[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
685
2 715
93
És most ez a helyzet Gosztomelnél (persze ha igaz) :

Nna, itt meg Zsitomir felöli támadást jeleznek Makariv-nál! Ez már hihetőbb, mint a finn verzió.
 
W

Wilson

Guest
Az orosz konvoj, amely megpróbált átkelni a hídon Moszkovszkij Bobrik faluba, Sumy régióban, most megsemmisülve hever és parázslik. Nem érte el a 20 km-t. Fotó - Kholodny Yar 93. gépesített lövészdandár.

A Sumy régióban egy önálló ukrán gépesített dandár megsemmisítette az orosz hadsereg páncélozott járműveit.

A fotókon a T-72B3-as, T-80U és egyéb megsemmisített harckocsik láthatók:


Az oroszok egy támadócsoportja harckocsikkal vereséget szenvedett Sumy régióban

Az orosz hadsereg felszerelései megsemmisültek Sumy régióban. 2022.03.02

Az oroszok egy támadócsoportja harckocsikkal vereséget szenvedett Sumy régióban..​

Meg kell jegyezni, hogy az orosz hadsereg felszámolására irányuló műveletét a 93. különálló gépesített „Cold Yar” dandár végezte .

Az orosz hadsereg felszerelései megsemmisültek Sumy régióban.  2022.03.02
Az orosz hadsereg felszerelései megsemmisültek Sumy régióban. 2022.03.02

Az ukrán hadsereg közölte, hogy ezen a területen az orosz megszállók Ukrajna helyi lakosait használják fel a megrongálódott infrastruktúra helyreállítására a továbblépés érdekében.

Az orosz hadsereg felszerelései megsemmisültek Sumy régióban.  2022.03.02
Az orosz hadsereg felszerelései megsemmisültek Sumy régióban. 2022.03.02
A képen egy oszlop, amely átkelt a hídon, amelyet a megszállók kényszerítettek a helyiek újjáépítésére. Nem érte el a 20 km-t.

Moszkva Bobrik a térképen
Moszkva Bobrik a térképen.

A fényképeken megsemmisült T-72B3, T-80U harckocsik és páncélozott szállítójárművek láthatók.

 
  • Tetszik
Reactions: PavolR and Bleroka

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 501
46 457
113
"Akkora a készlethiány, hogy vannak olyan típusok, amire egy évet kell várni."
Ezt miből gondolod én most akarom kicserélni az autómat és vagy tizenöt helyen tudnának
rögtön adni raktárról. 10-12 mikulás körüli japán vagy koreai Suv-ban gondolkodom.
Ezek rétegautók. Alternatív direkt távol-keleti alkatrész forrásokkal.
Nézd meg a becsületes nepper videóit.
Németországban ki vannak fosztva a használtautó telepek.
Egyszerűen nem tudja Jürgen lecserélni a kedvenc márkáját, mert rohadt sokat kell rá várni. Inkább tartogatja, meg javíttatja.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

Attti

Active Member
2019. július 1.
40
222
33
Én sem, a véleményemet írtam le.
Eleve az a tény, hogy Putyin a sártengerbe küldte be a hadsereget, ami miatt a támadó formációba felfejlődés is nehézkes, arra enged következtetni, hogy nem is számoltak jelentős, védvonalba rendeződött ellenállással az ukrán reguláris erőktől. Ez részben be is jött, legalábbis északkeleten. Mire számíthattak akkor? :
1., megadásra
2., városi harcokra/ostromra. Ezt hogyan képzelték el, ha az első napokban transzparens módon nem akartak civil célpontokat támadni? Szerintem úgy, hogy itt is az 1. pontra alapoztak. Úgy tűnik, hogy ez egyelőre nem jött be.

Én sem, a véleményemet írtam le.
Eleve az a tény, hogy Putyin a sártengerbe küldte be a hadsereget, ami miatt a támadó formációba felfejlődés is nehézkes, arra enged következtetni, hogy nem is számoltak jelentős, védvonalba rendeződött ellenállással az ukrán reguláris erőktől. Ez részben be is jött, legalábbis északkeleten. Mire számíthattak akkor? :
1., megadásra
2., városi harcokra/ostromra. Ezt hogyan képzelték el, ha az első napokban transzparens módon nem akartak civil célpontokat támadni? Szerintem úgy, hogy itt is az 1. pontra alapoztak. Úgy tűnik, hogy ez egyelőre nem jött be.
A sár annak nagyon hátrányos akinek nincs légiereje. Nagy egységeket nem tudnak mozgatni az ukik csak a föutakon,az könnyen kezelhető, így nagyjából minden marad ott ahol települtek, csak szépen sorra veszik a nagyobb egységeket és vége a dalnak. A leszakadó, hátramaradt alegységek le amortizálnak pár száz gépet az még mindig jobb mintha olyan állásokat tudnának kiépíteni ,az élek elé mint keleten. Ott nem is könnyű nekik, máshol is így lenne ha tudnának mozgatni nagyobb egységeket. Szerintem nagyrészt a tervek szerint megy a dolog. Lehet lassabban kicsit. A morálal sincs nagy gond, mivel még mindig nem gurult el a gyógyszer a támadó csapatoknál. Tartják magukat a parancsot, civilek kimélése erre kiváló mérce, ha törés lenne akkor lőnének mindenre ami mozog.
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Ha az oroszok nem akarnak civil veszteségeket és az infrát is kímélni akarják, ezáltal CAS és helikopteres fedezet sincs mindig, miért nem használják a ködvetőiket támadás vagy vonulás esetén?
Azzal megvakíthatóak az ATGM-ek legalábbis amíg a füst el nem oszlik.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Én sem, a véleményemet írtam le.
Eleve az a tény, hogy Putyin a sártengerbe küldte be a hadsereget, ami miatt a támadó formációba felfejlődés is nehézkes, arra enged következtetni, hogy nem is számoltak jelentős, védvonalba rendeződött ellenállással az ukrán reguláris erőktől. Ez részben be is jött, legalábbis északkeleten. Mire számíthattak akkor? :
1., megadásra
2., városi harcokra/ostromra. Ezt hogyan képzelték el, ha az első napokban transzparens módon nem akartak civil célpontokat támadni? Szerintem úgy, hogy itt is az 1. pontra alapoztak. Úgy tűnik, hogy ez egyelőre nem jött be.
Na akkor ez most hosszú lesz.

A helyzet a következő, gyakorlatilag minden elemző, és a közvélemény is azt várta, Oroszország úgy fog harcolni, mint az Egyesült Államok. Ennek amúgy semmi realitása nem volt, de mondjuk oké, tekintve, hogy 1945 óta mennyiszer láthattuk háborúban az Egyesült Államok Hadseregét, így érthető.

Mivel az oroszok nem úgy kezdték el a támadást, az elemzők el kezdtek találgatni, hogy vajon miért. Az a kézenfekvő magyarázat, hogy másik ország, más elvek fel sem merült, rögtön jött az elmélet arról, hogy biztos valamit elszámítottak. Csak ez nem az egyetlen lehetőség. Lehetőség lenne arra, hogy elkezdjünk az oroszok fejével gondolkodni, megvizsgálni az alapot, amiből feltehetőleg az orosz hadsereg stratégái is tanulnak, és tovább látni Szun-Cén, meg az amerikai brit alapú gondolkodáson. Nekünk itt Magyarországon ez ráadásul nem is lenne olyan nehéz, hiszen a magyar katonai hagyományok pontosan ugyanazon a kontinentális hatalmi alapon nyugszanak, mint az orosz. Ráadásul a németekkel szemben, akiknek a huszárság csak átvett, bár kétség kívül magyar eredetű csapatteste volt, sokkal inkább a nehézpáncélos lovasságra építette a gyors mozgású erőinek taktikáját, addig az oroszok hozzánk hasonlóan rendelkeztek deklaráltan portyázó, felderítő csapatokkal, a kozák lovasság ugyanúgy véres hírnevet szerzett magának Európai csatamezőin mint a magyar huszárság. Ehhez képest eddig egy darab Izraeli elemzést olvastam csak, ami túllépett a de miért nem légierő, tüzérség, felperzselt holdbéli táj kérdéskörön.

Na most az én véleményem az, hogy az orosz stratégák a hadművelet tervezésekor pont hogy azzal számoltak, hogy az ukrán csapatok ellenállnak, az ukrán lakosság erőszakos semleges lesz, és a csapataik visszahúzódnak majd a városokba. Majd erre építettek fel egy haditervet, ami egy klasszikus, 18-19. századi területszerző hadművelet alapjaiból táplálkozott. Azt mondod, hogy a sárba bezavarta a csapatait. Igen, és szinte biztos, hogy számolt is a sárral, az ott esetleg elakadó technikával, és még sok mindennel. Ugyanis a sár nem csak a saját erőit gátolja, hanem az ukrán mozgásokat is. Gyakorlatilag nem kell akkora területen hadműveletet folytatnia, hiszen az ellenség is csak az utakon tud átcsoportosítani, és olyan területen kénytelen harcba szállni, ahol nincs meg az az előnye, hogy jól kiépített állásokban manőverezni tud. A városok védelmére persze vissza lehet húzódni, és meg is tették az ukránok, de itt megint nem a mindenki által várt lehengerlő tűzeső jött, hanem hátrahagyott kisebb egységek, amik elég erősek ahhoz, hogy nyílt ütközetben ne tudják szétverni őket, de sejtésem szerint sok helyen csak akkora erőt, amit nem tudnak szétverni mielőtt erősítést kap.
Közben a helikopteres, légimozgékony és egyéb gyorsmozgású erők lényegében mint a huszárság vagy a kozákok le le csapott, zavart keltett, majd elhúzott a területről, vagy megtartotta, ha volt rá lehetősége. Hogy ez mennyire "hatástalan" jól mutatja, hogy több nap is voltak úgy harcok városokban, hogy egy darab orosz nem volt a közelben. Iszonyatos mennyiségű baráti tűzről jött valóban bizonyítható jelentés.

Na most ha így nézed a dolgokat, az orosz kudarc akkor lett volna, ha nem tudják áttörni a kiindulási pontokkal szembeni védelmi vonalakat, csakhogy megtették. És azóta is majdnem az elméleti maximum közelében tolják a hadműveleti sebességet. Közben azért azok a városok, amiket látványosan el akartak foglalni el lettek. Az nem elfoglalási kísérlet, hogy naponta bemennek, megnézik, hogy na még lőttök? Akkor vissza. Az az ellen lőszerének a fogyasztása.

És így eljutottunk a mostba, ahol is ha nézed már alig érkezik ukrán győzelmi jelentés az első napokhoz képest, amire mondhatod, hogy rádiócsend, csak szerintem meg azt jelenti, hogy mostanra a puha hozzáállás, az arcvesztés nélküli megadási lehetőség, és a civil struktúra oroszok általi kímélése, míg az ukrán hadvezetés által élő pajzsnak használása lassan meghozza az eredményt, azaz az ukrán morál bezuhanóban van.

Ez persze magánvélemény szintén, de én nem érzem alátámasztottnak ezt a hurráoptimizmust, hogy na az orosz hadsereg fogatlan oroszlán. Merthogy én azt látom, hogy létszám hátrányból, nagyrészt másodvonalas technikával, önként megbénított légierővel, és tüzérséggel mennek keresztül egy jól képzett, jól felfegyverzett látszólag túlerőben lévő ellenségen mint kés a vajon.

És hogy közben vannak bebukott részküldetések? Persze, de ezzel biztos vagyok hogy számoltak, hiszen az ellenség jelenleg nem három kecskeszexualizáló turbános, hanem egy profi hadsereg.

de azért @Filter véleményére is kíváncsi vagyok a témában.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 323
113
A sár annak nagyon hátrányos akinek nincs légiereje. Nagy egységeket nem tudnak mozgatni az ukik csak a föutakon,az könnyen kezelhető, így nagyjából minden marad ott ahol települtek, csak szépen sorra veszik a nagyobb egységeket és vége a dalnak. A leszakadó, hátramaradt alegységek le amortizálnak pár száz gépet az még mindig jobb mintha olyan állásokat tudnának kiépíteni ,az élek elé mint keleten. Ott nem is könnyű nekik, máshol is így lenne ha tudnának mozgatni nagyobb egységeket. Szerintem nagyrészt a tervek szerint megy a dolog. Lehet lassabban kicsit. A morálal sincs nagy gond, mivel még mindig nem gurult el a gyógyszer a támadó csapatoknál. Tartják magukat a parancsot, civilek kimélése erre kiváló mérce, ha törés lenne akkor lőnének mindenre ami mozog.
Aha, azért gradozzák a lakónegyedeket.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 936
48 700
113
Ne hülyéskedj már. Akkor és úgy drágítják az autók árait, ahigy akarják. Akkora a készlethiány, hogy vannak olyan típusok, amire egy évet kell várni. Az, hogy most a kábelezés 20 EUR-val többe fog kerülni. Na bumm. Emelnek a kocsi árán 150 EUR-ót, és még akkor is így fognak sorbaállni az emberek:
amgPQN2_460s.jpg
Skoda Octavia: másfél év volt a várakozási idő egy hónapja. Szerintem azóta több.
 
W

Wilson

Guest

A fegyveres erők támadó akciói Kijev közelében: az ukrán hadsereg kivonult Ivankov külvárosába.....​


Kijev: Az ukrán csapatok második napja tolják észak felé Putyin hadseregét. Március 3-án kimentek a vishorodi járásbeli Ivankiv falu határába.

Erről Bohdan Butkevych újságíró számolt be .

274596271_4965095330222366_8318121989025140383_n-225x300.jpg


Szeretnénk emlékeztetni Önöket, hogy az orosz csapatok Ivankivon keresztül haladtak Kijev irányába a csornobili zónából. A falut lerombolták, hogy megakadályozzák a bevonulásukat. Most visszaverték őket.


 
  • Vicces
Reactions: vata

Mivec

Well-Known Member
2022. március 2.
329
3 664
93

Nem biztos, hogy jó ötlet volt a civileknek fegyvert adni. Az oroszoknak így mindenki célpont lesz, de az ukránok sem lehetnek nyugodtak... Arra lehet nem gondoltak, hogy nem csak ukrán pártiakhoz kerül fegyver egy olyan országban, aminek 40%-a orosz nemzetiségű. Ha vége is lesz a harcoknak, irgalmatlan káosz marad vissza.