Minden ami Bundeswehr (Németország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 310
8 315
113
Amúgy mi áll benne?
Ha lesz egy kis időm, fordítóval berakom ide. De meg kell jegyeznem, hogy a fordító ordító baromságokat fordít néha. Ez az előző idézet esetében már kiderült számomra. :(
Ezt gugli fordította?
DeepL. Nem volt időm a nyilvánvaló tévedéseket javítani.
Én már azzal is kibékülnék, hogy egyáltalán hányan vannak.
Arról mintha láttam volna valamilyen ábrát pár napja. De egyrészt öveg vagyok, másrészt szenilis, tehát esélyes, hogy rosszul emléxem.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 310
8 315
113
A jövőbeni képességprofil kevésbé az egyes fegyveres erőkre, mint inkább tizenkét úgynevezett rendszerszövetségre irányul, amelyekben a Bundeswehr jövőbeni fő feladatait a hadsereg, a légierő, a haditengerészet, a hadseregbázis, a központi egészségügyi szolgálat és a kiber- és információs parancsnokság fogja ellátni.
A kiber- és információs tér irányítását átfogó együttműködésben kell végrehajtani.
Tekintettel a világ biztonsági helyzetének bizonytalan alakulására, a Bundeswehr a jövőben nem akar a központi szerepkörhöz kötődni. Bár a szövetség és a honvédelem új prioritást kapott, Németország hozzájárulása a nemzetközi válságkezeléshez továbbra is a Bundeswehr feladata marad. Különbséget kell tenni a Bundeswehr alapszintű bevetése és a különleges feladatokra, például a nemzetközi válságkezelésre szánt kiegészítő missziós csomagok között.
Rendszerszövetségeket kell létrehozni többek között a szárazföldi, légi, tengeri, különleges műveletek, támogatás, űr, kiber- és információs tér, a szövetséges partnerek támogatása (HNS) és a katasztrófaelhárítás területén. A "Alliance Defence Land" rendszercsoporthoz való hozzájárulás koncepciója így néz ki: A Bundeswehr biztosítja a keretet egy többnemzeti hadtest állományához és két további többnemzeti hadtest állományának lényeges részeit. Három hadosztály vezérkara kezdetben nyolc aktív dandárt fog vezetni, a szövetségesekkel együtt pedig akár 15 dandárt is. A tervek szerint 2032 után a német dandárok száma tízre emelkedhet. Ez a "szárazföldi" rendszercsoport magában foglalja a légierőt (szállítóhelikopterek), a fegyveres erők bázisát (logisztika, NBC védelem, katonai rendőrség), az egészségügyi szolgálatot és a kiber- és információs űrparancsnokságot (informatikai erők, Eloka) is. A megfelelő légirendszer-szövetség négy úgynevezett légi munkacsoport felállítását írja elő. A szövetségesekkel együtt lehetővé kell tenni a légi fölény érvényesítését a műveleti területek felett. Ugyanakkor a Németország feletti légi szuverenitást, a német nukleáris megosztást, a hagyományos levegő-föld feladatokat és a NATO integrált légvédelméhez való hozzájárulást napi kb. 300 bevetéssel kell biztosítani. A tengeren a képességprofil hosszú távon legalább 25 óceánjáró egység és 8 tengeralattjáró biztosítását irányozza elő a háromdimenziós tengeri hadviseléshez - beleértve a marginális tengeri hadviselés, a tengeralattjáró-hadviselés és a tengeralattjáró elleni hadviselés, a hagyományos tengeralattjáró-műveletek, a haditengerészeti aknavadászat és a tengeralattjáró elleni hadviselés képességét, műveletek, tengeri aknavédelem és -elhárítás, felszíni tengeri hadviselés, tengeri légvédelem és ballisztikus rakétavédelem. Még a régóta elhanyagolt légi hadviselést is át kell szervezni.
Meg kell várni, hogy az új koncepciókat hatékony képességekkel is alátámasztják-e!
A Bundeswehr jövőbeli képességprofiljának keretében Vollmer hadseregfelügyelő később a hadsereg fejlesztésének két tengelyét határozta meg.
A NATO-val szemben vállalt kötelezettségek alapján 2023-ra egy teljes hadseregdandárnak készen kell állnia a bevetésre más csapatkomponensek kapacitásának igénybevétele nélkül, és bármikor be kell tudnia hívni a VJTF (Very Fast Joint Task Force) élcsapatba. A jelenlegi állapot szerint a
Erre a célra a 37. páncélos gyalogsági dandárt tervezik Frankenbergben/Szászországban. A hadsereg 2027-re egy teljes hadosztállyal akar jelen lenni a NATO számára a személyi állomány és a felszerelés tekintetében. A 10. páncélos hadosztály tervek szerint. 2032-ben az ideiglenes végső célt, a három hadosztályt nyolc, később talán tíz dandárral, el kell érni. A két további hadosztály többéves tesztelési és bevezetési folyamaton megy keresztül a kommunikációs és parancsnoki berendezések (mobil taktikai kommunikáció, mobil taktikai információs hálózat) digitalizálása érdekében.
keresztül. Ebből a célból Münsterben egy tesztegységet állítottak fel.
A Bundeswehr 2018-ban elfogadott, 2031-re vonatkozó képességprofiljának megvalósításának részletes szerkezetéről nincsenek nyilvános dokumentumok. Csak a keretrendszer ismert, és csak elszigetelt információk álltak rendelkezésre, amelyekből következtetéseket lehetett levonni. Így még a végén a siker
vagy az elvárásoktól való elmaradást nem lehet nyilvánosan értékelni.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 310
8 315
113
A Bundeswehr létszámtervezése az évtized végére mintegy 203 ezer aktív katonára történő növelésen és a 2021 októberében életbe lépő hatéves alaprendelésből rendelhető 90 ezer tartalékos fix összegén alapul, akiket a nyugdíjba vonuló katonák hatéves alaprendeléséből lehet majd vezényelni. A hadsereg mintegy 60 000 aktív és 20 000 aktív és 20 000
az erősítő tartalékosok tartalékos szolgálatának tagjai. A hadsereg azonban a fegyveres erők többi ágának/szervezeti területének támogatásától is függ. A központi orvosi szolgálat szolgáltatásaitól való függés különösen nagy. A hátsó logisztikai és
területi feladatok, beleértve a belbiztonságot is, a fegyveres erők bázisán található. A rövid hatótávolságú légvédelem jelenleg még mindig a légierő feladata, és a hadseregnek is kapcsolódnia kell az előretolt erőkhöz (hat informatikai zászlóalj) és az elektronikai
a kiberparancsnokság elektronikus hadviselése. Az alapszemélyzet egy nem elhanyagolható részét is valószínűleg személyi utánpótlásra tervezik.
Ezt figyelembe kell venni, amikor a hadsereg 1990 és 2002 előtti méretét hasonlítjuk össze, amely még mindezeket a szolgálatokat az ernyője alá szervezte.
A hadsereg esetében a BMVg 2031/32-re három teljesen felszerelt hadosztály, nyolc dandár rendelkezésre állását ígérte a NATO számára. Egy jelentős német részvétellel rendelkező hadtestet is fel kell szerelni hadtestcsapatokkal. 2032 után a tíz dandárra történő bővítés a következő lesz
megvizsgálandó.
A keretnemzet elvének megfelelően a német hadsereg nyitott a partnererők integrációjára. Ez a folyamat a holland fegyveres erőknél már előrehaladott állapotban van. Békeidőben egy gépesített dandár (NL) és egy légi mozgó dandár (NL) már most is az 1. páncéloshadosztály, illetve a gyorshadosztály alá van rendelve. A Cseh Köztársaság és Románia bejelentette egy-egy dandár integrálását.
Fokozatosan további egyedi információk váltak ismertté. A hadsereg 2023-ra a Frankenbergben lévő 37. páncélos-gránátos dandárt teljes mértékben a NATO-lándzsák rendelkezésére kívánja bocsátani, mint standard dandárt, személyi és anyagi szempontból egyaránt. A Hardheimben a hatodik aktív harckocsizó egységként újjáalakult 363. harckocsizászlóaljjal kibővítve, két
két páncélos gyalogos zászlóalj és két harckocsizászlóalj, hogy egy egységes dandárt alkossanak. A 10. páncélos hadosztály 2027-re teljes mértékben működőképes lesz a szövetségben, mint klasszikus nagy gépesített egység, két páncélos gyalogos dandárral és egy páncélos dandárral. A harci csapatokat tekintve öt páncélos gyalogos zászlóaljból, négy harckocsizászlóaljból és három vadászzászlóaljból áll majd.
és három vadászzászlóalj.
A hadosztály csapatai is újra tervben vannak. Parancsnoki egységként a vezérkari és távközlési erők zászlóaljjjá nőnek, és hadosztályszinten ismét lesz egy páncélos zászlóalj és egy felderítő zászlóalj. Cserébe a dandárok mérnöki és felderítő zászlóaljait századméretre csökkentik. A légvédelmi erőket, a tüzérséget és egy hadosztály szintű ellátóegységet szintén újonnan kell létrehozni, és csak kis mértékben vagy egyáltalán nem támaszkodhatnak meglévő részekre. A döntő német felelősség alatt álló hadtest hadtestcsapatai jeladókból, felderítőkből és tüzérekből állnak.
A 10. páncéloshadosztály teljes mértékben jelen lévő gépesített hadosztályegységként való megalakulásával párhuzamosan folyik a másik két hadosztály fejlesztési folyamata, amelyeket 2031-ig teljesen digitalizált nagy egységgé kívánnak fejleszteni, de végleges formájukról még nem nyilatkoztak. A digitalizáció tesztelése és bevezetése
a mobil taktikai kommunikációs és információs hálózatok fejlesztését kezdeményezték. A münsteri tesztegységet már említettük.
Ennek a profilnak a keretei elvileg már ki vannak alakítva a jelenlegi hadseregben, amely három hadosztállyal (1. és 10. páncéloshadosztály, gyorshadosztály) és - a francia-német dandár német részével együtt - nyolc dandáregységgel rendelkezik. Ide tartozik még egy légideszant dandár, amely a 2031-es képességprofilban is ilyen marad, valamint a 23-as hegyi dandár, mint harcoló egység, amely többek között Boxer páncélozott szállítójárművekkel is fel van szerelve.
Öt dandáregység jelenleg harckocsi- vagy páncélos gyalogosdandárként van felszerelve, amelyek azonban vadászzászlóaljakkal is rendelkeznek, amelyek közül egy dandár azonban nem rendelkezik páncélos egységgel. A páncélos dandárok esetében ez jelenleg amúgy is csak hagyományos elnevezés, mivel jelenleg egyik sem rendelkezik több harckocsizászlóaljjal: a 9. páncéloslövészdandár, a 41. páncélgránátos brigád, a 21. páncélosbrigád, a 37. páncélgránátos brigád és a 12. páncélosbrigád.
Az új 363-as harckocsizászlóalj alárendeltségébe kerülése után azonban a 37-es dandár ismét igazi harckocsi dandár. Egy hetedik harckocsizászlóaljat is létrehoznak. Valószínűleg a Pfreimdben lévő Gebirgspanzerbataillon 8 utánpótlásáról van szó, amelynek mint káderegységnek le kellett mondania két aktív századáról a Bataillon 363 megalakítása érdekében, de miután a Leopard II állomány 328-ra egészült ki, ismét nem aktív századdá alakult át harckocsizászlóalj 44 harckocsival.
Az 1. légideszant dandár a maga két ejtőernyős ezredével és nem kevesebb, mint nyolc másik aktív vadászzászlóaljjal a 23. hegyi dandárban, a francia-német dandárban, valamint a 9. és 21. páncélos dandárban és a 41. páncélos gyalogsági dandárban a hadsereg könnyű és közepes erőinek nem elhanyagolható részét fogja képezni a hadsereg könnyű és közepes erőit hosszú távon. A vadászzászlóaljak többsége a Boxer szállító harckocsival lesz mobil, különböző változatokban. A kilenc páncélozott gyalogsági zászlóalj jövője a 350 darab Puma gyalogsági harcjármű hadrafoghatóságának javulásától és az öt évtizede szolgálatban lévő utolsó Marder gyalogsági harcjárművek leváltására szolgáló 227 darab Puma második tételének még nyitott beszerzésétől függ.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 074
33 186
113
A Bundeswehr létszámtervezése az évtized végére mintegy 203 ezer aktív katonára történő növelésen és a 2021 októberében életbe lépő hatéves alaprendelésből rendelhető 90 ezer tartalékos fix összegén alapul, akiket a nyugdíjba vonuló katonák hatéves alaprendeléséből lehet majd vezényelni. A hadsereg mintegy 60 000 aktív és 20 000 aktív és 20 000
az erősítő tartalékosok tartalékos szolgálatának tagjai. A hadsereg azonban a fegyveres erők többi ágának/szervezeti területének támogatásától is függ. A központi orvosi szolgálat szolgáltatásaitól való függés különösen nagy. A hátsó logisztikai és
területi feladatok, beleértve a belbiztonságot is, a fegyveres erők bázisán található. A rövid hatótávolságú légvédelem jelenleg még mindig a légierő feladata, és a hadseregnek is kapcsolódnia kell az előretolt erőkhöz (hat informatikai zászlóalj) és az elektronikai
a kiberparancsnokság elektronikus hadviselése. Az alapszemélyzet egy nem elhanyagolható részét is valószínűleg személyi utánpótlásra tervezik.
Ezt figyelembe kell venni, amikor a hadsereg 1990 és 2002 előtti méretét hasonlítjuk össze, amely még mindezeket a szolgálatokat az ernyője alá szervezte.
A hadsereg esetében a BMVg 2031/32-re három teljesen felszerelt hadosztály, nyolc dandár rendelkezésre állását ígérte a NATO számára. Egy jelentős német részvétellel rendelkező hadtestet is fel kell szerelni hadtestcsapatokkal. 2032 után a tíz dandárra történő bővítés a következő lesz
megvizsgálandó.
A keretnemzet elvének megfelelően a német hadsereg nyitott a partnererők integrációjára. Ez a folyamat a holland fegyveres erőknél már előrehaladott állapotban van. Békeidőben egy gépesített dandár (NL) és egy légi mozgó dandár (NL) már most is az 1. páncéloshadosztály, illetve a gyorshadosztály alá van rendelve. A Cseh Köztársaság és Románia bejelentette egy-egy dandár integrálását.
Fokozatosan további egyedi információk váltak ismertté. A hadsereg 2023-ra a Frankenbergben lévő 37. páncélos-gránátos dandárt teljes mértékben a NATO-lándzsák rendelkezésére kívánja bocsátani, mint standard dandárt, személyi és anyagi szempontból egyaránt. A Hardheimben a hatodik aktív harckocsizó egységként újjáalakult 363. harckocsizászlóaljjal kibővítve, két
két páncélos gyalogos zászlóalj és két harckocsizászlóalj, hogy egy egységes dandárt alkossanak. A 10. páncélos hadosztály 2027-re teljes mértékben működőképes lesz a szövetségben, mint klasszikus nagy gépesített egység, két páncélos gyalogos dandárral és egy páncélos dandárral. A harci csapatokat tekintve öt páncélos gyalogos zászlóaljból, négy harckocsizászlóaljból és három vadászzászlóaljból áll majd.
és három vadászzászlóalj.
A hadosztály csapatai is újra tervben vannak. Parancsnoki egységként a vezérkari és távközlési erők zászlóaljjjá nőnek, és hadosztályszinten ismét lesz egy páncélos zászlóalj és egy felderítő zászlóalj. Cserébe a dandárok mérnöki és felderítő zászlóaljait századméretre csökkentik. A légvédelmi erőket, a tüzérséget és egy hadosztály szintű ellátóegységet szintén újonnan kell létrehozni, és csak kis mértékben vagy egyáltalán nem támaszkodhatnak meglévő részekre. A döntő német felelősség alatt álló hadtest hadtestcsapatai jeladókból, felderítőkből és tüzérekből állnak.
A 10. páncéloshadosztály teljes mértékben jelen lévő gépesített hadosztályegységként való megalakulásával párhuzamosan folyik a másik két hadosztály fejlesztési folyamata, amelyeket 2031-ig teljesen digitalizált nagy egységgé kívánnak fejleszteni, de végleges formájukról még nem nyilatkoztak. A digitalizáció tesztelése és bevezetése
a mobil taktikai kommunikációs és információs hálózatok fejlesztését kezdeményezték. A münsteri tesztegységet már említettük.
Ennek a profilnak a keretei elvileg már ki vannak alakítva a jelenlegi hadseregben, amely három hadosztállyal (1. és 10. páncéloshadosztály, gyorshadosztály) és - a francia-német dandár német részével együtt - nyolc dandáregységgel rendelkezik. Ide tartozik még egy légideszant dandár, amely a 2031-es képességprofilban is ilyen marad, valamint a 23-as hegyi dandár, mint harcoló egység, amely többek között Boxer páncélozott szállítójárművekkel is fel van szerelve.
Öt dandáregység jelenleg harckocsi- vagy páncélos gyalogosdandárként van felszerelve, amelyek azonban vadászzászlóaljakkal is rendelkeznek, amelyek közül egy dandár azonban nem rendelkezik páncélos egységgel. A páncélos dandárok esetében ez jelenleg amúgy is csak hagyományos elnevezés, mivel jelenleg egyik sem rendelkezik több harckocsizászlóaljjal: a 9. páncéloslövészdandár, a 41. páncélgránátos brigád, a 21. páncélosbrigád, a 37. páncélgránátos brigád és a 12. páncélosbrigád.
Az új 363-as harckocsizászlóalj alárendeltségébe kerülése után azonban a 37-es dandár ismét igazi harckocsi dandár. Egy hetedik harckocsizászlóaljat is létrehoznak. Valószínűleg a Pfreimdben lévő Gebirgspanzerbataillon 8 utánpótlásáról van szó, amelynek mint káderegységnek le kellett mondania két aktív századáról a Bataillon 363 megalakítása érdekében, de miután a Leopard II állomány 328-ra egészült ki, ismét nem aktív századdá alakult át harckocsizászlóalj 44 harckocsival.
Az 1. légideszant dandár a maga két ejtőernyős ezredével és nem kevesebb, mint nyolc másik aktív vadászzászlóaljjal a 23. hegyi dandárban, a francia-német dandárban, valamint a 9. és 21. páncélos dandárban és a 41. páncélos gyalogsági dandárban a hadsereg könnyű és közepes erőinek nem elhanyagolható részét fogja képezni a hadsereg könnyű és közepes erőit hosszú távon. A vadászzászlóaljak többsége a Boxer szállító harckocsival lesz mobil, különböző változatokban. A kilenc páncélozott gyalogsági zászlóalj jövője a 350 darab Puma gyalogsági harcjármű hadrafoghatóságának javulásától és az öt évtizede szolgálatban lévő utolsó Marder gyalogsági harcjárművek leváltására szolgáló 227 darab Puma második tételének még nyitott beszerzésétől függ.
Német Zrinyi program.Helyreállitják a lezüllesztett sereget-csak jóval kisebb méretben,mint a HH alatti volt.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 310
8 315
113
Elterjedt az a felismerés, hogy a három hadosztályt 2031-re nem lehet teljes létszámmal ellátni, hanem részben tartalékosokkal kell feltölteni. Ennek érdekében a hadsereg már meglévő öt pótzászlóalját (2x páncélos gyalogság 1x vadász, 1 x harckocsi, 1x mérnök) és 18 pótlólagos századát/párját az alaprend 2021. októberi bevezetését követően 2027-ig fel kell tölteni személyzettel, majd 2031-ig felszerelni és teljes értékű tartalékos harci egységként bevethetővé tenni.
Összességében megállapítható, hogy a már meglévő 29 harcoló egységgel (páncélos gyalogság, vadászok, hegyi csapatok, ejtőernyősök, harckocsik), amelyek közül négy kiegészítő egység, három hadosztályt kellene újra harcképessé tenni, ha megfelelő személyi és mindenekelőtt felszereléssel rendelkeznek. Ehhez nem alapvető átszervezésre és "újrafegyverkezésre" van szükség, hanem elsősorban a további és korszerűbb felszerelésekre való eszközökre és azok rendelkezésre állására.
Ezzel szemben a hadseregben, de a Fegyveres Erők Bázisán és a légierőnél is a dandár-, hadosztály- és hadtestparancsnoki vonalakon a harctámogatásra, a parancsnokságra és a logisztikára szolgáló további zászlóaljakra szánt források jelentősen alacsonyabbak.
A hadsereg felderítő zászlóaljainak és mérnökzászlóaljainak újbóli felállítása hadosztályszinten és részben a hadtestben is túlnyomórészt a dandárokban lévő mérnök- és felderítőcsapatok anyagából valósítható meg, de a még rendelkezésre álló mindössze négy vegyes tüzérzászlóalj, amelyet 2012-ben osztottak szét a hadosztályok és a francia-német dandár között, nagyon vékony alapot jelent egy dandár, hadosztály és hadtest tüzérség újbóli felállításához.
A nem egészen egységes szerkezetű 131, 295, 325 (L) és 345 (L) vegyes tüzérségi zászlóaljak összesen tizenkét csöves üteggel (Panzerhaubitze 2000) rendelkeznek, amelyek közül kettő kiegészítő üteg, négy rakétaüteg (MARS II) , négy tüzérségi felderítő üteg és egy további kiegészítő üteg. A személyzetre, ellátásra és képzésre szánt alkatrészek itt nem szerepelnek. Minden lövészüteg két lövészszakaszból áll, egyenként 4 csővel/vetővel.
A 2027-es hadosztályt, amelyet továbbra is klasszikus gépesített hadosztályként terveznek, még mindig a régebbi minták szerint lehetne felállítani, három dandárnyi harckocsi-tüzérségi zászlóaljjal és egy ezreddel hadosztályszinten, egy csőzászlóaljjal, egy rakétazászlóaljjal, valamint parancsnoki és tüzérségi felderítő elemekkel.
ha zászlóaljanként 16 fegyverrendszerrel számolunk, mint nagyságrenddel. Két további hadosztály vagy akár egy hadtest tüzérségének létrehozása azonban nem lenne lehetséges kiterjedt új telepítések nélkül. Az átcsoportosítások azonban nem csak a pénzügyi és felszerelési források miatt jelentenének problémát. A tüzérség mindössze négy egységre való csökkentése egyelőre korlátozza az aktív vagy káder egységek létszámának növelését is.
A hálózatba kapcsolt harcvezetés irányába mutató, különösen a tüzérségben már előrehaladott tendenciát a hadsereg (tüzérség, aknavetők, helikopterek), a légierő és a haditengerészet (szárazföldi célok) számos fegyverének közös tüzelési támogatását biztosító szerepe mozdította elő.
Az innovatív megközelítéseknek kedvez az a tény, hogy a Közös Tűztámogatás (JFSS) szerepe a múltban előrehaladott volt (szárazföldi célpontok elleni harc).
Célszerű lenne a zászlóaljszint megszüntetése és a meglévő zászlóaljakat három hadosztályos tüzérezreddé szervezni, amelyek a felderítő eszközök, a tűzvezetés és a hatékony eszközök parancsnoki információs hálózata révén koordinálják a korlátozott számú tüzérségi ütegek tűzharcát. Az összes tüzérségi erő egy hadosztályon belüli átfogó tűzkombinációjának lehetőségét már a régi hadsereg struktúráiban az ezredek vezérkarai is kihasználták a parancsnoki és irányító berendezéseikkel A hadosztály területén lévő három dandár mindegyikéhez saját csöves üteget rendelnének, beleértve a tüzérségi támogató csapatokat is, és körülbelül három további csöves/rakétaüteg állna a hadosztály tüzérségi parancsnokságának rendelkezésére. Nem szabad elfelejteni, hogy ma egyetlen 2000-es önjáró löveggel felszerelt üteg képes egy korábbi M 109 G-vel felszerelt csőzászlóalj tűzerejét kifejteni. A tűzharcot ezután le lehetett folytatni a helyzettől függően.
A rakétatüzérség, de a csöves tüzérség esetében is a hatótávolság növelése 60-80 km-es tűzmélységig jelenleg formálódik, tekintettel az orosz fejlesztésekre is. Hosszabb távon a hadtestek tüzérségét még nagyobb hatótávolságú harci drónokkal lehetne tervezni. Ez a modell nem
hivatalos információkkal alátámasztva, de megoldást kínálna a már létező koncepciók és rendszerek vagy fejlesztési projektek miatt alacsony hatótávolságú számokra. A rakétavetők és ágyúk kezelhető számban történő újraaktiválása a raktárkészletekből már megtörtént.

* Translated with www.DeepL.com/Translator (free version) *
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 310
8 315
113
A teljesség kedvéért meg kell említeni, hogy a védelmi ipar a Boxer páncélozott szállítójármű alvázára épülő, a Boxer 2000-es önjáró haubicsen alapuló kísérleti járművet fejlesztett ki, amely nagyrészt automatizálható és kétfős személyzettel önállóan bevethető. Ez csökkentheti a személyi állományt, de nem csökkentheti az új telepítések pénzügyi problémáit.
Továbbra is nyitott kérdés, hogy a légierő képes lesz-e betölteni a hadsereg egységeinek védelmét szolgáló közeli/közeli hatótávolságú légvédelem terén a hadsereg légvédelmének tíz évvel ezelőtti megszüntetésével keletkezett űrt.
A VJTF dandár számára a hadsereg a saját anyagából rögtönöz megoldást, tíz gránátos géppuskával a Boxerre és a drónfenyegetés ellen tempomobil lőszerrel. Ugyancsak célszerű lenne az újfent szorgalmazott közeli hatótávolságú légvédelmet a tüzérségbe integrálni, ha az nem marad a légierőnél, annak érdekében, hogy a hadsereg harcászati parancsnokságának hálózatába kapcsolják. Kétséges azonban, hogy a feloszlatott hadsereg légvédelmi és ROLAND légvédelmi csoportok (légierő) helyébe lépő rövid hatótávolságú légvédelmi rendszer átfogó újjáépítése megvalósítható-e. A légierő négy tűzoltóegységét 900 fős létszámszükséglettel a 2027-es hadosztálynak kell létrehozni.
Bár a 2031-es képességprofil részletes tervezése nem nyilvános, a rendelkezésre álló egyedi információkból levonhatók bizonyos következtetések. Az ismert ütemterv szerint a 37. Frankenberg/Szászország páncélos gyalogsági dandár 2023-ban a NATO - lándzsás VJTF számára teljes mértékben jelenlévő dandár lesz. 2027-ben a 10. páncélos hadosztály (Veitshöchheim) három dandárral teljes mértékben jelen lesz. 2020 novemberében Mais hadseregfelügyelő öt páncélos gyalogos zászlóalj és három vadászzászlóalj terjedelmét írta le erre vonatkozóan. A dandáronként négy harci zászlóaljból álló tervezett struktúra esetén a négy harckocsizászlóaljra való következtetés nyilvánvaló.
A 37. dandár mellett, amely 2023-ban páncélos dandárként két páncélos gyalogsági zászlóaljjal és két páncélos zászlóaljjal egyenként, a 10. páncélos hadosztály a 12. páncélos dandárt is vezetni fogja a Bajor-erdőben egy páncélos gyalogsági dandár felépítésében. A 23. hegyi dandár Felső-Bajorországban
jelenleg szintén a 10. páncélos hadosztályhoz tartozik, de egyelőre természetesen nem jön számításba egy gépesített hadosztály megalakításánál. Ez vonatkozik a francia-német dandár német részére is Baden-Württembergben és Kelet-Franciaországban. Így az állomásoztatás miatt nyilvánvaló a következtetés, hogy az augustdorfi 21. páncélos dandár, amely most az 1. páncélos hadosztályhoz tartozik, a 2027-es hadosztály harmadik gépesített egységét fogja alkotni.
Mindhárom említett dandár (37, 12, 21) jelenleg összesen öt aktív páncélos gyalogsági zászlóaljjal és egy kiegészítő zászlóaljjal (908), négy harckocsizászlóaljjal és a 8. hegyi harckocsizászlóaljjal rendelkezik, amely jelenleg csak hiányos káderzászlóaljként áll rendelkezésre. A 203. harckocsizászlóaljban.
Augustdorfban újonnan alakult egy kiegészítő társaság. A 21. dandárban azonban csak egy aktív vadászzászlóalj és egy kiegészítő zászlóalj (921) van, így még mindig lehetnek kirendelések más dandárokból vagy átszervezések.
Nagyon nyilvánvaló, hogy az 1. páncélos hadosztályban (Oldenburg) a münsteri 9. páncélos tanfolyami brigáddal és a neubrandenburgi 41. páncélgránátos brigáddal párhuzamosan 2031-ig egy digitalizált hadosztályt fognak kialakítani, hogy a münsteri tesztegység tapasztalatait átültessék. A
A münsteri hadseregiskola a német szárazföldi erők fejlesztésének központja, és számos "Lehr" utótaggal ellátott egység állomásozik a helyszínen és környékén. Így például a 9. harckocsi-kiképző dandárhoz a jövőbeni szabálystruktúrától eltérően nem egy harckocsizó századot, hanem a 90 (L) harckocsizó zászlóaljat tervezik, bár a tényleges kiképző zászlóalj Ingolstadtban van.

A 43. holland páncélos gyalogsági dandár, amelyhez a 414. vegyes német-holland harckocsizászlóaljat rendelték, szintén ennek a hadosztálynak van alárendelve, így csak a 93. harckocsi kiképző zászlóalj áll rendelkezésre, mivel a 41. dandár nem rendelkezik harckocsikkal. Mindkét dandár négy páncélos gyalogos zászlóaljjal, valamint egy kiegészítő zászlóaljjal (908) és két vadászzászlóaljjal rendelkezik. Az 1. páncéloshadosztály lenne az az egység, amely egyelőre csak két német dandárral rendelkezik, mivel a 8-ról 10 dandárra történő bővítés csak a 2032 utáni időszakra van tervben.
A 23. hegyi dandárból, az 1. légideszant dandárból és egy addigra már teljes mértékben felállított francia-német dandárból 2031-ig valószínűleg egyszerre alakul meg délen egy második digitalizált hadosztály.
A terv az, hogy a jelenleg két vadászzászlóaljjal, egy tüzérségi zászlóaljjal és egy utánpótlási zászlóalj német részével rendelkező francia-német dandár német részét teljes hadseregdandárrá bővítik. Erre a célra a nem aktív 8. hegyi páncélos zászlóalj (lásd fentebb) alárendelése lenne egy lehetőség. A brigád mint francia-német együttműködési projekt jövőjéről még minden bizonnyal dönteni kell.
A 23. és a D/F dandár tervezése azonban még mindig nyitott, és a 2027-es hadosztályhoz hasonló, négy harci zászlóaljat és a gépesített erők magas arányát tartalmazó szabványos dandár már nem a tervezés mércéje az évtized végén.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 212
13 728
113
Elterjedt az a felismerés, hogy a három hadosztályt 2031-re nem lehet teljes létszámmal ellátni, hanem részben tartalékosokkal kell feltölteni. Ennek érdekében a hadsereg már meglévő öt pótzászlóalját (2x páncélos gyalogság 1x vadász, 1 x harckocsi, 1x mérnök) és 18 pótlólagos századát/párját az alaprend 2021. októberi bevezetését követően 2027-ig fel kell tölteni személyzettel, majd 2031-ig felszerelni és teljes értékű tartalékos harci egységként bevethetővé tenni.
Összességében megállapítható, hogy a már meglévő 29 harcoló egységgel (páncélos gyalogság, vadászok, hegyi csapatok, ejtőernyősök, harckocsik), amelyek közül négy kiegészítő egység, három hadosztályt kellene újra harcképessé tenni, ha megfelelő személyi és mindenekelőtt felszereléssel rendelkeznek. Ehhez nem alapvető átszervezésre és "újrafegyverkezésre" van szükség, hanem elsősorban a további és korszerűbb felszerelésekre való eszközökre és azok rendelkezésre állására.
Ezzel szemben a hadseregben, de a Fegyveres Erők Bázisán és a légierőnél is a dandár-, hadosztály- és hadtestparancsnoki vonalakon a harctámogatásra, a parancsnokságra és a logisztikára szolgáló további zászlóaljakra szánt források jelentősen alacsonyabbak.
A hadsereg felderítő zászlóaljainak és mérnökzászlóaljainak újbóli felállítása hadosztályszinten és részben a hadtestben is túlnyomórészt a dandárokban lévő mérnök- és felderítőcsapatok anyagából valósítható meg, de a még rendelkezésre álló mindössze négy vegyes tüzérzászlóalj, amelyet 2012-ben osztottak szét a hadosztályok és a francia-német dandár között, nagyon vékony alapot jelent egy dandár, hadosztály és hadtest tüzérség újbóli felállításához.
A nem egészen egységes szerkezetű 131, 295, 325 (L) és 345 (L) vegyes tüzérségi zászlóaljak összesen tizenkét csöves üteggel (Panzerhaubitze 2000) rendelkeznek, amelyek közül kettő kiegészítő üteg, négy rakétaüteg (MARS II) , négy tüzérségi felderítő üteg és egy további kiegészítő üteg. A személyzetre, ellátásra és képzésre szánt alkatrészek itt nem szerepelnek. Minden lövészüteg két lövészszakaszból áll, egyenként 4 csővel/vetővel.
A 2027-es hadosztályt, amelyet továbbra is klasszikus gépesített hadosztályként terveznek, még mindig a régebbi minták szerint lehetne felállítani, három dandárnyi harckocsi-tüzérségi zászlóaljjal és egy ezreddel hadosztályszinten, egy csőzászlóaljjal, egy rakétazászlóaljjal, valamint parancsnoki és tüzérségi felderítő elemekkel.
ha zászlóaljanként 16 fegyverrendszerrel számolunk, mint nagyságrenddel. Két további hadosztály vagy akár egy hadtest tüzérségének létrehozása azonban nem lenne lehetséges kiterjedt új telepítések nélkül. Az átcsoportosítások azonban nem csak a pénzügyi és felszerelési források miatt jelentenének problémát. A tüzérség mindössze négy egységre való csökkentése egyelőre korlátozza az aktív vagy káder egységek létszámának növelését is.
A hálózatba kapcsolt harcvezetés irányába mutató, különösen a tüzérségben már előrehaladott tendenciát a hadsereg (tüzérség, aknavetők, helikopterek), a légierő és a haditengerészet (szárazföldi célok) számos fegyverének közös tüzelési támogatását biztosító szerepe mozdította elő.
Az innovatív megközelítéseknek kedvez az a tény, hogy a Közös Tűztámogatás (JFSS) szerepe a múltban előrehaladott volt (szárazföldi célpontok elleni harc).
Célszerű lenne a zászlóaljszint megszüntetése és a meglévő zászlóaljakat három hadosztályos tüzérezreddé szervezni, amelyek a felderítő eszközök, a tűzvezetés és a hatékony eszközök parancsnoki információs hálózata révén koordinálják a korlátozott számú tüzérségi ütegek tűzharcát. Az összes tüzérségi erő egy hadosztályon belüli átfogó tűzkombinációjának lehetőségét már a régi hadsereg struktúráiban az ezredek vezérkarai is kihasználták a parancsnoki és irányító berendezéseikkel A hadosztály területén lévő három dandár mindegyikéhez saját csöves üteget rendelnének, beleértve a tüzérségi támogató csapatokat is, és körülbelül három további csöves/rakétaüteg állna a hadosztály tüzérségi parancsnokságának rendelkezésére. Nem szabad elfelejteni, hogy ma egyetlen 2000-es önjáró löveggel felszerelt üteg képes egy korábbi M 109 G-vel felszerelt csőzászlóalj tűzerejét kifejteni. A tűzharcot ezután le lehetett folytatni a helyzettől függően.
A rakétatüzérség, de a csöves tüzérség esetében is a hatótávolság növelése 60-80 km-es tűzmélységig jelenleg formálódik, tekintettel az orosz fejlesztésekre is. Hosszabb távon a hadtestek tüzérségét még nagyobb hatótávolságú harci drónokkal lehetne tervezni. Ez a modell nem
hivatalos információkkal alátámasztva, de megoldást kínálna a már létező koncepciók és rendszerek vagy fejlesztési projektek miatt alacsony hatótávolságú számokra. A rakétavetők és ágyúk kezelhető számban történő újraaktiválása a raktárkészletekből már megtörtént.

* Translated with www.DeepL.com/Translator (free version) *
Bár ez bw nagyon szánalmasnak tűnik, 1933 től 6 év alatt a világ legjobb hadsereget építették ki. Tudom azok más idők voltak, más ember anyaggal, de a németek sokszor voltak a gödör alján a történelmük során és még mindig felálltak. Kíváncsi leszek, hogy mikor kerül elő a német vér újra. Nekünk ez a helyzetük most nagyon jó, ezért lesz új fegyver iparunk és ráadásul csúcs.
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 310
8 315
113
Bár ez bw nagyon szánalmasnak tűnik, 1933 től 6 év alatt a világ legjobb hadsereget építették ki. Tudom azok más idők voltak, más ember anyaggal, de a németek sokszor voltak a gödör alján a történelmük során és még mindig felálltak. Kíváncsi leszek, hogy mikor kerül elő a német vér újra. Nekünk ez a helyzetük most nagyon jó, ezért lesz új fegyver iparunk és ráadásul csúcs.
Jelenleg a világ negyedik legerősebb/legnagyobb gazdasága az övék, Európában elvitathatatlan a vezető szerepük. Nem érzem, hogy gödörben lennének.
Mire kellene nekik egy tömeghadsereg? Meg akarnák támadni a lengyeleket, cseheket, dánokat, franciákat, hollandokat vagy az oroszokat? Minek? Vagy meg akarnák támadni őket? Megint ki, és minek? Az látszik a terveikből, hogy komolyan az európai (NATO) közös haderő keretein belül keresik/gondolják a BW háborús szerepét megtalálni.

Kétszázezres profi hadsereg high-tech cuccokkal azért nem lebecsülendő erő. "Nem szabad elfelejteni, hogy ma egyetlen 2000-es önjáró löveggel felszerelt üteg képes egy korábbi M 109 G-vel felszerelt csőzászlóalj tűzerejét kifejteni."
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 281
84 021
113
Jelenleg a világ negyedik legerősebb/legnagyobb gazdasága az övék, Európában elvitathatatlan a vezető szerepük. Nem érzem, hogy gödörben lennének.
Mire kellene nekik egy tömeghadsereg? Meg akarnák támadni a lengyeleket, cseheket, dánokat, franciákat, hollandokat vagy az oroszokat? Minek? Vagy meg akarnák támadni őket? Megint ki, és minek? Az látszik a terveikből, hogy komolyan az európai (NATO) közös haderő keretein belül keresik/gondolják a BW háborús szerepét megtalálni.

Kétszázezres profi hadsereg high-tech cuccokkal azért nem lebecsülendő erő. "Nem szabad elfelejteni, hogy ma egyetlen 2000-es önjáró löveggel felszerelt üteg képes egy korábbi M 109 G-vel felszerelt csőzászlóalj tűzerejét kifejteni."
Elsősorban szerintem sem a létszám a bajuk. A világ 4. legnagyobb gadaság és Marderrel bohóckodnak, nem cserélik a Leopard 2A7 EMES 15 rendszerét ami lehet, hogy nem is olyan nagy túlzással de ugyan az mint ami a 80-as években belekerült a Leopard 2A4-be. A fillérbaszás megy miközben olyan dolgokat priorizáltak, hogy kell a terhes katonanőknem egyenruha, meg fizessünk nemátalakító műtétet. Ha nekik ez fontos ám legyen az ő dolguk, de a haderőben ez nem lehet nagyobb prioritás mint a haditechnika, mert azon múlik a katona élete nemtől függetlenül.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 310
8 315
113
Elsősorban szerintem sem a létszám a bajuk. A világ 4. legnagyobb gadaság és Marderrel bohóckodnak, nem cserélik a Leopard 2A7 EMES 15 rendszerét ami lehet, hogy nem is olyan nagy túlzással de ugyan az mint ami a 80-as években belekerült a Leopard 2A4-be. A fillérbaszás megy miközben olyan dolgokat priorizáltak, hogy kell a terhes katonanőknem egyenruha, meg fizessünk nemátalakító műtétet. Ha nekik ez fontos ám legyen az ő dolguk, de a haderőben ez nem lehet nagyobb prioritás mint a haditechnika, mert azon múlik a katona élete nemtől függetlenül.
A politikusok azért vettek vissza jelentősen a HH után a védelmi költségvetésből, mert már nem lehetett megindokolni (eladni) a választóknak, miért kell fenntartani egy, a VSZ/NATO csapatoknak ellenállni képes tömeghadsereget. Ez népszerűség növelő lehet, mert azt mondhatják: látjátok, amit innen elvettünk, az mind nektek teszi jobbá az életeteket. A hadseregekben kevesebb pénzből gazdálkdhatnak, és a beszerzésekről sem a katonák, hanem a politikusok döntenek. Ha igazán szakpolitikusok lennének, nem is volna ezzel annyira baj....

Szerintem legyen a terhes katonanőknek egyenruha, de ez csak a humán oldalt - habár nem is a legnépesebb részt - érintő intézkedés, amelynek lehet hangulatjavító hatása. Ez is fontos. De én is fontosabbnak tartom, hogy legyen @krisss-nek rendes személyi felszerelése, meg ne BTR-ekkel (némethonban Marderekkel) rohangáljanak a katonáink. Ha nem modernizálják a sereget, a technikát, az nagyfokú rövidlátásra vall. Az igazán létfontosságú erőforrásokért (ivóvíz, élelem) olyan véres konfliktus lesz még itt, hogy ihaj....:( Egy idősebb hölgy írta nekem egy vita során nemrég, hogy valószínűleg a mi generációnk (60+) az, amelyik még békében és viszonylagos jólétben élt.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
30 016
129 761
113
Szerintem legyen a terhes katonanőknek egyenruha, de ez csak a humán oldalt - habár nem is a legnépesebb részt - érintő intézkedés, amelynek lehet hangulatjavító hatása
Itthon ha terhes és olyan beosztásban van ami nem veszélyezteti (iroda stb) civilben dolgozhat szóval ez nem probléma itthon és nincs terhes egyenruha igény se.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 281
84 021
113
Itthon ha terhes és olyan beosztásban van ami nem veszélyezteti (iroda stb) civilben dolgozhat szóval ez nem probléma itthon és nincs terhes egyenruha igény se.
Persze, mert nekünk olyan katonás a Honvédségünk, hogy dolgozhat civil ruhában.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
904
4 563
93
Itthon ha terhes és olyan beosztásban van ami nem veszélyezteti (iroda stb) civilben dolgozhat szóval ez nem probléma itthon és nincs terhes egyenruha igény se.
Hehe. Nálunk ha terhes lesz egy hivatásos csaj, akkor általában rögtön elmegy veszélyeztetett terhességgel gyesre. Tehát a terhes egyenruha nem szempont. Mondjuk meg is értem a csajokat. Még ha irodai munkát is végez alapvetően, mindig ott a lehetőség hogy valamelyik delikvenssel dulakodni kell. ÉS igazából egy traumatikus vetélés legyen, mert hasba rúgta valaki a kolléganőt, ott abból nagyon nagy bajok lennének. A nagy baj alatt kőporos f***ra húzást értek.
 
  • Hűha
Reactions: krisss

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 212
13 728
113
Jelenleg a világ negyedik legerősebb/legnagyobb gazdasága az övék, Európában elvitathatatlan a vezető szerepük. Nem érzem, hogy gödörben lennének.
Mire kellene nekik egy tömeghadsereg? Meg akarnák támadni a lengyeleket, cseheket, dánokat, franciákat, hollandokat vagy az oroszokat? Minek? Vagy meg akarnák támadni őket? Megint ki, és minek? Az látszik a terveikből, hogy komolyan az európai (NATO) közös haderő keretein belül keresik/gondolják a BW háborús szerepét megtalálni.

Kétszázezres profi hadsereg high-tech cuccokkal azért nem lebecsülendő erő. "Nem szabad elfelejteni, hogy ma egyetlen 2000-es önjáró löveggel felszerelt üteg képes egy korábbi M 109 G-vel felszerelt csőzászlóalj tűzerejét kifejteni."
A gödörben én a társadalmi állapotaikat értem. Látod alul ki is fejted szépen ezt levetítve a magyar hadseregre. Nagy problémák lesznek szerintem is ahogy írtad a világban. Ha ez a probléma háborúba eszkalálódik akár itt is európában, akkor ezt egy fillérbaszós hadsereggel(a la Dudi), ahol azokat az egységeket amelyek hazaszerető katonákkal vannak tele feloszlatják nácit kiáltva, nem fog menni. Se csúcs technika se morál, = demoralizált szar, vesztésre ítélt hadsereg. Na ez a baj a puhány jóléti (tele nem német migráns népséggel) társadalmi hadsereggel. Egyik következik a másikból. Szintén jól leírtad ezt akkor mikor a probléma itt van nem lehet hónapok alatt megváltoztatni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 281
84 021
113
A gödörben én a társadalmi állapotaikat értem. Látod alul ki is fejted szépen ezt levetítve a magyar hadseregre. Nagy problémák lesznek szerintem is ahogy írtad a világban. Ha ez a probléma háborúba eszkalálódik akár itt is európában, akkor ezt egy fillérbaszós hadsereggel(a la Dudi), ahol azokat az egységeket amelyek hazaszerető katonákkal vannak tele feloszlatják nácit kiáltva, nem fog menni. Se csúcs technika se morál, = demoralizált szar, vesztésre ítélt hadsereg. Na ez a baj a puhány jóléti (tele nem német migráns népséggel) társadalmi hadsereggel. Egyik következik a másikból. Szintén jól leírtad ezt akkor mikor a probléma itt van nem lehet hónapok alatt megváltoztatni.
Azzal kapcsolatban ne legyenek illúzióid, hogy a német katona képzett és a fogyasztói társadalomban is lehet képzett katonát és képzett haderőt fenntartani.
Nincs ilyen, hogy puhány jólét. Ez egy nagy faszság amit a nagyon jobboldalik szeretnek hangoztatni miközben ők is ugyanolyan jólétek.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 310
8 315
113
A gödörben én a társadalmi állapotaikat értem. Látod alul ki is fejted szépen ezt levetítve a magyar hadseregre. Nagy problémák lesznek szerintem is ahogy írtad a világban. Ha ez a probléma háborúba eszkalálódik akár itt is európában, akkor ezt egy fillérbaszós hadsereggel(a la Dudi), ahol azokat az egységeket amelyek hazaszerető katonákkal vannak tele feloszlatják nácit kiáltva, nem fog menni. Se csúcs technika se morál, = demoralizált szar, vesztésre ítélt hadsereg. Na ez a baj a puhány jóléti (tele nem német migráns népséggel) társadalmi hadsereggel. Egyik következik a másikból. Szintén jól leírtad ezt akkor mikor a probléma itt van nem lehet hónapok alatt megváltoztatni.
Miért lennének gödörben? A világ negyedik gazdasága, jóléti állam. Ez az az állam, hogy ha igazán veszélyben érezné magát, kb. két év alatt le tudná zavarni ezt a 2032-ig tervezett szervezetfejlesztést 10 harcoló dandárral. (És akkor csak a szárazföldiekkel számoltunk.) De miért is állnának át hadigazdaságra, amikor jelenleg nem fenyegeti őket senki, a jövőbeli kihívásokra meg elkezdték a felkészülést.
A hazaszerető német katona szerinted csak náci lehet? Szerintem pont az nem lehet....
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 310
8 315
113
Itthon ha terhes és olyan beosztásban van ami nem veszélyezteti (iroda stb) civilben dolgozhat szóval ez nem probléma itthon és nincs terhes egyenruha igény se.
Pártolom, hogy a magyar katonanők szüljenek. A német terhes egyenruháról valószínűleg végeztek igényfelmérést, és gondolom a BW összes ilyen irányú szükségletét ki tudják elégíteni egy Puma árából. Így nem hiszem, hogy hátráltatná a hadsereg modernizációját, viszont eladhatóvá teszi a BW-t a lakosság számára, mint "emberarcú".