- Vezércserét hajtott végre az Ukrajnában harcoló orosz seregeknél Vlagyimir Putyin az amerikai és brit hírszerzés jelentése szerint. Az orosz hadsereg Ukrajnában folytatott "különleges harci műveleteinek" irányításával Alexander Dvornyikovot bízhatta meg az orosz elnök még a múlt héten.
- Dvornyikov kinevezése azt jelentheti, hogy Oroszország stratégiát vált: összevonják az eddig három fronton harcoló, gyengén teljesítő orosz erőket, az Ukrajnában harcoló csapatok irányítását egy kézbe szervezik.
- A most hatvanéves Dvronyikovot 17 évesen állt katonának, a ranglétrát végigjárva korábban bizonyította, hogy rendelkezik a megfelelő képességekkel: 1997-1999-ben a második csecsen háborúban Groznij ostrománál, 2015-2016-ban pedig – a Bassár el-Aszad oldalán a szíriai polgárháborúba beavatkozó – orosz csapatok első szíriai parancsnokaként. Dvornyikov az óriási emberáldozatokkal járó, Aleppó, illetve Homsz környékén vívott harcok során fejlesztette stratégia készségét, volt alkalma kipróbálni az orosz hadsereg legmodernebb eszközeit, tesztelni automatizált irányítási rendszereit. Itt ragadt rá a nyugati sajtóban használt "szíriai mészáros" név is. Saját bevallása szerint "állandó tűz alatt tartotta az ostromlott városokat, éjjel és nappal, szünet nélkül", amerikai vádak szerint szaringázt vetett be a lakosság ellen, a városok bombázásakor pedig nem tett különbséget polgári és katonai célpontok között: otthonokat és kórházakat is bombázott.
- Az orosz hadsereg eddigi ukrajnai kudarcai nagyrészt a csapatok nem elég hatékony irányításából illetve kommunikációs hibákból fakadtak. Úgy tűnik, az orosz vezetés Dvornyikovban bízik, hogy megoldja ezeket a problémákat, és megnyeri a Donyec-medencéért folytatott csatát
- Putyin elnök és az ex-KGB-s szövetségesei eddig kézi vezérléssel irányították a folyamatokat, de mostanra belátták, hogy ez rossz stratégia volt, így hát engedik az orosz hadsereg parancsnokait, hogy csinálják, amire kiképezték őket.
- Dvornyikov tábornok jól ismeri a Donyecki és Luhanszki területeket, Oroszország déli katonai körzetét irányította 2016 óta, így kapcsolatban volt a szakadárokkal is, akik a Krím 2014-es annektálása óta harcolnak a térségben. A várakozások szerint kinevezésével csak fokozódhatnak a Mariupol ostroma során már tapasztalt, ukrán polgári lakosság elleni támadások, az ország kritikus infrastruktúrájának rombolása.


Új parancsnok vezeti az orosz csapatokat, ez állhat a vezércsere hátterében - Világgazdaság
A Világgazdaság megbízható, naprakész, objektív információforrás, az üzleti élet befolyásos, mértékadó lapja.