A II. világháború magyar vonatkozású katonai eseményei

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Ez, mint APC meg gyal.harcjármű? :D

4008504_cd96468cbe329adc5cbe84b3df052e5f_wm.jpg
igen. tudod mi az APC feladata és rendeltetése?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Ez, mint APC meg gyal.harcjármű? Meg ami nem volt tüzérségnél rendszeresítve? :D

4008504_cd96468cbe329adc5cbe84b3df052e5f_wm.jpg

4008524_ad48964763509ac6ac1ce6f396c1f145_wm.jpg
ez pct ágyút vontat. gyalogsági ezredek gyalogsgi támogatására. (amit írtam is támogató. aknavetőt is vitt sőt rádios kocsi is vólt mint most is van pk jrmű híradós apc.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Ez egy kib... terepjárú teherautó vaze.

És igen, puha volt a rugója és eltört. És mindezt nem én mondom és nem szerintem, hanem
aszerint, aki ott kint használta.
nem nem teherautó. nem teherszálításra tervezték. hanem szméllyszállításra némi vontatási képességgel. 1t terepen vontatni 2 t úton. (tehhát nem egy vontató jármű)
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
nem nem teherautó. nem teherszálításra tervezték. hanem szméllyszállításra némi vontatási képességgel. 1t terepen vontatni 2 t úton. (tehhát nem egy vontató jármű)
Lényegtelen. Miért is érdekes egyébként, hogy milyen kategória?
Arról van szó, hogy nem volt megfelelő a keleti front adottságaihoz.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Lényegtelen. Miért is érdekes egyébként, hogy milyen kategória?
Arról van szó, hogy nem volt megfelelő a keleti front adottságaihoz.
te hozzál forrást mert én nem taláálok rá bárány tüzér századosra (biztos vólt) mert megfelelőségére meg 1001 példát találok. korabeli beszáámolókat lövészektől akiknek tervezték.
2-1.jpg
egyébként látod a háulját ?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
egy bárány dénes tüzérszázadost találtam de ő akkor még kisgyerek se vólt amikor a botondok gurultak.
de bizos hogy vólt rufótörés. sőt defekt is.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
egy bárány dénes tüzérszázadost találtam de ő akkor még kisgyerek se vólt amikor a botondok gurultak.
de bizos hogy vólt rufótörés. sőt defekt is.
Hoztam, a 18. oldalon írja
Tudom, bár nem világos hogy jön ez ide.
Aki valóban tudta, hogy miként vált be, az egyértelműen leírta, hogy nem megfelelően.
ld: Bárány Dénes tüzérszázados háborús naplója. 1942. Doni hadjárat. HL TGY 3430
Nekem ennyi bőven elég, a többi csak maximum vágyódás.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
azért a viszonyok sem vóltak semmik más nemtiudom hoyg teljasített. "az állandó hófúvások miatt járhatatlanok az utak, pedig rendszeresen takarítják őket" meg szétkopott alkatrészek. mindenesetre a botondra több dícséret jött mint szidás. az meg hogy a botond is elhaszálodott igazából nem csoda minden elhasználódik. ez az első komolyabb hiba gyüjtemény a botondról amit olvasok. de mint belenéztem itt is teherszállításra is befogták amire nem való. mert csapatszálítónak tervezték és rendszeresítették.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 683
13 345
113
A Panzer IV Ausf F2-esét 1942-ben szerették volna megvenni, a Panzer V. Ausf A-ét pedig 44-ben... A TAS-hoz kellett volna...


A sok "német-csodára-várás" alatt kétszer megcsinálhatták volna:
  1. a licenszben gyártott Bofors 80 mm-es, erre a célra is nagyon jó légvédelmi ágyúból kialakítva,
  2. vagy a 10,5-es tábori (tarack-)ágyúból, ha kidolgozzák erre az kaliberre is a hosszabb cső gyártását, ami (jóval) hosszabb csövet folyamatosan gyártották Mo-on a 80 mm-es Bofors esetében.
  3. Tehát a gyártástechnológia bármelyik gyorsabb, megvalósítható megoldáshoz rendelkezésre állott !!!

Ez "tökölés" fertőzte meg napjaink egyszemélyes hazai döntés-hozatalát is, mint ahogy a lovastengerész "példaképét"... :eek:
Az az elb@szott, "hiba-ismétlős" történelem! :mad:

.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
A sok "német-csodára-várás" alatt kétszer megcsinálhatták volna:
a licenszben gyártott Bofors 80 mm-es nagyon jó légvédelmi ágyúból,
a 10,5-es tábori (tarack-)ágyúból, ha kidolgozzák erre az kaliberre is a hosszabb cső gyártását, ami (jóval) hosszabb csövet folyamatosan gyártották Mo-on a 80 mm-es Bofors esetében. Tehát a gyártástechnológia alapja rendelkezésre állott!!!

Ez "tökölés" fertőzte meg napjaink egyszemélyes hazai döntés-hozatalát is, mint ahogy a lovastengerész "példaképét"... :eek:
Az az elb@szott, "hiba-ismétlős" történelem! :mad:

.
Sokáig úgy sem gyárthatták volna > hadiüzemek német megrendelésekre befogva
 

Loki19

Well-Known Member
2019. március 21.
259
343
63
Összességében nagyon rendben van, persze Számvébertől ez el is várható. Előadónak is nagyon jó, riportalanynak talán kevésbé, mert - különösen a riport első felében - nem mindig sikerül a kérdésekre releváns választ adni.
Néhány megjegyzés:
  • magyar golyószórók tárassága mint elavultság vs. heveder nehezen értelmezhető, mert az ebben a szerepkörben is használt német (könnyű) gpu.-kat leszámítva minden hds. jellemzően táras golyószórókat használt.
  • bár a pontos számokra nem emlékszem - utánanézni meg lusta vagyok :) - de azt kizártnak tartom, hogy a német vs. magyar gy.ho.-ok tgk. állománya azonos lett volna.
  • nem tudom mit akar még kutatni a foglyok kapcsán, jó pár éve publikálták a szovjet forrásokat. Febr. elején 31 ezer feletti fogoly van nyilvántartva, hogy mennyien nem jutottak el eddig az soha nem fog kiderülni. Ellenben azt sajnos tudjuk, hogy a vélhetően tovább gyarapodás ellenére a hónap végére már csak 11 ezren élnek, az év végére meg alig több mint 3 ezren...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 809
113
Összességében nagyon rendben van, persze Számvébertől ez el is várható. Előadónak is nagyon jó, riportalanynak talán kevésbé, mert - különösen a riport első felében - nem mindig sikerül a kérdésekre releváns választ adni.
Néhány megjegyzés:
  • magyar golyószórók tárassága mint elavultság vs. heveder nehezen értelmezhető, mert az ebben a szerepkörben is használt német (könnyű) gpu.-kat leszámítva minden hds. jellemzően táras golyószórókat használt.
  • bár a pontos számokra nem emlékszem - utánanézni meg lusta vagyok :) - de azt kizártnak tartom, hogy a német vs. magyar gy.ho.-ok tgk. állománya azonos lett volna.
  • nem tudom mit akar még kutatni a foglyok kapcsán, jó pár éve publikálták a szovjet forrásokat. Febr. elején 31 ezer feletti fogoly van nyilvántartva, hogy mennyien nem jutottak el eddig az soha nem fog kiderülni. Ellenben azt sajnos tudjuk, hogy a vélhetően tovább gyarapodás ellenére a hónap végére már csak 11 ezren élnek, az év végére meg alig több mint 3 ezren...
25 lőszeres volt a 31M golyószóró tárkapacitása ami a többi kortárs golyószóróval összehasonlítva kevés.
Meg az csehszlovák/angol Brenhez is volt 30 és 100 lőszeres tár.

Nincs értelme egy gyaloghadosztálynak sok teherautót adni, mert akkor csak állnának, hisz a logisztika 30-40-el mocorogna a harcolók meg 5km/h-val.
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
718
2 716
93
Nem tudja valaki, hogy opel blitz teherautókat kapott e már ekkor a Honvédség ? A múltkori @SirHiggins el folytatott beszélgetés utóhatásaként ránéznék milyen teherautót utált a Dédnagyapám. A tüzérségnél szolgált náluk azért nem volt ritkaság a teherautó. Ha jól tudom a gyalogságnak főleg a lóvontatás jutott.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 814
20 951
113
Nem tudja valaki, hogy opel blitz teherautókat kapott e már ekkor a Honvédség ? A múltkori @SirHiggins el folytatott beszélgetés utóhatásaként ránéznék milyen teherautót utált a Dédnagyapám. A tüzérségnél szolgált náluk azért nem volt ritkaság a teherautó. Ha jól tudom a gyalogságnak főleg a lóvontatás jutott.

1942-ben 100 darabot kaptunk az igert 400-bol.