Brit haderőfejlesztési program és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
@Green Leader !
Egy csomó hiba van benne!
A franciák nem millió eurót, hanem milliárd euró irányoztak elő.
A fehér elefántoknak minősített tételek pedig részben nélkülözhetetlenek a brit politika miatt. Ilyenek a QE2 hajók.

Az angolok - tudtommal - nem rendeltek K9-et.

Az egyetlen gondjuk, hogy a brexittel annyira tökönverték magukat hogy gazdaságilag nem tudnak még ennyi haderőt sem fenntartani.
Nem igaz, hogy nincs haderőreform, mert náluk ez folyamatos. Folyamatosan próbálnak kijönninaz alamizsnából. Emiatt kell folyamatosan csökkenteni a haderő méretét.
Próbálnak minden marhaságot kitalálni, de csak tömködik a kátyukat, és jelenleg kilátástalan a helyzetük.
A geográfiai helyzetük miatt nem hanyagolhatják a haditengerészetet azonban ez minden forrást elvisz a többi haderőnemtől.
Hogy milyen karabélyuk van, az a legkisebb bajuk. Az legalább van.
És nem az ukránoknak átadott járművek okozzák a problémáikat mivel ezek mind kidobásra szánt típusok. Nem az AS90-esek odaadása a fő gond, hanem hogy még a maradékot még mindig üzemeltetnék. Csakhát ugye lőszer nélkül...
Nem az átadott eszközők száma megdöbbentő, hanem az, hogy ezek különben is leépítésre kerültek volna...
 
  • Tetszik
Reactions: SirHiggins

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
@Green Leader !
Egy csomó hiba van benne!
A franciák nem millió eurót, hanem milliárd euró irányoztak elő.
A fehér elefántoknak minősített tételek pedig részben nélkülözhetetlenek a brit politika miatt. Ilyenek a QE2 hajók.

Az angolok - tudtommal - nem rendeltek K9-et.

Az egyetlen gondjuk, hogy a brexittel annyira tökönverték magukat hogy gazdaságilag nem tudnak még ennyi haderőt sem fenntartani.
Nem igaz, hogy nincs haderőreform, mert náluk ez folyamatos. Folyamatosan próbálnak kijönninaz alamizsnából. Emiatt kell folyamatosan csökkenteni a haderő méretét.
Próbálnak minden marhaságot kitalálni, de csak tömködik a kátyukat, és jelenleg kilátástalan a helyzetük.
A geográfiai helyzetük miatt nem hanyagolhatják a haditengerészetet azonban ez minden forrást elvisz a többi haderőnemtől.
Hogy milyen karabélyuk van, az a legkisebb bajuk. Az legalább van.
És nem az ukránoknak átadott járművek okozzák a problémáikat mivel ezek mind kidobásra szánt típusok. Nem az AS90-esek odaadása a fő gond, hanem hogy még a maradékot még mindig üzemeltetnék. Csakhát ugye lőszer nélkül...
Nem az átadott eszközők száma megdöbbentő, hanem az, hogy ezek különben is leépítésre kerültek volna...
Na, hogy egyszer egyet fogok Veled érteni :eek: :)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 645
6 356
113
@Green Leader !
Egy csomó hiba van benne!
A franciák nem millió eurót, hanem milliárd euró irányoztak elő.
A fehér elefántoknak minősített tételek pedig részben nélkülözhetetlenek a brit politika miatt. Ilyenek a QE2 hajók.

Az angolok - tudtommal - nem rendeltek K9-et.

Az egyetlen gondjuk, hogy a brexittel annyira tökönverték magukat hogy gazdaságilag nem tudnak még ennyi haderőt sem fenntartani.
Nem igaz, hogy nincs haderőreform, mert náluk ez folyamatos. Folyamatosan próbálnak kijönninaz alamizsnából. Emiatt kell folyamatosan csökkenteni a haderő méretét.
Próbálnak minden marhaságot kitalálni, de csak tömködik a kátyukat, és jelenleg kilátástalan a helyzetük.
A geográfiai helyzetük miatt nem hanyagolhatják a haditengerészetet azonban ez minden forrást elvisz a többi haderőnemtől.
Hogy milyen karabélyuk van, az a legkisebb bajuk. Az legalább van.
És nem az ukránoknak átadott járművek okozzák a problémáikat mivel ezek mind kidobásra szánt típusok. Nem az AS90-esek odaadása a fő gond, hanem hogy még a maradékot még mindig üzemeltetnék. Csakhát ugye lőszer nélkül...
Nem az átadott eszközők száma megdöbbentő, hanem az, hogy ezek különben is leépítésre kerültek volna...
azért, értem én mire gondolsz de ne fogjuk már a brexitre hogy a britt haderő ilyen állapotban van, a britt haderő egy dolog miatt van ilyen állapotban, az inkompetens autista vezetők miatt, pont
brexittel is van akkora gazdaságuk hogy egy normális haderőt fenntartsanak, sőt, NATO-n belül ők voltak a másodikok ami a védelmi költségvetést illeti (mint ahogy a cikkben is láthatjuk amúgy) tehát a pénz megvan csakhát ha az ember kibasz több milliárdot Ajax programra (meg hasonló finomságok...) akkor ne csodálkozzon hogy nincs pénze, ugyanígy a technikával, ha odaadnak mindent az ukiknak, ne csodálkozzanak hogy 5 napra elegendő lőszerük marad...
a karabély gond meg már vagy jó 10-15 éves probléma, pont úgy mint a warriror váltó típusa, nagyon nagy gondok vannak ott fejben, ahogy Te is írtad, leépítenek majd csodálkoznak hogy hát "tragikus" a haderő helyzete... ezért mondtam hogy szvsz a brexitnek sok köze (vagy ha van is kb minimális) nincs a haderő jelenlegi helyzetéhez
ettől függetlenül érdekes cikk én így nem raktam volna ki
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 025
66 477
113
@Green Leader !
Egy csomó hiba van benne!
A franciák nem millió eurót, hanem milliárd euró irányoztak elő.
A fehér elefántoknak minősített tételek pedig részben nélkülözhetetlenek a brit politika miatt. Ilyenek a QE2 hajók.

Az angolok - tudtommal - nem rendeltek K9-et.

Az egyetlen gondjuk, hogy a brexittel annyira tökönverték magukat hogy gazdaságilag nem tudnak még ennyi haderőt sem fenntartani.
Nem igaz, hogy nincs haderőreform, mert náluk ez folyamatos. Folyamatosan próbálnak kijönninaz alamizsnából. Emiatt kell folyamatosan csökkenteni a haderő méretét.
Próbálnak minden marhaságot kitalálni, de csak tömködik a kátyukat, és jelenleg kilátástalan a helyzetük.
A geográfiai helyzetük miatt nem hanyagolhatják a haditengerészetet azonban ez minden forrást elvisz a többi haderőnemtől.
Hogy milyen karabélyuk van, az a legkisebb bajuk. Az legalább van.
És nem az ukránoknak átadott járművek okozzák a problémáikat mivel ezek mind kidobásra szánt típusok. Nem az AS90-esek odaadása a fő gond, hanem hogy még a maradékot még mindig üzemeltetnék. Csakhát ugye lőszer nélkül...
Nem az átadott eszközők száma megdöbbentő, hanem az, hogy ezek különben is leépítésre kerültek volna...
Pedig hát a nyugati népek önmagukban ötvenévvel fejlettebbek és produktívabbak és különben is mindenek is. :D Genetikásan. :D
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
Én továbbra sem értem, hogy mienk kell szárazföldi nagyhatalmi-hadseregest játszani.
A történelemben sosem volt ilyene GB-nek, szükség sem volt és nem is lesz rá.
Legyen egy, a szokásos profizmuson alapuló szföldi mag, jól felszerelve, de ne akarjunk már
mittomén hány hadtestet kiszenvedni a minőség rovására.
Menjen a pénz nagyja a RN-nek, a szföld meg maradjon meg US. FR terület.
 

Green Leader

Well-Known Member
2020. szeptember 10.
176
2 234
93
@Green Leader !
Egy csomó hiba van benne!
A franciák nem millió eurót, hanem milliárd euró irányoztak elő.
A fehér elefántoknak minősített tételek pedig részben nélkülözhetetlenek a brit politika miatt. Ilyenek a QE2 hajók.

Az angolok - tudtommal - nem rendeltek K9-et.

Az egyetlen gondjuk, hogy a brexittel annyira tökönverték magukat hogy gazdaságilag nem tudnak még ennyi haderőt sem fenntartani.
Nem igaz, hogy nincs haderőreform, mert náluk ez folyamatos. Folyamatosan próbálnak kijönninaz alamizsnából. Emiatt kell folyamatosan csökkenteni a haderő méretét.
Próbálnak minden marhaságot kitalálni, de csak tömködik a kátyukat, és jelenleg kilátástalan a helyzetük.
A geográfiai helyzetük miatt nem hanyagolhatják a haditengerészetet azonban ez minden forrást elvisz a többi haderőnemtől.
Hogy milyen karabélyuk van, az a legkisebb bajuk. Az legalább van.
És nem az ukránoknak átadott járművek okozzák a problémáikat mivel ezek mind kidobásra szánt típusok. Nem az AS90-esek odaadása a fő gond, hanem hogy még a maradékot még mindig üzemeltetnék. Csakhát ugye lőszer nélkül...
Nem az átadott eszközők száma megdöbbentő, hanem az, hogy ezek különben is leépítésre kerültek volna...
Köszi, a milliót javítottam, ez egyszerű elírás volt :)

A K9 tudtommal tervben van, csak nincs még megállapodás:
A többi miért hiba? Szerintem kb. ugyanerről szól a cikk, csak más képességek kerültek előtérbe :) Az AS90 egy dolog, de sztem a több ezer NLAW, a Challenger 2-esek, az M270-esek meg az irgalmatlan mennyiségű tüzérségi lőszer nem került volna kidobásra. Az is ciki, hogy úgy adják oda az AS90-t, hogy nincs meg, mire cseréljék le.

A reguláris képességek évtizedek óta zajló folyamatos és konzisztens leépítését úgy, hogy lassan nincs, aki kezelje a megmaradt eszközöket pedig én nem nevezném "haderőreformnak" :)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 645
6 356
113
Köszi, a milliót javítottam, ez egyszerű elírás volt :)

A K9 tudtommal tervben van, csak nincs még megállapodás:
nagy terv...kb mint az Ajax
A reguláris képességek évtizedek óta zajló folyamatos és konzisztens leépítését úgy, hogy lassan nincs, aki kezelje a megmaradt eszközöket pedig én nem nevezném "haderőreformnak" :)
++
Az AS90 egy dolog, de sztem a több ezer NLAW, a Challenger 2-esek, az M270-esek meg az irgalmatlan mennyiségű tüzérségi lőszer nem került volna kidobásra. Az is ciki, hogy úgy adják oda az AS90-t, hogy nincs meg, mire cseréljék le.
a lényegen számomra sokat nem változtat, csodálkoznak hogy tragikus a haderő állapota amikor:
-leépítenek
-utód nélkül vonnak ki vasakat
-utód nélkül adnak oda vasakat/technikát az ukiknak
-a lőszerük nagy részét ukiknak adják
-feleslegesen csesznek el nagyon sok pénz "érdekes" programokra

összegzés= legyünk finomak: inkompetens autista döntéshozók miatt tartanak ott ahol
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Köszi, a milliót javítottam, ez egyszerű elírás volt :)

A K9 tudtommal tervben van, csak nincs még megállapodás:
A többi miért hiba? Szerintem kb. ugyanerről szól a cikk, csak más képességek kerültek előtérbe :) Az AS90 egy dolog, de sztem a több ezer NLAW, a Challenger 2-esek, az M270-esek meg az irgalmatlan mennyiségű tüzérségi lőszer nem került volna kidobásra. Az is ciki, hogy úgy adják oda az AS90-t, hogy nincs meg, mire cseréljék le.

A reguláris képességek évtizedek óta zajló folyamatos és konzisztens leépítését úgy, hogy lassan nincs, aki kezelje a megmaradt eszközöket pedig én nem nevezném "haderőreformnak" :)
Az NLAW-ok is lejárat előtt voltak. Az Army vezetése már másik típusra akart váltani, de az ukrán sikerek után egyszerűen megrendelték még egyszer a SAAB-tól.
Mind a Challengerek mind az AS90-esek száma már régen meg van vágva.
Amennyi harckocsira van pénzük, arra elindítják a CH3 programot. A többi teljesen felesleges nekik. Kb.: 2 éve arról volt szó, hogy a harckocsi fegyvernem meg fog szűnni, mert az összeset ki akarták dobni. Aztán a seregen belüli ellenállás miatt dobták ezt az ötletet.
A jelenlegi állás szerint a Deep Strike brigade kapna némi önjáró tüzérséget, de mindent MLRS-re akartak átpakolni.
M270-et nem adnak át az angolok
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Köszi, a milliót javítottam, ez egyszerű elírás volt :)

A K9 tudtommal tervben van, csak nincs még megállapodás:
A többi miért hiba? Szerintem kb. ugyanerről szól a cikk, csak más képességek kerültek előtérbe :) Az AS90 egy dolog, de sztem a több ezer NLAW, a Challenger 2-esek, az M270-esek meg az irgalmatlan mennyiségű tüzérségi lőszer nem került volna kidobásra. Az is ciki, hogy úgy adják oda az AS90-t, hogy nincs meg, mire cseréljék le.

A reguláris képességek évtizedek óta zajló folyamatos és konzisztens leépítését úgy, hogy lassan nincs, aki kezelje a megmaradt eszközöket pedig én nem nevezném "haderőreformnak" :)
Az AS90-nek van egy igen komoly hibája. Csak L39-es, ami csak nagyon kis hatótávolságot tesz lehetővé.
Hiába modernizálod, egy elavult valami marad a modern harcmezőn. De legalább drága üzemeltetni.
Valószínűleg emiatt is vetették el a tartós további hosszútávú terveket vele.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 645
6 356
113
Még ha ebben van is valami a kormány vs hadsereg ebben való felelősségét valahol 80:20 környékén adnám meg.
én nem adnék meg kormány vs hadsereg felelősséget mert én a teljes döntéshozó szervre értettem amit írtam, legyen az kormánybeli vagy hadseregbeli, lényegtelen, az elmúlt 10+ évben normális döntést nem hoztak
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
én nem adnék meg kormány vs hadsereg felelősséget mert én a teljes döntéshozó szervre értettem amit írtam, legyen az kormánybeli vagy hadseregbeli, lényegtelen, az elmúlt 10+ évben normális döntést nem hoztak
De!
  • Visszamentek a Boxer programba.
  • Elvetették a Challengerek kidobását.
  • újrarendelték az NLAW-t.
  • egyszerűsítik a helikopter flottát
  • a haditengerészeti beszerzések szerintem indokolhatóak is.
  • kidobták a 10 éve szenvedő Warriort
  • minden szárazföldi kerekes programjukat felülvizsgálják, és ott is egyszerűsítés lesz.
  • az Atlast tartották meg a C130 helyett
  • létrehozták a Ranger regimentet


Már csak az Ajax-ot kellene kidobniuk a francba.

A brit haderő jelenlegi helyzetét inkább a "Fej, vagy gyomor?" kezdetű beszélgetésre tudnám hasonlítani.
Csak a gazdasági helyzetük tükrében lehet jó döntésekről beszélni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and L.O.B

Green Leader

Well-Known Member
2020. szeptember 10.
176
2 234
93
@pöcshuszár én full elhiszem neked, hogy ez így van :)

Nekem csak az a kérdésem, hogy ha lényegében mindent már régóta leselejtezésre ítéltek, amit most az ukiknak küldtek, akkor

1) miért nincs meg ezeknek a fegyverrendszereknek az utódja már réééégóta ott, hadrendbe állítva, miért csak most tárgyalnak egyáltalán a beszerzési lehetőségekről?
2) Miért nincs kritikus képességek hiányában magasabb fokozatra kapcsolva a reguláris erők képességfejlesztése, miközben a pénz presztízsprojektekre megy el?
3) Mi történik akkor, ha netán a brit haderőnek háborúba kell mennie, önjáró tüzérség, lőszer és páncéltörő fegyverek nélkül?

Kijelenthető ezek alapján, hogy ez a "reform" teljesen eszetlenül zajlik és jelenleg igencsak fostás állapotban van a brit haderő? Nem én mondom, hanem a britek:
Defence Secretary Ben Wallace has said the country has to start "investing in defence properly" as he defended the UK military's readiness for war.
He said the army had been "hollowed out" over 30 years and the Ukraine war had "exposed our vulnerabilities".

In an unprecedented intervention, Gen Sir Patrick told troops: ‘Giving away these capabilities will leave us temporarily weaker as an Army, there is no denying it.

‘There is no doubt our choice will impact on our ability to mobilise the Army against the acute and enduring threat Russia presents and meet our Nato obligations.

Ezen a ponton a brit védelmi miniszter és vezérkari főnök is elismeri, hogy problémák vannak, Wallace aktívan lobbizik is a védelmi költségvetés emeléséért.

Én értem azt, hogy Nagy-Britannia egy szigetcsoport, meg hogy "csaknemleszháború," de szerintem az elmúlt évek eseményei bebizonyították, hogy itt tényleg mindenre fel kell készülni és az európai vezetők gyerekes naivitása a berlini fal leomlása után abszolút zsákutcának bizonyult. Sok vezető most észbe kapott, de a briteken ezt nem igazán látom :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Nekem csak az a kérdésem, hogy ha lényegében mindent már régóta leselejtezésre ítéltek, amit most az ukiknak küldtek, akkor

1) miért nincs meg ezeknek a fegyverrendszereknek az utódja már réééégóta ott, hadrendbe állítva, miért csak most tárgyalnak egyáltalán a beszerzési lehetőségekről?
Gyakorlatilag az összes program már évek óta fut.
Jó példa erre az MRV-P amit leállítottak, majd most újraindítottak - más néven. A célja az volt, hogy azt a katyvaszt, ami a 4x4, 6x6 alapú járműveik körül van kicsit kiegyenesítsék.
A jelenlegi haderő megörökölte azokat a járműveket, amelyeket az afganisztáni, iraki konfliktusokra projekt jelleggel beszereztek.
Gyakorlatilag lemásolták az amerikai módit, csakhát ugye a brit hadsereg nem annyiból főz, amennyi az amerikaiaknak van haderőre. Ők haza is vitték a cuccaikat az amerikaiakkal ellentétben...
De úgy általában is elmondható, hogy az eddigi évek során a brit haderő szigorúan projekt alapon szerez be járműveket.
Egy-egy célra a legjobb - kimondottan specializált - járművet beszerzi, majd mikor megszűnik a feladat, akkor kukázza az eszközt is.
A Warthogok (alias Bronco) egy kiválló példa erre. Amint kijöttek Afganisztánból, még megpróbáltak nekik feladatot találni, de rövid úton ment is a levesbe az egész állomány.
Vagy vegyük a Panthereket, amelyeket az eredeti konfigurációhoz képest túlpáncéloztak, és emiatt rövid úton tönkre is tettek. Mind a 100 darabot megpróbálták eladni. Annyi szépséghiba azért becsúszott, hogy a túlterhelés miatt az alváz megrepedezett. (Persze csak náluk, máshol tök jól használják a típust)

Ezen felül a kerekes 4x4-es járműveket (úgy en bloc minden típusra vonatkozóan) nagy részben letárolták hosszú távra, illetve reservebe is került egy halom.
A közel-keleti feladatok megszünésével a legtöbb MRAP, és megerősített jármű értelmetlenné vált (Mastiff, Husky, Ridgeback, Wolfhound, ).
Na ezeket küldték át az ukránoknak. Több mint 400 MRAP jellegű jármű volt nekik hosszú távra letárolva.
A Supacat Jackalját és a Coyote-ot tervezik még továbbvinni, de ezt is inkább csak azért, mert hazai, meg olcsóbban fenntartható, de peer-to-peer konfliktusban egy tüzérség túlsúlyos ellenség ellen egy értelmetlen marhaság. A 4x4-es verzió 6,5t és még rendes, védett kabinja sincs. Ha már light infantrynek akarnak járművet csinálni, akkor legalább a jármű is legyen könnyű. Nyilvánvalóan a közel-keleti hadszintérre és körülményekre volt ez is tervezve, egy európai konfliktusban meg használhatatlan lenne.
A maradékot jelenleg is alkalmazzák, de ezeknek a cseréje fog majd a programok beérésekor lecserélésre kerülni.
8-10 különböző típusból végül az a cél, hogy 3-4 páncélozott típus legyen.
2) Miért nincs kritikus képességek hiányában magasabb fokozatra kapcsolva a reguláris erők képességfejlesztése, miközben a pénz presztízsprojektekre megy el?
Javaslom a 2020-as Defence Review-t végigolvasni. Ami egy irgalmatlan nagy tévedés volt. Akkor találták ki a harckocsik beszántását.
Ott jött elő a high-tech irányba való váltás. Ez egy kényszer volt. Ha már össze kell zsugorodni (nincs többre pénz, meg mellesleg jelentkező sem) akkor legalább specializált magas színvonalon legyenek. Expedíciós felállás, light infantry, megrősített különleges erők, precíziós nagy hatótávolságú fegyverek, drónok, 5. gen. harci gépek, erőteljes flotta fejlesztés, megmaradt Force Projection képesség (fél szemmel mindig a Falklandokon).
3) Mi történik akkor, ha netán a brit haderőnek háborúba kell mennie, önjáró tüzérség, lőszer és páncéltörő fegyverek nélkül?
Önállóan nem is próbálnak ilyenbe belemenni. A hollandokhoz hasonlóan arra marad elég pénzük, hogy egy high-tech, de mini hadsereget csináljanak, amit elsősorban (szinte kizárólag) expedíciós feladatokra tudják alkalmassá tenni.
Tessék megfigyelni, hogy ugyan ezen vonal mentén lett a USMC is átalakítva: megszüntetett nehéz erők, drasztikusan visszavett csöves tüzérség, áttérés kerekes platformra, erőteljes légi szállítási kapacitás, egészen alacsony szintre vitt digitalizálás, és drónhasználat, EW és anti-drone képesség erősítése.
Ezen a ponton a brit védelmi miniszter és vezérkari főnök is elismeri, hogy problémák vannak, Wallace aktívan lobbizik is a védelmi költségvetés emeléséért.
Így van, de a fő probléma náluk is (mint náluk) az, hogy egy viszonylag nagy szerkezet és szemléletváltás közepén, félig kész projektekben vannak, amiket most irgalmatlanul fel kellene gyorsítani. Ez persze csak irgalmatlanul sok pénzzel lehetséges.
Alapvetően nem biztos, hogy rossz lett volna az irány, csakhát a kialakult európai konfliktussal nem számoltak.
És emiatt lesz érdekes az ukrán erők további támogatása, mert a felesleges dolgaik nagy részét már lepasszolták az ukránoknak, és nagyjából a falnál vannak.
A franciák azzal vannak előrébb, hogy nekik van egy kidolgozott hazai gyártású Scorpion programjuk, amelyet elsősorban csak rendelni kell megfelelő példányszámban. Meg nekik nem kell egy olyan haditengerészetet fenntartaniuk, amelyet bármikor el kell indítani az Atlanti déli vizeire, ütőképes mennyiségben. Igen nekik is lesz mindig is egy hordozójuk, de jelenleg nekik ez csak támadó műveletekhez kellhet, mivel a gyarmataik esetén nincs igazi peer-to-peer fenyegetettség. Ők Afrikára koncentrálnak jó ideje. És nem azért járnak a Scorpion programmal előrébb, mert sokkal előrelátóbbak voltak, hanem mert éppen szerencséjük volt. A VAB-ok RC-10-esek már annyira elavultak voltak, mikor elkezdték a cserét hogy nem nagyon tudtak halasztgatni.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Én értem azt, hogy Nagy-Britannia egy szigetcsoport, meg hogy "csaknemleszháború," de szerintem az elmúlt évek eseményei bebizonyították, hogy itt tényleg mindenre fel kell készülni és az európai vezetők gyerekes naivitása a berlini fal leomlása után abszolút zsákutcának bizonyult. Sok vezető most észbe kapott, de a briteken ezt nem igazán látom
:)
Pedig:
  • ahogy már írtam is, a Boxerrel nagyon meg vannak elégedve, és jelen helyzetben az a leglogikusabb megoldás, hogy az elavult szarjaikat, meg az alulpáncélozott erőiket egy viszonylag gyorsan elérhető, bevált típusba fogják berakni. Az eredeti csomagjukat folyamatosan bővítik.
  • a Challengerek felújítási programját villámgyorsan elindították.
  • szerintem viszonylag gyorsan meglesz a kerekes 4x4/6x6-os tenderek eredménye is. Ráadásul olyan típusokkal, amelyek gyorsan szállíthatóak. (JLTV, MOVAG Eagle, Bushmaster, Defender vonalon)
  • az MLRS-eik (M270) korszerűsítését már berendelték.
  • a Virtus rendszer képében a modern haderők egyik legjobb, és legátgondoltabb egyéni felszerelési csomagja áll rendelkezésükre. De úgy általában is az könnyűlövészek területén mindig is egy elég erős vonalat vittek.
  • hogy az egyéni és kollektív rajfegyvereik terén nem a legjobb a választásuk, az nem jelenti azt, hogy ne tudnának 2 éven belül minden katonát átfegyverezni. Nagyon adná magát, hogy a lassan NATO standard típussá előlépett HK416 valamelyik altípusával fegyverezzék fel magukat. De ha nagyon akarnak akkor az új amerikai kaliberekkel is szemezhetnek pár éven belül. Akármennyire komikusnak tűnik a bullpuphoz való ragaszkodás, ez - azt mondanám - marginális kérdés náluk.
  • Az AT rendszerük meg szerintem elég egyértelműen megoldott. Javelin, NLAW (mindkettő megrendelve), valamint a felszíni Brimstone fejlesztések gyakorlatilag a teljes spektrumot lefedik. Irányított nagyobb hatótávolságú csapásokat más fegyverekkel oldanak majd meg.
  • A szállító helikopter flotta trimmelésének döntése is az utolsó fázisban van.
  • a légierő szintjén a meglévő flottát még lehet, hogy kiegészítik pár F-35-össel, de alapvetően megvan a koncepciójuk (F-35, Typhoon). A Tempestbe meg sikerült potens, és fejlesztési pénzekkel rendelkező partnereket összetrombitálni.
  • hogy a csöves önjáró tüzérségre nem nagyon fordítottak energiát, az kb. azonos szintű probléma náluk, mint a bullpup. Per pillanat átmeneti időszakban vannak. A tervezett mennyiségük jelenleg is a rendelkezésre áll. Még az ukránokat is el tudják látni, de nem gondolom, hogy nagyon izgatnák magukat miatta, amellett, hogy nyilvánvalóan tüzérségi szinten is nagyon rövidesen döntéseket fognak hozni. Hogy sz@rul állnak lőszerrel? Ki nem Európában?
Hogy korlátozottak az önjáró tüzérségi lehetőségteik? Nem biztos, hogy nagyon oda vannak miatt. Ne feledjük, hogy a haderejük jelentős része továbbra is light infantry! ők még aktívan használják a 105mm-es vontatott ágyúkat.

Az Ajax az egyetlen olyan program, ami nagyon súlyosan rájuk égett. Ami már nagyon hiányzik nekik, és 2-3 típust fognak tudni kiváltani vele. A többi dolog hiányát kimozogják. De meg kell érteni, hogy a Brexittel gyakorlatilag kiírták magukat a nagyhatalmak közül. Így meg csak nagyon komolyan megfeszülve tudják keresztülvinni a fejlesztéseiket, pláne, ha egyből a HH-ról magas high-techre akarnak ugrani. Márpedig ezt célozták meg.
A páncélos erőik korlátozottsága pedig nem igényel hatalmas számokat a nehéztechnikából.
Tekintve, hogy a szigetről kijuttatni és logisztikával ellátni is problémás lehet nekik így maradjunk annyiban, hogy ők a páncélozott hadosztályukat honvédelemre számolják csak.

Javasolt irodalom még.
Folyamatosan változik, de valami ilyesmire gondolnak a jövőben:
screenshot-2021-11-01-at-14.31.16.png

Ez még egy viszonylag kicsi Boxerrel kalkulált struktúra, de azóta folyamatosan bővítik a számokat. Látszik, hogy azért elég sok helyre megvannak az alaptípusaik.
Itt egy másik kalkuláció Drummondtól egy több elemes tweet folyamban. Ebben benne van a kb. jelenlegi állapot is.
 
  • Imádom
Reactions: Green Leader

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Érdeklődve megkérdezném a @SirHiggins -t, @kelepisti -t, @Negan és a többieket arról, hogy milyen rendfokozati jelzést látnak Katalin hercegné kabátján?
Segítek:
col.png

Itt meg utána lehet böngészni, hogy mi is lehet az.
Nyilván emiatt fog a megmaradt Brit Birodalom is összeszakadni. Mert olyan csak a Magyarisztánban lehetséges, hogy az államfő egyik családtagja hirtelen főtiszt lesz!
Egészen biztosak vagyunk benne, hogy Katalin elvégezte legalább az alapkiképzést? :rolleyes:
popcorn-movie-im-just-here-for-the-popcorn-popcorn-meme-stacy-mccafferty-transparent.png
 
  • Vicces
Reactions: Negan

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Érdeklődve megkérdezném a @SirHiggins -t, @kelepisti -t, @Negan és a többieket arról, hogy milyen rendfokozati jelzést látnak Katalin hercegné kabátján?
Segítek:
col.png

Itt meg utána lehet böngészni, hogy mi is lehet az.
Nyilván emiatt fog a megmaradt Brit Birodalom is összeszakadni. Mert olyan csak a Magyarisztánban lehetséges, hogy az államfő egyik családtagja hirtelen főtiszt lesz!
Egészen biztosak vagyunk benne, hogy Katalin elvégezte legalább az alapkiképzést? :rolleyes:
popcorn-movie-im-just-here-for-the-popcorn-popcorn-meme-stacy-mccafferty-transparent.png
Azert lett a video belinkelve mert jol nez ki rajta, te meg itt elkezdesz katonai temakrol elmelkedni! :hadonaszos: :p :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 537
113
Érdeklődve megkérdezném a @SirHiggins -t, @kelepisti -t, @Negan és a többieket arról, hogy milyen rendfokozati jelzést látnak Katalin hercegné kabátján?
Segítek:
col.png

Itt meg utána lehet böngészni, hogy mi is lehet az.
Nyilván emiatt fog a megmaradt Brit Birodalom is összeszakadni. Mert olyan csak a Magyarisztánban lehetséges, hogy az államfő egyik családtagja hirtelen főtiszt lesz!
Egészen biztosak vagyunk benne, hogy Katalin elvégezte legalább az alapkiképzést? :rolleyes:
popcorn-movie-im-just-here-for-the-popcorn-popcorn-meme-stacy-mccafferty-transparent.png
Egy királyságban a királyi család egy tagjárol van szó,ki jelképesen katonai rangot kap.
Mondcsak,NERnia már hivatalosan is királyság?