A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
Anno amikor volt Határőrség, hát ott még Vas megyében is voltak lovas határőrök, mert olyan a terep sok helyen. Az Őrségben egyértelmű volt hogy ott voltak. Kőszeg környékét nem tudom, de szerintem arra is voltak. Fertő tó környéke hasonló lehetett.
275670391_3158606934351761_103975223188051887_n.jpg


275674548_3158606324351822_1726599427657392947_n.jpg


273603167_3136642756548179_6630784980125551300_n.jpg


272861764_3129841667228288_1041423812563180782_n.jpg


41658079_2213808292164968_5925400799264899072_n.jpg

De ma már nincs határőrség, sőt határ sincs, csak jelképesen. Plusz ugye egy katonai tömb tagjai vagyunk, így a szomszédaink többségétől nincs miért tartanunk.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen and bel

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
De ma már nincs határőrség, sőt határ sincs, csak jelképesen. Plusz ugye egy katonai tömb tagjai vagyunk, így a szomszédaink többségétől nincs miért tartanunk.
Egy ideje gondolkozom, hogy hogyan működne napjainkban a lovasság.
Érdemes megnézni azt a videót, amit az 1.vh-s lovasságról tettem be minap.
Nyilván sok minden más, de még most is simán el tudnék olyan helyzetet képzelni,
ahol a gyalogság terepen mozgatása lovon lehet a leggyorsabb.
Lehet nem Mo-n, de ha megnézed az 1.vh-s példánál maradva a belga-francia terepet, az sem nagyon más.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and honved

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
Egy ideje gondolkozom, hogy hogyan működne napjainkban a lovasság.
Érdemes megnézni azt a videót, amit az 1.vh-s lovasságról tettem be minap.
Nyilván sok minden más, de még most is simán el tudnék olyan helyzetet képzelni,
ahol a gyalogság terepen mozgatása lovon lehet a leggyorsabb.
Lehet nem Mo-n, de ha megnézed az 1.vh-s példánál maradva a belga-francia terepet, az sem nagyon más.
Nálunk nagy sík terepek vannak itt-ott dombokkal, ami való hegy, az meg minimális. Szinte minden erdőt (kivétel a fokozottan védett magterületek a Mátrában például) pár száz méterenként erdőgazdasági utak szabdalnak, járművekkel átjárhatóak. Egy lápon (pl. a Turjános Ócsánál) nem kelsz át egy Hiúzzal, de ott lóval is nehézkes/lassú lenne.
Én személy szerint lovat legfeljebb a Természetvédelmi Őrszolgálatnál tudnék elképzelni, de az meg másik topik témájába vágna.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
Nálunk nagy sík terepek vannak itt-ott dombokkal, ami való hegy, az meg minimális. Szinte minden erdőt (kivétel a fokozottan védett magterületek a Mátrában például) pár száz méterenként erdőgazdasági utak szabdalnak, járművekkel átjárhatóak. Egy lápon (pl. a Turjános Ócsánál) nem kelsz át egy Hiúzzal, de ott lóval is nehézkes/lassú lenne.
Én személy szerint lovat legfeljebb a Természetvédelmi Őrszolgálatnál tudnék elképzelni, de az meg másik topik témájába vágna.
Lehet. A lengyeleknél ahogy elnéztem jó sok van, de gondolom ők az erdőségekben lovagolnak.
Bár.... elnézve ezt a rendszeres aknára futást, ami divatba jött, lehet a ló mégsem olyan hülyeség :D
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
Lehet. A lengyeleknél ahogy elnéztem jó sok van, de gondolom ők az erdőségekben lovagolnak.
Bár.... elnézve ezt a rendszeres aknára futást, ami divatba jött, lehet a ló mégsem olyan hülyeség :D
A gyalogsági akna a ló alatt is felrobban. Vagy nézd meg Kambodzsát, ott egy csomó elefántnak hiányzik a lába aknarobbanás miatt.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 279
113
Jó. Akkor ezen a forradalmi doktrínán még dolgozok kicsit :D

Őszintén szólva, inkább felderítés, esetleg járőrözés olyan terep és határszakaszon, ami tényleg nehezen járható. Van ilyen, bár kétségtelenül nem fog ilyesmibe belevágni a Honvédség, sem a BM.
Németeknél hegyi vadászok alkalmaznak lovakat. Nálunk nincs ilyen jellegű alakulat.
Viszont ha a határon illegálisok átkelnek, a zöld részen. Ott előnyösebb lehet az üldözésnél néha egy lovas osztag, mint egy gépjárműves csapat, adott nehéz terepen. Persze mindez inkább elméleti kérdés, lévén ilyen alakulattal, a rendőrség sem rendelkezik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Egy ideje gondolkozom, hogy hogyan működne napjainkban a lovasság.
Érdemes megnézni azt a videót, amit az 1.vh-s lovasságról tettem be minap.
Nyilván sok minden más, de még most is simán el tudnék olyan helyzetet képzelni,
ahol a gyalogság terepen mozgatása lovon lehet a leggyorsabb.
Lehet nem Mo-n, de ha megnézed az 1.vh-s példánál maradva a belga-francia terepet, az sem nagyon más.
Sehogy.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Istenem kiknek mire van idejük.... Én is szeretem Bobot :) de azért a lovasság után, más fegyvernemet, rendszert, eszközt nem kéne még találni, akiket bevethetnénk a modern környezetben. Én az MRE helyett, a Hiuz, Leo és többi eszközön ülő katonák feneke alatt puhított ha már nem is ló, de valami más húsösszetevőre is gondolok. A ló a modern hadviselésben.. Teljesen jó téma lenne doktorikhoz a NKE-n vagy a Haditechnikában.. De, hogy ilyet nem írok meg az biztos, mert aztán rövid idő alatt téma lehetne, hogy mekkora barom is vagyok.. Egy ismerősöm már évek óta írja a repülőgépek flórája és faunája című cikket, amely a repülőgépeken lévő növény és állatvilág bemutatására törekedne...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Istenem kiknek mire van idejük.... Én is szeretem Bobot :) de azért a lovasság után, más fegyvernemet, rendszert, eszközt nem kéne még találni, akiket bevethetnénk a modern környezetben. Én az MRE helyett, a Hiuz, Leo és többi eszközön ülő katonák feneke alatt puhított ha már nem is ló, de valami más húsösszetevőre is gondolok. A ló a modern hadviselésben.. Teljesen jó téma lenne doktorikhoz a NKE-n vagy a Haditechnikában.. De, hogy ilyet nem írok meg az biztos, mert aztán rövid idő alatt téma lehetne, hogy mekkora barom is vagyok.. Egy ismerősöm már évek óta írja a repülőgépek flórája és faunája című cikket, amely a repülőgépeken lévő növény és állatvilág bemutatására törekedne...
Dögöljek meg ha nem olvasom el az ismerősöd cikkét!
 

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
337
1 945
93
Istenem kiknek mire van idejük.... Én is szeretem Bobot :) de azért a lovasság után, más fegyvernemet, rendszert, eszközt nem kéne még találni, akiket bevethetnénk a modern környezetben. Én az MRE helyett, a Hiuz, Leo és többi eszközön ülő katonák feneke alatt puhított ha már nem is ló, de valami más húsösszetevőre is gondolok. A ló a modern hadviselésben.. Teljesen jó téma lenne doktorikhoz a NKE-n vagy a Haditechnikában.. De, hogy ilyet nem írok meg az biztos, mert aztán rövid idő alatt téma lehetne, hogy mekkora barom is vagyok.. Egy ismerősöm már évek óta írja a repülőgépek flórája és faunája című cikket, amely a repülőgépeken lévő növény és állatvilág bemutatására törekedne...
A magyar hadseregben valóban nehéz lenne találni feladatot a lovasságnak, de a német hadsereg hegyi vadász alakulatainak egész más problémái vannak, mivel nem voltak elégedettek a lovakkal, ezért öszvéreket alkalmaznak, melyek jobban terhelhetők, és nyugodtabb természetűek mint a lovak. Nem a lovon ülés a huszár legfonotosabb ismérve, hanem a mentalitása, ami egy Hiúzban is érvényesülhet.
Ha pedig a cifra egyenruhára gondolunk, akkor az ukrán tapasztalatok azt mutatják, hogy a álcázó öltözetek már olyan jók, hogy már az egy oldalon lévők sem ismerik fel egymást, némelyik katona úgy néz ki a felvételeken mint egy KRESZ tábla.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B and tonyo

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
A magyar hadseregben valóban nehéz lenne találni feladatot a lovasságnak, de a német hadsereg hegyi vadász alakulatainak egész más problémái vannak, mivel nem voltak elégedettek a lovakkal, ezért öszvéreket alkalmaznak, melyek jobban terhelhetők, és nyugodtabb természetűek mint a lovak. Nem a lovon ülés a huszár legfonotosabb ismérve, hanem a mentalitása, ami egy Hiúzban is érvényesülhet.
Ha pedig a cifra egyenruhára gondolunk, akkor az ukrán tapasztalatok azt mutatják, hogy a álcázó öltözetek már olyan jók, hogy már az egy oldalon lévők sem ismerik fel egymást, némelyik katona úgy néz ki a felvételeken mint egy KRESZ tábla.
A németeknek üzenem, hogy olvassanak hadtörténeti munkákat :d
Mióta világ a világ, hegyi környezetben öszvéreket használtak.