Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 565
113
Mit össze tudtok idegeskedni a sok hülye bőcsész baromságain. Senki nem kíváncsi a véleményükre és a szakmai döntések itt nem úgy mennek mint németországba. A libernyákoknak kuss a neve a ződ baromságaikkal együtt amit nyomnának.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Mit össze tudtok idegeskedni a sok hülye bőcsész baromságain. Senki nem kíváncsi a véleményükre és a szakmai döntések itt nem úgy mennek mint németországba. A libernyákoknak kuss a neve a ződ baromságaikkal együtt amit nyomnának.
A probléma, hogy ezek a barmok már az oktatásban is ott vannak és nyomatják a hülyeséget.
A kuss lenne ezeknek, akkor nem lenne az, hogy Paks 1-et már vissza kellett terhelni. És ehhez képest jön majd 1GW napkapacitás éveken belül...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 760
17 794
113
Gondok a franciáknál, nől az áram ára
Naja, a reaktorok öregednek. Így is bőven az élettartam felett vannak már - a 70-es évek gyártástechnologiájával és tervezési módszereivel...

Persze erről nem szokás a ződeknek kitérni
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 760
17 794
113
Sajnos a mai világ rákfenéje, hogy ha valaki az 50-dik agyfaszt kapja egy ostoba és tudatlan embertől, akkor egyesek sértőnek veszik, ha egy emberről kimondják, arról az emberről, hogy mi...

Lehet, hogy én bunkó vagyok ilyenkor, de kedves világ...

Mióta rosszabb bunkónak, de tájékozottnak és tudással rendelkezőnek lenni, mint tudatlan, ostoba fasznak lenni és ezt még terjeszteni is...?
Bocsánat, de nekem a "kulturált" vitából elegem van. Az ilyen ostoba faszokat a földbe kell döngölni és kész. Egyesenes megszégyeníteni.
Mert ide vezet, ha ez nem történik meg. Hogy ezek tanítanak felsőoktatási intézményben. Kb. minta eret vágni tanítanának az orvosin...

Szerintem a kulturált vita ott kezdődik el, hogy teljesen tudatlanul nem osztod az észt és nem tanítasz hülyeséget.
És a fizika és műszaki vonal az nem a véleményekről és eszmerendszerekől szól. A hálózati feszültség nem hitből jön.
Azt látni kell, hogy ezek az egyetemek meh a tanárok az adományokból, programokból élnek. Van x kutatási projekt meg y céges "szakértés" valami ződbullshit-ből, akkor ezt a vonalat kell nyomni.

Neki fel kell építeni a "zöldenergiás" szakértőr, hogy önmagára és önmagát hivatkozva az ázsiót emelje. 2022-ben ebből komoly karriert lehet építeni. Ha ehhez "megfelelő ideologiai elkötelezettség" párosul, akkor egy makkarxú megkerülhetetlen lesz az adott területen.

Aztán ezek az agytrösztök nekiállnak publikálni, így az egyetemi rangsort is felhúzzák, ami további megkeresést general. Ez egy öngerjesztő folyamat. Naponta kapok ilyen hülyéket a nyakamba.

Szociológus közgazdász jön haknizni a hidrogéntermelésről, csillagszemű keynote speaker osztja az észt az 1200 fokon üzemelő berendezésekről.

A probléma az, hogy mi nem vagyunk elég szexik, sem kommunikációs-bullshit ügyileg eleresztve. A világ/befeketői vonal tagadja a műszaki valóságot.

Vagy azt csinálod, hogy beállsz ebbe a kórusba és egzisztenciát kreálsz erre - ekkor pofabetéma van - vagy maradsz a realitás talaján. Az elsőt látjuk, a másodikat meg érzed a saját bőrödön.

Ennek a következménye: mi csak akkor kerülünk komolyabb poszta, ha már a műszaki valóság olyan szinten fáj nekik, hogy ha tökét hidraulikus gépsatuba fognák és 40 1/s sebességgel pörgetnék, az matiné lenne...

Ez valószínűleg addig fog tartani, amíg a pénz oldalán elapad a forrás, de ehhez előbb egy komoly krízis kell. Ahogy ma a helyzet kinéz, nagyon jó úton haladunk felé.

Minden forradalom felfalja a gyermekeit, nekünk annyi a dolgunk, hogy kivárjuk. Arra kell figyelni, hogy folyamatosan képezzük magunkat.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 672
55 715
113
Sajnos a mai világ rákfenéje, hogy ha valaki az 50-dik agyfaszt kapja egy ostoba és tudatlan embertől, akkor egyesek sértőnek veszik, ha egy emberről kimondják, arról az emberről, hogy mi...

Lehet, hogy én bunkó vagyok ilyenkor, de kedves világ...

Mióta rosszabb bunkónak, de tájékozottnak és tudással rendelkezőnek lenni, mint tudatlan, ostoba fasznak lenni és ezt még terjeszteni is...?
Bocsánat, de nekem a "kulturált" vitából elegem van. Az ilyen ostoba faszokat a földbe kell döngölni és kész. Egyesenes megszégyeníteni.
Mert ide vezet, ha ez nem történik meg. Hogy ezek tanítanak felsőoktatási intézményben. Kb. minta eret vágni tanítanának az orvosin...

Szerintem a kulturált vita ott kezdődik el, hogy teljesen tudatlanul nem osztod az észt és nem tanítasz hülyeséget.
És a fizika és műszaki vonal az nem a véleményekről és eszmerendszerekől szól. A hálózati feszültség nem hitből jön.
Ok! :)
Csak azt gondoltam, hogy előre alarsz jutni a pályádon.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 633
3 321
113
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999
M

molnibalage

Guest
Én próbáltam figyelemmel végig olvasni, de továbbra sem látom azt, hogy a zöldülés mellett mit érnek ezek a vacak szerződések, és mi adja meg a grid stabilitást hosszútávon. Senki nem érdekel az éves áram mennyisége, amikor arról van szó, hogy teljesítmény kilengésekkel akár 15 perces intervallumban is kezdeni kell és, nem napos évszakban és este is kell áram, mert zsinórigény van.
 
W

Wilson

Guest

Bekapcsolták a britek a fúziós erőművet, rekordmennyiségű energiát állítottak elő...​


Az Egyesült Királyság kísérleti fúziós erőműve 59 megajoule energiát állított elő nagyjából 5 másodperc leforgása alatt.

Hosszú ideje dolgoznak már a tudósok a fúziós erőművek kifejlesztésén, az elmúlt években viszont különösen nagy figyelmet kapott a munkájuk. Köszönhető ez egyfelől a klímaváltozás egyre égetőbb problémájának, és annak is, hogy egyre hosszabb ideig, és egyre hatékonyabban tudják ezeket az erőműveket működtetni.

A CNN beszámolója szerint ezúttal az Egyesült Királyság tudósai jelentették be, hogy sikerült áttörést elérniük a területen. Ezek szerint sikerült megduplázniuk a fúziós energia létrehozásának és fenntartásának korábbi rekordját. A szakemberek egy fúziós (tokamak) reaktorral érték el mindezt: 59 MJ (megajoule) energiát sikerült előállítaniuk több mint öt másodpercig.

Ehhez a gép belsejében a Nap magjánál tízszer magasabb hőmérsékletet kellett elérni, hatalmas nyomás mellett.

Az öt másodperc nem tűnik soknak ahhoz képest, hogy Kína nemrég például 1056 másodpercig működtette a mesterséges Napot, ám ennyi ideig ilyen nagy mennyiségű energiát még nem sikerült termelni.

A teszt során deutériumot és tríciumot, vagyis a hidrogén izotópjait használták. Tony Roulstone, a Cambridge-i Egyetem kutatója szerint ezekből hatalmas mennyiségű energia nyerhető ki. Ha egy napra szeretnék az Egyesült Királyság teljes áramfogyasztását fúziós energiával leőállítani, ahhoz fél tonnára lenne szükség belőlük. A két izotópot a tengervízből könnyedén ki lehet nyerni – hangsúlyozta Roulstone.

A mostani kísérlet eredményei a nemzetközi összefogással épülő fúziós reaktor, az ITER számára is jó előjelnek tekinthető. Az ITER-nél a cél, hogy 50 MW energia felhasználásával 500 MW energiát lehessen előállítani. A JET jelenleg 12 MW energiát tudna megtermelni, ami ettől még messze van, ám az irány egyértelműen jó.

 
M

molnibalage

Guest

Bekapcsolták a britek a fúziós erőművet, rekordmennyiségű energiát állítottak elő...​


Az Egyesült Királyság kísérleti fúziós erőműve 59 megajoule energiát állított elő nagyjából 5 másodperc leforgása alatt.

Hosszú ideje dolgoznak már a tudósok a fúziós erőművek kifejlesztésén, az elmúlt években viszont különösen nagy figyelmet kapott a munkájuk. Köszönhető ez egyfelől a klímaváltozás egyre égetőbb problémájának, és annak is, hogy egyre hosszabb ideig, és egyre hatékonyabban tudják ezeket az erőműveket működtetni.

A CNN beszámolója szerint ezúttal az Egyesült Királyság tudósai jelentették be, hogy sikerült áttörést elérniük a területen. Ezek szerint sikerült megduplázniuk a fúziós energia létrehozásának és fenntartásának korábbi rekordját. A szakemberek egy fúziós (tokamak) reaktorral érték el mindezt: 59 MJ (megajoule) energiát sikerült előállítaniuk több mint öt másodpercig.

Ehhez a gép belsejében a Nap magjánál tízszer magasabb hőmérsékletet kellett elérni, hatalmas nyomás mellett.

Az öt másodperc nem tűnik soknak ahhoz képest, hogy Kína nemrég például 1056 másodpercig működtette a mesterséges Napot, ám ennyi ideig ilyen nagy mennyiségű energiát még nem sikerült termelni.

A teszt során deutériumot és tríciumot, vagyis a hidrogén izotópjait használták. Tony Roulstone, a Cambridge-i Egyetem kutatója szerint ezekből hatalmas mennyiségű energia nyerhető ki. Ha egy napra szeretnék az Egyesült Királyság teljes áramfogyasztását fúziós energiával leőállítani, ahhoz fél tonnára lenne szükség belőlük. A két izotópot a tengervízből könnyedén ki lehet nyerni – hangsúlyozta Roulstone.

A mostani kísérlet eredményei a nemzetközi összefogással épülő fúziós reaktor, az ITER számára is jó előjelnek tekinthető. Az ITER-nél a cél, hogy 50 MW energia felhasználásával 500 MW energiát lehessen előállítani. A JET jelenleg 12 MW energiát tudna megtermelni, ami ettől még messze van, ám az irány egyértelműen jó.

Jó, értem, 59 MJ?
Csak, hogy tisztázzuk, ez kb. 5,5 liter benzinben levő energiamennyiség...
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 476
10 016
113
Jó, értem, 59 MJ?
Csak, hogy tisztázzuk, ez kb. 5,5 liter benzinben levő energiamennyiség...
Az 4000l benzin/óra fogyasztás 11.8 MW teljesítmény. Már ha jól számolom.
Bár az nem tudom mennyire könnyű több száz kg/nap tríciumot kivonni a tengerből... de a hidrogénbombában is lítium van helyette ha jól tudom.
 

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
601
2 580
93
A lakossági földgáz fűtőértéke 34,00 MJ/ m³ tehát a "BRITT TUDÓSOK"
előállítottak 59 MJ azaz 1,55 m3 földgázban rejlő energiát.
És mindenhez csak 55 millió fontot költöttek el , nagyszerű!!! https://www.mvmnext.hu/foldgaz/Egyetemes-Szolgaltatas/Ugyintezes/Szamlazas/Gazminoseg
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 476
10 016
113
A lakossági földgáz fűtőértéke 34,00 MJ/ m³ tehát a "BRITT TUDÓSOK"
előállítottak 59 MJ azaz 1,55 m3 földgázban rejlő energiát.
És mindenhez csak 55 millió fontot költöttek el , nagyszerű!!! https://www.mvmnext.hu/foldgaz/Egyetemes-Szolgaltatas/Ugyintezes/Szamlazas/Gazminoseg
Az 1100 m3/óra fölgáz-fogyasztás.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
601
2 580
93
"Az 1100 m3/óra fölgáz-fogyasztás."
De csak 5 másodpercig tudták előállítani, az akkor is csak 59 MJ
Ha 1,55 m3 földgázt elégetsz 5 másodperc alatt akkor ugyanott vagy.
( csak nem kell hozzá 55 millió font)
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell
W

Wilson

Guest
Jó, értem, 59 MJ?
Csak, hogy tisztázzuk, ez kb. 5,5 liter benzinben levő energiamennyiség...
Az tény ,hogy nem tart még ott ez a technológia, hogy holnap már fúziós erőművek sorát kezdjék el építeni.....:).De ezek fontos lépések ahhoz, hogy a jövőben a fúziós erőművek megjelenjenek a kereskedelmi áramtermelésben, ahogy én olvastam az első ilyen erőművek megjelenését 2050-n utánra teszik....

Ehhez kapcsolódik, hogy, kevesen tudják
(te bizonyára igen) , hogy a tervek szerint 2025-végén üzembehelyezendő kísérleti ITER fúziós erőmű tervezésében az EK magyar szakemberei/mérnökei is kivették a részüket ők tervezték az erőmű belsejének teljes bekábelezését , még pedig úgy, hogy 20 évig karbantartás nélkül tudjanak működni, és az EK szakemberei az erőmű szaporítókazettáján is dolgoznak/dolgoztak amelynek a feladata a fúzió egyik üzemanyagának előállítása lesz az erőművön kívül.