Nekem csak az a kérdésem, hogy ha lényegében mindent már régóta leselejtezésre ítéltek, amit most az ukiknak küldtek, akkor
1) miért nincs meg ezeknek a fegyverrendszereknek az utódja már réééégóta ott, hadrendbe állítva, miért csak most tárgyalnak egyáltalán a beszerzési lehetőségekről?
Gyakorlatilag az összes program már évek óta fut.
Jó példa erre az
MRV-P amit leállítottak, majd most újraindítottak - más néven. A célja az volt, hogy azt a katyvaszt, ami a 4x4, 6x6 alapú járműveik körül van kicsit kiegyenesítsék.
A jelenlegi haderő megörökölte azokat a járműveket, amelyeket az afganisztáni, iraki konfliktusokra projekt jelleggel beszereztek.
Gyakorlatilag lemásolták az amerikai módit, csakhát ugye a brit hadsereg nem annyiból főz, amennyi az amerikaiaknak van haderőre. Ők haza is vitték a cuccaikat az amerikaiakkal ellentétben...
De úgy általában is elmondható, hogy az eddigi évek során a brit haderő szigorúan projekt alapon szerez be járműveket.
Egy-egy célra a legjobb - kimondottan specializált - járművet beszerzi, majd mikor megszűnik a feladat, akkor kukázza az eszközt is.
A Warthogok (alias Bronco) egy kiválló példa erre. Amint kijöttek Afganisztánból, még megpróbáltak nekik feladatot találni, de rövid úton ment is a levesbe az egész állomány.
Vagy vegyük a Panthereket, amelyeket az eredeti konfigurációhoz képest túlpáncéloztak, és emiatt rövid úton tönkre is tettek. Mind a 100 darabot megpróbálták eladni. Annyi szépséghiba azért becsúszott, hogy a túlterhelés miatt az alváz megrepedezett. (Persze csak náluk, máshol tök jól használják a típust)
Ezen felül a kerekes 4x4-es járműveket (úgy en bloc minden típusra vonatkozóan) nagy részben letárolták hosszú távra, illetve reservebe is került egy halom.
A közel-keleti feladatok megszünésével a legtöbb MRAP, és megerősített jármű értelmetlenné vált (Mastiff, Husky, Ridgeback, Wolfhound, ).
Na ezeket küldték át az ukránoknak. Több mint 400 MRAP jellegű jármű volt nekik hosszú távra letárolva.
A Supacat Jackalját és a Coyote-ot tervezik még továbbvinni, de ezt is inkább csak azért, mert hazai, meg olcsóbban fenntartható, de peer-to-peer konfliktusban egy tüzérség túlsúlyos ellenség ellen egy értelmetlen marhaság. A 4x4-es verzió 6,5t és még rendes, védett kabinja sincs. Ha már light infantrynek akarnak járművet csinálni, akkor legalább a jármű is legyen könnyű. Nyilvánvalóan a közel-keleti hadszintérre és körülményekre volt ez is tervezve, egy európai konfliktusban meg használhatatlan lenne.
A maradékot jelenleg is alkalmazzák, de ezeknek a cseréje fog majd a programok beérésekor lecserélésre kerülni.
8-10 különböző típusból végül az a cél, hogy 3-4 páncélozott típus legyen.
2) Miért nincs kritikus képességek hiányában magasabb fokozatra kapcsolva a reguláris erők képességfejlesztése, miközben a pénz presztízsprojektekre megy el?
Javaslom a 2020-as Defence Review-t végigolvasni. Ami egy irgalmatlan nagy tévedés volt. Akkor találták ki a harckocsik beszántását.
Ott jött elő a high-tech irányba való váltás. Ez egy kényszer volt. Ha már össze kell zsugorodni (nincs többre pénz, meg mellesleg jelentkező sem) akkor legalább specializált magas színvonalon legyenek. Expedíciós felállás, light infantry, megrősített különleges erők, precíziós nagy hatótávolságú fegyverek, drónok, 5. gen. harci gépek, erőteljes flotta fejlesztés, megmaradt Force Projection képesség (fél szemmel mindig a Falklandokon).
3) Mi történik akkor, ha netán a brit haderőnek háborúba kell mennie, önjáró tüzérség, lőszer és páncéltörő fegyverek nélkül?
Önállóan nem is próbálnak ilyenbe belemenni. A hollandokhoz hasonlóan arra marad elég pénzük, hogy egy high-tech, de mini hadsereget csináljanak, amit elsősorban (szinte kizárólag) expedíciós feladatokra tudják alkalmassá tenni.
Tessék megfigyelni, hogy ugyan ezen vonal mentén lett a USMC is átalakítva: megszüntetett nehéz erők, drasztikusan visszavett csöves tüzérség, áttérés kerekes platformra, erőteljes légi szállítási kapacitás, egészen alacsony szintre vitt digitalizálás, és drónhasználat, EW és anti-drone képesség erősítése.
Ezen a ponton a brit védelmi miniszter és vezérkari főnök is elismeri, hogy problémák vannak, Wallace aktívan lobbizik is a védelmi költségvetés emeléséért.
Így van, de a fő probléma náluk is (mint náluk) az, hogy egy viszonylag nagy szerkezet és szemléletváltás közepén, félig kész projektekben vannak, amiket most irgalmatlanul fel kellene gyorsítani. Ez persze csak irgalmatlanul sok pénzzel lehetséges.
Alapvetően nem biztos, hogy rossz lett volna az irány, csakhát a kialakult európai konfliktussal nem számoltak.
És emiatt lesz érdekes az ukrán erők további támogatása, mert a felesleges dolgaik nagy részét már lepasszolták az ukránoknak, és nagyjából a falnál vannak.
A franciák azzal vannak előrébb, hogy nekik van egy kidolgozott hazai gyártású Scorpion programjuk, amelyet elsősorban csak rendelni kell megfelelő példányszámban. Meg nekik nem kell egy olyan haditengerészetet fenntartaniuk, amelyet bármikor el kell indítani az Atlanti déli vizeire, ütőképes mennyiségben. Igen nekik is lesz mindig is egy hordozójuk, de jelenleg nekik ez csak támadó műveletekhez kellhet, mivel a gyarmataik esetén nincs igazi peer-to-peer fenyegetettség. Ők Afrikára koncentrálnak jó ideje. És nem azért járnak a Scorpion programmal előrébb, mert sokkal előrelátóbbak voltak, hanem mert éppen szerencséjük volt. A VAB-ok RC-10-esek már annyira elavultak voltak, mikor elkezdték a cserét hogy nem nagyon tudtak halasztgatni.