[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 648
5 395
113
Csak azért kérdezem, mert olvastam olyan véleményeket, hogy nem lehetett lelőni a robotrepülőt, mert Magyarország területének nincs olyan része, ahol biztonságosan lezuhanhatott volna.
Ha viszont valaki így gondolkodik, akkor a NASAMS-ot sem használtuk volna.

Ha tényleg ez lenne a valós indok, az elég szomorú, ez alapján ha valami komolyabb jönne be, azt se durranthatnánk le, mert esetleg lent kárt tesz?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 995
36 324
113
Már eleve ez hülyeség, hogy Győrben van a légvédelem...
kb. ott, amilyen irányból legkevésbé vagyunk fenyegetve...
Pont azért van ott hogy ne legyen lerohanva az első napon!
Bázisnak jó Győr: autópálya mellett van, tehát 2-3 órán belül bárhová ki tudnak települni az országban. A légvédelem állandóan mozog: minden radart, kilövőt arrább tesznek pár óránként, hogy ne tudják bemérni és kilőni egykönnyen.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
926
2 296
93
Már eleve ez hülyeség, hogy Győrben van a légvédelem...
kb. ott, amilyen irányból legkevésbé vagyunk fenyegetve...
Mistral van most keleten is. Attól hogy békeidőben egy helyen vannak a lérakosok üzemeltetési-kiképzési okból, háborús készültségben szétdobják oda és azokhoz, ahova kell. Szerintem nem Győr a probléma, hanem hogy (még) kevés/elavult a technológia.
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Pont azért van ott hogy ne legyen lerohanva az első napon!
Bázisnak jó Győr: autópálya mellett van, tehát 2-3 órán belül bárhová ki tudnak települni az országban. A légvédelem állandóan mozog: minden radart, kilövőt arrább tesznek pár óránkén.

"A légvédelem állandóan mozog: minden radart, kilövőt arrább tesznek pár óránkén."

Szerintem ez nálunk max. elméletben van így... nem is nagyon van mivel széttelepülni... Magyarország területének kb. 90%-a semmivel nincs lefedve, szerintem... de nyugtassatok meg, ha másképp van.
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Mistral van most keleten is. Attól hogy békeidőben egy helyen vannak a lérakosok üzemeltetési-kiképzési okból, háborús készültségben szétdobják oda és azokhoz, ahova kell. Szerintem nem Győr a probléma, hanem hogy (még) kevés/elavult a technológia.

Azért Győr is probléma, mert ha mondjuk felrobbantják a Duna-hidakat, akkor nehezebben települ át Győrből a technika a keleti országrészbe. Szóval szerintem kellene még plusz 1-2 légvédelmi bázis az ország többi részében is. Mistral nem egy komoly cucc...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 995
36 324
113
"A légvédelem állandóan mozog: minden radart, kilövőt arrább tesznek pár óránkén."

Szerintem ez nálunk max. elméletben van így... nem is nagyon van mivel széttelepülni... Magyarország területének kb. 90%-a semmivel nincs lefedve, szerintem... de nyugtassatok meg, ha másképp van.
Nem csak elméletben, gyakorlatban is. Amink van, az folyton mozog.
Jelenleg a Gripenek adják a légvédelmünket + ha kell a NATO is besegít. Szlovákok kértek és kaptak egy üteg Patriotot.
Mi nem kértünk, mert hát a fasza Honvédség majd megvéd és Vlagyimir még a végén megharagszik ránk... :p :D
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Nem csak elméletben, gyakorlatban is. Amink van, az folyton mozog.
Jelenleg a Gripenek adják a légvédelmünket + ha kell a NATO is besegít. Szlovákok kértek és kaptak egy üteg Patriotot.
Mi nem kértünk, mert hát a fasza Honvédség majd megvéd és Vlagyimir még a végén megharagszik ránk... :p :D

Azért az most kiderült, hogy a Gripen-ek reakcióideje robotrepülők ellen elégtelen.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
708
3 041
93
Azért Győr is probléma, mert ha mondjuk felrobbantják a Duna-hidakat, akkor nehezebben települ át Győrből a technika a keleti országrészbe. Szóval szerintem kellene még plusz 1-2 légvédelmi bázis az ország többi részében is. Mistral nem egy komoly cucc...
A győri laktanyából te max a Felvidékre tudnál menni Duna hídon (Vámosszabadinál) . Az meg még nem Magyarország. :D
Amúgy az M19 mellett van a laktanya.
Amúgy igazad van, keletre úgy bajosan menne.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 995
36 324
113
Azért Győr is probléma, mert ha mondjuk felrobbantják a Duna-hidakat, akkor nehezebben települ át Győrből a technika a keleti országrészbe. Szóval szerintem kellene még plusz 1-2 légvédelmi bázis az ország többi részében is. Mistral nem egy komoly cucc...
Egy óra alatt építünk a Dunára pontonhidat - ezt szokták is gyakorolni a műszaki ezrednél. Egyébként sem akkor kezdenek kitelepülni, amikor már a hidakat robbantják. Egy háborúnak van előjele: az ukrán háború is már várható volt hónapok óta.
A Mistral meg egy nagyon jó rendszer, arra amire kitalálták: alacsonyan repülő célok ellen. Egy több rétegű légvédelem egyik eleme.
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Pont azért van ott hogy ne legyen lerohanva az első napon!
Bázisnak jó Győr: autópálya mellett van, tehát 2-3 órán belül bárhová ki tudnak települni az országban. A légvédelem állandóan mozog: minden radart, kilövőt arrább tesznek pár óránként, hogy ne tudják bemérni és kilőni egykönnyen.

Győr

"Pont azért van ott hogy ne legyen lerohanva az első napon!"

Egyébként még ezen is gondolkozom. Tehát a válaszod azt implikálja, hogy Budapest nem elég biztonságos, Győrhöz képest. Ez azért sokatmondó.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 995
36 324
113
Győr

"Pont azért van ott hogy ne legyen lerohanva az első napon!"

Egyébként még ezen is gondolkozom. Tehát a válaszod azt implikálja, hogy Budapest nem elég biztonságos, Győrhöz képest. Ez azért sokatmondó.
A Duna az utolsó védvonal - ez földrajzi tény.
Amikor építési telket kerestem a budapesti agglomerációban a házamnak, a pesti oldali településeket kapásból kihúztam a listáról... :D
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Egy óra alatt építünk a Dunára pontonhidat - ezt szokták is gyakorolni a műszaki ezrednél. Egyébként sem akkor kezdenek kitelepülni, amikor már a hidakat robbantják. Egy háborúnak van előjele: az ukrán háború is már várható volt hónapok óta.
A Mistral meg egy nagyon jó rendszer, arra amire kitalálták: alacsonyan repülő célok ellen. Egy több rétegű légvédelem egyik eleme.

"A Mistral meg egy nagyon jó rendszer, arra amire kitalálták: alacsonyan repülő célok ellen. Egy több rétegű légvédelem egyik eleme."

Ez így igaz, viszont nekünk a Mistral a légvédelem egyetlen létező rétege. (nagyjából) Közép- és nagy hatótávú rsz. nélkül elégtelen.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
926
2 296
93
Azért Győr is probléma, mert ha mondjuk felrobbantják a Duna-hidakat, akkor nehezebben települ át Győrből a technika a keleti országrészbe. Szóval szerintem kellene még plusz 1-2 légvédelmi bázis az ország többi részében is. Mistral nem egy komoly cucc...
Egy idealis hadsereg persze így nézne ki, de mindenre nincs lehetőségünk sajna.
1. Ez a háború is bizonyítja, hogy soha nem az abszolút semmiből egyik pillanatról a másikra törnek ki a konfliktusok. Ha a határunknál csapatósszevonás, nagy mozgolódás indul, megkezdjük mi is biztos ami biztos az átcsoportosítást.
2. Még így is igen sok a Duna híd (ráadásul a légvédelem még könnyebb is mint a 60 tonnás leók), vannak kompok, ptsz-ek, pontonhidak.
3. Mistral a maga kategóriájában nagyon jó (a platform rettenet persze, de maga a rendszer a kis hatótávolságú csapatlégvédelemre teljesen korrekt), ami igen nagy baj hogy nincs alatta semmink (manpads), felette meg egyelőre csak az elavult kubok, abból is egy tucat.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 995
36 324
113
"A Mistral meg egy nagyon jó rendszer, arra amire kitalálták: alacsonyan repülő célok ellen. Egy több rétegű légvédelem egyik eleme."

Ez így igaz, viszont nekünk a Mistral a légvédelem egyetlen létező rétege. (nagyjából) Közép- és nagy hatótávú rsz. nélkül elégtelen.
2024-től máshogy lesz: jön a NASAMS-3. Addig meg megvéd a NATO; ha pedig nem akkor meg úgyis mindegy.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 648
5 395
113
Azért az most kiderült, hogy a Gripen-ek reakcióideje robotrepülők ellen elégtelen.

Ha minden jól működik, és akarat is meg lett volna a Griffek emelésére, kb Balaton környékén el tudták volna fogni. Szerintem két opció lehetséges: A. hiba került a gépezetbe, nem látták a radaron (70es évekbeli cucc, fém épités, szinte kizârt, hogy semelyik radar ne látta volna) B. politikai ok miatt nem emeltünk, Durrantottuk le...

Győr, Nasams stb.: ha itt is lesz az új cuccunk, azt ugye nem hiszitek, hogy szét lesz szórva az országban, és 0-24-ben tűzkészen fognak működni? Szépen összecsomagolva fognak pihenni Gyōrben, mint eddig is a Kubok, Mistralok. Esetleg ha sokáig kitart az ukrán cirkusz, viszünk le egy üteget H.hadházra, mint most Mistralt. De szerintem az se pörög egyfolytában, inkább csak PR
 
  • Szomorú
Reactions: LMzek 2.0

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Ha minden jól működik, és akarat is meg lett volna a Griffek emelésére, kb Balaton környékén el tudták volna fogni. Szerintem két opció lehetséges: A. hiba került a gépezetbe, nem látták a radaron (70es évekbeli cucc, fém épités, szinte kizârt, hogy semelyik radar ne látta volna) B. politikai ok miatt nem emeltünk, Durrantottuk le...

Győr, Nasams stb.: ha itt is lesz az új cuccunk, azt ugye nem hiszitek, hogy szét lesz szórva az országban, és 0-24-ben tűzkészen fognak működni? Szépen összecsomagolva fognak pihenni Gyōrben, mint eddig is a Kubok, Mistralok. Esetleg ha sokáig kitart az ukrán cirkusz, viszünk le egy üteget H.hadházra, mint most Mistralt. De szerintem az se pörög egyfolytában, inkább csak PR

"Győr, Nasams stb.: ha itt is lesz az új cuccunk, azt ugye nem hiszitek, hogy szét lesz szórva az országban, és 0-24-ben tűzkészen fognak működni?"

Őszintén szólva, én is nehezen tudom elképzelni.