[HUN] NASAMS

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 697
5 672
113
Szerintem csalafinta lehet, hogy az ár alapján próbáltad kiszámítani a potenciális utegek/indítók számát. Én inkább a rakéták menyiségébol indulnék ki, mégpedig azon logika alapján, hogy minden indítóhoz legalább 12 rakétát kellene biztosítani (6 alap + 6 újratoltés).
Szoval, ha a mostani négy aktív Kub uteg oszesen 16 indítóval egy az egyben lenne felváltva négy NASAMS utegre oszesen 16 indítóval, ahoz legalább 192 kolonbozo (AMRAAM/AMRAAM-ER, Sidewinder) rakétát kellene biztositani, 5 uteg számára 240 rakétát és 6 uteg számára (24 indítóval) egészen 288 rakétát. Hat utegnél tobbet vizionálni szerintem már kicsit túl megy a realitás határán.
Miért lenne szükséges a dupla mennyiség az “újratöltés”-hez? Ezek az indítókonténerek filléres cuccok; ez az (egyik) előnye a rendszernek, ha bemérik azt’ kilövik, a kutyát nem érdekli. Én minden elérhető raksit becsomagolnék indítókba, nem idétlenkednék újratöltéssel.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Szerintem csalafinta lehet, hogy az ár alapján próbáltad kiszámítani a potenciális utegek/indítók számát. Én inkább a rakéták menyiségébol indulnék ki, mégpedig azon logika alapján, hogy minden indítóhoz legalább 12 rakétát kellene biztosítani (6 alap + 6 újratoltés).
Szoval, ha a mostani négy aktív Kub uteg oszesen 16 indítóval egy az egyben lenne felváltva négy NASAMS utegre oszesen 16 indítóval, ahoz legalább 192 kolonbozo (AMRAAM/AMRAAM-ER, Sidewinder) rakétát kellene biztositani, 5 uteg számára 240 rakétát és 6 uteg számára (24 indítóval) egészen 288 rakétát. Hat utegnél tobbet vizionálni szerintem már kicsit túl megy a realitás határán.
A rakéta lőszer, fogyóeszköz - ezekből vehetnek még. Szerintem most csak egy "kezdőcsomagot" vettünk - később jöhet még több is. Szóval nem erre építek - az ár jobb megközelítés szerintem. Négyszeres árért legalább 3x annyi eszköz járna mint a Litvánoknak, vagy "át lettünk verve". Ez utóbbi elég valószínűtlen, mert MG és csapata elég körültekintőnek tűnik...
Én a 24 indítót tartom a legvalószínűbbnek: 6 darab 4 indítós üteg 10-12 radarral, 6-8 EOS és 6-8 FDC-vel.
220 AMRAAMunk (C5, C7, ER) van, szóval a 24 indítót másfélszer tudod újra tölteni, de ez az arány még javulhat.
A Gripenekre rövidesen a METEOR kerül szóval az AMRAAM-ok nagy része a NASAMS-hez kerül majd...

Magyarországon a védendő területet alapul véve inkább 6 üteg kell mint 4. Nyilván ne védjük az agész területet, csak a lakott vagy stratégiailag fontos részét. Legalább 1-2 üteg kell a dandárjaink fedezésére is - bármerre járnak kell a "rakétaernyő".
Remélem pár éven belül lesz ABM képesség is valamilyen formában...
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 029
6 343
113
Az AMRAAM-ok darabszámából kiindulni azért nem jó, mert ne felejtsük el, hogy amikor az AMRAAM-okat megrendeltük még senki nem sejtette, hogy milyen nagy kakiban lesz mindenki ez év elejétől. Szóval az AMRAAM mennyiségnél szerintem sem számoltak tartalékkal, inkább úgy voltak vele, hogy max. kiképzésre kellhet, ezért majd ha kell, akkor veszünk még.
 
  • Hűha
Reactions: hendrick

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
4 998
13 301
113
A rakéta lőszer, fogyóeszköz - ezekből vehetnek még. Szerintem most csak egy "kezdőcsomagot" vettünk - később jöhet még több is. Szóval nem erre építek - az ár jobb megközelítés szerintem. Négyszeres árért legalább 3x annyi eszköz járna mint a Litvánoknak, vagy "át lettünk verve". Ez utóbbi elég valószínűtlen, mert MG és csapata elég körültekintőnek tűnik...
Én a 24 indítót tartom a legvalószínűbbnek: 6 darab 4 indítós üteg 10-12 radarral, 6-8 EOS és 6-8 FDC-vel.
220 AMRAAMunk (C5, C7, ER) van, szóval a 24 indítót másfélszer tudod újra tölteni, de ez az arány még javulhat.
A Gripenekre rövidesen a METEOR kerül szóval az AMRAAM-ok nagy része a NASAMS-hez kerül majd...

Magyarországon a védendő területet alapul véve inkább 6 üteg kell mint 4. Nyilván ne védjük az agész területet, csak a lakott vagy stratégiailag fontos részét. Legalább 1-2 üteg kell a dandárjaink fedezésére is - bármerre járnak kell a "rakétaernyő".
Remélem pár éven belül lesz ABM képesség is valamilyen formában...
Rendben, viszont mást találtam - véletlenul 2,2 milliard dollárt írtál Indonéziához is, pedig az 77 millió USD-ért vásárolt két uteget. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 512
72 513
113

"Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége Hon- és Rendvédelmi/Rendészeti Szervek Tagozata, Magyar Hadtudományi Társaság (MHTT) és Magyar Rendészettudományi Társaság (MRTT) „Magyarország védelmi fejlesztései” témájú konferenciája.

Megnyitó: SZABÓ SÁNDOR, a GTTSZ főtitkára A konferencia levezető elnöke: KOPASZ JENŐ ny. dandártábornok, a GTTSZ Hon- és Rendvédelmi/Rendészeti Szervek Tagozatának társelnöke Előadás: „Magyarország védelmi fejlesztései” Előadó: DR. VERON ZSOLT divízióvezető, Miniszterelnöki Kormányiroda Védelmi Fejlesztési Titkárság"
A 18:52-nél érdemes figyelni, mert beírták végre az infografikába a NASAMS-hez a darabszámot... 8 rendszer, ha jól látom.
23:49-nél viszont 6+1 tűzalegységet és beépített kiképzőközpontot ír.
 
K

kamm

Guest
A 18:52-nél érdemes figyelni, mert beírták végre az infografikába a NASAMS-hez a hiányzó darabszámot... 8 rendszer, ha jól látom.
23:49-nél viszont 6+1 tűzalegységet és beépített kiképzőközpontot ír.

ghosteye---clean_1600900.jpg


WASHINGTON, D.C. – Oct. 11, 2021 – Raytheon Missiles & Defense, a Raytheon Technologies business, introduces GhostEye® MR, a new medium-range radar for the National Advanced Surface-to-Air Missile System, or NASAMS.

The increased range and altitude coverage provided by GhostEye MR expands NASAMS capability to detect, track and identify enemy aircraft, unmanned aircraft systems, and cruise missile threats. The extended range of this new sensor also maximizes the capabilities of the family of effectors employed by NASAMS.

GhostEye MR leverages commonality with the Lower Tier Air and Missile Defense Sensor that the company is building for the U.S. Army. It is a scalable Active Electronically Scanned Array radar providing 360-degree surveillance and advanced fire control capabilities. Raytheon’s name for the family of radars based on LTAMDS is GhostEye. GhostEye MR is a separate, but concurrent, radar development program funded by Raytheon Missiles & Defense that leverages LTAMDS technology.

“GhostEye MR makes NASAMS even more capable for our current and future customers around the globe,” said Tom Laliberty, vice president of Land Warfare & Air Defense, a Raytheon Missiles & Defense business area. “We’re leveraging the best of our technology development from the U.S. Army’s most advanced radar to give the U.S. and our allies a robust sensor that can defend against a wide range of threats.”

Building on the progress of the LTAMDS program, GhostEye MR is on an accelerated path to availability. The sensor’s capabilities and performance were tested through a series of modeling and simulation-based threat scenarios. The radar will undergo open air testing in 2022, followed by customer demonstrations.

Raytheon Missiles & Defense, in partnership with Kongsberg Defence and Aerospace, produces and supports NASAMS. The system has been chosen by 12 countries for their air defense needs and has been integrated into the U.S. National Capital Region’s air defense system since 2005. In addition to the U.S., Norway, Finland, Spain, The Netherlands, Oman, Lithuania, Indonesia, Australia, Qatar, Hungary and one undisclosed country have selected NASAMS for defense of their homeland and critical assets.


Part of the GhostEye family of radars​

As the latest sensor in the GhostEye® family of radars, GhostEye MR leverages commonality with the Lower Tier Air and Missile Defense Sensor, or LTAMDS, that Raytheon Missiles & Defense is building for the U.S. Army. LTAMDS is the first in Raytheon's GhostEye family of radars.

Both sensors share a baseline of advanced technologies, including active electronically scanned array, or AESA – which boosts detection, targeting and tracking – and military-grade gallium nitride, or GaN – which strengthens the radar signal and enhances its sensitivity for longer range, higher resolution and increased capacity.

Plus, the open architecture design of LTAMDS and GhostEye MR enables technology adaptations to counter new and evolving threats, so that nothing goes unseen.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 512
72 513
113

ghosteye---clean_1600900.jpg


WASHINGTON, D.C. – Oct. 11, 2021 – Raytheon Missiles & Defense, a Raytheon Technologies business, introduces GhostEye® MR, a new medium-range radar for the National Advanced Surface-to-Air Missile System, or NASAMS.

The increased range and altitude coverage provided by GhostEye MR expands NASAMS capability to detect, track and identify enemy aircraft, unmanned aircraft systems, and cruise missile threats. The extended range of this new sensor also maximizes the capabilities of the family of effectors employed by NASAMS.

GhostEye MR leverages commonality with the Lower Tier Air and Missile Defense Sensor that the company is building for the U.S. Army. It is a scalable Active Electronically Scanned Array radar providing 360-degree surveillance and advanced fire control capabilities. Raytheon’s name for the family of radars based on LTAMDS is GhostEye. GhostEye MR is a separate, but concurrent, radar development program funded by Raytheon Missiles & Defense that leverages LTAMDS technology.

“GhostEye MR makes NASAMS even more capable for our current and future customers around the globe,” said Tom Laliberty, vice president of Land Warfare & Air Defense, a Raytheon Missiles & Defense business area. “We’re leveraging the best of our technology development from the U.S. Army’s most advanced radar to give the U.S. and our allies a robust sensor that can defend against a wide range of threats.”

Building on the progress of the LTAMDS program, GhostEye MR is on an accelerated path to availability. The sensor’s capabilities and performance were tested through a series of modeling and simulation-based threat scenarios. The radar will undergo open air testing in 2022, followed by customer demonstrations.

Raytheon Missiles & Defense, in partnership with Kongsberg Defence and Aerospace, produces and supports NASAMS. The system has been chosen by 12 countries for their air defense needs and has been integrated into the U.S. National Capital Region’s air defense system since 2005. In addition to the U.S., Norway, Finland, Spain, The Netherlands, Oman, Lithuania, Indonesia, Australia, Qatar, Hungary and one undisclosed country have selected NASAMS for defense of their homeland and critical assets.


Part of the GhostEye family of radars​

As the latest sensor in the GhostEye® family of radars, GhostEye MR leverages commonality with the Lower Tier Air and Missile Defense Sensor, or LTAMDS, that Raytheon Missiles & Defense is building for the U.S. Army. LTAMDS is the first in Raytheon's GhostEye family of radars.

Both sensors share a baseline of advanced technologies, including active electronically scanned array, or AESA – which boosts detection, targeting and tracking – and military-grade gallium nitride, or GaN – which strengthens the radar signal and enhances its sensitivity for longer range, higher resolution and increased capacity.

Plus, the open architecture design of LTAMDS and GhostEye MR enables technology adaptations to counter new and evolving threats, so that nothing goes unseen.
Ilyet is rendeltünk? Vagy mi ez? Ez a Sentinel helyett lesz?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
A 18:52-nél érdemes figyelni, mert beírták végre az infografikába a NASAMS-hez a darabszámot... 8 rendszer, ha jól látom.
23:49-nél viszont 6+1 tűzalegységet és beépített kiképzőközpontot ír.
Akkor nagyon jól tippeltem amikor a litván beszerzés alapján 6-8 ütegre (önállóan tevékenykedni képes rendszerre) becsültem a beszerzésünket! :)


 
H

Hummen23

Guest
Biztos hogy Sentinelt vettünk, mert a nyilvánosságra hozott export engedélyben az szerepel.
Pont ezt akartam kérdezni, mert a radarokkal kapcsolatban is zavaros a kommunikáció.
Ez a mennyiség hány indítót jelenthet?
És mire lehet elegendő? Gondolom vannak olyan területek, amik állandó légioltalmat igényelnek, pl Budapest, Paks, Kecskemét...és ezeken felül áll rendelkezésre a maradék.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Pont ezt akartam kérdezni, mert a radarokkal kapcsolatban is zavaros a kommunikáció.
Ez a mennyiség hány indítót jelenthet?
És mire lehet elegendő? Gondolom vannak olyan területek, amik állandó légioltalmat igényelnek, pl Budapest, Paks, Kecskemét...és ezeken felül áll rendelkezésre a maradék.
Állandó kitelepítés béke időben nem lesz - ahogy most sincs.

8-16 Sentinelt jelenethet ez a méret. A litvánok 2 radart számolnak egy ütegbe és 4 indítót. Mivel ezek több mint 20 km-re lehet telepíteni egymástól, így egy üteggel elég nagy a lefedhető terület.
MG azt is mondta hogy erősen építünk majd a nagy hatótávolságú ELTA radarokra a NASAMS esetében is: a Sentinelt akkor kapcsolják be, ha szükséges, mert így támadó azt hiheti hogy messze van még a "tűzvonal", pedig már bele repült a megsemmisítési zónába...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 512
72 513
113
Biztos hogy Sentinelt vettünk, mert a nyilvánosságra hozott export engedélyben az szerepel.
A kongresszusi jóváhagyásban nem az szerepelt, hogy a Sentinel radarra nem vonatkozik a jóváhagyás, mert sima kereskedelmi ügyletnek minősül? "the AN/MPQ-64F1 Sentinel Radar requested by Hungary through Direct Commercial Sale" Ez alapján valószínűleg lehetne helyette akár más is, de majd Kamm megmondja miért tette be ide ezt a linket. Lehet csak azért, hogy van már annál fejlettebb is, mint amit rendeltünk?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
A kongresszusi jóváhagyásban nem az szerepelt, hogy a Sentinel radarra nem vonatkozik a jóváhagyás, mert sima kereskedelmi ügyletnek minősül? "the AN/MPQ-64F1 Sentinel Radar requested by Hungary through Direct Commercial Sale" Ez alapján valószínűleg lehetne helyette akár más is, de majd Kamm megmondja miért tette be ide ezt a linket. Lehet csak azért, hogy van már annál fejlettebb is, mint amit rendeltünk?
MG mondta, hogy az amerikaiaknak vannak ugyan olyan vagy fejlettebb radarjaik mint a ELM-2084, csak nem adnak ki róla részletesebb információt illetve nem hajlandók exportálni.
Szóval biztos, hogy Sentinel lesz - ELM-2084-esekkel kombinálva.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 512
72 513
113
MG mondta, hogy az amerikaiaknak vannak ugyan olyan vagy fejlettebb radarjaik mint a ELM-2084, csak nem adnak ki róla részletesebb információt illetve nem hajlandók exportálni.
Szóval biztos, hogy Sentinel lesz - ELM-2084-esekkel kombinálva.
Jól emlékszem, hogy hivatalos személy még sosem említette a Sentinel-t?