[HUN] HX3 alapú önjáró löveg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 022
36 418
113
igen de a kiképzést most kell elkezdeni :p arra a 52 es kaliberhosszú teljesen tökéletes. ahogy gyártás összeszerelés beindítására is. majd bezsúfolni egy nagyobb megrendelés gyártásütemébe egy újabb 24 es mennyiséget. és kb addigra lessz gyártható és első (talán /katari / német megrendelés) után gyártható a mi 60 asunk addig ugysem lessz késsz bőven belefér az időbe...
szükséges is kiképzésre mindenképp az 52 es és anyagilag is megéri.
d20 al max nagyon alapot lehet csak leoktatni...

ha meg jön a baj akkor úgyis a 60 ast gyártanánk... (így az sem árt ha rendszerbe kerül.)

az 52 es kalibert akár (szükségesség fügvényébe) 60 as kapcsán akár teljes kiképző és tartalék állományba kerülhetne (kellen oda is) az se baj ha gyorsabban mint az életciklus vége :)

nem lenne gond ha tartalékba is 52 es kaliber kerülne mégha 1 zl nyi is mint d20 és a teknika kiképzéshez amúgy is szükséges. másik zászlóaljal.
Azt értsd meg hogy 52-es sincs! Ez a cucc egy prototípus szintján létezik - az is lehet, hogy egy makett amit mutogatnak. Pl. a sokat mutatott demo Lynx tornya sem működőképes állítólag. (asszem ezt Krisss mondta annó)
Ez nem is lesz várhatóan gyártásba küldve 52-essel csak 60-assal!
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 972
113
Azt értsd meg hogy 52-es sincs! Ez a cucc egy prototípus szintján létezik - az is lehet, hogy egy makett amit mutogatnak. Pl. a sokat mutatott demo Lynx tornya sem működőképes állítólag. (asszem ezt Krisss mondta annó)
Ez nem is lesz várhatóan gyártásba küldve 52-essel csak 60-assal!
a videoba 8x8 illettve 10x10 es alvázon említette 8x8 a 52 es 10x10 a 60 as.
a 60 as kaliber sincs semmivel elörébb mint az 52 es... sőt 52 es a pzh kba és számos más gyártó járművébe megtalálható ... míg a 60 asból valóban csak demo példányok vannak.

ergo az 52 es egy létező elterjedt ágyú . és egy kisérleti torony rendszer és jármű párosítás (komplexálás.)
míg a 10x10 egy sokkalkevésbé kiforrott elterjedt 10x10 es alvázon (kisérleti stádiumon kitudja túl levő e) és egy kisérleti stádiumba levő 60 as löveg (komplexáása.)

szerintem a 60 as még meszebb van az 52 es közeebb ahogy a gyárunk is közeebb... (ha gyártani akarjuk akárhogy is nézem vagy begyártani 52 esből bezony kel rendelni... és ha már rendelünk akkor 2 osztáy minimum kellenne. 60 asra várva.

másküönben a 60 ast ecsúszukk megelőz más aki akkor"korábban" már szerelt össze 52 est.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 197
26 919
113
rheinmetall-unveils-hx3-based-wheeled-self-propelled-howitzer.jpg
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 197
26 919
113
Lehet jöhetne a HX3nak a külön topik.

 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 197
26 919
113

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 568
46 616
113
@PavolR Eva, Zuzana - könnyes búcsú, pá pá :oops:
Tudod, hogy én vagyok a másik nagy EVA szimpatizáns (mondjuk én nem hivatalból ;) ), úgyhogy amellett, hogy természetesen örülök az ilyen irányú fejleményeknek, azért én kicsit szkeptikus vagyok, de csak az ár szempontjából.
Elég komoly fogadást mernék rá tenni, hogy a HX3 löveg felette lesz az EVAra pletykált (a Konstrukta góréja 6M USD alatti árat emlegetett) beszerzési árnak. És azt gondolom, hogy jóval. Ezt persze indokolja majd a többlet tudás, illetve az esetleges hozzáadott érték. Remélem, hogy Maróthék kiénekeltek némi sajtot a RM szájából ezen eszköz kapcsán is! :hadonaszos:

Ezzel együtt, én @Szittya -val értek egyet abban, hogy ezekből a lövegekből inkább mennyiség kell, mint high-tech minőség.
Gondolok itt arra, hogy a L60-as cső mindig is komolyabb fenntartási költségeket fog jelenteni, mint az L52-es.

Ne legyenek illúzióink, de - gránátok ára miatt - intelligens lövedéket nagyon ritkán fogunk vele tüzelni. Legyen az éles, vagy gyakorló helyzet.
Szerintem a 90-95%-a, a beszerzésre kerülő gránátoknak "buta" lesz (made in Várpalota).
Persze az L60-as csőnek alapból megvan minden tekintetben az előnye, de félek az ezért kifizetendő plusz költségektől.
A nagyobb csőhosz hagyományos lőszerrel is nagyobb lőtávolságot fog eredményezni. Ráadásul kisebb lőtávolságra - szerintem - nagyobb pontosságot is, már csak a lövedék nagyobb kezdősebessége miatt is (rövidebb repülési idő - kevesebb idő marad a külső hatásoknak a pálya módosítására) .
Szóval nagyon jól néz ki a 80-85km-es lőtáv, de ahhoz már intelligens lőszer kell, mert olyan messze már piszok nagy szórással fog tudni dolgozni az ágyú. Ez nem találgatás, hanem pure fizika.

Arról nem beszélve, hogy szinte biztos vagyok benne, hogy a 10x10 pont a L60 miatt kell. Az L52-es cső alá elég a 8x8-as jármű is.

Ezen felül tényleg érdekes még 2 dolog:
  • Egyre logikusabbnak tűnik, a HX3 platform, mint általános logisztikai platform. Mivel ilyen gyár még nincs - illetve nem tudjuk, hogy ezek is a bécsi gyárba vannak-e szánva - ezért talán szintén első rendszeresítőként lehet, hogy elhappolhatjuk az üzemet is.
  • Egy hangyapöcsnyit pedig továbbgondolva Maróth ilyen formájú bejelentkezését, tessék elkezdni gondolkodni azon, hogy MINDEN ilyen bemutatón (kezdve a Kecskeméti Repnap.-pal) a cumók azért voltak kirakva, mert nagy valószínűséggel be is lesznek szerezve.
Na jó ez eddig is erősen gyanítható volt, de most egyel több ráutaló magatartás jött az "Illetékes Elvtárstól".

És akkor most lehet elkezdeni kapkodva végiglapozni az összes ezeken a helyeken megosztott képgalériát! :)
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 925
7 635
113
Tudod, hogy én vagyok a másik nagy EVA szimpatizáns (mondjuk én nem hivatalból ;) ), úgyhogy amellett, hogy természetesen örülök az ilyen irányú fejleményeknek, azért én kicsit szkeptikus vagyok, de csak az ár szempontjából.
Elég komoly fogadást mernék rá tenni, hogy a HX3 löveg felette lesz az EVAra pletykált (a Konstrukta góréja 6M USD alatti árat emlegetett) beszerzési árnak. És azt gondolom, hogy jóval. Ezt persze indokolja majd a többlet tudás, illetve az esetleges hozzáadott érték. Remélem, hogy Maróthék kiénekeltek némi sajtot a RM szájából ezen eszköz kapcsán is! :hadonaszos:

Ezzel együtt, én @Szittya -val értek egyet abban, hogy ezekből a lövegekből inkább mennyiség kell, mint high-tech minőség.
Gondolok itt arra, hogy a L60-as cső mindig is komolyabb fenntartási költségeket fog jelenteni, mint az L52-es.

Ne legyenek illúzióink, de - gránátok ára miatt - intelligens lövedéket nagyon ritkán fogunk vele tüzelni. Legyen az éles, vagy gyakorló helyzet.
Szerintem a 90-95%-a, a beszerzésre kerülő gránátoknak "buta" lesz (made in Várpalota).
Persze az L60-as csőnek alapból megvan minden tekintetben az előnye, de félek az ezért kifizetendő plusz költségektől.
A nagyobb csőhosz hagyományos lőszerrel is nagyobb lőtávolságot fog eredményezni. Ráadásul kisebb lőtávolságra - szerintem - nagyobb pontosságot is, már csak a lövedék nagyobb kezdősebessége miatt is (rövidebb repülési idő - kevesebb idő marad a külső hatásoknak a pálya módosítására) .
Szóval nagyon jól néz ki a 80-85km-es lőtáv, de ahhoz már intelligens lőszer kell, mert olyan messze már piszok nagy szórással fog tudni dolgozni az ágyú. Ez nem találgatás, hanem pure fizika.

Arról nem beszélve, hogy szinte biztos vagyok benne, hogy a 10x10 pont a L60 miatt kell. Az L52-es cső alá elég a 8x8-as jármű is.

Ezen felül tényleg érdekes még 2 dolog:
  • Egyre logikusabbnak tűnik, a HX3 platform, mint általános logisztikai platform. Mivel ilyen gyár még nincs - illetve nem tudjuk, hogy ezek is a bécsi gyárba vannak-e szánva - ezért talán szintén első rendszeresítőként lehet, hogy elhappolhatjuk az üzemet is.
  • Egy hangyapöcsnyit pedig továbbgondolva Maróth ilyen formájú bejelentkezését, tessék elkezdni gondolkodni azon, hogy MINDEN ilyen bemutatón (kezdve a Kecskeméti Repnap.-pal) a cumók azért voltak kirakva, mert nagy valószínűséggel be is lesznek szerezve.
Na jó ez eddig is erősen gyanítható volt, de most egyel több ráutaló magatartás jött az "Illetékes Elvtárstól".

És akkor most lehet elkezdeni kapkodva végiglapozni az összes ezeken a helyeken megosztott képgalériát! :)

Mondjuk kíváncsi lennék hogy az "okos" lőszer mennyivel effektívebb mint a "buta" ... Mert hiába olcsóbb a buta ha alig tudja vegre hajtani a feladatott ezért rengeteget kell kilőni a sikerhez
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 596
8 217
113
Tudod, hogy én vagyok a másik nagy EVA szimpatizáns (mondjuk én nem hivatalból ;) ), úgyhogy amellett, hogy természetesen örülök az ilyen irányú fejleményeknek, azért én kicsit szkeptikus vagyok, de csak az ár szempontjából.
Elég komoly fogadást mernék rá tenni, hogy a HX3 löveg felette lesz az EVAra pletykált (a Konstrukta góréja 6M USD alatti árat emlegetett) beszerzési árnak. És azt gondolom, hogy jóval. Ezt persze indokolja majd a többlet tudás, illetve az esetleges hozzáadott érték. Remélem, hogy Maróthék kiénekeltek némi sajtot a RM szájából ezen eszköz kapcsán is! :hadonaszos:

Ezzel együtt, én @Szittya -val értek egyet abban, hogy ezekből a lövegekből inkább mennyiség kell, mint high-tech minőség.
Gondolok itt arra, hogy a L60-as cső mindig is komolyabb fenntartási költségeket fog jelenteni, mint az L52-es.

Ne legyenek illúzióink, de - gránátok ára miatt - intelligens lövedéket nagyon ritkán fogunk vele tüzelni. Legyen az éles, vagy gyakorló helyzet.
Szerintem a 90-95%-a, a beszerzésre kerülő gránátoknak "buta" lesz (made in Várpalota).
Persze az L60-as csőnek alapból megvan minden tekintetben az előnye, de félek az ezért kifizetendő plusz költségektől.
A nagyobb csőhosz hagyományos lőszerrel is nagyobb lőtávolságot fog eredményezni. Ráadásul kisebb lőtávolságra - szerintem - nagyobb pontosságot is, már csak a lövedék nagyobb kezdősebessége miatt is (rövidebb repülési idő - kevesebb idő marad a külső hatásoknak a pálya módosítására) .
Szóval nagyon jól néz ki a 80-85km-es lőtáv, de ahhoz már intelligens lőszer kell, mert olyan messze már piszok nagy szórással fog tudni dolgozni az ágyú. Ez nem találgatás, hanem pure fizika.

Arról nem beszélve, hogy szinte biztos vagyok benne, hogy a 10x10 pont a L60 miatt kell. Az L52-es cső alá elég a 8x8-as jármű is.

Ezen felül tényleg érdekes még 2 dolog:
  • Egyre logikusabbnak tűnik, a HX3 platform, mint általános logisztikai platform. Mivel ilyen gyár még nincs - illetve nem tudjuk, hogy ezek is a bécsi gyárba vannak-e szánva - ezért talán szintén első rendszeresítőként lehet, hogy elhappolhatjuk az üzemet is.
  • Egy hangyapöcsnyit pedig továbbgondolva Maróth ilyen formájú bejelentkezését, tessék elkezdni gondolkodni azon, hogy MINDEN ilyen bemutatón (kezdve a Kecskeméti Repnap.-pal) a cumók azért voltak kirakva, mert nagy valószínűséggel be is lesznek szerezve.
Na jó ez eddig is erősen gyanítható volt, de most egyel több ráutaló magatartás jött az "Illetékes Elvtárstól".

És akkor most lehet elkezdeni kapkodva végiglapozni az összes ezeken a helyeken megosztott képgalériát! :)
Egyetértek, az utolsó gondolatod meg abszolút helytálló, tessék végignézni a kecskeméti galériát, az szerintem mind lesz nekünk - nincsenek véletlenek. Izraeli SPICE-ot is várom.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 197
26 919
113
Ez nem semmi lenne.
Várható volt, hogy lesz kerekes. Vártuk is. A három nehéz gl.zlj-re ott a három üteg Pzh2000. Most már csak a darabszám a kérdés.

Kell:
5x üteg a szittyáknak
3x üteg a Bocskai-nak.

Azaz: 5x6+3x8=54 vagy 5x8+3x8=64 löveg. Hacsak nincs valami más terv a szittya zhcs-re...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 022
36 418
113
Egyetértek, az utolsó gondolatod meg abszolút helytálló, tessék végignézni a kecskeméti galériát, az szerintem mind lesz nekünk - nincsenek véletlenek. Izraeli SPICE-ot is várom.
Az izraeli cuccoknaál ne legyél nagyon biztos a rendszeresítésben - nekem napont 5x próbálnak bombákat és rakétákat eladni Youtube hirdetésekben még sem veszek! :D
A Spice jó cucc, de Gripenre integrálni biztos drága lenne...
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 390
10 109
113
S
Ja. Csak az még nem létezik.
Szerinted mivel lőtték meg a kísérleti távot?
MG tévedett picit: a jelenlegi RM Radhaubitze csak L/52-es. Ezt fogják 60-asra cserélni.
Már csak a mennyiség a kérdés: 24 vagy 48 darab.
Vélhetően ez olcsóbb lesz mint egy PZH. A nagy hatótávolság miatt nem is kell szorosan együtt mozogjon más alakulatokkal: biztosnáságos távolságból tud tűztámogatni.
Szóval önálló tüzérezredbe lehetne szervezni a rakétásokkal együtt. Pl. két osztály kerekes 155mm-es meg egy-két rakétaosztály + esetleg egy loitering ammo-s osztály is lehetne Gidránból/ról induló HERO drónokkal. Utóbbiak más drónokkal kiegészítve célfelderítésben is segíthetnének.
Most L55-nél járnak pedig, jól mondta.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 022
36 418
113
Mondjuk kíváncsi lennék hogy az "okos" lőszer mennyivel effektívebb mint a "buta" ... Mert hiába olcsóbb a buta ha alig tudja vegre hajtani a feladatott ezért rengeteget kell kilőni a sikerhez
néha az a lényeg hogy jól megszórj egy területet. Pl. egy lövész századot nem tudsz telibe találni - pláne ha nem egy kupacban vannak.
Spéci lőszerek értékes célpontok: parancsnoki harcálláspont, ellensége tüzérség, légvédelem stb. ellen kell. Az esetek nagy részében elég a buta lőszer is
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 022
36 418
113
Most L55-nél járnak pedig, jól mondta.
Erről van valami forrás? Eddig csak L/52-t olvastam a cikkekben...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 568
46 616
113
Mondjuk kíváncsi lennék hogy az "okos" lőszer mennyivel effektívebb mint a "buta" ... Mert hiába olcsóbb a buta ha alig tudja vegre hajtani a feladatott ezért rengeteget kell kilőni a sikerhez
Arra nem vagy kíváncsi, hogy mennyibe kerül? :oops:
400-800USD (buta-buta) vs 12-15.000USD (buta-rakéta póthajtás) vs 80-180.000USD (Excalibur)