Lengyel haderőfejlesztési program (2032) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 029
36 436
113
Az 1 főre vetített vásárló erő paritáson lévő GDP megegyezik Magyarországgal. Tehát Lengyelország nem gazdagabb nálunk, csak nagyobb.
Épp emiatt a költségvetésük is nagyobb. Ha azt nézzük, hogy abszolút értékben mekkora összeg áll rendelkezésükre bármire is elkölteni, akkor "gazdagabbak"...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 956
91 719
113
Épp emiatt a költségvetésük is nagyobb. Ha azt nézzük, hogy abszolút értékben mekkora összeg áll rendelkezésükre bármire is elkölteni, akkor "gazdagabbak"...
Persze 4szer annyi pénzük can. De nem 160 tankot és 80 önjáró löveget vesznek, hanem tizszer annyit mint mi.

Mindjuk a Belorusz, orosz fenyegetés mértéke nagyobb!! Talán csak Romania van nagyobb gázban Moldova miatt.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 235
67 182
113
Én azt látom, hogy van sok lengyel megrendelés, szinte mindent vesznek nagy tételben, látszólag strategia nélkül. Illetve 1 strategia van, ne legyen német, ne legyen európai.

Ertem, hogy négyszer akkora a lakosság, négyszer akkora a GDP, de ilyen arányú haderőfejlesztést kb. Észak - Koreától látni.

Az 1 főre vetített vásárló erő paritáson lévő GDP megegyezik Magyarországgal. Tehát Lengyelország nem gazdagabb nálunk, csak nagyobb.


Persze a papir sok mindent elbir, meglátjuk mennyi fog megvalósulni. De egyértelműen erőn felül, kapkodva fejlesztenek. A strategiájukat is h8básnak tartom, ami lényegében ignorálja az európai hadiipart.

Az ukrán háború rövid mérlege pedig.
2-300 tank átadva az ukranoknak, 30 Abrams érkezett.
Szinte minden Krab önjáró löveg át lesz passzolva az ukriknak, talán év végéig érkezik koreai.
Bizonyára a volt szovjet technikához tartozó lőszereket is kipucolták, de még fél év és mindet leadják az ukriknak. Tehát a hadetejük momentán gyengebb mint február 21-én. Persze az amcsi csapatok telepítése majd fenntartja az egyensúlyt, amíg megjön az új technika.
Nem csak az európai hanem a saját hadiipart is ignorálja nagyjából. Elképesztő összegeket fejlesztettek el, harckocsi modernizációk, atgm indítók és alapjárművek, Anders IFV és könnyű tank amihez torony licenceket vettek, Rosomak beszerzés amin aztán a komplett flottán toronycseréznek, Borsuk program aminek a fele is lassan ér bárhová. A Leopard 2PL program halad lassacskán pedig az A5 flottára is tervben van(volt?) Modernizáció.

Szóval ez időben és pénzben ment a kukába ha jól érzékelem és a hirtelen minden más beszerzése miatt esélyesen a legtöbb dologban a tapasztalat is megy a kukába. Az európai hadiipar egyértelműen lassú és küszködik és igy legalább megmarad nekünk a szánalmas kapacitása ha esetleg valamikor 2040-ben újra igénybevennénk esetleg. :D
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 956
91 719
113
Nem csak az európai hanem a saját hadiipart is ignorálja nagyjából. Elképesztő összegeket fejlesztettek el, harckocsi modernizációk, atgm indítók és alapjárművek, Anders IFV és könnyű tank amihez torony licenceket vettek, Rosomak beszerzés amin aztán a komplett flottán toronycseréznek, Borsuk program aminek a fele is lassan ér bárhová. A Leopard 2PL program halad lassacskán pedig az A5 flottára is tervben van(volt?) Modernizáció.

Szóval ez időben és pénzben ment a kukába ha jól érzékelem és a hirtelen minden más beszerzése miatt esélyesen a legtöbb dologban a tapasztalat is megy a kukába. Az európai hadiipar egyértelműen lassú és küszködik és igy legalább megmarad nekünk a szánalmas kapacitása ha esetleg valamikor 2040-ben újra igénybevennénk esetleg. :D
Gondolod ha nekünk az RM 200+ Lynxre felhuzott 1 gyárat, náluk gondolkodtak volna erre a mennyiségre kettőn?
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
520
1 513
93
Én azt látom, hogy van sok lengyel megrendelés, szinte mindent vesznek nagy tételben, látszólag strategia nélkül. Illetve 1 strategia van, ne legyen német, ne legyen európai.

Ertem, hogy négyszer akkora a lakosság, négyszer akkora a GDP, de ilyen arányú haderőfejlesztést kb. Észak - Koreától látni.

Az 1 főre vetített vásárló erő paritáson lévő GDP megegyezik Magyarországgal. Tehát Lengyelország nem gazdagabb nálunk, csak nagyobb.


Persze a papir sok mindent elbir, meglátjuk mennyi fog megvalósulni. De egyértelműen erőn felül, kapkodva fejlesztenek. A strategiájukat is h8básnak tartom, ami lényegében ignorálja az európai hadiipart.

Az ukrán háború rövid mérlege pedig.
2-300 tank átadva az ukranoknak, 30 Abrams érkezett.
Szinte minden Krab önjáró löveg át lesz passzolva az ukriknak, talán év végéig érkezik koreai.
Bizonyára a volt szovjet technikához tartozó lőszereket is kipucolták, de még fél év és mindet leadják az ukriknak. Tehát a hadetejük momentán gyengebb mint február 21-én. Persze az amcsi csapatok telepítése majd fenntartja az egyensúlyt, amíg megjön az új technika.
Csak ezt nem PPP-n kell merni, mivel az a belfoldi fogyasztason alapul, lenyegeben eletszinvonalat tudsz vele merni, de tankot nem azon vasarolsz. Es 4-szer annyi penz, nem 4-szer annyi tankot jelent, mert van egy meretgazdasag is (economies of scale). Tehat ha egy zaszloalj harckocsit rendelsz, akkor Korea be sem inditja a gyartosort, vagy ha igen, akkor olyan aron, hogy inkabb nem veszel. De 4 zaszloalj miatt mar szivesen beinditja.

Vegyes mix tema: miert ne vennenk mas szovetsegestol is USA-n kivul? Vagy sajat magunk gyartjuk, vagy szovetsegestol veszunk. Persze csak olyantol aki nem akar a NATO helyett (helyettunk) mas katonai szovetseget (europai kozos hadsereg, pesco,... egyeb hulyesegek) szervezni. Amig a nemetek nem akartak kihatralni a nato-bol addig toluk is vettunk. A nato-ban vannak szabvanyok es vannak logisztikusok, nem gond ha tobb allamtol is van fegyvered. Arrol nem is beszelve, hogy mar csak azert is veszunk Koreatol, mert meg az USA sem tud olyan utemben gyartani uj tankot, amilyenben mi szeretunk vasarolni :)

Ukran merleg: engem nem zavart, hogy a kormany odaadta nekik a regi vacak T-72-eseket. Vegulis azokat a tankokat azert epitettek regen, hogy az oroszokat lojek vele. Azok a tankok most boldogan mennek a "tankmenyorszagba", a bennuk meghalt banderistakert meg nem faj a szivem. Ellenben az mar nem tetszik, hogy modern Krab-okat is adott a kormany az ukranoknak, megha most gyorsan potoljak is, mert azok Lengyelorszagot kellene hogy vedjek. Epp ezert irtam fenn, hogy bukott mar bele abba lengyel kormany, hogy a hadseregnek nem jo dontest hozott, szerintem megint megbuknak. Igazabol itt az a helyzet mint nalatok: a korrmany rossz, de az ellenzek meg rosszabb, mit lehet tenni?

Es meg egy valami: ha azt nezitek, hogy honnan indult a ti haderofejlesztesetek es honnan a mienk, akkro szerintem ti tobbet fejlodtetek az utobbi 1-2 evben aranyosan mint mi, meg akkor is amikor megerkezik az 500 himars.
 

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
520
1 513
93
Nem csak az európai hanem a saját hadiipart is ignorálja nagyjából. Elképesztő összegeket fejlesztettek el, harckocsi modernizációk, atgm indítók és alapjárművek, Anders IFV és könnyű tank amihez torony licenceket vettek, Rosomak beszerzés amin aztán a komplett flottán toronycseréznek, Borsuk program aminek a fele is lassan ér bárhová. A Leopard 2PL program halad lassacskán pedig az A5 flottára is tervben van(volt?) Modernizáció.

Szóval ez időben és pénzben ment a kukába ha jól érzékelem és a hirtelen minden más beszerzése miatt esélyesen a legtöbb dologban a tapasztalat is megy a kukába. Az európai hadiipar egyértelműen lassú és küszködik és igy legalább megmarad nekünk a szánalmas kapacitása ha esetleg valamikor 2040-ben újra igénybevennénk esetleg. :D
Tulzol.
  • Sok dolgot gyartunk amit nem kukazunk: dronok peldaul, de a Rak sincs kukazva.
  • Amit meg az olyanokat illeti mint az Anders: egy normalis hadiipar minimum egy ilyet per ev letesz az asztalra es a 90%-uk proto marad. Minden orszagban. A Leo modernizacio meg a nemetek miatt halad lassan, ami az o szempontjukbol ertheto.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 111
13 537
113
Persze 4szer annyi pénzük can. De nem 160 tankot és 80 önjáró löveget vesznek, hanem tizszer annyit mint mi.

Mindjuk a Belorusz, orosz fenyegetés mértéke nagyobb!! Talán csak Romania van nagyobb gázban Moldova miatt.
Se Moldovában, se annak Traszisztriai részében nincsen semmi, ami fenyegetést jelentene Romániára, Oroszok pedig odáig nyilván nem fognak eljutni.

Én azt látom, hogy van sok lengyel megrendelés, szinte mindent vesznek nagy tételben, látszólag strategia nélkül. Illetve 1 strategia van, ne legyen német, ne legyen európai.
A statégia a mihamarabbi leszállítás és a koreai utemhez egyszeruen nincsen európai alternatíva.
Olvastam például, hogy a lengyelek KM-SAM iránt is érdeklodnek, mikozben már brit Sky Sabert is vásároltak.

Ráadásul, mivel Kórea kozvetlenul nem szálithat fegyverrendszereket Ukrajnának, ezzel a lengyelek nem kotik le azok országok kapacitásait, akik Ukrajna számára gyárthatnak fegyvereket.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 956
91 719
113
Csak ezt nem PPP-n kell merni, mivel az a belfoldi fogyasztason alapul, lenyegeben eletszinvonalat tudsz vele merni, de tankot nem azon vasarolsz. Es 4-szer annyi penz, nem 4-szer annyi tankot jelent, mert van egy meretgazdasag is (economies of scale). Tehat ha egy zaszloalj harckocsit rendelsz, akkor Korea be sem inditja a gyartosort, vagy ha igen, akkor olyan aron, hogy inkabb nem veszel. De 4 zaszloalj miatt mar szivesen beinditja.

Vegyes mix tema: miert ne vennenk mas szovetsegestol is USA-n kivul? Vagy sajat magunk gyartjuk, vagy szovetsegestol veszunk. Persze csak olyantol aki nem akar a NATO helyett (helyettunk) mas katonai szovetseget (europai kozos hadsereg, pesco,... egyeb hulyesegek) szervezni. Amig a nemetek nem akartak kihatralni a nato-bol addig toluk is vettunk. A nato-ban vannak szabvanyok es vannak logisztikusok, nem gond ha tobb allamtol is van fegyvered. Arrol nem is beszelve, hogy mar csak azert is veszunk Koreatol, mert meg az USA sem tud olyan utemben gyartani uj tankot, amilyenben mi szeretunk vasarolni :)

Ukran merleg: engem nem zavart, hogy a kormany odaadta nekik a regi vacak T-72-eseket. Vegulis azokat a tankokat azert epitettek regen, hogy az oroszokat lojek vele. Azok a tankok most boldogan mennek a "tankmenyorszagba", a bennuk meghalt banderistakert meg nem faj a szivem. Ellenben az mar nem tetszik, hogy modern Krab-okat is adott a kormany az ukranoknak, megha most gyorsan potoljak is, mert azok Lengyelorszagot kellene hogy vedjek. Epp ezert irtam fenn, hogy bukott mar bele abba lengyel kormany, hogy a hadseregnek nem jo dontest hozott, szerintem megint megbuknak. Igazabol itt az a helyzet mint nalatok: a korrmany rossz, de az ellenzek meg rosszabb, mit lehet tenni?

Es meg egy valami: ha azt nezitek, hogy honnan indult a ti haderofejlesztesetek es honnan a mienk, akkro szerintem ti tobbet fejlodtetek az utobbi 1-2 evben aranyosan mint mi, meg akkor is amikor megerkezik az 500 himars.
Értem, de az életszínvonal és a haderőfejlesztésre költhető összegek közt is látok némi összefüggést.

Az hogy ilyen mennyiségben vegyes, részemről nem kritika. Ahogy írod ez a realitás.100-150+-os darabszámnál ez már nem logisztikai hátrány, sőt én ezt a több lábon állást alapvetően előnynek látom. Az hogy honnan más kérdés. Ha lenne egy erős lengyel-európai láb és amellé más, azt látnám ideálisnak stratégiai szempontból. Adná magát a német, de úgy látom ez nálatok politikai szempontból tabu. Itt is felülírják az érzelmek a racionalitást.
( Korea egyébként tényleg ügyes húzás)

Igen lengyel szempontból a T-72 nem nagy veszteség, a Krab már inkább és itt ha jól fugyelek, gyors nagy arányú pótlás nem várható, csak kisebb mennyiség.

Nálunk haderőfejlesztési miatt sosem f9g kormány bukni. Max. ha ennyire tolná mint nálatok. o_O

Udvarias vagy. De nulláról előre lépni nálunk nem nagy kunszt.

Ez az 500 HIMARS ugye vicc??? 50-100 csak elírták? :D
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 956
91 719
113
Se Moldovában, se annak Traszisztriai részében nincsen semmi, ami fenyegetést jelentene Romániára, Oroszok pedig odáig nyilván nem fognak eljutni.


A statégia a mihamarabbi leszállítás és a koreai utemhez egyszeruen nincsen európai alternatíva.
Olvastam például, hogy a lengyelek KM-SAM iránt is érdeklodnek, mikozben már brit Sky Sabert is vásároltak.

Ráadásul, mivel Kórea kozvetlenul nem szálithat fegyverrendszereket Ukrajnának, ezzel a lengyelek nem kotik le azok országok kapacitásait, akik Ukrajna számára gyárthatnak fegyvereket.
A moldovai szakadárok a héten politikai szinten aktivizálódtak. De ez itt off.
 

RobZombi

Well-Known Member
2021. január 25.
142
399
63

Interjú a lengyel fegyverkezési ügynökség szóvivőjével.

Hosszabb távon csak 2 tank családdal Abrams és K2vel számolnak. Megy a Leó is Ukrajnába?

Fa-50 az f16osokat fogja kiegészíteni. A diverzifikáció segíteni fogja az üzemben tartás. Na én itt kaptam agyfaszt.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 898
12 494
113
Persze 4szer annyi pénzük can. De nem 160 tankot és 80 önjáró löveget vesznek, hanem tizszer annyit mint mi.

Mindjuk a Belorusz, orosz fenyegetés mértéke nagyobb!! Talán csak Romania van nagyobb gázban Moldova miatt.
5/2 = 2.5

2.5 * 4 = 10
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 062
6 579
113
Se Moldovában, se annak Traszisztriai részében nincsen semmi, ami fenyegetést jelentene Romániára, Oroszok pedig odáig nyilván nem fognak eljutni.


A statégia a mihamarabbi leszállítás és a koreai utemhez egyszeruen nincsen európai alternatíva.
Olvastam például, hogy a lengyelek KM-SAM iránt is érdeklodnek, mikozben már brit Sky Sabert is vásároltak.

Ráadásul, mivel Kórea kozvetlenul nem szálithat fegyverrendszereket Ukrajnának, ezzel a lengyelek nem kotik le azok országok kapacitásait, akik Ukrajna számára gyárthatnak fegyvereket.
A KM-SAM részben orosz fejlesztés, szerintem biztos van valami kitétel, hogy orosz engedély kell az exporthoz.
 

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
527
1 472
93

A lengyeleknél valami elgurult szerintem....
Rosszul emlékszek, hogy F35 is lesz nekik?
Meg ugye onnan is rendeltek új és használt Abrams-kat erre ez is?
Meg ugye van pár száz Leo-juk is a maradék orosz cucc mellett...
Szerintem tudják mit csinálnak. Az időfaktor az, amit komolyan vesznek. Ha az a fegyver mennyiség, amit mostanában beszereznek egy gyártótól jönne nekik, akkor a kapacitáshiány miatt nagyon hosszú szállítási határidőket kapnának. Lengyelországban gyárépítés szintén sok sok év lenne. Így viszont minden fegyvergyárban lengyel fegyvereket fognak gyártani, Amerikától D-Koreáig, és gyorsan meglesz nekik a felszerelt elrettentő erő., ami amúgy részben már most is megvan. Az meg, hogy ez hosszú távon nem lesz fenntartható, az valószínűleg most másodlagos nekik, mert azzal számolnak, hogy hamarosan élesben fogják használni őket, vagy eygszerűen csak a legrosszabbra készülve bevállalják ezt is, egy nagyobb problémát megelőzendő.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 905
35 737
113
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
520
1 513
93
Értem, de az életszínvonal és a haderőfejlesztésre költhető összegek közt is látok némi összefüggést.

Az hogy ilyen mennyiségben vegyes, részemről nem kritika. Ahogy írod ez a realitás.100-150+-os darabszámnál ez már nem logisztikai hátrány, sőt én ezt a több lábon állást alapvetően előnynek látom. Az hogy honnan más kérdés. Ha lenne egy erős lengyel-európai láb és amellé más, azt látnám ideálisnak stratégiai szempontból. Adná magát a német, de úgy látom ez nálatok politikai szempontból tabu. Itt is felülírják az érzelmek a racionalitást.
( Korea egyébként tényleg ügyes húzás)

Igen lengyel szempontból a T-72 nem nagy veszteség, a Krab már inkább és itt ha jól fugyelek, gyors nagy arányú pótlás nem várható, csak kisebb mennyiség.

Nálunk haderőfejlesztési miatt sosem f9g kormány bukni. Max. ha ennyire tolná mint nálatok. o_O

Udvarias vagy. De nulláról előre lépni nálunk nem nagy kunszt.

Ez az 500 HIMARS ugye vicc??? 50-100 csak elírták? :D
Nem vicc, ez a terv. Hogy mikorra azt nem tudjuk.
Egyebkent ahogy irtam, valoszinu hogy bukni fog a kormany mert nagyon vekony a tobbsege es most pont jobbrol veszithet szavazokat. Akkor viszont ujra bejohet a nemet technika, mert a baloldal nalunk is nemet (bruxelles) kezben van. Na jo, talan nem annyira mint nalatok. Szoval meg barmi lehet, az is hogy USA-Nemet-Korea technika lesz hosszu tavon.