Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
A fogyasztás csökkenés a 90-es években valóban kimutatható volt Magyarországon.

De, ez nem az energiatakarékosság miatt volt, hanem gyakorlatilag a teljes termelőszféra leépítése miatt. Akkor tudtuk a széndioxid kvótánkat jó pénzért eladni külföldnek. Ebből sem az országnak keletkezett haszna. Jó pár embernek telt meg a zsebe ebből az üzletből.

A fejlett nyugaton meg a csökkenés azért volt kimutatható, mert a nagy energiafaló és környezetszennyező üzemeket kelet felé telepítették.

Az is igaz, hogy 2010 környékén egyre-másra születtek a ruhatár- és büfészakon végzettek tanulmányai, hogy milyen kevés villamos energia kell majd 2020-230-2050-2100-ra és ezeket az igényeket a megújulók bőven fogják fedezni. Valamiért mindig a led világítás energia szükségletét hozták fel példának, arról mindig sunyin hallgattak, hogy egy 5 kW teljesítményű villanymotor nem fog 100 Wattal működni.

Azután jött a valóság, úgy 2014 környékén elkezdett növekedni az energiaigény és jelenleg is növekszik. A szolgáltatók is simán áttértek a háztartásonként felszerelt 16 A kismegszakítók helyett most már 1 fázison 32 A szerelhető fel, ha a lakás hálózata rendben van. A magyarázat egyszerű a háztartási gépek mennyisége megnövekedett és így a felvett áramerősség is. Igaz, próbálkoznak az egyidejű áramfelvétel csökkentésével. 1800 W-os gép helyett 1200 W-ost készítenek. De pl. a hőtárolós vízmelegítőnél az a reklám, hogy energiatakarékos, mert kevesebb energiát fogyaszt, ha 1800 W-os fűtőbetét helyett csak 1000 W-os van beépítve. Azt is elfelejtik sokan, hogy a villamos energia felhasználása két részre osztható. Háztartási és ipari. Az iparról mindig szemérmesen hallgatnak.

Az elektromos gépkocsik elterjedése sem a villamos energia mennyiségének csökkenését fogja eredményezni, csak az erőművekben megtermelt áramot a hálózaton keresztül átpumpálják az akkumulátorokba. Itt fel fog merülni a hálózatok keresztmetszetének bővítése is.
Most látom csak, hogy nem ugyan arról a videóról beszélünk. Én a linkelt Zöld Tusa videóról beszélek ahol a Greenpeace-es fazon benyögi, hogy a zöldek ezt az energia átmenetet úgy képzelik el, hogy kevesebbet kell fogyasztani. Így már egész más megvilágításba kerül pl az hogy megfizethető energia, vagy ellátás biztonság. Hisz a magas ár lehet akár egy kényszerítő eszköz a fogyasztás csökkentés kierőszakolására. A hozzáférhetőség korlátozása szintúgy. Én nem tudtam, hogy a zöldpolitikának ez valamiféle deklarált célja lenne. De ha jól értem akkor az. Na meghallgatom a másik videót is.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
mondom en mar egy ideje...

ha akarunk egy kicsit normalisabb vilagban elni, akor a mediat nagyon szet kell pofozni. par ujsagirot peldankent bebortonozni egy 20 evre szarkeveres meg hazudozas miatt..

lehet antidemokratikus amit irok, birnak egyesek nacizni is, komcsizni is, de leszarom.

a hazugsag az nem = szolas szabadsag,
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Amikor műszaki embert is láttam legyinteni a számokra, mondván "nem csinálnák, ha nem lenne értelme".

Az a kb. 2-3 órát is sajnálom, hogy elbasszam rá az életemből.
Meg különben is, hova tenném ki, ahol elolvasná a tömeg?
medium.com ? Vagy egy tematikus blog, gyorsan összekattogva wordpress alapon? Kis social media boost kell neki, azt itt összedobjuk, és kész.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Kevesebb a szabadidőm, nincs kedvem most csőidiótákra pazarolni.
A social boost mitől jönne amúgy?
Mondjuk minden htka-s posztolja mindenfelé pár kedvcsináló jó szó társaságában.

A szabadidős dolgot megértem, de abban sajna nem tud a közösség segíteni. (max az adminok, ha bannolnak, és több idő marad másra, ha nem HTKA-zol annyit :))
 
M

molnibalage

Guest
A stílus frenetikus és megsemmisítő !
A fizika tudás és teljes műszaki műveletlenség hiány, na az megsemmisítő.
Kibaszottul elegem van már a stíluson való lovagláson.
Ezek szerint, akkor nem baj, ha tökhülye és képzetlen egy sebészprof, aki oktat és keze alól hülyék kerülnek ki, jól van az úgy?

De akkor semmisítsem meg az összes balfasz kijelentését ennek a baromnak?
Mert mást nem érdemelne.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
A fizika tudás és teljes műszaki műveletlenség hiány, na az megsemmisítő.
Kibaszottul elegem van már a stíluson való lovagláson.
Ezek szerint, akkor nem baj, ha tökhülye és képzetlen egy sebészprof, aki oktat és keze alól hülyék kerülnek ki, jól van az úgy?

De akkor semmisítsem meg az összes balfasz kijelentését ennek a baromnak?
Mert mást nem érdemelne.
Még igazad is lehetne ! De miért kell mindezt trágár , alpári stílusban tenned ? Nem vagy te hülye gyerek , hogy ezt ne értsd meg ! Nem tudom mit vált ki belőled vagy mit szeretnél elérni az ilyen söpredék szinten megfogalmazott mondatokkal ? Nem emeli a nívódat az tuti !
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 903
56 772
113
A fizika tudás és teljes műszaki műveletlenség hiány, na az megsemmisítő.
Kibaszottul elegem van már a stíluson való lovagláson.
Ezek szerint, akkor nem baj, ha tökhülye és képzetlen egy sebészprof, aki oktat és keze alól hülyék kerülnek ki, jól van az úgy?

De akkor semmisítsem meg az összes balfasz kijelentését ennek a baromnak?
Mert mást nem érdemelne.
Nem az a baj, amit mondasz, hanem ( sokszor..), ahogy mondod, mert azzal elèrtéktelenited az értelmes mondanivalódat. Mondjuk, itt a fórumon már ismernek, igy mindegy. De aki nem ismer, az azt fogja hinni, hogy egy bunkóval van dolga és igy a mondanivalódat is hiteltelennek fogja tartani.
Persze, ha te ezt tudod és neked ez mindegy, akkor nem szóltam :)
 
M

molnibalage

Guest
Nem az a baj, amit mondasz, hanem ( sokszor..), ahogy mondod, mert azzal elèrtéktelenited az értelmes mondanivalódat. Mondjuk, itt a fórumon már ismernek, igy mindegy. De aki nem ismer, az azt fogja hinni, hogy egy bunkóval van dolga és igy a mondanivalódat is hiteltelennek fogja tartani.
Persze, ha te ezt tudod és neked ez mindegy, akkor nem szóltam :)
Sajnos a mai világ rákfenéje, hogy ha valaki az 50-dik agyfaszt kapja egy ostoba és tudatlan embertől, akkor egyesek sértőnek veszik, ha egy emberről kimondják, arról az emberről, hogy mi...

Lehet, hogy én bunkó vagyok ilyenkor, de kedves világ...

Mióta rosszabb bunkónak, de tájékozottnak és tudással rendelkezőnek lenni, mint tudatlan, ostoba fasznak lenni és ezt még terjeszteni is...?
Bocsánat, de nekem a "kulturált" vitából elegem van. Az ilyen ostoba faszokat a földbe kell döngölni és kész. Egyesenes megszégyeníteni.
Mert ide vezet, ha ez nem történik meg. Hogy ezek tanítanak felsőoktatási intézményben. Kb. minta eret vágni tanítanának az orvosin...

Szerintem a kulturált vita ott kezdődik el, hogy teljesen tudatlanul nem osztod az észt és nem tanítasz hülyeséget.
És a fizika és műszaki vonal az nem a véleményekről és eszmerendszerekől szól. A hálózati feszültség nem hitből jön.
 

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
1 015
1 623
113
Sajnos a mai világ rákfenéje, hogy ha valaki az 50-dik agyfaszt kapja egy ostoba és tudatlan embertől, akkor egyesek sértőnek veszik, ha egy emberről kimondják, arról az emberről, hogy mi...

Lehet, hogy én bunkó vagyok ilyenkor, de kedves világ...

Mióta rosszabb bunkónak, de tájékozottnak és tudással rendelkezőnek lenni, mint tudatlan, ostoba fasznak lenni és ezt még terjeszteni is...?
Bocsánat, de nekem a "kulturált" vitából elegem van. Az ilyen ostoba faszokat a földbe kell döngölni és kész. Egyesenes megszégyeníteni.
Mert ide vezet, ha ez nem történik meg. Hogy ezek tanítanak felsőoktatási intézményben. Kb. minta eret vágni tanítanának az orvosin...

Szerintem a kulturált vita ott kezdődik el, hogy teljesen tudatlanul nem osztod az észt és nem tanítasz hülyeséget.
És a fizika és műszaki vonal az nem a véleményekről és eszmerendszerekől szól. A hálózati feszültség nem hitből jön.
Lehet sok warhammert olvasott és a gépistenhez imádkozik. :D
 
M

molnibalage

Guest
Ma beszámoltak róla itt is:

"Egyértelmű, hogy az atomenergia az EU döntése ellenére sem zöld energiaforrás,"

Ok, ez az ember is felkerült az "szükséges egy agyalapi tasli neki" listára.
 
M

molnibalage

Guest
Nekem az agyvizem ott forrt fel, amikor az ábrán láttam, hogy a centralizált tervezés (energia) antidemokratikus, a decentralizált meg demokratikus.

Véleményem, amíg a ciklikus, nem kiszámítható termelésből (nap, szél) származó villamos energia tárolása nem megoldott, addig lehet szép fantazmagóriákat felállítani, de a biztonságos energia ellátáshoz, bizony a centrikus szemléletű pár nagy erőmű kiszámítható termelése kell.

Abban a pillanatban hogy a villamos energia tárolása gazdaságosan és biztonságosan megoldott valóban a megújulóké a terep. De, hol vagyunk még ettől?
Még kommentálni sem fogom, egy 2015-ös videót felesleges.
De ezt az embert nagyon messzire kéne zavarni az oktatástól.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider