IRIS-T SLS, SLM, SLX légvédelmi rendszer (Diehl)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 968
38 243
113
Áruld már el, hogy milyen rakétával lesz átfedés az egymástól ilyen távolságra elhelyezett indítókkal? Az indítókat úgy kell elhelyezni, hogy minimum részben átfedjék egymás rakétáinak a hatótávolságát. Nem rakhatod egymástól az indítókat túl messzire, különben akkora lyukak lesznek a légvédelmi hálódban mintha ott se lenne a légvédelem.
Ilyen átfedéssel telepítenek területvédelmi légvédelmi rendszereket:
full-17362-117573-leningrad-ring.jpg
Az AMRAAM C7 azért megbízhatóan tud 20 km-et, a AMRAAM-ER pedig minimum 35-40-et. Utóbbiban az ESSM hajtóműve van, aminek az (el)ismert hatótávja 50+ km.
Szóval az állításod hogy védendő objektumtól "pár km-es körzetébe" kell telepíteni, nem igaz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 488
79 556
113
Az AMRAAM C7 azért megbízhatóan tud 20 km-et, a AMRAAM-ER pedig minimum 35-40-et. Utóbbiban az ESSM hajtóműve van, aminek az (el)ismert hatótávja 50+ km.
Szóval az állításod hogy védendő objektumtól "pár km-es körzetébe" kell telepíteni, nem igaz.
Rajzold már be, hogy hány NASAMS indító kell C7-es és ER aMRAAM-okkal Kijev köré, ha az indítók tűzelési szektorai 30%-ban fedik át egymást...
 
K

kamm

Guest
Az AMRAAM C7 azért megbízhatóan tud 20 km-et, a AMRAAM-ER pedig minimum 35-40-et. Utóbbiban az ESSM hajtóműve van, aminek az (el)ismert hatótávja 50+ km.
Te valamit nagyon keversz.
Olvasd el, amit @Vlad is irt feljebb, meg amit en elotte irtam.

Egyreszt "megbizhato" nincs, inkabb egy range van, ami a szituaciotol fugg.

Masreszt a hajtomunek nincs "hatotavja", ez valami eros fogalomzavar lesz itt - max kiegesi ideje, de az meg sulytol, magassagtol stb fugg, hogy milyen tavot jelent. FYI a linked is egy rakettarol ir, nem a hajtomuverol, a raketa repul 50kmre, nem a hajtomu, a ket dolog nem ugyanaz.

Szóval az állításod hogy védendő objektumtól "pár km-es körzetébe" kell telepíteni, nem igaz.
Nem, inkabb arrol van szo, hogy megint magabiztosan allitasz meg okoskodsz ugy, hogy meg a rendelkezesre allo informaciokat sem ertetted meg pontosan, es nem ismered meg a legalapvetobb harcaszati-tervezesi rutinokat sem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 968
38 243
113
Rajzold már be, hogy hány NASAMS indító kell C7-es és ER aMRAAM-okkal Kijev köré, ha az indítók tűzelési szektorai 30%-ban fedik át egymást...
Én magyar NASAMS beszerzésről beszélek - Kijev annyira nem izgat ebből szempontból.
Nekem magyar szemszögből az a fontos, hogy tartsák az oroszokat minél távolabb tőlünk. ;)

Nyilván nem tudom mi mennyit vettünk NASAMS-ből, de azért ez nem annyira pontvédelmi rendszer mint KUB, ahol a radart szorosan követik a rakéta indítók.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 488
79 556
113
Én magyar NASAMS beszerzésről beszélek - Kijev annyira nem izgat ebből szempontból.
Nekem magyar szemszögből az a fontos, hogy tartsák az oroszokat minél távolabb tőlünk. ;)

Nyilván nem tudom mi mennyit vettünk NASAMS-ből, de azért ez nem annyira pontvédelmi rendszer mint KUB, ahol a radart szorosan követik a rakéta indítók.
Budapest sem más ilyen szempontból, minimum 4-6 indítóra van szükség csak Budapest/Kijev megvédéséhez. Az amit most kaptak az ukránok, hát a legjobb esetben is csepp a tengerben kategória egy Ukrajna méretű ország számára.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 968
38 243
113
Budapest sem más ilyen szempontból, minimum 4-6 indítóra van szükség csak Budapest/Kijev megvédéséhez. Az amit most kaptak az ukránok, hát a legjobb esetben is csepp a tengerben kategória egy Ukrajna méretű ország számára.
Ez igaz - tényleg kevés...
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974
K

kamm

Guest

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 968
38 243
113
Nocsak. Par kommenttel feljebb meg @dudi allitasara jelentetted ki, hogy nem igaz:
A "4-6 indító" tényleg kevés az ukránoknak. Az az állítás hogy "pár km-re kell őket telepíteni", hogy hatékony legyen - ez nem igaz.
Amúgy később még kapnak még IRIS-T SL rendszereket.
 
K

kamm

Guest
2019 dec ben írtam az slm tesztről. Kétirányú kapcsolata van közvetlentalálatokkal semmisített meg manöverező célokat .Dél Afrikában voltak a lövészetek.
Igen, oda jartak tesztelni folyamatosan az Overbergre. Sok loveszet volt, 2009-ben volt az elso konkret ballistic firing, egeszen 2015-ig tartott, mire befejeztek a guided funkciot. A BW (TLVS) certification 2017-ben lett meg.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 968
38 243
113
Egy ukrán "híradó anyag" szerint az átadott IRIS-T SLM üteg/rendszer 3 indítóból áll, amivel szerintük "100 km-nyi frontvonalat vagy egy egész várost" tudnak védeni.

 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Az Indexes cikkben volt ez a video, ahol reszletezi az IRIS SLM ABM kepessegeit:


Jobban belegondolva lehet, hogy ezekre az ukran tapasztalatokra varnak Marothek...?

Ti. ha kiderul, hogy tenyleg kepes legalabb limitalt ABM rendszerkent is mukodni, ahogyan az osszes mostani cikk allitja (a Diehlre hivatkozva), akkor az SLX verzio meg is oldhatja a legalapvetobb magyar ABM igenyt (romanok, szerbek stb), raadasul igazi multilayared legvedelmet kapna az orszag, a kulonbozo mobil inditokat lehetne pakolaszni kulonbozo strategiai pontokra stb:

image.png

Mit értünk limitált ABM alatt? Amennyire nézegettem ezt a rendszert, körülbelül annyira kapja el az Iszkandert vagy egy ATACMS rakétát, mint egy SZ-300-as. Ami ukrán tapasztalatok alapján nem sok ABM képesség, persze mondhatjuk azt, hogy erősen limitált és néha összejön.
Oké, jelentősen jobb a szovjet kori SZ-300-asnál a vezérlése, a rakéta manőverezősége, és emiatt inkább a NASAMS-hoz hasonlítható -csak annak még nincs ukrán tapasztalata-, de megmarad két erős hiányosság, ami miatt nem lehet ABM-nek nevezni.

1, Amennyire értem, olvasom ezeket az anyagokat, nem fog neked az IRIS-T felmászni 50 km magasságba, vagyis ha nem az általad védett objektumra lövik ki a támadó rakétát, akkor úgy fog átrepülni a védett területed felett, hogy csak integetni tudsz... akár IRIS-T-vel akár AMRAAMmal.
Hogy érve legyek, a Patriot pont azért rendelkezik ABM képességgel, mert tudtommal ha lerakják a pásztorok mondjuk az Iszkander indító és Bukarest közé, akkor felmászik az 50 km magasságban repülő rakétáért és leszedi onnan. Nem szükséges pont a bukaresti hadügyminisztérium épülete pár tízkm-es sugarán belülre rakni, ha az volt az eredeti célpont, hogy megvédje.

2, Én 3M-et tudok az IRIS-T sebességének, ami még mindig kevés egy Iskander 10M-jéhez képest, ha jól emlékeszem a számokra. Vagyis létezik az a szituáció, hogy ha a védett területen van az objektum, amit támad az Iskander, hogy jól időzítve épp elkapja, de nagyjából ugyan ez mondható el egy NASAMS-szal kapcsolatban is, amit továbbra sem neveznék ABM-nek.


Félre értés ne essék! Nem lennék ellene, ha beszereznénk pár ilyet. Amit mondasz, hogy megszűnne az egyoldalú kitettségünk az amerikai rakéták beszerzését illetően, az megállja a helyét. Ahogy az is, hogy kompatibilis lenne a vadászok által hordozott IRIS-T rakétákkal, az is egy vitathatatlan előny lenne számunkra.
És én is kíváncsi lennék az ukrán harci tapasztalatokra.
Csupán ezt a limitált ABM kifejezést vitatnám.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle and Catles
K

kamm

Guest
Mit értünk limitált ABM alatt? Amennyire nézegettem ezt a rendszert, körülbelül annyira kapja el az Iszkandert vagy egy ATACMS rakétát, mint egy SZ-300-as. Ami ukrán tapasztalatok alapján nem sok ABM képesség, persze mondhatjuk azt, hogy erősen limitált és néha összejön.
Oké, jelentősen jobb a szovjet kori SZ-300-asnál a vezérlése, a rakéta manőverezősége, és emiatt inkább a NASAMS-hoz hasonlítható -csak annak még nincs ukrán tapasztalata-, de megmarad két erős hiányosság, ami miatt nem lehet ABM-nek nevezni.

1, Amennyire értem, olvasom ezeket az anyagokat, nem fog neked az IRIS-T felmászni 50 km magasságba, vagyis ha nem az általad védett objektumra lövik ki a támadó rakétát, akkor úgy fog átrepülni a védett területed felett, hogy csak integetni tudsz... akár IRIS-T-vel akár AMRAAMmal.
Hogy érve legyek, a Patriot pont azért rendelkezik ABM képességgel, mert tudtommal ha lerakják a pásztorok mondjuk az Iszkander indító és Bukarest közé, akkor felmászik az 50 km magasságban repülő rakétáért és leszedi onnan. Nem szükséges pont a bukaresti hadügyminisztérium épülete pár tízkm-es sugarán belülre rakni, ha az volt az eredeti célpont, hogy megvédje.

2, Én 3M-et tudok az IRIS-T sebességének, ami még mindig kevés egy Iskander 10M-jéhez képest, ha jól emlékeszem a számokra. Vagyis létezik az a szituáció, hogy ha a védett területen van az objektum, amit támad az Iskander, hogy jól időzítve épp elkapja, de nagyjából ugyan ez mondható el egy NASAMS-szal kapcsolatban is, amit továbbra sem neveznék ABM-nek.


Félre értés ne essék! Nem lennék ellene, ha beszereznénk pár ilyet. Amit mondasz, hogy megszűnne az egyoldalú kitettségünk az amerikai rakéták beszerzését illetően, az megállja a helyét. Ahogy az is, hogy kompatibilis lenne a vadászok által hordozott IRIS-T rakétákkal, az is egy vitathatatlan előny lenne számunkra.
És én is kíváncsi lennék az ukrán harci tapasztalatokra.
Csupán ezt a limitált ABM kifejezést vitatnám.
Per definitionem limitált = nem teljes, csökkentett, részleges stb. Ahogyan egyébként remekül össze is foglaltad. Nem területvédelmi, hanem pontvedelmi rendszer, nem Patriot-szintű képesség, hanem kisebb taktikai battlefield rakéták ellen van (mondjuk Sumadiya, Tochka stb.)
Marmint itt egyelőre csak reményeink szerint. :)

Ami az elfogast illeti, ezt már sokszor elmondtam, NEM kell egy 5-7 mach körüli bejövőhoz sem tobb, mint 2-3 mach, nem kergetnie kell, hanem elelonie, és nem, nem a fejed felett atsuhanora losz vele, hanem alapvetően arra, amit a SAMOC már eszlelt és jön feléd. Ha meg moged tart sokkal, akkor majd egy másik üteg lojjon rá...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Ukrajnának sztem a IRIS-T, Nasams veleje, hogy továbbra se 10km+on repkejdenek a Su-27/30/34/35ök és persze a helikopterek is manpad magasságra legyenek kényszerítve. Ha egyetlen egyet nem indítanak csak ennyit érnek el már bőven jó.
Patriot mint ABM elég jól működik SAban de nagyon kis területet tud lefedni. Így hasracsapva Irist tömegéből kiindulva ez iristnél egy max 10*10kmes kocka. Ha pont erre a területre esne a BM meglehet az elvi lehetőség a lelövésére. Ez elnézve a front méretét meg, hogy kb tilos tüzérség hatótávjába tolni nem fog sokat Ukránoknak frontba segíteni. Marad a kritikus infra és ott is fejvakarósan.