A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 541
113
Nyugállományú katonák részére tartott fórumbeszélgetést dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy 2023 március 24-én, pénteken, Debrecenben. A Honvéd Vezérkar főnöke az MH Bocskai István 11. Páncélozott Hajdúdandár laktanyájában a Magyar Honvédség jelenéről és jövőképéről tartott előadást...

641dcd6a5ec94069681089.jpg
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113
Lesz amugy valami hasonlo a nemetekkel is? Meg ugy 2 eve nagyon ugy tunt hogy lesz hasonlo egyuttmukodesk veluk mint amijuk van a hollandokkal. Tegnap pendig ugye lattuk a magyar katonat a nemet harckocsizokkal, de ez lehet semmit sem jelent.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 707
32 377
113
őszínte leszek.
nem szóltam hózzá a fórumhoz mostanába rá sem néztem.
ennek meg van az oka.
Kicsúsztunk az időből. Bár gyors beavatkozással ezzel segíteni lehetne még talán (nagyon maximum 2-3 hónap) de addigra késsz kellene lenni az előmunkálatoknak. erre az eddigiek alapján semmi esély sincs...
ezért engem már nem érdekel sem a haditechnika sem a politika... Elkéstünk vége... Akiknek ezt köszönhetjük írhatnám hogy vitákat generál majd a történelem könyvekbe. De a jelen idők csupán lábjegyzet lessz egy egy nép történelemkönyvébe mint egy nép ami eltünt europa térképéről...

évekkel ezelött megkapták a hírt hogy az "oszmán hadjáratra készül magyaroszág ellen." majd jött a hír hogy az oszmán seregek megindúltak konstatninápolyból... Már a balkánon a sereg. Mi meg még azt sem tudjuk hogy Mohácson lessz a csata...

Szeretnék köszönetet mondani mindazoknak akik hagyták hogy eddig elperegjen az idő... Köszönöm a munkát a sok alibisnek... köszönöm a munkát azoknak akik szórták a pénzt és minden túlárazott beszerzést elfogadtak vagy tettek az asztalra.
És köszönöm annak aki nem jött időbe... termszetesen az utolsó rész irónia...

Lehetne írni nekem hogy túldramatizálom a helyzetet. De nézzen mélyen mindenki a lelképe... Mert igazam van.

"ennyi"
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
őszínte leszek.
nem szóltam hózzá a fórumhoz mostanába rá sem néztem.
ennek meg van az oka.
Kicsúsztunk az időből. Bár gyors beavatkozással ezzel segíteni lehetne még talán (nagyon maximum 2-3 hónap) de addigra késsz kellene lenni az előmunkálatoknak. erre az eddigiek alapján semmi esély sincs...
ezért engem már nem érdekel sem a haditechnika sem a politika... Elkéstünk vége... Akiknek ezt köszönhetjük írhatnám hogy vitákat generál majd a történelem könyvekbe. De a jelen idők csupán lábjegyzet lessz egy egy nép történelemkönyvébe mint egy nép ami eltünt europa térképéről...

évekkel ezelött megkapták a hírt hogy az "oszmán hadjáratra készül magyaroszág ellen." majd jött a hír hogy az oszmán seregek megindúltak konstatninápolyból... Már a balkánon a sereg. Mi meg még azt sem tudjuk hogy Mohácson lessz a csata...

Szeretnék köszönetet mondani mindazoknak akik hagyták hogy eddig elperegjen az idő... Köszönöm a munkát a sok alibisnek... köszönöm a munkát azoknak akik szórták a pénzt és minden túlárazott beszerzést elfogadtak vagy tettek az asztalra.
És köszönöm annak aki nem jött időbe... termszetesen az utolsó rész irónia...

Lehetne írni nekem hogy túldramatizálom a helyzetet. De nézzen mélyen mindenki a lelképe... Mert igazam van.

"ennyi"
Szelintem sem lesz más hátla, ha kitöl a balhé, mint a szelvezett visszavonulás.
Hozzá kell tennem, hogy ez a fólum mindent megtett, hogy a hadelő-fejlesztés jól sikelüljön, hiszen, ha valaki visszaolvassa az elmúlt 3-4 évet, a lehetséges eszközök mind kielemezve lettek, fogcsikolgató viták voltak, hogy mi lenne jó a magyal honvédségnek, nemcsak haditechnikai, hanem működtetési és pénzügyi szemszögből is meg lettek vizsgálva a kiszemelt lendszelek.
Akik az ÁHT-n belül voltak (mint jómagam) elejétől fogva gyanakvással szemléltük ezt a túlköltekezést, én sem akaltam elhinni, hogy miközben egész lendszelek hullanak szét (oktatás, egészségügy), addig ilyen minőségű fejlesztésle egy másik allendszelben meg lehetőség van.
A kevesebb (kevésbé csúcstechnológia) több lett volna (mennyiségileg is) és a humán-előfollás ploblémák is másképp, talán könnyebben megoldhatóan jelentkeztek volna.
De a kulcsmomentum az idő plobléma volt, ennyile láélősen a mai lendkívül válságos és kiszámíthatatlan viszonyok között nem szabadott volna telvezni és véglehajtani.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 707
32 377
113
Szelintem sem lesz más hátla, ha kitöl a balhé, mint a szelvezett visszavonulás.
Hozzá kell tennem, hogy ez a fólum mindent megtett, hogy a hadelő-fejlesztés jól sikelüljön, hiszen, ha valaki visszaolvassa az elmúlt 3-4 évet, a lehetséges eszközök mind kielemezve lettek, fogcsikolgató viták voltak, hogy mi lenne jó a magyal honvédségnek, nemcsak haditechnikai, hanem működtetési és pénzügyi szemszögből is meg lettek vizsgálva a kiszemelt lendszelek.
Akik az ÁHT-n belül voltak (mint jómagam) elejétől fogva gyanakvással szemléltük ezt a túlköltekezést, én sem akaltam elhinni, hogy miközben egész lendszelek hullanak szét (oktatás, egészségügy), addig ilyen minőségű fejlesztésle egy másik allendszelben meg lehetőség van.
A kevesebb (kevésbé csúcstechnológia) több lett volna (mennyiségileg is) és a humán-előfollás ploblémák is másképp, talán könnyebben megoldhatóan jelentkeztek volna.
De a kulcsmomentum az idő plobléma volt, ennyile láélősen a mai lendkívül válságos és kiszámíthatatlan viszonyok között nem szabadott volna telvezni és véglehajtani.
Meglehetett vólna oldani modern teknika melett is... ha ma neki lenne állva komolyan is lenne még talán esély. de nem valószínű hogy még ma neki legyen állva ... csütörtök délután van holnap péntek rövidnap majd hétvége majd közeleg a husvét és így tovább... de akaratot sem látok az a legnagyobb baj. és szégyen. mert ez ami folyik szégyen... hagyják hogy az ország elvesszen mert szarnak bele... ezt látom. majd amikor torkunkon lessz a kés kezdenének el kapkodni rossz szokásuk szerint... és reménykednek hogy majd ezt is megoldják... elárulok egy titkot itt az ellenörző bizottság nem pecsétet használ hanem ólmot és acélt réz köpenybe....

3-5 év. nem olyan hosszú idő. pláne hogy mindennek be kellene érkeznie azokra kidolgozni az eljárásokat beintegrálni a rendszerbe és kiképezni rá megflelő számú embert...

Sorozás ami már többször előjött a forumon és máshol. is megoldható lenne 2-4 év múlva De nem úgy ahogy a nagy többség gondolja. Mert szükséges lessz. de a klasszikus formába qvára nem fog működni. létezik egy forma ami tökéletesen működne és meglenne hozzá a lakosság támogatása is... de ezt eddig még senkitől nem hallottam.. miközbe a téma 90% os támogatást élvez....

De én itt befejezem mert értelmetlen időpocsékolás. El van késve.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 019
2 447
113
őszínte leszek.
nem szóltam hózzá a fórumhoz mostanába rá sem néztem.
ennek meg van az oka.
Kicsúsztunk az időből. Bár gyors beavatkozással ezzel segíteni lehetne még talán (nagyon maximum 2-3 hónap) de addigra késsz kellene lenni az előmunkálatoknak. erre az eddigiek alapján semmi esély sincs...
ezért engem már nem érdekel sem a haditechnika sem a politika... Elkéstünk vége... Akiknek ezt köszönhetjük írhatnám hogy vitákat generál majd a történelem könyvekbe. De a jelen idők csupán lábjegyzet lessz egy egy nép történelemkönyvébe mint egy nép ami eltünt europa térképéről...

évekkel ezelött megkapták a hírt hogy az "oszmán hadjáratra készül magyaroszág ellen." majd jött a hír hogy az oszmán seregek megindúltak konstatninápolyból... Már a balkánon a sereg. Mi meg még azt sem tudjuk hogy Mohácson lessz a csata...

Szeretnék köszönetet mondani mindazoknak akik hagyták hogy eddig elperegjen az idő... Köszönöm a munkát a sok alibisnek... köszönöm a munkát azoknak akik szórták a pénzt és minden túlárazott beszerzést elfogadtak vagy tettek az asztalra.
És köszönöm annak aki nem jött időbe... termszetesen az utolsó rész irónia...

Lehetne írni nekem hogy túldramatizálom a helyzetet. De nézzen mélyen mindenki a lelképe... Mert igazam van.

"ennyi"
Ennyire azért még nem tragikus a helyzet. Bár én is szoktam károgni a lassúság miatt. Azonban hivatalosan még nem tört ki a világháború, és se az orosz, se a NATO nem szállt még meg bennünket. Úgyhogy hagyjunk némi esélyt annak, hogy legalább az megérkezik, amit eddig megrendeltünk. Például a Leopárdok. második, vagy harmadik negyedévre várhatók? NASAMS? Idén kellene érkezni az első elemeinek. H-225M - szinte már kopogtat az ajtón.
Van azonban egy nem túl biztató ügy: a tisztikar fiatalítása. Ha lesz idő befejezni, akkor időben kezdtük, de ha nem lesz idő, akkor könnyen úgy járhatunk, mint a mohácsi csatánál. Arról írták ugyanis azt a történészek, hogy nálunk éppen (katonai) generációváltás volt. A régi nemzedék kiöregedett, az új pedig még nem nőtt fel a feladathoz. Ismerjük a végeredményt. Szóval, ha nyerünk 2-3 évet, akkor mindent nyerünk. Egy fiatal, de jól kiképzett gárda sokat dobhat a honvédségen. De csak akkor, ha van idejük belerázódni és megtanulni mindent, ellesni a fortélyokat, szóval tapasztalatot szerezni.