Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 428
7 036
113
Nem vitázva vele.
Macron amikor panaszkodott az USA ban hogy drága a gáz. Után olvastam amerikai kitermelőt, hogy keresse azt a pénzt a Total nal mert ő fix áron adja a gázt. Feltételezve, ha felvesz egy 30 éves hitelt arra, hogy elindítsa a kitermelést te meg fix áron lekötöd 30 évre a termelést akkor azért valószínűleg fenntartható. (persze csak ha a nem változó kamatozású a hitel). Itt lép be a politika ha pl China nem vehet valahol olaj vagy gáz mezőt, de adhat rá fix hitelt és rögtön meg is veheti fixen a termelést. De bármelyik állam megteheti ezt, és így akkor elérheti a nagyobb ellátás biztonságot és az alacsony árat (egy állami bank adja a kölcsönt alacsony kamaton)
kína se teheti meg, az usa talán
ha kína hitelt ad egy gázmező feltárására a jövőbeni gázt fix áron lekötve valahol a világ túlsó végén, akkor abban a pillanatban amint az a mező elkezd termelni és a fix ár lényegesen alacsonyabb mint a piaci, a kitermelő ország ellenérdekeltté válik a szerződés betartásában
aztán lehet hogy csak trükközik hogy nem ennyi volt a termelés csak annyi és a difit eladja a piacon, lehet hogy újra akarja tárgyalni a szerződést, de lehet hogy simán csak keres valami hasbaakasztós dumát az ujgur helyzetről meg szankciókról és nem küldi a gázt a hitel meg elúszik
az usa ilyen helyzetben el tudja küldeni a hordozóit a világ túlsó végére és meg tudja védeni az érdekeit, kínának - még - nincs meg ehhez a katonai ereje
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 639
46 742
113
Ma ismét újabb mélypontra csökkent a gáz ára a holland TTF tőzsdén, annak ellenére, hogy folyamatosan megy a betárolás: már 35€ alá is benézett.
Legutóbb 2021 július 17-én volt ilyen olcsó. forrás.
Továbbra is az a "gond", hogy a tárolók nyakig vannak. Tehát nem lesz hová betárolni. Jelenleg a tárolt mennyiség pénzügyi hígitása folyik. A gond még mindig akkor jön, ha végleg megáll az orosz szállítás.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 639
46 742
113
20-30-on szoktak.
Nézd meg, hogy jelenleg milyen betárolási tempó van. Országonként is érdemes megnézni, de mindent elmond, hogy az EU-s betárolási tempó naponta 12.000GWh. Ehhez képest összesen a tárolókat 2716GWh/nap-pal töltik.
A németek pl. a betárolási tempó 1/10-edén pörögnek. De mi is csak 1/3-adon.
Mi több, a dánok, horvátok, lengyelek technikailag még mindig kitárolnak. Míg a portugálok, és a svédek a 95+%-on lévő tárolóikkal, gyakorlatilag csak a piacról használják a gázt.
Mi, persze azért nem sietjük el, mert mi jelenleg márciusi árakon fizetünk a gázért. Én elkezdeném itthon full "gázon" a betárolást. Lehet, hogy még fog lejjebb menni, de nem hiszem, hogy jelentősen. Viszont ha most full tempóban 1 hónap alatt a piacról olcsó gázból fel tudnánk tölteni a tározókat 50TWh-ra, akkor az már adhatna egy biztos alapot. És utána még a maradék mennyiséget megvehetjük az addigra olcsóvá váló orosz gázból is.
Van egy olyan érzésem, hogy nyár közepéig valami lesz a Déli áramlattal. Ha jól emlékszem a tárolók 60%-án már kihúzzuk a telet.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 639
46 742
113
Akkor nem fagy meg Európa és nem áll le az ipar.
Tisztában vagy vele, hogy Németországban már eddig is jelentős ipari visszaesést regisztráltak.
A probléma azzal van hogy csak a tárolókból, és az LNG-ből nem lehet ellátni egy évig sem Európát.
A jelenlegi árak nem önmaguktól vannak, hanem mert enyhe volt a tél, és sok gázzal zártuk a fűtési szezont.

Jelzem hogy Magyarországnak, és Orbánnak is életmentő az alacsony gázár. De ne legyél azért nagyon meglepődve, ha elpukkan a Déli Áramlat. Az viszont már elsősorban nekünk fog fájni...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 990
91 920
113
Akkor is csalódott vagyok.
Azt ígérték Európa megfagy és leáll az ipar.
Erre a németek teljesen leálltak az orosz gázról és nem fagytak meg, a hanyatló ipar még mindíg több millió vendégmunkást foglalkoztat.
Télen még orosz gázból is fűtöttek, mert részben azzal rakták tele a tárolókat, illetve orosz LNG import a mai napig megy.

Az ipar még szenved.

 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 509
10 097
113
Télen még orosz gázból is fűtöttek, mert részben azzal rakták tele a tárolókat, illetve orosz LNG import a mai napig megy.

Az ipar még szenved.

Nem akarok senkit szidni vagy dícsérni de

Ipar
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 063
2 771
113
Akkor is csalódott vagyok.
Azt ígérték Európa megfagy és leáll az ipar.
Erre a németek teljesen leálltak az orosz gázról és nem fagytak meg, a hanyatló ipar még mindíg több millió vendégmunkást foglalkoztat.

Mindenki arról beszelt, februárra megfagy a nyugat, az igazság kedvéért tegyük hozzá, senki sem mondta melyik évben. :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: gigabiga

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 083
10 255
113
Még arra is hoztak külön törvényt, hogy az Oroszországon kívüli finomítóban feldolgozott orosz kőolaj végterméke már nem minősül orosznak.
Így lett az EU az indiai gázolaj legnagyobb piaca.
És így az oroszok buknak azon hogy többet költenek a szállításra és a finomítói árrés is másé.
A föld meg szívja tankerek fustjet.