Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Leszerződött LNG mennyiséget? Az ugye megvan, hogy amikor Ázsiában nemrég ráígértek az európai árra, akkor az LNG szállító hajók Európába menet közben fordultak Ázsia felé?
A németek most épp politikai alapon energetikai öngyilkosságot követnek el, véletlenül sem a saját érdekeik mentén.

Az orosz gáz jóval olcsóbb is és szerződéssel lekötve messze megbízhatóbb is a rendelkezésre állása. LNG-ből nincs annyi fölös kapacitás a szintén növekvő ázsiai igényeken túl, hogy ki tudná váltani az orosz gáz szállítását Európába.

A gáz szállításának műszakilag és gazdaságilag értelmes módja a csővezeték. Az LNG-nek csak ott van létjogosultsága, ahova nem vezet cső.

A politikai alapon írt, agyatlan indexes cikkek meg inkább hagyjuk.
Már nem tudom, hogy hol hallgattam erről szóló adást, de pont erről volt szó.
Megérte felrúgni a szerőzdést, kötbér és minden szirszar kifizetése és még így is nagyobb volt a profit.

Az LNG csak akkor tud olcsóbb lenni a csővezetéknél, ha NAGYON olcsón termelik ki azt.
 
  • Tetszik
Reactions: enzo

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 980
113
Az LNG csak akkor tud olcsóbb lenni a csővezetéknél, ha NAGYON olcsón termelik ki azt.
Vagy ha olyan magasak a piaci árak, hogy semmi közük a termelési költséghez.

Egyébként úgy tudom, hogy van az a távolság, ahol már az LNG szállítás a gazdaságosabb. LNG -nél a szállítási költség kevésbé függ a távolságtól, mint a csővezeték esetében.
 
  • Vicces
Reactions: vata and ogretankHU

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
Már nem tudom, hogy hol hallgattam erről szóló adást, de pont erről volt szó.
Megérte felrúgni a szerőzdést, kötbér és minden szirszar kifizetése és még így is nagyobb volt a profit.

Az LNG csak akkor tud olcsóbb lenni a csővezetéknél, ha NAGYON olcsón termelik ki azt.
Erre írtam, hogy a repesztéses módszer kurva drága a normál fúrásokhoz képest.
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 961
113
Vagy ha olyan magasak a piaci árak, hogy semmi közük a termelési költséghez.

Egyébként úgy tudom, hogy van az a távolság, ahol már az LNG szállítás a gazdaságosabb. LNG -nél a szállítási költség kevésbé függ a távolságtól, mint a csővezeték esetében.

Hogyne függne a távolságtól, csak nem üzemanyagot éget el, hanem a lassan párolgó szállítmányt.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and ogretankHU

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 980
113
Hogyne függne a távolságtól, csak nem üzemanyagot éget el, hanem a lassan párolgó szállítmányt.
"kevésbé függ"

A gáz cseppfolyósítása alakítása és gázzá történő visszaalakítása a nagy költség. + a szállítás költsége arányos a távolsággal. Vezetékes szállításnál meg nagyjábol egyenesen arányos a költség a távolsággal.
Előny, hogy csak a 2 végponton kell kiépíteni az infrastuktúrát, és nem 3 vagy 5 ezer kilométeren. Ezen kívül az is előnye, hogy mindig oda adod el a gázt, ahol többet fizetnek érte. Vagy ha vevő vagy, akkor onnan veszed, ahonnan olcsóbban kapod.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

Bleroka

Well-Known Member
2019. március 16.
365
1 066
93
"kevésbé függ"

A gáz cseppfolyósítása alakítása és gázzá történő visszaalakítása a nagy költség. + a szállítás költsége arányos a távolsággal. Vezetékes szállításnál meg nagyjábol egyenesen arányos a költség a távolsággal.
Előny, hogy csak a 2 végponton kell kiépíteni az infrastuktúrát, és nem 3 vagy 5 ezer kilométeren. Ezen kívül az is előnye, hogy mindig oda adod el a gázt, ahol többet fizetnek érte. Vagy ha vevő vagy, akkor onnan veszed, ahonnan olcsóbban kapod.
A csővezetéken szálitott gáz minden köbméteréért fizetni kell az országoknak akiknek átmegy a területén a vezeték (tranzitdij) ezt is rárakodik a gáz árára.
Az Északi Áramlat 2-t pedig sikeresen elszabotálták a jenkik,az elkészültét nem de az üzembehelyezést megakadályozzák,az orosz költségvetésnek igencsak kellene a bevétel,de jelenleg ez egy több mint 10 milliárd euros befektetés,ami egy cent bevételt sem termel.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 678
34 573
113
Az Egyesült Államok aktívan dolgozik az Északi Áramlat 2 – tanúsításának késleltetésén -Nuland
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 593
113
Amikor nemcsak fűtésre használják a gázt, hanem legfőképpen az iparban, akkor a folyamatos ellátás szinte lét kérdés. Az USA nagyon hazárdírozik, nem lesz ennek jó vége. Valaki (vagy valakik) nagyon a két szék közé fog(nak) ülni.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Leszerződött LNG mennyiséget? Az ugye megvan, hogy amikor Ázsiában nemrég ráígértek az európai árra, akkor az LNG szállító hajók Európába menet közben fordultak Ázsia felé?
A németek most épp politikai alapon energetikai öngyilkosságot követnek el, véletlenül sem a saját érdekeik mentén.

Az orosz gáz jóval olcsóbb is és szerződéssel lekötve messze megbízhatóbb is a rendelkezésre állása. LNG-ből nincs annyi fölös kapacitás a szintén növekvő ázsiai igényeken túl, hogy ki tudná váltani az orosz gáz szállítását Európába.

A gáz szállításának műszakilag és gazdaságilag értelmes módja a csővezeték. Az LNG-nek csak ott van létjogosultsága, ahova nem vezet cső.

A politikai alapon írt, agyatlan indexes cikkek meg inkább hagyjuk.
így van. Plusz újra leírom, hogy az Északi Áramlat magáncégek üzlete:

  • 50% Gazprom
  • 10% BASF/Wintershall
  • 10% Engie (GDF Suez volt régen)
  • 10% Uniper (ez régen az E.ON volt)
  • 10% OMW
  • 10% Royal Dutch Shell

A Gazprom nem felhasználó, hanem adja a gázt.

BASF-nek ez élet-halál kérdés, mivel a vegyipar lehal a földgáz nélkül. Enélkül nincs ammónia, se műtrágya, se savak, se lúgok, SEMMI
Engie - franciáknak is kell a gáz
Uniper - német belföldi gázszolgáltató (lakosság/közület/ipar)
OMW - osztrák, ismerjük
Royal Dutch Shell - ismerjük.

A Gazprom akkor kap pénzt, ha a fenti 5 cég használja a gázt, vagyis a Gazprom-nak elemi érdeke a gázszállítás. A jelenlegi infrastruktúra elégtelen, ha a megnövekedett földgáz-igényeket vesszük alapul - és most csak az eddig használt alkalmazásokat veszem alapul. Erre jön a növekvő számú gázerőmű és a barna hidrogén. Az LNG egy vicc ebben a kontextusban.

USA nyomja a gyökér és szolgalelkű (írom ezt a figyelmeztetés terhe mellett...) német politika torkán ezt le. Mi úgy ülünk otthon, hogy bár csak 3 fok van kint, bent síaláöltözet, dupla zokni, polár felső. Minimális fényerejű LED-es lámpákat lehet kapni. A "forró" víz alá tudom rakni a lábszáram, annyira forró.

Bent az irodában nyitott ablakok mellett ülünk, mert valami ostoba teuton állat még nyáron (igen, ez a második) kitalálta, hogy nyitott ablakok kellenek az irodában, így a koronafertőzés esélye csökkenthető. Mivel ez a szabály nem lett visszavonva, ezért a német kinyitja az ajtót, ablakot és kabátban és FFP2-es maszkban ülünk az irodában és "szellőztetési naplót" kell vezetni.

Majd kíváncsi leszek, hogy a leállított ammoniakonverterek szigetelése és a csővezetékek szigetelése hogyan bírja ki a telet - mivel elve úgy volt tervezve, hogy csak nyáron áll le - akkor is csak 4 napra, mivel az üzemi hőmérséklete úgy 400 fok ezért a szigetelésnél a külső vízzel nem számoltak. Most ezt veri az eső és fagy be a víz reggelente.

Ma hazajöttem, mert a Rajnán nyargalászó, amerikai LPG-s, hidrogénnel töltött tankeres agymenés már nekem sokk volt és valaki bemószerolt, hogy egyedül ültem egy 30 négyzetméteres irodában, maszk nélkül...

Ennyire hülyék a németek és ennyire rohannak a vesztükbe. Ezeknél minden évszázad elején valami beakad, aztán az évszázad közepére egész Európát magukkal rántják vele.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 239
113
így van. Plusz újra leírom, hogy az Északi Áramlat magáncégek üzlete:

  • 50% Gazprom
  • 10% BASF/Wintershall
  • 10% Engie (GDF Suez volt régen)
  • 10% Uniper (ez régen az E.ON volt)
  • 10% OMW
  • 10% Royal Dutch Shell

A Gazprom nem felhasználó, hanem adja a gázt.

BASF-nek ez élet-halál kérdés, mivel a vegyipar lehal a földgáz nélkül. Enélkül nincs ammónia, se műtrágya, se savak, se lúgok, SEMMI
Engie - franciáknak is kell a gáz
Uniper - német belföldi gázszolgáltató (lakosság/közület/ipar)
OMW - osztrák, ismerjük
Royal Dutch Shell - ismerjük.

A Gazprom akkor kap pénzt, ha a fenti 5 cég használja a gázt, vagyis a Gazprom-nak elemi érdeke a gázszállítás. A jelenlegi infrastruktúra elégtelen, ha a megnövekedett földgáz-igényeket vesszük alapul - és most csak az eddig használt alkalmazásokat veszem alapul. Erre jön a növekvő számú gázerőmű és a barna hidrogén. Az LNG egy vicc ebben a kontextusban.

USA nyomja a gyökér és szolgalelkű (írom ezt a figyelmeztetés terhe mellett...) német politika torkán ezt le. Mi úgy ülünk otthon, hogy bár csak 3 fok van kint, bent síaláöltözet, dupla zokni, polár felső. Minimális fényerejű LED-es lámpákat lehet kapni. A "forró" víz alá tudom rakni a lábszáram, annyira forró.

Bent az irodában nyitott ablakok mellett ülünk, mert valami ostoba teuton állat még nyáron (igen, ez a második) kitalálta, hogy nyitott ablakok kellenek az irodában, így a koronafertőzés esélye csökkenthető. Mivel ez a szabály nem lett visszavonva, ezért a német kinyitja az ajtót, ablakot és kabátban és FFP2-es maszkban ülünk az irodában és "szellőztetési naplót" kell vezetni.

Majd kíváncsi leszek, hogy a leállított ammoniakonverterek szigetelése és a csővezetékek szigetelése hogyan bírja ki a telet - mivel elve úgy volt tervezve, hogy csak nyáron áll le - akkor is csak 4 napra, mivel az üzemi hőmérséklete úgy 400 fok ezért a szigetelésnél a külső vízzel nem számoltak. Most ezt veri az eső és fagy be a víz reggelente.

Ma hazajöttem, mert a Rajnán nyargalászó, amerikai LPG-s, hidrogénnel töltött tankeres agymenés már nekem sokk volt és valaki bemószerolt, hogy egyedül ültem egy 30 négyzetméteres irodában, maszk nélkül...

Ennyire hülyék a németek és ennyire rohannak a vesztükbe. Ezeknél minden évszázad elején valami beakad, aztán az évszázad közepére egész Európát magukkal rántják vele.
Komoly. Jõt nevetgéltem az oktató videón amiben egy nagymami virágcseréppel/mécsessel fütött. Ez már akkor így megy ott? Kíváncsi vagyok hogy Hans és Gretel meddig bírja ezt a nagy zödséget, mikor lesz tele a puttonyuk