[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Bogan

Active Member
2022. február 24.
17
117
28
Ühümm...
Nem offoljunk, de azért, ha hiszünk a kínai laborszökevény vírus elméletében, akkor pont lényegtelen, hogy a bolygón, hol van a biolabor...
Én sem szeretnék offolni de a Faucci emilekből kiderül hogy nem elmélet hanem gyakorlatilag az általa finanszírozott laborból került ki, persze az adófizetők pénzéből fenntartott ABC radió talált egy olyan professzort a Sydney-i egyetemről aki szerint az állatpiacról szabadult ki, a klájmet cséndzs az oka és a jövőben be kéne zárni az ilyen piacokat, hogy ilyen ne történhessen...
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 048
6 485
113
Szerintem borítékolható, hogy Putyin Odesszát el fogja foglalni:
  • Az ott élő oroszok miatt.
  • Történelmi okokból (orosz volt).
  • Stratégiai okokból (elvágni Ukrajnát a tengertől).
  • Bosszúból (szakszervezetek háza).

Ha ez megtörténik, akkor viszont az is biztos, hogy elmennek egészen a Dnyeszter menti köztársasághoz (DMK), mert egyrészt Odesszától nincs messze (Odessza régióval határos), másrészt az ott élők várják őket, ez végre egy baráti találkozó lenne.

Ha az oroszok elfoglalják a DMK-t, akkor szerintem automatikusan konfliktusba kerülnek Moldáviával, mert Moldova a saját területének tekinti DMK-t (és DMK-t az oroszokon kívül senki nem ismeri el).

Moldovában jelenleg nyugat barát az elnök és a kormány, ha az oroszok bevonulnak DMK-ba, akkor még talán ők fogják kérni a nagy testvér Romániát, hogy irgalmatlanul gyorsan csatlakozhassanak és egyből NATO és EU tagok legyenek (és az oroszok bevonulásától tartó lakosság mindkét oldalon meg is fogja szavazni).

Ezt Putyin nyilván tudja és meg akarja előzni, vagyis jobban teszi, ha megelőző jelleggel egyből Moldovába is bevonul, aminek nincs légiereje, légvédelme és a hadserege kb. az örmény hagyományőrző hadsereg szintje.

Ha az oroszok bevonulnak Moldovába, akkor a románok is átmennek a Pruton és NATO-orosz összecsapás lesz.
Mondjuk én a románokból kinézem, hogy amikor Odessza elesik, akkor Odessza régió dél-nyugati részét, a Dneyszter torkolattól dél-nyugatra eső területeket "megmentik" az orosz megszálás alól (amihez USA és EU széles mosollyal fog gratulálni). Az a fél régiónyi terület jól védhető Ukrajna felől a Dnyeszter torkolata miatt.

Ha Moldovának és Romániának mégis sikerül egyesülni, az nekünk nagyon nem jó, tovább nő Románia (2,6 millió lakossal és több mint 33.000 km2-el).
Ha Románia és az oroszok szomszédok lesznek, az sem jó nekünk, az USA még jobban felfegyverzi őket, és a nagy fenyegetettség miatt szerintem olcsóbban fogja adni nekik a legfejlettebb technikákat.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 320
113
Szerintem borítékolható, hogy Putyin Odesszát el fogja foglalni:
  • Az ott élő oroszok miatt.
  • Történelmi okokból (orosz volt).
  • Stratégiai okokból (elvágni Ukrajnát a tengertől).
  • Bosszúból (szakszervezetek háza).

Ha ez megtörténik, akkor viszont az is biztos, hogy elmennek egészen a Dnyeszter menti köztársasághoz (DMK), mert egyrészt Odesszától nincs messze (Odessza régióval határos), másrészt az ott élők várják őket, ez végre egy baráti találkozó lenne.

Ha az oroszok elfoglalják a DMK-t, akkor szerintem automatikusan konfliktusba kerülnek Moldáviával, mert Moldova a saját területének tekinti DMK-t (és DMK-t az oroszokon kívül senki nem ismeri el).

Moldovában jelenleg nyugat barát az elnök és a kormány, ha az oroszok bevonulnak DMK-ba, akkor még talán ők fogják kérni a nagy testvér Romániát, hogy irgalmatlanul gyorsan csatlakozhassanak és egyből NATO és EU tagok legyenek (és az oroszok bevonulásától tartó lakosság mindkét oldalon meg is fogja szavazni).

Ezt Putyin nyilván tudja és meg akarja előzni, vagyis jobban teszi, ha megelőző jelleggel egyből Moldovába is bevonul, aminek nincs légiereje, légvédelme és a hadserege kb. az örmény hagyományőrző hadsereg szintje.

Ha az oroszok bevonulnak Moldovába, akkor a románok is átmennek a Pruton és NATO-orosz összecsapás lesz.
Mondjuk én a románokból kinézem, hogy amikor Odessza elesik, akkor Odessza régió dél-nyugati részét, a Dneyszter torkolattól dél-nyugatra eső területeket "megmentik" az orosz megszálás alól (amihez USA és EU széles mosollyal fog gratulálni). Az a fél régiónyi terület jól védhető Ukrajna felől a Dnyeszter torkolata miatt.

Ha Moldovának és Romániának mégis sikerül egyesülni, az nekünk nagyon nem jó, tovább nő Románia (2,6 millió lakossal és több mint 33.000 km2-el).
Ha Románia és az oroszok szomszédok lesznek, az sem jó nekünk, az USA még jobban felfegyverzi őket, és a nagy fenyegetettség miatt szerintem olcsóbban fogja adni nekik a legfejlettebb technikákat.
ezt a butaságot honnan veszed. Majd pont most fog nekimenni Románia. Ahaaa. Legalább olyan valid infó, mint hogy az ukránok akartak támadni pont akkor, mikor ott van a határon párszáz ezer orosz... :D
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 523

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 603
113
10M környéke volt egy alapfelszereltségű közepes sedan ára 2019-ben, most 15M. A fizetések nem nőttek 50%-ot. Nem 150€ (56737Ft mai árfolyamon) emelkedés ez nekem.
Az a baj, hogy én ugyan háztartási vegyiparban dolgozom, de sokan nagyon nincsenek képben a valós haszonrátákkal. És felteszem ez más iparágakban is hasonló. Nagyjából úgy vannak vele, hogy há drága, akkor sok a haszon.
Ez csak a prémium termékekre igaz, mindenhol máshol ez elég minimális. Persze sokat gyártasz belőle, ugye sűrű fillér. Na de ha van egy kézfertőtlenítőd, amin alapból lenne darabonként 10 Ft hasznod, de közben a csomianyag drágult 5 forinttal, az alapanyagok egyenként 2 Ft-al és van benne 10 féle, akkor te minden legyártott terméken -15 Ft-ot fogtál, vagy emeled 25 Ft-al. Amire rárakja a maga árrését a nagyker, aztán a kisker is. És mivel nekik is van nem kevés emelkedett költségük összességében megdobta az eddig 500 Ft-os termék árát min 100 Ft-al a dolog. Ha így is megveszik oké, ha így nem, akkor a gyártás leáll. Nekünk is van nem kevés jegelt termékünk, mert annyiért, amiért megéri már nem veszik meg.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Ne hülyéskedj már. Akkor és úgy drágítják az autók árait, ahigy akarják. Akkora a készlethiány, hogy vannak olyan típusok, amire egy évet kell várni. Az, hogy most a kábelezés 20 EUR-val többe fog kerülni. Na bumm. Emelnek a kocsi árán 150 EUR-ót, és még akkor is így fognak sorbaállni az emberek:
amgPQN2_460s.jpg

Ennél azért árnyaltabb a dolog még a kábel esetén is. Itt nem arról van szó, hogy kényelmesen egy évvel előre tervezgetjük, hogy miből mennyiért meg milyen ütemezéssel és szép "békeidős" tempóban csordogálnak a dolgok ... Aki látott már olyat, hogy egyedi korbácsból (azaz ne párszáz forintos RCA kábel kategóriában gondolkozzunk az elektronikai boltból pl.) hirtelen és azonnalira kell mennyiség és jó minőségben az tudja, hogy hihetetlen elmebeteg árazással megy a dolog.

Azonban nem is a kábel a legnagyobb gond. Hanem a minden más (is) ... A példaként emlegetett Skoda hivatalos honlapján néztem a napokban, hogy Ők történetesen április végéig állni fognak tervezett módon (COVID -ra hivatkozva). Azaz itt nem fog működni a "150 EUR -al drágábban adom és kész" logika ...
 
W

Wilson

Guest
Na akkor ez most hosszú lesz.

A helyzet a következő, gyakorlatilag minden elemző, és a közvélemény is azt várta, Oroszország úgy fog harcolni, mint az Egyesült Államok. Ennek amúgy semmi realitása nem volt, de mondjuk oké, tekintve, hogy 1945 óta mennyiszer láthattuk háborúban az Egyesült Államok Hadseregét, így érthető.

Mivel az oroszok nem úgy kezdték el a támadást, az elemzők el kezdtek találgatni, hogy vajon miért. Az a kézenfekvő magyarázat, hogy másik ország, más elvek fel sem merült, rögtön jött az elmélet arról, hogy biztos valamit elszámítottak. Csak ez nem az egyetlen lehetőség. Lehetőség lenne arra, hogy elkezdjünk az oroszok fejével gondolkodni, megvizsgálni az alapot, amiből feltehetőleg az orosz hadsereg stratégái is tanulnak, és tovább látni Szun-Cén, meg az amerikai brit alapú gondolkodáson. Nekünk itt Magyarországon ez ráadásul nem is lenne olyan nehéz, hiszen a magyar katonai hagyományok pontosan ugyanazon a kontinentális hatalmi alapon nyugszanak, mint az orosz. Ráadásul a németekkel szemben, akiknek a huszárság csak átvett, bár kétség kívül magyar eredetű csapatteste volt, sokkal inkább a nehézpáncélos lovasságra építette a gyors mozgású erőinek taktikáját, addig az oroszok hozzánk hasonlóan rendelkeztek deklaráltan portyázó, felderítő csapatokkal, a kozák lovasság ugyanúgy véres hírnevet szerzett magának Európai csatamezőin mint a magyar huszárság. Ehhez képest eddig egy darab Izraeli elemzést olvastam csak, ami túllépett a de miért nem légierő, tüzérség, felperzselt holdbéli táj kérdéskörön.

Na most az én véleményem az, hogy az orosz stratégák a hadművelet tervezésekor pont hogy azzal számoltak, hogy az ukrán csapatok ellenállnak, az ukrán lakosság erőszakos semleges lesz, és a csapataik visszahúzódnak majd a városokba. Majd erre építettek fel egy haditervet, ami egy klasszikus, 18-19. századi területszerző hadművelet alapjaiból táplálkozott. Azt mondod, hogy a sárba bezavarta a csapatait. Igen, és szinte biztos, hogy számolt is a sárral, az ott esetleg elakadó technikával, és még sok mindennel. Ugyanis a sár nem csak a saját erőit gátolja, hanem az ukrán mozgásokat is. Gyakorlatilag nem kell akkora területen hadműveletet folytatnia, hiszen az ellenség is csak az utakon tud átcsoportosítani, és olyan területen kénytelen harcba szállni, ahol nincs meg az az előnye, hogy jól kiépített állásokban manőverezni tud. A városok védelmére persze vissza lehet húzódni, és meg is tették az ukránok, de itt megint nem a mindenki által várt lehengerlő tűzeső jött, hanem hátrahagyott kisebb egységek, amik elég erősek ahhoz, hogy nyílt ütközetben ne tudják szétverni őket, de sejtésem szerint sok helyen csak akkora erőt, amit nem tudnak szétverni mielőtt erősítést kap.
Közben a helikopteres, légimozgékony és egyéb gyorsmozgású erők lényegében mint a huszárság vagy a kozákok le le csapott, zavart keltett, majd elhúzott a területről, vagy megtartotta, ha volt rá lehetősége. Hogy ez mennyire "hatástalan" jól mutatja, hogy több nap is voltak úgy harcok városokban, hogy egy darab orosz nem volt a közelben. Iszonyatos mennyiségű baráti tűzről jött valóban bizonyítható jelentés.

Na most ha így nézed a dolgokat, az orosz kudarc akkor lett volna, ha nem tudják áttörni a kiindulási pontokkal szembeni védelmi vonalakat, csakhogy megtették. És azóta is majdnem az elméleti maximum közelében tolják a hadműveleti sebességet. Közben azért azok a városok, amiket látványosan el akartak foglalni el lettek. Az nem elfoglalási kísérlet, hogy naponta bemennek, megnézik, hogy na még lőttök? Akkor vissza. Az az ellen lőszerének a fogyasztása.

És így eljutottunk a mostba, ahol is ha nézed már alig érkezik ukrán győzelmi jelentés az első napokhoz képest, amire mondhatod, hogy rádiócsend, csak szerintem meg azt jelenti, hogy mostanra a puha hozzáállás, az arcvesztés nélküli megadási lehetőség, és a civil struktúra oroszok általi kímélése, míg az ukrán hadvezetés által élő pajzsnak használása lassan meghozza az eredményt, azaz az ukrán morál bezuhanóban van.

Ez persze magánvélemény szintén, de én nem érzem alátámasztottnak ezt a hurráoptimizmust, hogy na az orosz hadsereg fogatlan oroszlán. Merthogy én azt látom, hogy létszám hátrányból, nagyrészt másodvonalas technikával, önként megbénított légierővel, és tüzérséggel mennek keresztül egy jól képzett, jól felfegyverzett látszólag túlerőben lévő ellenségen mint kés a vajon.

És hogy közben vannak bebukott részküldetések? Persze, de ezzel biztos vagyok hogy számoltak, hiszen az ellenség jelenleg nem három kecskeszexualizáló turbános, hanem egy profi hadsereg.

de azért @Filter véleményére is kíváncsi vagyok a témában.
Én ezzel annyiban vitatkoznéky hogy szerintem nem voltak a szó klasszikus értelmében vett ukrán védelmi vonalak, az ukrán védelem a nagyvárosokra támaszkodik és jól láthatóan csak szűk és meghatározott védelmi vonalakat tart lásd pl Kijevet bekerítését Észak-Nyugatról megakadályozó már napok óta a hírekben lévő Buchha-Irpen vonalat, vagy Sumy térségét....
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 603
113
Én ezzel annyiban vitatkoznéky hogy szerintem nem voltak a szó klasszikus értelmében vett ukrán védelmi vonalak, az ukrán védelem a nagyvárosokra támaszkodik és jól láthatóan csak szűk és meghatározott védelmi vonalakat tart lásd pl Kijevet bekerítését Észak-Nyugatról megakadályozó már napok óta a hírekben lévő Buchha-Irpen vonalat, vagy Sumy térségét....
Ezt el tudom fogadni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
én ezernyi ukrán győzelmi jelentést látok.

persze, mindenre felkészültek, elvégre két évvel ezelőtt már elkezdték tervezni a tervezést. csak éppen arra nem, hogy a parancskiadás óta eltelt nyolc nap alatt még mindig kiégett orosz technikából van több, mint ukránból (hiszen amiből több van, abból több is éghet ki)

maga az, hogy előrenyomultak, és ott voltak Kijevben, csak arra volt jó, hogy népfölkelők alakuljanak. persze, bajban vannak az ukránok, de valószínűleg nem akkorában, mint azt egyébként korábban lehetett számítani.

én inkább azt látom, hogy az ukránok direkt magukra húzták az ellent, hogy hátulról klasszikus gerillával vegzálják őket, miközben a lakosság segítségével próbálnak élőerőben fölényt kialakítani. és lásd a hatalmas utánpótlásszállító konvojt. az ukránoknál is volt kozákság, állandóan lázadtak (de mindig leverték őket). szóval némi hagyományai vannak ott is a könnyűlovas harcmodornak.

mégha esélyük sincsen arra, hogy katonai értelemben nyerjenek, arra mindenképpen jók lesznek az ukrán tapasztalatok, hogy a jövő konfliktusai érdekében megmutassák, hol vannak egy papíron modern haderőnek érzékeny pontjai, és hol lehet őket semlegesíteni. és főleg mivel.
Te abból indulsz ki, hogy az ukrán védelmi doktrinát ukránok dolgozták ki. Szerintem max. csak részben. Akkor nem "erődharcok" vívnának.
Az élőelőt meg nem tudod kiképzetlen és szervezetlen civilekkel feltölteni. Abból az lesz, hogy egymást lövik agyon, magukat gyújtják fel stb. A molotovozás is addig hatékony, még ki nem szállnak és agyon nem lövik a fegyvertelen és kiképzetten "civileket". Akiket persze lehet majd civil áldozatokként mutogatni, de az az elhunyt civileken már nem sokat segít.