IRIS-T SLS, SLM, SLX légvédelmi rendszer (Diehl)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Egy Hensoldt TRML-4D radar érkezett az IRIS-T SL rendszerhez a Ukrajnába, további 3 érkezése várható pár hónapon belül.
A 4 radar értéke: "two-digit million euro sum"
1500 célpont követésére képes és 250 km-es hatótávolsága van.

:rolleyes:
Ez resze a rendszernek, a default radar (nemeteknel; amugy barmilyen radarral megy, Giraffe, Ground Master, Sentinel, akarmi.)
 
K

kamm

Guest
Eddig arról szóltak a hírek hogy egy ausztrál radarral kapják őket: CEAFAR GBMMR

Nem resze, ez megint valami ukran ciganytemponak ukrantemponak hangzik... Szerintem az valami ajandek szarjuk es okoskodva azzal akartak osszeparositani, de gondolom, se idejuk, se lovesuk, se kapacitasuk, inkabb marad az eleve integralt nemet radar, az a masik ausztral akarmi meg max majd megy elorejelzonek vagy mashova.
 
W

Wilson

Guest

Az IRIS-T átesett a tűzkeresztségen, és rendkívülinek bizonyult - ukrán légierő​


2022. október 21., péntek, 12:46

0de83ac-iris-t-sl--wikipedia-.jpg

IRIS-T SL, fotó a Wikipédiából

A német IRIS-T légvédelmi rakétarendszerek közül az első, amelyet Ukrajna kapott, jól teljesített az orosz hadsereg legutóbbi bombázása során.

Forrás: Jurij Ignat, az Ukrán Fegyveres Erők Légierő Parancsnokságának képviselője az október 21-i tájékoztatón.

Részletek: Jurij Ignat megjegyezte, hogy az IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail) egy nagy teljesítményű német rakétarendszer. Ukrajna megkapta a korszerűsített változatot.

"Az egyetlen hátránya, hogy kevés van belőlük. A német ipar várhatóan felpörgeti a termelést, hogy Ukrajna minél több ilyen komplexumot kapjon... Az egyik ilyen rendszer már működik Ukrajnában" - mondta Ignat.

Hogy hol és hogyan működik ez a rendszer, azt nem árulta el, mert az IRIS-T "az ellenség első számú célpontja", akárcsak a HIMARS. De megosztotta az első eredményeket.

"Az eddigi orosz támadások során az IRIS-T rendkívül jól teljesített. Ezt az információt továbbítják a német félnek, amely figyelembe veszi azt.

A következő hónapokban kapunk még több kilövőt, ami kicsit erősíti - kicsit, de erősít. A komplexumban 8 indítókonténer található. Már egyetlen, 8 rakétával felszerelt rendszer is elég erős eszköz, amely képes megsemmisíteni a légi célpontokat: rakétákat és UAV-kat, amelyek mostanában repülnek ránk."


Részletek: Ignat hozzátette, hogy a nyugati komplexumokhoz vannak képzési programok. A háború körülményei miatt a kiképzést rövidített időkeretben végzik.

A légvédelmi rakétaerők katonái most az Ukrajnába szállítandó NASAMS rendszereken tanulnak – közölte az Ukrán Fegyveres Erők képviselője.

Október 12-én Oleksiy Reznikov védelmi miniszter bejelentette, hogy Ukrajna megkapta az első IRIS-T légvédelmi rendszert Németországtól .

Október 14-én Jurij Ignat, az Ukrán Fegyveres Erők légierejének előadója elmondta, hogy az ukrán fegyveres erők már használják az ország déli részén található IRIS-T komplexumot.

 
W

Wilson

Guest
Lőnek mindennel a mijük van. Pár napja volt egy videó hogy Ak74-esel lőttek iráni kamikáze-drónra...elvileg le is lőtték, bár nekem nem volt egyértelmű...

Amúgy tényleg valamilyen gépágyús és/vagy lézeres megoldás kell, mert ezt nem fogják rakétával és pénzzel győzni hosszú távon...
2482df5-f577766-fcgsupkxeaadohg.png

lezuhant Sahed, FOTÓ: mil.in.ua

Az elmúlt két hétben az ukrán fegyveres erők sokkal jobb képességeket mutattak az iráni Shahed kamikaze drónok eltalálásában. Lelőtték a drónok 85%-át.

Forrás : Jurij Ignát, az Ukrán Fegyveres Erők Légierő Parancsnokságának képviselője egy pénteki tájékoztatón

"Ha két hétig vesszük a harci erőink extrém alkalmazását a drónok ("Sahed 136") ellen, és a lelövési arányt nézzük, akkor ma 85%-ot kapunk."

Részletek : Elmondása szerint korábban ez a szám sokkal kisebb volt.

Ignat elmondta, hogy a "saedek" első szeptember 13-i kupjanszki használata óta az ukrán hadsereg "megismerte", hogyan kell megszervezni az interakciót és a fedezetet bizonyos területeken, milyen eszközökkel jobb azonosítani és megsemmisíteni őket.

Az előadó megjegyezte, hogy ezek a drónokat még gépfegyverrel is megpróbáltak lelőni, de ez egy hatástalan fegyver ellenük, sűrűn lakott területeken veszélyes a használata. Elmondása szerint a légierőt, a légelhárító rakétaerőket, a szárazföldi erők légvédelmét, az önjáró légvédelmi harceszközöket, a nehéz géppuskákat és az elektronikus hadviselési rendszereket hatékonyan alkalmazzák a sahedek elleni küzdelemben.

 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 177
113
2482df5-f577766-fcgsupkxeaadohg.png

lezuhant Sahed, FOTÓ: mil.in.ua

Az előadó megjegyezte, hogy ezek a drónokat még gépfegyverrel is megpróbáltak lelőni, de ez egy hatástalan fegyver ellenük, sűrűn lakott területeken veszélyes a használata. Elmondása szerint a légierőt, a légelhárító rakétaerőket, a szárazföldi erők légvédelmét, az önjáró légvédelmi harceszközöket, a nehéz géppuskákat és az elektronikus hadviselési rendszereket hatékonyan alkalmazzák a sahedek elleni küzdelemben.

"Gépfegyverek" alatt gondolom az AK-t értik - az tényleg hatástalan.

Radarral vagy elektrooptikai irányzékkal szerelt gépágyúk kellenek. Az amcsik küldhetnének Phalanx C-RAM-elket.
Egy tábornok szerint 50 körüli ilyen rendszer van az amcsiknak raktáron, amiket még az afganisztáni és iraki bázisaik védelméhez vettek.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Wilson
W

Wilson

Guest
"Gépfegyverek" alatt gondolom az AK-t értik - az tényleg hatástalan.

Radarral vagy elektrooptikai irányzékkal szerelt gépágyúk kellenek. Az amcsik küldhetnének Phalanx C-RAM-elket.
Egy tábornok szerint 50 körüli ilyen rendszer van az amcsiknak raktáron, amiket még az afganisztáni és iraki bázisaik védelméhez vettek.
Igen ez nekem is eszembe jutott, hogy ezek ott vannak raktáron, tökéletes lenne az ukriknak a kritikus infrastúra védelme szempontjából a kérdés az, hogy az amcsik adnak-e belőle az ukriknak...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 177
113
Igen ez nekem is eszembe jutott, hogy ezek ott vannak raktáron, tökéletes lenne az ukriknak a kritikus infrastúra védelme szempontjából a kérdés az, hogy az amcsik adnak-e belőle az ukriknak...
Erről nincs hír de szerintem fognak kapni, csak lassan őrölnek a malmok...leginkább a kiképzés tart sokáig a legtöbb eszköz átadásánál...
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
497
1 688
93
"Ha két hétig vesszük a harci erőink extrém alkalmazását a drónok ("Sahed 136") ellen, és a lelövési arányt nézzük, akkor ma 85%-ot kapunk."

Részletek : Elmondása szerint korábban ez a szám sokkal kisebb volt.

Ignat elmondta, hogy a "saedek" első szeptember 13-i kupjanszki használata óta az ukrán hadsereg "megismerte", hogyan kell megszervezni az interakciót és a fedezetet bizonyos területeken, milyen eszközökkel jobb azonosítani és megsemmisíteni őket.

Az előadó megjegyezte, hogy ezek a drónokat még gépfegyverrel is megpróbáltak lelőni, de ez egy hatástalan fegyver ellenük, sűrűn lakott területeken veszélyes a használata. Elmondása szerint a légierőt, a légelhárító rakétaerőket, a szárazföldi erők légvédelmét, az önjáró légvédelmi harceszközöket, a nehéz géppuskákat és az elektronikus hadviselési rendszereket hatékonyan alkalmazzák a sahedek elleni küzdelemben.

Én eléggé tamáskodom ebben a 85%-os lelövési rátában; egy videót sem láttam eredményes lelövésről, roncsból is csak egy-kettőt, pedig tömegével használták az oroszok.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
W

Wilson

Guest
Én eléggé tamáskodom ebben a 85%-os lelövési rátában; egy videót sem láttam eredményes lelövésről, roncsból is csak egy-kettőt, pedig tömegével használták az oroszok.
Vannak fenn a neten videók a lelövésekről, én nem is a 85%-os lelövési ráta miatt tettem be ezt a hírt hanem az általam vastagon kiemelt rész miatt...
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Aladeen
W

Wilson

Guest
"Gépfegyverek" alatt gondolom az AK-t értik - az tényleg hatástalan.

Radarral vagy elektrooptikai irányzékkal szerelt gépágyúk kellenek. Az amcsik küldhetnének Phalanx C-RAM-elket.
Egy tábornok szerint 50 körüli ilyen rendszer van az amcsiknak raktáron, amiket még az afganisztáni és iraki bázisaik védelméhez vettek.
Igen a kézi lőfegyvereket értik alatta...
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
W

Wilson

Guest
Ha van hiteles videó a használatáról, ami bemutatja a rendszert munka közben, azt linkelheted ide is, én pl. kiváncsi vagyok rá...
Félreértesz nem az Iris-T működése kapcsán írtam, hanem Catles kolléga Sahed-136-s leövések kapcsán tett megjegyzésére, ha találok olyan videót amelyen beazonosítható az Iris-T működése Ukrajnában azonnal berakom ebbe a topikba, de eddig még csak Iris-T rakéta darabjait ábrázoló fotók kerültek ki a netre, az ukrik még a két szemüknél is jobban vigyáznak rá, nagy valószínűséggel csak akkor fognak kikerülni videók a működéséről (csakúgy mint a Himarsoknál) ha azt az ukri fegyveres erők közzé teszik....
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Catles

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
A régi Crotale és Roland rendszerek is bőven megfelelnének erre. Egy ilyen drón ellen régebbi, hidegháborús rakéták is bőven elegendők.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 177
113
A régi Crotale és Roland rendszerek is bőven megfelelnének erre. Egy ilyen drón ellen régebbi, hidegháborús rakéták is bőven elegendők.
Gépágyú kellene minden mennyiségben: a lőszer olcsó, a rakéták drágák és gyorsan elfogynak.
Korai második világháborús gépek is gyorsabbak voltak mint ezek a drónok. A Geran-2 még csak nem is kis célpont: 2,5m a fesztávja.

RH202-est küldhetnének a németek biztos sok van raktáron, de ZU-23 is jó lehet.

 
W

Wilson

Guest
8c4fa2e-iris-t-hensoldt.jpg

FOTÓ: HENSOLDT

A német HENSOLDT cég bejelentette négy TRML-4D radarállomás átadását Ukrajnába az IRIS-T SLM légvédelmi rendszerhez.

Amint arról az " European Truth " is beszámolt, a HENSOLDT ezt sajtóközleményben jelentette be .

Megjegyzendő, hogy a Diehl Defense (az IRIS-T gyártója) a megrendelésének részeként az egyik TRML-4D radart már szállították Ukrajnába, és néhány napon belül további hármat is szállítanak.

A TRML-4D a legújabb AESA radartechnológiát használja, amely képes különféle típusú légi célpontok észlelésére, nyomon követésére és osztályozására, összpontosítva a kisméretű, gyors és alacsonyan repülő és/vagy manőverező cirkáló rakétákra és repülőgépekre, valamint a lebegő helikopterekre. Körülbelül 1500 célpont gyors észlelését és követését teszi lehetővé 250 km-es körzetben.

Emlékezzünk vissza, hogy Németország október 11-én átadta Ukrajnának az elsőt a négy ígért IRIS-T SLM légvédelmi rakétarendszer közül. A következő három rendszer átadását jövőre tervezik.
 
K

kamm

Guest
Én eléggé tamáskodom ebben a 85%-os lelövési rátában; egy videót sem láttam eredményes lelövésről, roncsból is csak egy-kettőt, pedig tömegével használták az oroszok.
Persze, az kamu. Ukranoknak ugyanugy egyetlen szavat nem lehet elhinni, mint az oroszoknak, de ami rosszabb, az az onkentes BS-generatorok az ukran taborban. Elkepeszto a jel-zaj viszony online, en mar marcius elejen feladtam, hogy online tajekozodjak a temarol.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles