: A Westinghouse által szállított üzemanyag-kazetták nem voltak teljesen kompatibilisek a Paksi Atomerőmű eredeti szovjet gyártású reaktoraival, amelyeket az orosz TVEL által szállított fűtőelemekre terveztek. Az eltérő tervezési jellemzők miatt az új kazetták nem viselkedtek megfelelően a reaktorban.

Gazdasági és műszaki problémák: A fent említett problémák mellett az üzemanyag-kazetták magasabb költségei és egyéb műszaki gondok is hozzájárultak ahhoz, hogy a Westinghouse és a Paksi Atomerőmű közötti együttműködés nem folytatódott.

Tehát felemrül az a kérdés hogy miért kell olyan céget választani, aki rosszabbúl, kiszámithatatlanul teljesít, nem megfelelő műszaki paraméterű és biztonságú terméket? Ráadásul drágábban - igy a hülyének is megéri.. Ráadásul nemrég csődbe ment és a maradékot felvásárolták, a nevet megtartva, de nem tudom hogy ezáltal teljesítőképességét is helyrepofozták volna , az atomon nem érdemes kisérletezni, mint ahogy a Csernobili is kiborult..

Csehország 2020-ban kizárta a tendereztetésből a Westinghause-t. Ennek a műszakiakon kívül az is az oka , hogy másik földrészről származó beszállítót nemzetbiztonsági okokból sem érdemleges választani..

A cikkben szereplő francia Framatome ANP cég okozta a Paksi üzemelés eddigi legsúlyosabb besorolású nukleáris balesetét:
2003 április 10-én, az általuk szállított, kiégett kazetta pihentető és mosóberendezés hibája miatt a kazetták felhevültek, kihasadtak kiszabadult belőlük a szellem - a rendkivül sugárzó radioaktív selejt anyag. Szerencsére zárt maradt a mosótartály a 30 kazettával, nem került ki a reaktorcsarnokba ez az anyag, így ez az eset a nemzetközi skálán az INES 3 - súlyos özemzavar szintjén maradt , a II. sz blokkot le kellett állítani, a kezelőszemélyzet és a lakosság rendkívül alacsony, de már mérhető sugárzásterhelése növekedése mellet ... Nem csoda hogy ez után felejtős lett Pakson a francia termék használata - de mint látjuk ezek a "kis" problémák a cikkban meg sem lettek említve..

Ami az atomerőmű kérdést egyértelműen eldöntheti: Az orosz ajánlatban szerepel az is, hogy visszamenőleg elszállítják az összes, a 80-as évektől is itt tárolt kiégett fűtőelemet újrafeldolgozásra. Ezt ráadásul felújított üzemanyagként ismét használhatjuk az orosz reaktorokban. Így nemcsak az enyhény szólva "veszélyes" hulladéktól szabadulunk meg - hanem jóval olcsóbb lesz az üzemanyag.
Lehet a környezetvédőknek örvendezni lenne miért - a magyarban tárolt hulladék összsugárzásának nagyságrendekkel való csökkentéséért.
Tehát az orosz olyat ajánl - amelyet egyetlen beszállító sem mer bevállalni - jelenleg. No meg a "gumibugyi" is első a világon, mely olvadék megfogására szolgál.. Ez kellett volna Csernobilire, és Fukisimára is, most Zöld-ség ügyben is sokkal kevesebb gondunk lenne..

A Paks III . project így értelmezésem szerint nem azért került tavaly teritékre, mert a belekezdett Paks II. projecthez épp ésszel ki kellett - vagy lehetett volna golyózni az orosz beszállítót. Ha kiszámítjuk hogy a közlekedésünket szénhidrogén mentesre kell "áterőszakolnunk " pikk - pakk, akkor a Paks III zsinor termelésére is szükség lenne a másik 2 atomerőmű mellett főleg h a Paks I. sem örökéletű, de nagyon jól tartja magát egyes más régen üzemelő erőmű típusokhoz képest, amelyek a franciáknál és amerikában is pár éveken belül muszály leállításra kerülnek..

"Volt egy ötlet az oroszok kiszorítására a paksi bővítésből, de elbukott Orbánon" ez a média hajhász mondat ezért nem állja meg a helyét.
Orbánnak is mint minden uralmon lévő politikusnak megvan a magához való esze, nem követ el olyat, ami gazdaságilag - politikailag még jobban alávágna az országnak, mint amiben helyzetben most van.. Az legalább egy jó pont hogy az ilyen, kívülről jött ötletnek (utasításnak) próbáll ellenálni..
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Az oroszokon ás a kínaiakon kívül senki nem tud a világon atomerőművet építeni. Egyszerűen már nincs birtokukban a technológia. A már megtapasztalt nyugati selejtre pedig nem vagyunk kíváncsiak, mert nem fogunk súlyos nukleáris balesetet veszélyeztetni ideológiai okból! Ugyanaz van most a nyugati atomenergia iparral, mint Csernobil idején az orosszal: nem elég biztonságos, nem elég minőségi, de ideológiai okból nyomják.

A Nyugat semmit nem tanult Csernobilból, hanem lemásolja a csernobili katasztrófát okozó ideológiai-politikai tényezőket, miszerint mi vagyunk a legjobbak és legföljebb hallgatunk mint ez a Telex cikk a súlyos kudarcainkról, biztonsági kockázatainkról és közben az egykori szovjetnél is alacsonyabb szintre épül le a nyugati atomipar technológiai felkészültsége, mint azt az elmúlt évtizedek kudarcai, balesetei mutatják.

Ellenben az oroszok mindent megtanultak és rettentő sokat fejlődtek. Ők a legjobbak. A kínaiak pedig lenyúlták az utolsó még hidegháború ideji nyugati innovációkat, mert azok épültek be jópár kínai reaktorba és azt egyesítik az oroszoktól tanultakkal. Ez kicsit kockázatos a nyugati irányból jövő technológia miatt (aminek nincs utánpótlása és a Nyugat technológiai hanyatlása már a hidegháború végén folyamatban volt, de lehet, hogy ők a jövő, akik még a mostani oroszoknál is jobbak, megbízhatóbbak, biztonságosabbak lesznek!

A telexesek ebben a cikkben úgy hallgatták el az igazságot a nyugati atomtechnológia kizárásáról többek közt a franciák okozta legsúlyosabb magyarországi nukleáris baleset következtében, ahogy a szovjet cenzor a Csernobil sorozatban kihúzta feketével azokat az információkat, amiknek ismerete megelőzhette volna a balesetet.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 994
16 175
113
Az oroszokon ás a kínaiakon kívül senki nem tud a világon atomerőművet építeni. Egyszerűen már nincs birtokukban a technológia. A már megtapasztalt nyugati selejtre pedig nem vagyunk kíváncsiak, mert nem fogunk súlyos nukleáris balesetet veszélyeztetni ideológiai okból! Ugyanaz van most a nyugati atomenergia iparral, mint Csernobil idején az orosszal: nem elég biztonságos, nem elég minőségi, de ideológiai okból nyomják.

A Nyugat semmit nem tanult Csernobilból, hanem lemásolja a csernobili katasztrófát okozó ideológiai-politikai tényezőket, miszerint mi vagyunk a legjobbak és legföljebb hallgatunk mint ez a Telex cikk a súlyos kudarcainkról, biztonsági kockázatainkról és közben az egykori szovjetnél is alacsonyabb szintre épül le a nyugati atomipar technológiai felkészültsége, mint azt az elmúlt évtizedek kudarcai, balesetei mutatják.

Ellenben az oroszok mindent megtanultak és rettentő sokat fejlődtek. Ők a legjobbak. A kínaiak pedig lenyúlták az utolsó még hidegháború ideji nyugati innovációkat, mert azok épültek be jópár kínai reaktorba és azt egyesítik az oroszoktól tanultakkal. Ez kicsit kockázatos a nyugati irányból jövő technológia miatt (aminek nincs utánpótlása és a Nyugat technológiai hanyatlása már a hidegháború végén folyamatban volt, de lehet, hogy ők a jövő, akik még a mostani oroszoknál is jobbak, megbízhatóbbak, biztonságosabbak lesznek!

A telexesek ebben a cikkben úgy hallgatták el az igazságot a nyugati atomtechnológia kizárásáról többek közt a franciák okozta legsúlyosabb magyarországi nukleáris baleset következtében, ahogy a szovjet cenzor a Csernobil sorozatban kihúzta feketével azokat az információkat, amiknek ismerete megelőzhette volna a balesetet.
A Csernobili balesetet is egy kissé más szemmel nézem az idők múlásával, mikor az első iparági elemzéseket tanulmányozhattam annak idején. A mag leolvadásos esetekre visszanézve, ott valójában azt a helyzetet tesztelték, hogy mi van akkor ha pld egy háború következtében a teljes terhelés alatt futó blokk - leválik az őt "fékező+ villamos hálózatról annak meghibásodása esetén. Ez lehet egy egyszerű távvezeték szakadás is harci cselekmények, vagy más katasztrófa, pld földrengés, hurrikán hatására..

Ezt tesztelték, a generátor gyors legerjesztő egység valamint a turbina gyors zár szelepének modellezés helyett - éles, üzem alatti vizsgálatával.
Ez nem más mint amiről már többször írtam - a III. Vh-ra való felkészülés jegyében zajlott - gyakorlatozás ilyen, hálózatról való leválás esetére.

Egyébként érdekes az eset annyiból, hogy a generátor gerjesztő körét és a turbina gyorszár müködését - lehetett volna gyakorolni tán egy nagyobb szenes erőmű berendezésén is..
Persze ezeket a teszteket nem egyszerű így élesben megcsinálni mert mint bekövetkezett, a helytelenül sok hibával elkövetett kisérlet végül a blokk nem várt leolvadásához vezetett.
Azt is meg kell azért említeni , hogy ilyen esemény bekövetkeztéhez azért nagyon sok tényező együttes hatásának következménye volt, amit hosszúsága miatt nem kívánok elemezni.

Pld eleve nem túl jó ómen egy grafitmoderátoros szaporító reaktorral kisérletezni , 0 és 100% teljesítmény között rángatni..
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
A Csernobili balesetet is egy kissé más szemmel nézem az idők múlásával, mikor az első iparági elemzéseket tanulmányozhattam annak idején. A mag leolvadásos esetekre visszanézve, ott valójában azt a helyzetet tesztelték, hogy mi van akkor ha pld egy háború következtében a teljes terhelés alatt futó blokk - leválik az őt "fékező+ villamos hálózatról annak meghibásodása esetén. Ez lehet egy egyszerű távvezeték szakadás is harci cselekmények, vagy más katasztrófa, pld földrengés, hurrikán hatására..

Ezt tesztelték, a generátor gyors legerjesztő egység valamint a turbina gyors zár szelepének modellezés helyett - éles, üzem alatti vizsgálatával.
Ez nem más mint amiről már többször írtam - a III. Vh-ra való felkészülés jegyében zajlott - gyakorlatozás ilyen, hálózatról való leválás esetére.

Egyébként érdekes az eset annyiból, hogy a generátor gerjesztő körét és a turbina gyorszár müködését - lehetett volna gyakorolni tán egy nagyobb szenes erőmű berendezésén is..
Persze ezeket a teszteket nem egyszerű így élesben megcsinálni mert mint bekövetkezett, a helytelenül sok hibával elkövetett kisérlet végül a blokk nem várt leolvadásához vezetett.
Azt is meg kell azért említeni , hogy ilyen esemény bekövetkeztéhez azért nagyon sok tényező együttes hatásának következménye volt, amit hosszúsága miatt nem kívánok elemezni.

Pld eleve nem túl jó ómen egy grafitmoderátoros szaporító reaktorral kisérletezni , 0 és 100% teljesítmény között rángatni..
Nem ez volt a lényeg. Volt egy tévésorozat, ami ennek ürügyén készült, nehéz megmondani, hogy mekkora valóságtartalommal. Annak egy nagyon fontos epizódja volt, amikor kiderül, hogy tudtak arról, amiért a baleset bekövetkezik, csak titkosították az erről szóló feltáró tanulmányt, mert rossz fényt vetett volna ideológiai okból a Szovjetúnióra (mi vagyunk a legfejlettebbek!). A sorozat dramaturgiája szerint, ha erről nem hallgatnak, akkor Csernobilban bele se kezdenek ebbe a kísérletbe, mert ismerték volna a katasztrófát okozó tényezőt, amit már feltártak, csak nem előttük, hanem egy archívum mélyére süllyesztve. De hallgattak, ahogy ez a Telex cikk is azonos okból elhallgatja a nyugati nukleáris technológiával kapcsolatos jogos és hatalmas aggodalmakat, mivel ez a technológia egyre szarabb. Ők csak Orbánt akarják ideológiai okból szidni és mivel most a nukleáris technológia van soron ezügyben, ezért úgy kell hazudni, hogy a nyugati csodálatos legyen, a keleti meg szar. Akkor is, ha az ellenkezője a bizonyítottan igaz jelenleg. Csak a nyugatimádat és a Nyugat nagysága miatt erről a Telex ugyanúgy hallgat, ahogy azt a tanulmányt a sorozatban titkosító illetékes elvtárs a Szovjetúnió dicsősége védelmében.

De ők a kisebbik baj, a nagy nukleáris, vagy bármilyen kritikus technológiával foglalkozó nyugati cégek az igazi baj a jelen politikai környezetben az igazság utáni nyugati világban!

Akik azt a sorozatot csinálták feltehetően nem ismerték az egykori Szovjetúnió működését, de viszont itt élnek a kortárs Nyugaton, aminek minden rezdülése a vénáikban folyik és olyan látleletet állítottak ki, ami többet mond a kortárs Nyugatról, mint az egykori Szovjetúnióról. Framatom, Boeing, stb. A Csernobil sorozat róluk szól és azokról a jövendő katasztrófákról, amit a nyugati-rezsimek okoznak abban az ideológiától túlfűtött közegben, amiben léteznek, az ehhez profitárét lelkesen asszisztáló, mérnökileg kakukk vállalati menedzsment-rezsimek tapsikolásától kísérve. Vagy már okoztak is, lásd: Ethiopian Airlines Flight 302! Talán csak annyi a különbség, hogy a szovjetek nem öngyilkolták meg a valóságos Csernobil után egyenesen beszélő nukleáris mérnökeiket, ahogy az a Boeing embereivel történik mostanában.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 630
9 175
113
" A Direkt36 új részleteket tudott meg az Orbán kormány nukleáris ügyekben folytatott nagyhatalmi játszmáiról"

Egy ilyen "méretű" országunkkal szemben követik el a nagyhatalmak a játszmákat, nem mi fújjuk a passzátszelet, ezt be kell látni, minden pávatánc ellenére. Hogy ennek megfelelően miért nekünk kellene ismételten és már sokadjára ezért a "tanulópénzeket" megfizetni?
A régebbi posztokon beszélgettünk arról, hogy ki építhet-ne atomerőművet Magyarországon, és milyen feltételekkel?

A tengerentúlról "favorizált" Westinghouse ügyeiről amelyek bennünket is érintenek, kicsit részletesebben:
A Paksi Atomerőműbe az orosz TVEL mellett Westinghouse valóban szállított üzemanyagot a 1993 és 1998 közötti években.

Felmerült problémák:
Üzemanyag-kazetták deformációja:
A Westinghouse által szállított üzemanyag-kazetták a reaktorban való használat során deformálódtak. Ez különféle műszaki problémákat eredményezett a reaktor működése közben, beleértve a kazetták eltávolításának és cseréjének nehézségeit.

Nem megfelelő kompatibilitás: A Westinghouse által szállított üzemanyag-kazetták nem voltak teljesen kompatibilisek a Paksi Atomerőmű eredeti szovjet gyártású reaktoraival, amelyeket az orosz TVEL által szállított fűtőelemekre terveztek. Az eltérő tervezési jellemzők miatt az új kazetták nem viselkedtek megfelelően a reaktorban.

Gazdasági és műszaki problémák: A fent említett problémák mellett az üzemanyag-kazetták magasabb költségei és egyéb műszaki gondok is hozzájárultak ahhoz, hogy a Westinghouse és a Paksi Atomerőmű közötti együttműködés nem folytatódott.

Tehát felemrül az a kérdés hogy miért kell olyan céget választani, aki rosszabbúl, kiszámithatatlanul teljesít, nem megfelelő műszaki paraméterű és biztonságú terméket? Ráadásul drágábban - igy a hülyének is megéri.. Ráadásul nemrég csődbe ment és a maradékot felvásárolták, a nevet megtartva, de nem tudom hogy ezáltal teljesítőképességét is helyrepofozták volna , az atomon nem érdemes kisérletezni, mint ahogy a Csernobili is kiborult..

Csehország 2020-ban kizárta a tendereztetésből a Westinghause-t. Ennek a műszakiakon kívül az is az oka , hogy másik földrészről származó beszállítót nemzetbiztonsági okokból sem érdemleges választani..

A cikkben szereplő francia Framatome ANP cég okozta a Paksi üzemelés eddigi legsúlyosabb besorolású nukleáris balesetét:
2003 április 10-én, az általuk szállított, kiégett kazetta pihentető és mosóberendezés hibája miatt a kazetták felhevültek, kihasadtak kiszabadult belőlük a szellem - a rendkivül sugárzó radioaktív selejt anyag. Szerencsére zárt maradt a mosótartály a 30 kazettával, nem került ki a reaktorcsarnokba ez az anyag, így ez az eset a nemzetközi skálán az INES 3 - súlyos özemzavar szintjén maradt , a II. sz blokkot le kellett állítani, a kezelőszemélyzet és a lakosság rendkívül alacsony, de már mérhető sugárzásterhelése növekedése mellet ... Nem csoda hogy ez után felejtős lett Pakson a francia termék használata - de mint látjuk ezek a "kis" problémák a cikkban meg sem lettek említve..

Ami az atomerőmű kérdést egyértelműen eldöntheti: Az orosz ajánlatban szerepel az is, hogy visszamenőleg elszállítják az összes, a 80-as évektől is itt tárolt kiégett fűtőelemet újrafeldolgozásra. Ezt ráadásul felújított üzemanyagként ismét használhatjuk az orosz reaktorokban. Így nemcsak az enyhény szólva "veszélyes" hulladéktól szabadulunk meg - hanem jóval olcsóbb lesz az üzemanyag.
Lehet a környezetvédőknek örvendezni lenne miért - a magyarban tárolt hulladék összsugárzásának nagyságrendekkel való csökkentéséért.
Tehát az orosz olyat ajánl - amelyet egyetlen beszállító sem mer bevállalni - jelenleg. No meg a "gumibugyi" is első a világon, mely olvadék megfogására szolgál.. Ez kellett volna Csernobilire, és Fukisimára is, most Zöld-ség ügyben is sokkal kevesebb gondunk lenne..

A Paks III . project így értelmezésem szerint nem azért került tavaly teritékre, mert a belekezdett Paks II. projecthez épp ésszel ki kellett - vagy lehetett volna golyózni az orosz beszállítót. Ha kiszámítjuk hogy a közlekedésünket szénhidrogén mentesre kell "áterőszakolnunk " pikk - pakk, akkor a Paks III zsinor termelésére is szükség lenne a másik 2 atomerőmű mellett főleg h a Paks I. sem örökéletű, de nagyon jól tartja magát egyes más régen üzemelő erőmű típusokhoz képest, amelyek a franciáknál és amerikában is pár éveken belül muszály leállításra kerülnek..

"Volt egy ötlet az oroszok kiszorítására a paksi bővítésből, de elbukott Orbánon" ez a média hajhász mondat ezért nem állja meg a helyét.
Orbánnak is mint minden uralmon lévő politikusnak megvan a magához való esze, nem követ el olyat, ami gazdaságilag - politikailag még jobban alávágna az országnak, mint amiben helyzetben most van.. Az legalább egy jó pont hogy az ilyen, kívülről jött ötletnek (utasításnak) próbáll ellenálni..

Húha, ez veszélyes, mert dolgozni kell rajta, hogy elkerülje az ember a belpolt :)

Orbán nem pusztán politikus, hanem autoriter vezető is és emiatt a hatalmi érdeke felette áll az ország érdekénél. Erre ezernyi példa van és ez pontosan látszik az energiapolitikában is.

Tehát valóban az a valószínű, hogy amikor felmerült hogy esetleg ne az oroszokkal építettsünk, akkor pusztán személyes hatalmi okokból maradt az oroszoknál. Eleve a legelején, amikor még csak az volt a kérdés, hogy milyen legyen az ország energiapolitikája, akkor úgy kellett volna kezdeni, hogy összehívni minden szakembert, beleértve ilyen-olyan területről, gazdaság, atomenergia, külpolitika stb, és összenemzeti, összpárti kereteken belül kellett volna kibeszélni a dolgot. Az oroszok még akkor se lettek volna favoritok. Európai (francia), amerikai, koreai stb megoldásokat is ki kellett volna vesézni. Meg hogy hosszabbítsuk-e az erőművet vagy ne. Eredetileg ellenezte kormány. Aztán mostanra megint gondolkodik rajta.

Na de született önkényesen, szakmai alapok nélkül, egy önkényes döntés Paks2-ről, előnytelen szerződési feltételek mellett. Volt is gond, hogy az oroszok eleve nem is tudják teljesíteni az európai elvárásokat. A háború miatti szankciók meg tényleg veszélyessé tették a projektet. Ezért sem épült még szinte semmi sem meg.

A mellékesről, mint a szélenergia ellehetetlenítése, napenergia egyszerre gyalázásáról és magánban túltelepítéséről meg nem is beszélve. Az különösen szép, hogy a napenergiát és az atomot - ami a kettő együtt különösen rossz kombó - egyszerre nyomatják.

Szóval már így is óriási pénzeket vesztettünk az enerigapolitikával és mégsem állunk jól. És aligha fogunk. Itt már újra kéne gondolni az egészet, nyilvánvalóan hozzáértő emberekkel.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Szóval már így is óriási pénzeket vesztettünk az enerigapolitikával és mégsem állunk jól. És aligha fogunk. Itt már újra kéne gondolni az egészet, nyilvánvalóan hozzáértő emberekkel.
A hozzáértő emberek eddig egy rosz szót nem szóltak az oroszokról. Márcsak azért sem, mert Framatome okozta baleset mocskát az Roszatom takarította fel. Ezek után kérdés sincs, hogy kik jöhetnek nálunk szóba! Magyarországon a sokszorosan bizonyított oroszokkal szemben a kókler nyugatiak állnak. Magyar szakemberként nem hinném, hogy veszélyeztetnéd a saját szakmai hitelességed azzal, hogy Framatome-nak lobbizol mondjuk!

A napenergiát tényleg újra kell gondolni. Minimum meg kell szüntetni a dotált árú átvételt és az aktuális piaci áron átvenni, meg elvárni az energiatároló kapacitást a megújulókat termelőktől. Legyen naperőműved, de legyen hozzá tárolókapacitásod is és termelj piaci áron, amely piaci ár nem az, amit állami beavatkozással hozzád igazítanak, hanem az, amin a többi erőmű tisztes haszonnal áramot termel atomból, szénből, gázból, vízből!
 

puppetmaster

Member
2010. szeptember 13.
10
35
13
A Csernobili balesetet is egy kissé más szemmel nézem az idők múlásával, mikor az első iparági elemzéseket tanulmányozhattam annak idején. A mag leolvadásos esetekre visszanézve, ott valójában azt a helyzetet tesztelték, hogy mi van akkor ha pld egy háború következtében a teljes terhelés alatt futó blokk - leválik az őt "fékező+ villamos hálózatról annak meghibásodása esetén. Ez lehet egy egyszerű távvezeték szakadás is harci cselekmények, vagy más katasztrófa, pld földrengés, hurrikán hatására..

Ezt tesztelték, a generátor gyors legerjesztő egység valamint a turbina gyors zár szelepének modellezés helyett - éles, üzem alatti vizsgálatával.
Ez nem más mint amiről már többször írtam - a III. Vh-ra való felkészülés jegyében zajlott - gyakorlatozás ilyen, hálózatról való leválás esetére.

Egyébként érdekes az eset annyiból, hogy a generátor gerjesztő körét és a turbina gyorszár müködését - lehetett volna gyakorolni tán egy nagyobb szenes erőmű berendezésén is..
Persze ezeket a teszteket nem egyszerű így élesben megcsinálni mert mint bekövetkezett, a helytelenül sok hibával elkövetett kisérlet végül a blokk nem várt leolvadásához vezetett.
Azt is meg kell azért említeni , hogy ilyen esemény bekövetkeztéhez azért nagyon sok tényező együttes hatásának következménye volt, amit hosszúsága miatt nem kívánok elemezni.

Pld eleve nem túl jó ómen egy grafitmoderátoros szaporító reaktorral kisérletezni , 0 és 100% teljesítmény között rángatni..


14 even keresztül megálltam hogy beleszóljak a forumba mert nem érte el az ingerküszöböm / úgy éreztem nem értek eléggé a témához (ez persze most is így van)
De ez a poszt kicsapta a biztosítékot:

Csernobil, turbina szabadonfutó teszt:
A teszt célja bármilyen SBO (Station Blackout) esetén a blokkonként 2 generátor egyikének üzemeltetése a turbinarotor tehetetlenségi energiájának segtségével. Az EDG-k 65 másodperc alatt terhelnek fel, ezalatt kellett volna a 6 FKSZből 3-at üzemeltetni, direkt kapcsolásokkal, úgy hogy a lassuló rotor miatt (analóg módon) folyamatosan módosítani kellett a generátor konfigurációján.

Egyrészt ezeket a kapcsolásokat tesztelték, másrészt magan a rotoron is módosítottak a jobb rundown paraméterek miatt, ennek rezgési és egyén paramétereit is mérték (egyébként konkrétan a turbinacsarnokban állt a Donenergo mérőautója)


(Fun fact: nem rágatták 0-100% között, és a szaporítóreaktor teljesen más )


Framatome: eszemben sincs védeni őket, de egyrész miért is keletkeztek azok a megnetit lerakódások a kazettákon? (naaaaaaa..?)
Továbbá hogyis kapott engedélyt a 30 kazettás tartály?
Abban az elbaszásban mindenki bennevolt....

Nyugaton nincs meg a tudás: nézzük meg hány PWR működik nyugaton?
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 994
16 175
113
Nem ez volt a lényeg. Volt egy tévésorozat, ami ennek ürügyén készült, nehéz megmondani, hogy mekkora valóságtartalommal. Annak egy nagyon fontos epizódja volt, amikor kiderül, hogy tudtak arról, amiért a baleset bekövetkezik, csak titkosították az erről szóló feltáró tanulmányt, mert rossz fényt vetett volna ideológiai okból a Szovjetúnióra (mi vagyunk a legfejlettebbek!). A sorozat dramaturgiája szerint, ha erről nem hallgatnak, akkor Csernobilban bele se kezdenek ebbe a kísérletbe, mert ismerték volna a katasztrófát okozó tényezőt, amit már feltártak, csak nem előttük, hanem egy archívum mélyére süllyesztve. De hallgattak, ahogy ez a Telex cikk is azonos okból elhallgatja a nyugati nukleáris technológiával kapcsolatos jogos és hatalmas aggodalmakat, mivel ez a technológia egyre szarabb. Csak a nyugatimádat és a Nyugat nagysága miatt erről a Telex ugyanúgy hallgat, ahogy azt a tanulmányt a sorozatban titkosító illetékes elvtárs a Szovjetúnió dicsősége védelmében.

Akik azt a sorozatot csinálták feltehetően nem ismerték az egykori Szovjetúnió működését, de viszont itt élnek a kortárs Nyugaton, aminek minden rezdülése a vénáikban folyik és olyan látleletet állítottak ki, ami többet mond a kortárs Nyugatról, mint az egykori Szovjetúnióról. Framatom, Boeing, stb. A Csernobil sorozat róluk szól és azokról a jövendő katasztrófákról, amit a nyugati-rezsimek okoznak abban az ideológiától túlfűtött közegben, amiben léteznek. Vagy már okoztak is, lásd: Ethiopian Airlines Flight 302! Talán csak annyi a különbség, hogy a szovjetek nem öngyilkolták meg a valóságos Csernobil után egyenesen beszélő nukleáris mérnökeiket, ahogy az a Boeing embereivel történik mostanában.
No ez a gondom ezekkel a sorozatokkal, a "narratíva" készítésekkel, hogy van benne egy 5 -15 % alapigazság, amire egy történetet fel lehet húzni.. Annó 86-ban is kb 3 hónapot kellett várni míg itt magyarban is, hogy a szakmai körök olvashassanak ezen esemény elemzéséről. Nem volt ez akkor titkosítva, és nem hallgattak róla én nem emlékszem erre, igaz az elemzéseket nem a Népszabadság főoldalán lettek lehozva..
A baleset bekövetkezését egyértelműen igen sok elkövetett emberi hiba, mulasztás hanyagság okozta, amely láncszerűen okozták az esetet, nem volt benne semmi "titkos" összetevő. Az egyik legfontosabb hiba az volt hogy a reaktor vízszintje annyira alacsony volt, hogy az egy szenes erőműben is kazánrobbanást okozhatott volna. Egyszerűen figyelmen kívül hagyták a jelzést, mondván "megint szarakodik" a műszer..Az is feltünő volt hogy az első sikeres leállítást követően ugyanazt még egyszer meg akarták ismételni, ki sem várva azt az időt, hogy a reaktorblokk a "sokktól" észre térjen.. és újból normálisan szabályozni lehessen.. Ilyen "szarvashibák" egymásutáni sora okozta a katasztrófát.

A sorozat dramaturgiája szerint, ha erről nem hallgatnak, akkor Csernobilban bele se kezdenek ebbe a kísérletbe, mert ismerték volna a katasztrófát okozó tényezőt, amit már feltártak, csak nem előttük, hanem egy archívum mélyére süllyesztve
Nem tudom hogy ott mi volt a katasztrófa előidéző különleges tényező ami azt előidézte,hogy a kisérletet eleve végre sem hajtották volna?
Hiszen az ott dolgozó mérnökök és vezetőknél ezt senki sem tudhatta volna jobban ha ilyen egyáltalán lett volna. Senki nem csinálta volna meg ezt a kisérletet, ha ilyen "titkolandó" hiba és veszély létezett volna. Ez olyan lenne mintha egy puskaporos hordón üldögélnének minden nap.
Egyébként az, hogy az erőművek generátorai időnként, különböző hibák miatt időnként levállnak a hálózatról, még teljes terhelés esetében is, amúgy egy természetesen előforduló jelenség. Nagyobb feszültségszinten (pld 400 kV) azért lehet hogy sok sok év telik el egy ilyen esemény között de mégis létezik, nem lehet azt mondani hogy nincs.. Nekem 120 kV-ra volt annó adatom a helyi működésekről, valahol 2 - 5 közötti működés mintegy 150 km szakaszra. 16 év alatt egyszer volt vihar miatti 7 oszloptörés, azonkívül általában nyáron villám, vagy a gólya f@sta le a szigetelőt az oszlopon..
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 994
16 175
113
14 even keresztül megálltam hogy beleszóljak a forumba mert nem érte el az ingerküszöböm / úgy éreztem nem értek eléggé a témához (ez persze most is így van)
De ez a poszt kicsapta a biztosítékot:

Csernobil, turbina szabadonfutó teszt:
A teszt célja bármilyen SBO (Station Blackout) esetén a blokkonként 2 generátor egyikének üzemeltetése a turbinarotor tehetetlenségi energiájának segtségével. Az EDG-k 65 másodperc alatt terhelnek fel, ezalatt kellett volna a 6 FKSZből 3-at üzemeltetni, direkt kapcsolásokkal, úgy hogy a lassuló rotor miatt (analóg módon) folyamatosan módosítani kellett a generátor konfigurációján.

Egyrészt ezeket a kapcsolásokat tesztelték, másrészt magan a rotoron is módosítottak a jobb rundown paraméterek miatt, ennek rezgési és egyén paramétereit is mérték (egyébként konkrétan a turbinacsarnokban állt a Donenergo mérőautója)
No egy érdemben jó hozzászólás, amely árnyalja a képet. Akkor már látszik hogy az annak idején csak egy "egyszerűsített" közleményt adtak ki az eseménnyel kapcsolatosan, annó a szakmai körökben. tehát a teszt célja pontosabban - bármilyen hálózatról való leválás után is - energia biztosítása még egy rövid ideig az egyik generátor gerjesztésének változó fordulatszámhoz való illesztésével.. Ez annyit módosít az eddigieken, hogy az egyik generátor forgási energiáját felhasználva rövid ideig segédenergia biztosítása a berendezéseknek.
A lényegen ez nem válztoztat - hogy az SBO eseményekhez való felkészülés gyakorlásáról van szó - egy turbina rezgési jelleggörbe felvételével - különböző fordulatszámon... Nem tudom hogy helyesn gondolom-e?
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 994
16 175
113
Framatome: eszemben sincs védeni őket, de egyrész miért is keletkeztek azok a megnetit lerakódások a kazettákon? (naaaaaaa..?)
Továbbá hogyis kapott engedélyt a 30 kazettás tartály?
Abban az elbaszásban mindenki bennevolt....
Ez biztosan így volt, mert egy ilyen berendezés elkészítése, tesztelése, majd üzemeltetése nagyon szigorú előírások és engedélyeztetési eljárás alapján lehetséges. Ahogy a lerakódásokat említetted, az lehetett a nem kellően tisztított reaktorvíztől - vagy a reaktorban hűtőkörben keringő víz utólagos szennyeződése belső szerkezeti korroziótól. Gondolom a franciák azért még a tervezés előtt a helyszinen is meggyőződtek arról hogy mire vállalkoztak, mielőtt a melónak nekivágnak - vagy csak bemondás alapján dolgoztak h nálunk minden rendben van?
Nyugaton nincs meg a tudás: nézzük meg hány PWR működik nyugaton?
Ilyen nem állított senki hiszen Nyugaton mintegy kb 180 körüli lehet ezek száma A pontos adat az Atomügynökség lapján nézegethető.

A magleolvadások számát tekintve azonban a közvélemény csak Csernobilt, (1 db ) Fukushimát ( 3 db) tartja számon.
A többi balesetnél a környezet kevésbé vagy nem sérült:

A sort Three Mile Island, USA (1979) 2. sz reaktor kezdte, magleolvadással.

Kisebb jelentőségű magolvadások (vagy részlegesek):
-SL-1 Experimental Power Station, USA (1961) kisérleti reaktor, 6 halálos áldozat
-Saint-Laurent Nuclear Power Plant, Franciaország (1969 és 1980): A Saint-Laurent A1 és A2 reaktorokban részleges magolvadás történt, de ezek az események korlátozott környezeti hatással jártak.
-Fermi 1, USA (1966): A Fermi 1-es kísérleti reaktorban Michigan államban részleges magolvadás történt, amelyet a hűtőrendszerben keletkező eltömődés okozott.

Tehát kimondhatjuk, hogy a magleolvadás valóban reális veszély lehet, amely a biztonsági és egyéb előírások be nem tartása vagy hadi cselekmények miatt következhet be. Hosszútávú környezeti hatás miatt ezt mindenképp kerülni kell.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 630
9 175
113
A hozzáértő emberek eddig egy rosz szót nem szóltak az oroszokról. Márcsak azért sem, mert Framatome okozta baleset mocskát az Roszatom takarította fel. Ezek után kérdés sincs, hogy kik jöhetnek nálunk szóba! Magyarországon a sokszorosan bizonyított oroszokkal szemben a kókler nyugatiak állnak. Magyar szakemberként nem hinném, hogy veszélyeztetnéd a saját szakmai hitelességed azzal, hogy Framatome-nak lobbizol mondjuk!

A napenergiát tényleg újra kell gondolni. Minimum meg kell szüntetni a dotált árú átvételt és az aktuális piaci áron átvenni, meg elvárni az energiatároló kapacitást a megújulókat termelőktől. Legyen naperőműved, de legyen hozzá tárolókapacitásod is és termelj piaci áron, amely piaci ár nem az, amit állami beavatkozással hozzád igazítanak, hanem az, amin a többi erőmű tisztes haszonnal áramot termel atomból, szénből, gázból, vízből!

Eh... kiba*szol itt velem :) A hozzáértő emberekkel újra gondolni kifejezéssel akartam elkerülni azt, hogy kimondjam, hogy a jelenlegi kormánnyal nem lehetséges normális energiapolitika. Új, már felelős kormánynak kell összeszedni a megfelelő szakembereket az energiaipar, a gazdaság, a jog stb terén, bevonva a többi politikai erőt is és az alaposan kibeszélni az ország energiastratégiáját. Sajnos súlyos elkúrások vannak már most is, nehéz egy ilyen dolog.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Eh... kiba*szol itt velem :) A hozzáértő emberekkel újra gondolni kifejezéssel akartam elkerülni azt, hogy kimondjam, hogy a jelenlegi kormánnyal nem lehetséges normális energiapolitika. Új, már felelős kormánynak kell összeszedni a megfelelő szakembereket az energiaipar, a gazdaság, a jog stb terén, bevonva a többi politikai erőt is és az alaposan kibeszélni az ország energiastratégiáját. Sajnos súlyos elkúrások vannak már most is, nehéz egy ilyen dolog.
Nem lesz új felelős kormány. Ez van, vagy a lehető legnagyobb felelőtlenség jöhet helyette. Paks leállítása, minden bedöntése az alternatíva programja. De nem ez a lényeg, hanem az, hogy ígyis a bedőlés fele száguldunk energetikailag. Már most a harmadik atomerőművet kellene építeni és két nagy és új gáz- vagy abból egyik egy ligniterőműnek (az nekünk is van) kellene épülnie! A napelemes bizniszt rég vissza kellett volna fogni, Nagymarost valahogy meg kellene építeni meg vagy három SZET-et is. De ez, vagy ezek egyes részletei hiába evidensek. Legalább egy atomerőmű épül, ha épül ott valami tényleg és tervezik a meglévő meghosszabbítását, amíg csak lehet. Ez is valami, örülni kell tudni neki, mert ami ezen túl felsejlik, különösen ott, ahol mások terveznek az azonnali nemzeti katasztrófa lenne ehhez a hosszú távú zsákutcához képest.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 994
16 175
113
Eh... kiba*szol itt velem :) A hozzáértő emberekkel újra gondolni kifejezéssel akartam elkerülni azt, hogy kimondjam, hogy a jelenlegi kormánnyal nem lehetséges normális energiapolitika. Új, már felelős kormánynak kell összeszedni a megfelelő szakembereket az energiaipar, a gazdaság, a jog stb terén, bevonva a többi politikai erőt is és az alaposan kibeszélni az ország energiastratégiáját. Sajnos súlyos elkúrások vannak már most is, nehéz egy ilyen dolog.
A kormányunk is csak azt teheti amit az EU-ból kitalálnak Neki - az energia politikát illetőleg is. Nem saját kútfőből áll Neki kidobni 18,5 milliárdot Szabolcsbákára hogy ismét éljen a 750 kV-os összeköttetés Ukrajna felé.. most egyenlőre a mellünkre kenhetjük ezt is, a 2030-ig érvényes, idei hálózatmodellezési számításokban Ukrajna villanya már nem is létezik magyarból nézve.. Fel kell fogni, ha beleléptünk az EU-ba, ott is ragadtunk, az EU passzátszelét is Nyugatról fujják, "Nicht ugri-bugri" max pávatáncok lehetnek a polgárok elkápráztatására.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Nem lesz új felelős kormány. Ez van, vagy a lehető legnagyobb felelőtlenség jöhet helyette. Paks leállítása, minden bedöntése az alternatíva programja. De nem ez a lényeg, hanem az, hogy ígyis a bedőlés fele száguldunk energetikailag. Már most a harmadik atomerőművet kellene építeni és két nagy és új gáz- vagy abból egyik egy ligniterőműnek (az nekünk is van) kellene épülnie! A napelemes bizniszt rég vissza kellett volna fogni, Nagymarost valahogy meg kellene építeni meg vagy három SZET-et is. De ez, vagy ezek egyes részletei hiába evidensek. Legalább egy atomerőmű épül, ha épül ott valami tényleg és tervezik a meglévő meghosszabbítását, amíg csak lehet. Ez is valami, örülni kell tudni neki, mert ami ezen túl felsejlik, különösen ott, ahol mások terveznek az azonnali nemzeti katasztrófa lenne ehhez a hosszú távú zsákutcához képest.
Pont emiatt irgalmatlan fassság a cikk, hiszen a harmadik erőmű elindítása elkerülhetetlen. Mi köze lett volna egy teljesen független helyen felhúzott Framatom erőműnek a Paksi blokkokhoz?
Orbán érdeke ezerrel az lenne, hogy mással is együttműködve tovább növelje az ország energia függetlenségét. Mi több a szerbek ezerrel kapálóznak, hogy beszálhassanak BÁRMELYIK magyar programba.
Ezt el is ismeri a cikk, majd szépen belekontráz minden alap nélkül.
Ez a tipikus hazug, manipulatív sajtótermék. Igazságokba, féligazságokba csomagolja (legalizálja) az ordas nagy hazugságot....
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
A telexen délutan olvastam az egyik kreténtől egy gázáras cikket.
Le is dobta az agyam az ékszíjjat....
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 257
26 106
113
Az egyik ismerősöm (atom mérnök) sokat dolgozott külsősként a Paksi atomerőműben (nyugaton is), úgyhogy belülről vannak elég jó infói. Az egyik az, hogy a Fidesznek egyáltalán nem volt semmilyen szakembere, aki a Paksi atomerőmű működésével kapcsolatosan bármiben is kompetens lett volna. Mivel a Kádár rendszer alatt végzett speciálisan képzett mérnökök, szakemberek az MSZP "szárnyai" alatt működtek 1990 után, elég zárt közösséget alkottak. Többek között sok pénzt tudtak lenyúlni a volt vezérigazgatóval együtt.
Nagyon nem volt jó véleménye a pihentető berendezésről, szerinte rosszul volt megtervezve, ezért is történt a baleset, amelyet a végén az oroszok hoztak helyre, volt aki meg is halt orosz részről. A Siemens-től vásárolt berendezések sem voltak megfelelőek.
Elmondása szerint egy évig szállásolták, itatták, etették (+ szex szolgáltatások) a nemzetközi ellenőrt, hogy el tudjanak sok mindent tusolni Kovács József-ék.
Az orosz átadott tervekben szándékosan több hiba van, mégpedig azért, mert az oroszok állítólag úgy gondolják, hogy a terveket közvetlenül átadjuk az USA-nak az EU-n keresztül. (Ez azért meredek).
 

puppetmaster

Member
2010. szeptember 13.
10
35
13
Ez biztosan így volt, mert egy ilyen berendezés elkészítése, tesztelése, majd üzemeltetése nagyon szigorú előírások és engedélyeztetési eljárás alapján lehetséges. Ahogy a lerakódásokat említetted, az lehetett a nem kellően tisztított reaktorvíztől - vagy a reaktorban hűtőkörben keringő víz utólagos szennyeződése belső szerkezeti korroziótól. Gondolom a franciák azért még a tervezés előtt a helyszinen is meggyőződtek arról hogy mire vállalkoztak, mielőtt a melónak nekivágnak - vagy csak bemondás alapján dolgoztak h nálunk minden rendben van?

Ilyen nem állított senki hiszen Nyugaton mintegy kb 180 körüli lehet ezek száma A pontos adat az Atomügynökség lapján nézegethető.

A magleolvadások számát tekintve azonban a közvélemény csak Csernobilt, (1 db ) Fukushimát ( 3 db) tartja számon.
A többi balesetnél a környezet kevésbé vagy nem sérült:

A sort Three Mile Island, USA (1979) 2. sz reaktor kezdte, magleolvadással.

Kisebb jelentőségű magolvadások (vagy részlegesek):
-SL-1 Experimental Power Station, USA (1961) kisérleti reaktor, 6 halálos áldozat
-Saint-Laurent Nuclear Power Plant, Franciaország (1969 és 1980): A Saint-Laurent A1 és A2 reaktorokban részleges magolvadás történt, de ezek az események korlátozott környezeti hatással jártak.
-Fermi 1, USA (1966): A Fermi 1-es kísérleti reaktorban Michigan államban részleges magolvadás történt, amelyet a hűtőrendszerben keletkező eltömődés okozott.

Tehát kimondhatjuk, hogy a magleolvadás valóban reális veszély lehet, amely a biztonsági és egyéb előírások be nem tartása vagy hadi cselekmények miatt következhet be. Hosszútávú környezeti hatás miatt ezt mindenképp kerülni


Magnetit lerakodasok: a lerakodasok a kazettakon azoktol a savas vegyszerektol keletkeztek amelyekkel a tapvizkollektorokat dekotanminialtak. (Ez szukseges a a blokkok kampanyonkenti nagykarbantartasahoz hogy a dozisviszonyok megfeleloek legyenek a karbantarto szemelyzet szamara) Hivatalosan ezt a gyartoval (Roszatom) engedelyeztetve volt, nemhivatalosan pedig nemtudom. A FANPnak ehhez semmi koze. A tisztitotartaly elso (teszt) verzioja 7 kazetta mosasat tette lehetove, ezt multiplikaltak fel 30-ra, anelkul hogy a tartalyban es az 1. szamu technologiai aknaban a megvaltozott geometria es hoteljesitmeny miatti aramlastani viszonyokat figyelbe vettek volna. (Elkepesztoen banalis hiba, a hutokozeg belepesi es kilepesi pontja is a tartaly also reszen volt, plusz se neutronfluxus monitoring de meg csak egy nyamvadt homero se volt belul)

Masik topic:
Csernobilban a baleset idejen pont hogy nagyon magas volt mind a vizszint, mind az aramlas a zonaban. (Emiatt kellett pl az RPS “gozlevalaszto szint, nyomas alacsony” vedelmet benitani, mert a szeparatordobokban alig volt goz.
(telefonrol irok most, ha van ra igeny esetleg osszeszedhetem a baleset ((altalam ismert )) technologiai okait.

Tovabbi balesetek:

A sort nem a TMI-2 kezdte hanem Windscale-1 1957-ben.
Igaz itt nem volt zonaolvadas, csak kigyulladt maga a zona es napokig egett a grafit.

TMI-2 tulajdonkeppen jol vizsgazott hisz nem tortent jelentos kornyeseti kibocsajtas, annak ellenere hogy meg a zonakosar is reszlegesen megolvadt.

Fuksuhima: ez megint egy (sot inkabb 3 ) nagyon osszetett tema, teli balszerencsevel…(csak egy pelda: az egyes blokk IC-jet (Isolation Condenser) a SCRAM utan kapcsolgattak ki - be hogy az RPV ne hulkon gyorsabban mint az eloirt ertek. Amikor a tsunami elmosta az EDGket es foleg a kapcsolotereket, epp ki volt kapcsolva..pech, mert alapvetoen az egy passziv eszkoz, ha toltik kivulrol a medencejet akkor siman kezelte volna a Residual Heat-et (maradvanyho csak olyan hulyen hangzik magyarul)

A 2,3-as blokk RCIC rendszerei pedig megiscsak 24-28 oran keresztul ellattak a feladatukat…

Paks2: nem az orosz reaktorsziget a baj hanem az hogy frissvizhutesre terveztek mert a tornyok megdragitottak volna a kivitelezest…
 

puppetmaster

Member
2010. szeptember 13.
10
35
13
Az orosz dokumentaciokban nem azert vannak hibak mert felnek a szivarogtatastol hanem mert teljesen elteru a biztonsagi kulturajuk es mernoki felfogasuk.
Szerinte miert nincs a VVER-440-213-as blokkokon kontenment csak lokalizacios torony? Ormenyorszagban volt olyan VVER-440-230-as ikerblokk ahogy a kupak felett csak egy konnyuszerkezetes csarnok volt..
 

puppetmaster

Member
2010. szeptember 13.
10
35
13
Az egyik ismerősöm (atom mérnök) sokat dolgozott külsősként a Paksi atomerőműben (nyugaton is), úgyhogy belülről vannak elég jó infói. Az egyik az, hogy a Fidesznek egyáltalán nem volt semmilyen szakembere, aki a Paksi atomerőmű működésével kapcsolatosan bármiben is kompetens lett volna. Mivel a Kádár rendszer alatt végzett speciálisan képzett mérnökök, szakemberek az MSZP "szárnyai" alatt működtek 1990 után, elég zárt közösséget alkottak. Többek között sok pénzt tudtak lenyúlni a volt vezérigazgatóval együtt.
Nagyon nem volt jó véleménye a pihentető berendezésről, szerinte rosszul volt megtervezve, ezért is történt a baleset, amelyet a végén az oroszok hoztak helyre, volt aki meg is halt orosz részről. A Siemens-től vásárolt berendezések sem voltak megfelelőek.
Elmondása szerint egy évig szállásolták, itatták, etették (+ szex szolgáltatások) a nemzetközi ellenőrt, hogy el tudjanak sok mindent tusolni Kovács József-ék.
Az orosz átadott tervekben szándékosan több hiba van, mégpedig azért, mert az oroszok állítólag úgy gondolják, hogy a terveket közvetlenül átadjuk az USA-nak az EU-n keresztül. (Ez azért meredek).
Senki nem halt meg.
Az a darus aki a hiddarut kezelte mikor leemeltek a tartaly fedelet (es a hosokk miatt eltortek a kazettak) kapott tobbletdozist.
Nincs olyan hogy pihenteto berendezes, ez egy tisztitotartaly volt, az 1. szamu technologiai aknaban. A pihnetetomedence mellett..