Minden ami Bundeswehr (Németország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 671
77 676
113
Most vonatkoztass el a tényleges helyzettől. Az elméleti állomány táblája egy ss páncélos hadosztálynak csak a lényeget írom.
17 809 az állomány. 91 panzer IV 79 panther, 31 vadász páncélos. 241 közepes lövészpáncélos, 63 könnyű lövész páncélos. Ha ezt összehasonlítod azzal amit masztiff betett, a bundewehr tervezett páncélos hadosztály számaival, nagyon hasonló számok vannak!
Tehát az amiért hasonlóak a számok az azért van mert, az SS hadosztálynál minden változat beleszámított, a BW hadosztályokban meg csak a PUMA, de van ott még egy halom M113 is meg mindenfajta műszaki és egyéb lánctalpas páncélozott jármű.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Tehát az amiért hasonlóak a számok az azért van mert, az SS hadosztálynál minden változat beleszámított, a BW hadosztályokban meg csak a PUMA, de van ott még egy halom M113 is meg mindenfajta műszaki és egyéb lánctalpas páncélozott jármű.
igen de 1944 ről beszélünk az akkori m113 azok mondjuk opel k voltak, és az egyéb járműveket nem írtam. pl22 páncélkocsi a 63 könnyű lövészpáncélos.
Azt ne felejtsd el, hogy abban a 241-es számban minden Sd.Kfz.251 változat benne van nem csak az ami lövészeket vitt. Önjáró aknavető, hídrakó, tűztámogató, drilling stb. A hadosztályban csupán 1 páncélozott páncélgránátos zászlólaj volt (nagyon extrém kivétel ha 2, de annyira ritka volt, hogy szabályt erősítő kivétel sem lehet). Hogy is nézett ki ez a zászlóalj? Volt 6 Sd.Kfz.251 a törzsben, 3X23db a lövész századokban (itt sem csupán lövészeket szállító változat volt) és még 17db a nehézfegyver században. A többi Sd.Kfz.251 a hadosztályban mindenfelé volt és a legritkább esetben voltak lövészeket szállító változatok. Ilyenekre gondolj, hogy valamelyik hadosztályba tartozó páncélgránátos ezred törzse is Sd.Kfz 251-el volt felszerelve és szintén csak az egyik utásszázad is.
Az állomány tábla szerint ezredenként 3 pcg zlj volt. és egy utász pcg zlj is volt. Ezek mind 251 esekkel felfegyverezve. Persze változat volt egy pár, Tehát 3*(3*23) =207 csak a lövészeknek +6 törzs + 3*17 nehéz század = 264 +utászok. Akkor nem volt 23 századonként.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 998
113
Fejből már nem megy sajna ....de
A harckocsi Fő feladata az ellenség harckocsijaiinak és páncélozott eszközeinek tűzzel való pusztítása.
Rendeltetése Az áttörés fő eszköze az ellenséges csoportosítások szétzúzása az ellenség hadtápvonalának objektumainak pusztítása.
Átkarolások végrehajtása. ellenséges erők üldözése moráljának rombolása újraszerveződésének megakadájozása. védelembe ellenlökés... ellentámadás.... Meg van valami elsődleges valami vagy kiemelt az ellenség páncéltörő eszközeinek pusztítására. meg a szentháromságról (vagy 6 sor hiányzik :D bocsi megkopott)
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 671
77 676
113
Most vonatkoztass el a tényleges helyzettől. Az elméleti állomány

igen de 1944 ről beszélünk az akkori m113 azok mondjuk opel k voltak, és az egyéb járműveket nem írtam. pl22 páncélkocsi a 63 könnyű lövészpáncélos.

Az állomány tábla szerint ezredenként 3 pcg zlj volt. és egy utász pcg zlj is volt. Ezek mind 251 esekkel felfegyverezve. Persze változat volt egy pár, Tehát 3*(3*23) =207 csak a lövészeknek +6 törzs + 3*17 nehéz század = 264 +utászok. Akkor nem volt 23 századonként.
Sosem volt így. Csak 1 zászlóalj volt páncélozott a többi teherautós, ez volt a valóság.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 671
77 676
113
Ha nem hiszel nekem akkor kérlek számold meg magad:

104118884-1911799495623984-3315432193169578804-o.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 671
77 676
113
És ha még ezt is beírod a keresőbe és a legelső találatra kattintasz ott mégjobban ki lesz fejtve (valamiért nem tudom linkelni közvetlenül).
K r i e g s e t a t 44 Panzergrenadierkompanie (gepanzert) (freie Gliederung) oder Panzeraufklärungskompanie (gepanzert) (freie Gliederung) K.St.N.1114c (gp) (fG) (1.7.1944)
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
És ha még ezt is beírod a keresőbe és a legelső találatra kattintasz ott mégjobban ki lesz fejtve (valamiért nem tudom linkelni közvetlenül).
K r i e g s e t a t 44 Panzergrenadierkompanie (gepanzert) (freie Gliederung) oder Panzeraufklärungskompanie (gepanzert) (freie Gliederung) K.St.N.1114c (gp) (fG) (1.7.1944)
Igen nem vitatom a tényszerűséget, én is láttam kutatási anyagokat már itt is, a tényszerű számokról. Ez mint írtam elméleti tábla volt. ez is megtalálható a neten. Csak szemet szúrt mikor olvastam és rákerestem újra. (https://www.arcanum.com/hu/online-k...5-1ACB/a-nemet-wehrmacht-es-a-waffen-ss-1AFD/)
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Ha nem hiszel nekem akkor kérlek számold meg magad:

104118884-1911799495623984-3315432193169578804-o.jpg
Ez mondjuk már egy kampfgruppe, az pedig csak ideiglenesen összerakott harccsoport volt 44 végén és 45-ben. Ekkor már nem nagyon volt ténylegeserő, csak fantom seregek. De az elméletben tudták, hogy kellene kinéznie egy páncélos ho-nak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 671
77 676
113
Ez mondjuk már egy kampfgruppe, az pedig csak ideiglenesen összerakott harccsoport volt 44 végén és 45-ben. Ekkor már nem nagyon volt ténylegeserő, csak fantom seregek. De az elméletben tudták, hogy kellene kinéznie egy páncélos ho-nak.
Igen, de az ilyen harccsoportokba belaraktak mindent a hadosztályból. Benne volt szinte az összes Sd.Kfz. 251, sőt miután nem volt csak egy páncélgránátos zaszlóaljnyi így a jager zászlóaljat (a páncélozottat) is ilyenekbe osztották be hiába nem voltak igazi páncélgránatosok.

Igen elméletben persze hogy tudták (ők találták ki), a baj az volt, hogy sem harckocsiból sem Sd.Kfz.51-ből nem tudtak eleget gyártani.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Igen, de az ilyen harccsoportokba belaraktak mindent a hadosztályból. Benne volt szinte az összes Sd.Kfz. 251, sőt miután nem volt csak egy páncélgránátos zaszlóaljnyi így a jager zászlóaljat (a páncélozottat) is ilyenekbe osztották be hiába nem voltak igazi páncélgránatosok.

Igen elméletben persze hogy tudták (ők találták ki), a baj az volt, hogy sem harckocsiból sem Sd.Kfz.51-ből nem tudtak eleget gyártani.
Igen,de nézzük az alap felvetést az akkori elméleti felállás és a mostani tervezetük az közel áll egymáshoz számszakilag csak hozzáigazították a mai modernebb fegyverzethez. Ez volt a kiindulás ez volt az én meglátásom. Tehát a véleményem csak annyi a témához, hogy a bw most is a 2.vh tapasztalataiból indul ki. És miért is ne, mert onnan vannak megbízható tapasztalatai. Kérdés most is megállja e a helyét e felépítés? (költői kérdés) :) Nekem nincs bajom, hogy mi is ezt a konzervatív felépítést kövessük!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 671
77 676
113
Igen,de nézzük az alap felvetést az akkori elméleti felállás és a mostani tervezetük az közel áll egymáshoz számszakilag csak hozzáigazították a mai modernebb fegyverzethez. Ez volt a kiindulás ez volt az én meglátásom. Tehát a véleményem csak annyi a témához, hogy a bw most is a 2.vh tapasztalataiból indul ki. És miért is ne, mert onnan vannak megbízható tapasztalatai. Kérdés most is megállja e a helyét e felépítés? (költői kérdés) :) Nekem nincs bajom, hogy mi is ezt a konzervatív felépítést kövessük!
Igazából ez teljesen ugyanaz. Ők nem változtatták meg a páncélgránátos harcászatot az elmúlt 70 évben annál jobban mint amennyit a technika fejlődése/változása megkövetelt.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Igazából ez teljesen ugyanaz. Ők nem változtatták meg a páncélgránátos harcászatot az elmúlt 70 évben annál jobban mint amennyit a technika fejlődése/változása megkövetelt.
Erre akartam én is kilyukadni :) nekem tetszik, csak most legyen is idő kiépíteni :)a megfelelő számban és minőségben.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 671
77 676
113
Ha esetleg nem törölték volna a moderátorok akkor a #282 -es hozzászólaás az nem jó (igazából hülyeség).
Ez a jó helyette:

Egy Wehrmacht páncélgránátos-ezred 1944-ben a következőképpen épült fel: 1db törzs, 2db páncélgránátos-zászlóalj, 1db önjáró tüzérüteg, 1db páncélozott utászszázad és egydb logisztikai század. Amennyiben az egész ezred páncélozott lett volna akkor a következő mennyiségű Sd.Kfz.251 lett volna egy ezredben: Az ezredtörzsben 9db (nem 6db amit fentebb írtam, csak összekevertem a zászlóalj-törzzsel), a két páncélgránátos zászlóaljban összesen 184db*, az önjáró tüzérütegben 5db és a páncélozott utászszázadban 14db, összesen 212db. Egy hadosztályban 2db ilyen ezred lett volna... A miheztartás végett 1938 és 1945 közt az összes változatot beleszámítva összesen 15,252db Sd.Kfz.251-est gyártottak.

*A zászlóalj-törzsben 6db,a három páncélgránátos-században összesen 69db és a nehézfegyver-században 17db, összesen 92db.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 392
31 715
113
Egyáltalán nem troll, csak kicsit önfejű.
Meglehet,de az igazság az,hogy pontosan ugyan azt irták le,mit mondok.A harchelyzetnek megfelelően hol a hk-k,hol meg a gyalogság lesz a támadás élén,és a másik elem lesz a támogató.Példákra leforditva ez azt jelenti,hogy nyilt terepen,hevenyészett védelem áttörésére,találkozóharckor a hk-k viszik a primet,és a gyalogság a támogató/fedező elem.Viszont szegdelt terepen,beépitett helyeken,illetve kiépitett védelemmel szemben a gyalogság fogja vezetni a támadást,és a hk-k lesznek a támogatók.És ez érvényes a gyalogság és harcjárművének használatának viszonylatára is.A "páncélgránátos" harcmodor meg újdonság volt 80 éve,de ma már teljesen általános.BMP/BTR is azért kapott löréseket,hogy a katona a járműben ülve is tudja használni az egyéni fegyverét (eredetileg a Mardernek és a Bradlynek is volt.Megszüntették,mert max lefogó területtűz adására alkalmas,rendkivűl pontatlanul-páncélvédelem erősitését fontosabbnak itélték helyette).Szóval ma már semmi extra nincs a német IFV-s harcmodorban.HH alatt meg atomháborúra készülvén,mindenki igyekezett volna a járgányábol nem kiszállva harcolni,ha lehet....És spec ebben a szovjetek jártak az élen,a BMP-1 és a BTR60PB tömeggyártásával...
Hk feladata rendkivűl sokrétű.A végső feladata azonban az,hogy akár frontáttöréssel,akár megkerüléssel jusson ki az ellen mögöttes területeire,és verje szét a hadtápkörleteket,vágja el az ellen kommunikációs vonalait-vagyis akadályozza meg az utánpotlás és az erősités beérkezését (Saron portyázói,de Manstein Sarlóvágása is erről szólt).Vagyis,ha úgy vesszük,a hk legfőbb feladata,hogy teherautókat lőjőn szét......(jó hülyén hangzik.....meg persze ez többröl is szól).De mire odáig eljut,na ahoz kell a vastag páncél,a nagy tűzerő,és a jó mobilitás.
Ugyanakkor a hk sokrétű feladatábol a különböző seregek máshova teszik a hangsúlyt.Ráadásul a rendelkezésre álló technológia,a katonaföldrajz,és a katonai stratégia is befolyásolja a hk alkalmazást,sőt,épitést.Németek a páncélelháritásra helyezték a hangsúlyt a HH alatt.Amcsi,franci,izraeli felfogás a sokoldalúbb felhasználási modelt követi (jol látható ez a másodlagos fegyverzet jellegén,és főleg lőszerkészletén.Pl az Abrams sokkal több gp löszert visz magával,mint a Leo,AMX30 20milis gá-ja sem légvédelmi célt szolgált volna elsősorban,stb)).
A mi esetünk egyszerű.A nehéz dd,az egy gépesitett dd lesz.Mennyiségi okokbol a Leoink alapvetően támogató szerepkörre lesznek kárhoztatva.
A mai helyzetben,mikor NEM a szovjet hk hordákkal való harc a legvalószinűbb,a HH-s német alkalmazási elvek egyszerűen nem aktuálisak.Hibridháborúban,aszimetrikus harcokban is helye van a hk-nak,és az ilyen harcok a legvalószinübbek a számunkra.
Szóval marhára nem csak Kurszk 2.0-ra kéne készülődni.Bár az arra való alkalmasságot fent kell tartani,de a rugalmas,a tényleges hadihelyzetnek megfelelő egyébb alkalmazási formákat is ismerni kell.( mellesleg Kurszknál gyalogsági védvonalak voltak,7 napig azoknál folyt a harc,Pohorovka csak utána jött,egy délután....)
Ezt az egész hsz-t meg át kéne tenni a harckocsik alkalmazása rovatba.....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 392
31 715
113
Mondtam,hogy hülyén hangzik.....Meg persze nem olyan egyszerű.De erről szolt a Sarlóvágás,a sztálingrádi katlan,az irkai "bal horog".Erről szol Tuhacsevszkij,Guderian,Manstein,Saron.Kijutni az ellen mögöttes területeire,és szétverni a kommunikációs vonalakat.Az elvágott seregtest viszonylag gyorsan veszit harcértékéből,ezután könnyebben semlegesithető.
Újabb hülyén hangzó dolog.A modern hadsereg legfontosabb járműve nem a tank,hanem a teherautó.A sereg tudja folytatni a harcot,ha elvesztette minden hk-ját.De logisztika nélkül nem képes működni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 671
77 676
113
Mondtam,hogy hülyén hangzik.....Meg persze nem olyan egyszerű.De erről szolt a Sarlóvágás,a sztálingrádi katlan,az irkai "bal horog".Erről szol Tuhacsevszkij,Guderian,Manstein,Saron.Kijutni az ellen mögöttes területeire,és szétverni a kommunikációs vonalakat.Az elvágott seregtest viszonylag gyorsan veszit harcértékéből,ezután könnyebben semlegesithető.
Újabb hülyén hangzó dolog.A modern hadsereg legfontosabb járműve nem a tank,hanem a teherautó.A sereg tudja folytatni a harcot,ha elvesztette minden hk-ját.De logisztika nélkül nem képes működni.
Kevered a szezont a fazonnal. Tudod nem véletlen hívják a logisztikát harcbiztosítónak a tankot meg harcolónak. Nincs köztük alá/felé rendelés. Nincs egyik a másik nélkül, tehát fontosabb sem lehet az egyik a másiknál. Értem én, hogy mindenféle kitekert blőd "logika" mentén szeretnéd bizonygatni a hülyeségedet, de igazán abbahagyhatnád, mert már kínos.

De az azért elég jellemző, hogy teherautóval nem lehet tankot szerezni, de tankkal lehet teherautót.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: megazez and Negan

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 203
8 070
113
A 2. köztes lépcsőben a gépesített hadosztály magját három nemzeti harcoló dandár alkotja majd. A hadosztálynak két páncélos gyalogos és egy páncélos dandár lesz alárendelve, amelyek mindegyike négy harcoló zászlóaljból áll. A harcoló csapatok közé tartoznak a hadsereg gyalogos és páncélos csapatai. A páncélos csapatok páncélos gyalogsági és páncélos egységekből állnak. A páncélos gyalogsági dandárok két páncélos gyalogsági zászlóaljból, valamint egy harckocsizászlóaljból és egy vadászzászlóaljból állnak. A páncélos dandár viszont két harckocsizászlóaljból, valamint egy páncélos gyalogos zászlóaljból és egy vadászzászlóaljból áll.

A jelenlegi tervek szerint a hadosztály fő fegyverrendszerei a Leopard 2 harckocsik, a Puma gyalogsági harcjárművek "Level 1" változatban (S1) és a GTK Boxer különböző típusai.

Néztem amit be tettél bundeswehr cikket? Ott azt írta, hogy 266 pumát szeretnének a pc hadosztályhoz adni. Ahogy számoltam ez 5 pc gyzlj közt oszlik el. Mivel ezek nem specifikáltak ezek mind csak gy harcjárművek lesznek. Igaz ezekbe csak 9 fő szolgál, de akkor is 53 db járműre jön ki zlj ként. Ti meg itt 44 db járművel számoltok. Hol van a kutya elásva? (esetleg a deszant létszámnál 9 v 11?)
Másik meglátásom, hogy nem nagyon térnek el a 2.vh (44es) pc ho felépítéstől. Tehát a szárazföldi harcászatuk ebből indul ki. Ahogy én amatőr meg tudom itélni.
5 pcg zlj x 44 Puma = 220 + 44 Puma =266 Puma Ez éppen egy zlj mennyiség, és ha megnézed ezt az ábrát,

akkor láthatod, hogy ho közvetlenül van egy Aufklärung (felderítő) zlj, és mellette a képen Puma van. Szerintem ide megy az a 44 IFV. Páncélos felderítő zlj.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
5 pcg zlj x 44 Puma = 220 + 44 Puma =266 Puma Ez éppen egy zlj mennyiség, és ha megnézed ezt az ábrát,


akkor láthatod, hogy ho közvetlenül van egy Aufklärung (felderítő) zlj, és mellette a képen Puma van. Szerintem ide megy az a 44 IFV. Páncélos felderítő zlj.
Lehetséges, de egy hadosztálynak elég egy felderítő zlj? Nem tudom?