[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 211
4 414
113
Ez a hadi lőszer , "civil" lőszer , egy misét megérő téma az biztos , nálunk Magyarországon hol hasznàlunk "civil " lőszert : vadászat csak, igazából ott teljesen màsok a szempontok; önvédelmi maroklőfegyver esetén mondjuk nincsen jelentősege ; sportlövészet terén lehetnek átfedések, egy hadi .223 és egy vadászathoz használt .223 , teljesen külömbőző kritériumoknak kell hogy megfeleljen.
Azért van különbség.... pl csak lágyólom lőszer használható civil lövésznek itthon... FMJ de lágyólom maggal.... valamint a .223 a civil az 5.56x45 a hadi és bármennyire is azt mondják bizony nem ugyanaz... a hadi lőszer magasabb nyomáson üzemel és picit más a hüvely nyakának a kialakitasa, így némelyik fegyver nem is szereti ha keverik a kettőt.... 308Win és 7,62x51 esetben dettó, ott is erősebb a hadi lőszer és van olyan puska aminek az átmeneti kúpja be sem fogadja a 7,62x51et.. vannak mellette multikaliber puskák amik a civil piacon vannak de azokra rá van írva hogy .223/5.56
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
lecseréltük az ósdi 7.62-es fegyvert egy szép és valóban korszerű 5.56-osra
Csak erdőben és sziklás területen, épületek között ne nagyon kelljen használni...
Mert 10 lövedékből 3 biztosan "visszajön". Ugye acél mag, aztán pattog mint a nyavalya, lőtáv meg 15-50 méter.
Ez minen "5"-ösre igaz....5.56, 5.45
( FAMAS-t csak óvatosan kelett használni ilyen helyeken, 7.62-es GPU , illetve a 7.62-es általában, sörétes az meg mehetett gazdagon, nagyon szórványosan jött vissza valami.)
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 079
113
Szerbek is írnak a Gestamenről
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Csak erdőben és sziklás területen, épületek között ne nagyon kelljen használni...
Mert 10 lövedékből 3 biztosan "visszajön". Ugye acél mag, aztán pattog mint a nyavalya, lőtáv meg 15-50 méter.
Ez minen "5"-ösre igaz....5.56, 5.45
( FAMAS-t csak óvatosan kelett használni ilyen helyeken, 7.62-es GPU , illetve a 7.62-es általában, sörétes az meg mehetett gazdagon, nagyon szórványosan jött vissza valami.)
Akkor miért nem igaz a 43M-re? Abban egy olyan nehéz acélmag van mint az SS109 lövedék össztömege.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Akkor miért nem igaz a 43M-re? Abban egy olyan nehéz acélmag van mint az SS109 lövedék össztömege.
Tömeg, sebesség...
5.56 nagyon magas mozgási energiával rendelkezik, 2-3x-or is tud pattani gond nélkül.
7,62 meg 1-2X-er aztán a tömege miatt a sebesség csökkenéssel, vagy beragad valahol, vagy szétlapul.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Tömeg, sebesség...
5.56 nagyon magas mozgási energiával rendelkezik, 2-3x-or is tud pattani gond nélkül.
7,62 meg 1-2X-er aztán a tömege miatt a sebesség csökkenéssel, vagy beragad valahol, vagy szétlapul.
Fából acélmagot visszapattanni én még nem láttam se 7,62-est se 5,56-ost. Ha szét is törik a lövedék köpenye és nem fúródik a fába az acélmag akkor is tovább megy a fában.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Fából acélmagot visszapattanni én még nem láttam se 7,62-est se 5,56-ost. Ha szét is törik a lövedék köpenye és nem fúródik a fába az acélmag akkor is tovább megy a fában.
Ha telibe lövöd a fát akkor nem...
De ha a törzs oldalát súrolja a lövedék, ami csak kibillenti a röppályát, indul is a móka...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Nem, az arany árban van.


Mármint nekünk lenne aranyárban? Mert én kb. 20 centes árat találtam a sima M855-re és kb. 40 centes árat az M855A1-re (az US Army-nek). Jó, tényleg nem olcsó ("nem olcsó, de meg lehet..." ha valaki még emlékszik erre :D ), de azért, legalábbis a sima M855-höz képest, nem annyira vészes.
Mondjuk én amúgy is az itthoni (licenc)gyártást favorizálnám. Bár akkor meg lehet, hogy rájönne még némi (úgy csekély 200-500%-nyi) hungarikum "alkotmányos költség" is...


Csak erdőben és sziklás területen, épületek között ne nagyon kelljen használni...
Mert 10 lövedékből 3 biztosan "visszajön". Ugye acél mag, aztán pattog mint a nyavalya, lőtáv meg 15-50 méter.
Ez minen "5"-ösre igaz....5.56, 5.45
( FAMAS-t csak óvatosan kelett használni ilyen helyeken, 7.62-es GPU , illetve a 7.62-es általában, sörétes az meg mehetett gazdagon, nagyon szórványosan jött vissza valami.)

Hát, valamit valamiért. Ha akarsz kellő áthatolóképességet is, pláne ilyen kis tömegű lövedéknél, ahhoz kemény anyag kell. Az meg hajlamos le- illetve visszapattanni is, vagy széttörik, ha fémkarbid (de az már tényleg drága).

Akkor miért nem igaz a 43M-re? Abban egy olyan nehéz acélmag van mint az SS109 lövedék össztömege.

Azt feltételezem, hogy mert abban jóval lágyabb az acélmag, mint az M855 edzett acél penetrátora/hegye, így az jobban deformálódik és ezzel sok energiát veszít, ezért kevésbé hajlamos egy nagyobb szögű lepattanás után nagy távolságot megtenni.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 679
32 332
113
Mármint nekünk lenne aranyárban? Mert én kb. 20 centes árat találtam a sima M855-re és kb. 40 centes árat az M855A1-re (az US Army-nek). Jó, tényleg nem olcsó ("nem olcsó, de meg lehet..." ha valaki még emlékszik erre :D ), de azért, legalábbis a sima M855-höz képest, nem annyira vészes.
Mondjuk én amúgy is az itthoni (licenc)gyártást favorizálnám. Bár akkor meg lehet, hogy rájönne még némi (úgy csekély 200-500%-nyi) hungarikum "alkotmányos költség" is...




Hát, valamit valamiért. Ha akarsz kellő áthatolóképességet is, pláne ilyen kis tömegű lövedéknél, ahhoz kemény anyag kell. Az meg hajlamos le- illetve visszapattanni is, vagy széttörik, ha karbid (de az már tényleg drága).



Azt feltételezem, hogy mert abban jóval lágyabb az acélmag, mint az M855 edzett acél penetrátora/hegye, így az jobban deformálódik és ezzel sok energiát veszít, ezért kevésbé hajlamos egy nagyobb szögű lepattanás után nagy távolságot megtenni.
elég edzett az is csak míg m855 az acélmag egy csonkakúp ( a lőszer elejébe) addig a 43M ben egy nyíl. (a löszer hosszának nagyrészébe)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
elég edzett az is csak míg m855 az acélmag egy csonkakúp ( a lőszer elejébe) addig a 43M ben egy nyíl. (a löszer hosszának nagyrészébe)

Szét még nem szedtem soha, de én úgy tudom, hogy a szimpla 43M-ben lágyacél mag van.
Persze vannak olyan 7.62x39 változatok is, amikben már edzett mag van, a páncélon áthatolási képesség javítása miatt.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 679
32 332
113
Szét még nem szedtem soha, de én úgy tudom, hogy a szimpla 43M-ben lágyacél mag van.
Persze vannak olyan 7.62x39 változatok is, amikben már edzett mag van, a páncélon áthatolási képesség javítása miatt.
semmi értelme nem lenne lágy acélmagot beletenni. nem kell szétszedni a lőtéren söpörni lehet a betonon az acélmagokat.
(amúgy szerelőcsapnak tökéletes méret) szerintem a szerelőcsapok vágotthegyű acélmagok egyébként.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
semmi értelme nem lenne lágy acélmagot beletenni. nem kell szétszedni a lőtéren söpörni lehet a betonon az acélmagokat.
(amúgy szerelőcsapnak tökéletes méret) szerintem a szerelőcsapok vágotthegyű acélmagok egyébként.

Már hogyne lenne értelme. Olcsóbb, mert egyszerűbb gyártani, de még mindig sokkal-sokkal jobb az áthatoló/páncéltörő képessége, mint az ólommagosnak.
 
  • Imádom
Reactions: bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 679
32 332
113
Már hogyne lenne értelme. Olcsóbb, mert egyszerűbb gyártani, de még mindig sokkal-sokkal jobb az áthatoló/páncéltörő képessége, mint az ólommagosnak.
hát én azt nem hiszem hogy a bősz szocializmusba pár grammos acélon spóróltak vólna anno.... amikor nekünk saját wolfram magvasunk van/vólt gyártásba...
nem túl valószínű hogy pont a lényeet spóróták vólna ki amikor abszolút nem vólt tétel... még gyakorló lőszer sem vólt acélmagvassal ment a gyakorlás annyira nem spórólgattak (pedig gyártásteknológiailag bonyolultabb mint a tisztán ólóm rézingbe)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 679
32 332
113
1 t55 ös acéljából több milliárd acélmag kijön de több száz millio egész biztos...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
hát én azt nem hiszem hogy a bősz szocializmusba pár grammos acélon spóróltak vólna anno.... amikor nekünk saját wolfram magvasunk van/vólt gyártásba...
nem túl valószínű hogy pont a lényeet spóróták vólna ki amikor abszolút nem vólt tétel... még gyakorló lőszer sem vólt acélmagvassal ment a gyakorlás annyira nem spórólgattak (pedig gyártásteknológiailag bonyolultabb mint a tisztán ólóm rézingbe)

Nem az acél, hanem a hőkezelés az, ami pluszköltség lehet, ha edzettet akarsz.
De nem tudom. Kéne csinálni egy keménységmérést egy magon.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 679
32 332
113
Nem az acél, hanem a hőkezelés az, ami pluszköltség lehet, ha edzettet akarsz.
De nem tudom. Kéne csinálni egy keménységmérést egy magon.
szerintem az edzetés még inkább filléres tétel vólt anno amikor szén olaj gáz dögivel amikor az emberek olajjal fűtöttek...
a termék vastagsága miatt nem hiszem hogy probléma lenne teknologiailag.

több tízezer acélmagvatt láttam már lőtéren de még kemény cél (HK) közelébe sem nagyon láttam meggörbültet olyat igen aminek a hegye csorbult...

hidd el nem lágyacélt raktak bele anno ez egészen biztos... nem vólt divat anno az anyag kispórolása.