• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
Videóval megerősítve: DM53A1-est kaptak az ukránok a Leopardokhoz.


Végre ez is megerősítést nyert. Kíváncsi vagyok a DM53 vs. Relikt meccsre. Utóbbiról nagyon állítják az oroszok, hogy elegendő a német lőszer ellen is.
Bár van egy olyan érzésem, hogy az oroszok főleg tüzérséggel és irányított rakétákkal fogják meghentelni őket.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Végre ez is megerősítést nyert. Kíváncsi vagyok a DM53 vs. Relikt meccsre. Utóbbiról nagyon állítják az oroszok, hogy elegendő a német lőszer ellen is.
Bár van egy olyan érzésem, hogy az oroszok főleg tüzérséggel és irányított rakétákkal fogják meghentelni őket.
A háború tanulsága: extrém ritkák a tank-tank elleni ütközetek! Ezért sem kell ide 130-as löveg!
Tüzérség, pct. fegyverek és drónok okozzák a veszteségek 80-90 százalékát.

Az APS megléte fontosabb, mint a nagyobb átütő erejű löveg.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
A háború tanulsága: extrém ritkák a tank-tank elleni ütközetek! Ezért sem kell ide 130-as löveg!
Tüzérség, pct. fegyverek és drónok okozzák a veszteségek 80-90 százalékát.

Az APS megléte fontosabb, mint a nagyobb átütő erejű löveg.

Ezzel egyet tudok érteni. Ráadásul épített terepen, vagy erdőben kifejezeten hátrány egy hosszú lövegcső.
Ezért maradt a Merkava IV is a rövidebb L44-es kaliberhossznál.
A 130/140-es ágyúk szerintem jóval hosszabbak lehetnek a 120/L55-nél is. Pedig már az se jó minden hova.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
A háború tanulsága: extrém ritkák a tank-tank elleni ütközetek! Ezért sem kell ide 130-as löveg!
Tüzérség, pct. fegyverek és drónok okozzák a veszteségek 80-90 százalékát.

Az APS megléte fontosabb, mint a nagyobb átütő erejű löveg.
Ezen a tanulságok, tapasztalatok alapján egyre inkább jó ötletnek tartom a LYNX-120 koncepciót!
APS van rajta, tüzérségi lőszer bírja annyira mint egy MBT. Harckocsi löveggel kilőhető, de az meg ritka eset lesz egy harcmezőn.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Ezzel egyet tudok érteni. Ráadásul épített terepen, vagy erdőben kifejezeten hátrány egy hosszú lövegcső.
Ezért maradt a Merkava IV is a rövidebb L44-es kaliberhossznál.
A 130/140-es ágyúk szerintem jóval hosszabbak lehetnek a 120/L55-nél is. Pedig már az se jó minden hova.
Hát a RM 130-as L51-es.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
Hát a RM 130-as L51-es.

Lesz az még hosszabb is, ha a kezdő sebességet akarnak növelni. Pár példa:
Német:
120/L44=5280 mm
120/L55=6600 mm
130/L51=6630 mm (Én L52-est találtam a forrásokban amúgy, akkor meg 6760 mm)
Francia:
120/L52=6240 mm

Angol:
120/55=6600 mm

Orosz:
125/L48=6000 mm

A 140 mm-s ágyúnak nem találom az L számát, de nem hiszem, hogy rövid lenne.
A régi 140 mm-s ágyúval szertelt leopárd 2 ilyen volt:
iu
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 209
2 689
113
Lesz az még hosszabb is, ha a kezdő sebességet akarnak növelni. Pár példa:
Német:
120/L44=5280 mm
120/L55=6600 mm
130/L51=6630 mm (Én L52-est találtam a forrásokban amúgy, akkor meg 6760 mm)
Francia:
120/L52=6240 mm

Angol:
120/55=6600 mm

Orosz:
125/L48=6000 mm

A 140 mm-s ágyúnak nem találom az L számát, de nem hiszem, hogy rövid lenne.
A régi 140 mm-s ágyúval szertelt leopárd 2 ilyen volt:
iu
Ami mellette parkol az micsoda?
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
980
2 791
93
Amúgy ez nem egy háború? Itt nem az a cél hogy elpusztítsák az ellenséget? Úgy vergődik mindenki ezeken a Leopárdokon mintha nem nézték volna ki a ruszkikból hogy ki tudnak lőni nyugati harckocsikat. Pedig 80 éve erre készülnek. Több bizodalmat elvtársak több bizodalmat
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
Amúgy ez nem egy háború? Itt nem az a cél hogy elpusztítsák az ellenséget? Úgy vergődik mindenki ezeken a Leopárdokon mintha nem nézték volna ki a ruszkikból hogy ki tudnak lőni nyugati harckocsikat. Pedig 80 éve erre készülnek. Több bizodalmat elvtársak több bizodalmat

Szerintem Én és még jó néhányan kinéztük. Aztán Szíriában be is igazolódott a véleményünk.
De ugye az ellen vélemény az volt, hogy "1 elemes szűk minta" stb....
Nah, most éppen a NATO kiképzet, Európai személyzet használja a nagyrészt felújított, a marketingesek és pár rajongó szerint wunderwaffe Leopárdokat. És láss csodát. Egyelőre úgy néz ki, hogy pont akkora a túlélési esélyük, mint a szintén 40 éves, lenézett orosz vasaknak. Ki hitte volna :rolleyes:
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 179
7 128
113
Szerintem itt inkabb arrol van szo, hogy tobben azert IS varjak a harcba dobott illetve kilott Leok kepeit es videoit, mert ez azt jelentene, hogy az ukranok elinditottak a honapok ota csapbol IS folyo tamadasukat.
Meg azért mert mi is leokat vettünk és inkább egy ukrán leo lángoló roncsát szeretnénk látni ( nem szeretném személy szerint mert emberek korombeliek halnak meg pár balfasz miatt ) és nem magyaret o_O
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
980
2 791
93
Szerintem Én és még jó néhányan kinéztük. Aztán Szíriában be is igazolódott a véleményünk.
De ugye az ellen vélemény az volt, hogy "1 elemes szűk minta" stb....
Nah, most éppen a NATO kiképzet, Európai személyzet használja a nagyrészt felújított, a marketingesek és pár rajongó szerint wunderwaffe Leopárdokat. És láss csodát. Egyelőre úgy néz ki, hogy pont akkora a túlélési esélyük, mint a szintén 40 éves, lenézett orosz vasaknak. Ki hitte volna :rolleyes:
Amúgy szerintem ezek az emberek nagyrészt csak a te fejedben léteznek. A nagy része azt mondta a fórumnak hogy ezek ugyanolyan fogyóeszközök mint a többi, kb Dudi az egyetlen aki azt állította hogy ugyanolyan fogyóeszköz mint a többi csak jobb érzékelőkkel. Ez a te elmédben transzformálódott arra amit leírtál.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 527
13 479
113
Úgy vergődik mindenki ezeken a Leopárdokon mintha nem nézték volna ki a ruszkikból hogy ki tudnak lőni nyugati harckocsikat. Pedig 80 éve erre készülnek. Több bizodalmat elvtársak több bizodalmat

A Leó 2-est sokan teljesen alaptalanul agyonhypeolják, közben nem olyan nagy szám, nem jobb más ország harckocsijainál, sőt nem önálló, saját kútfőből tervezték nem egy részegységét, és ezentúl vannak súlyos tervezési hibái, mégis az orosz harckocsikat szidják, meg az Abrams-et. Ilyenkor egy idő után kialakul egy hangos ellentábor, jelen esetben jogosan.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113

Tank illetve kb. minden más ellen a legjobb fegyver a tüzérség. Egy Leopard 2A8 árából kijön vagy 4 ATMOS. Honvédelem szempontjából inkább tüzérséget kell jobban megtolni, nem tankok számát növelni.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 032
2 488
113
Szerintem olyan sajtóvisszhangot kaptak az Ukrajnának átadott Leopárdok, hogy az oroszok is hatványozottan rápörögtek a témára. Azaz minden egyes kilőtt példánynak népünnepélyt fognak csapni, és bizonygatják, hogy egy fogatlan oroszlán (vagyis leopárd). És nyilván arra is rámennek, hogy minél többet lőjenek ki. "T-72? Oplot? Kit érdekel. No de a Leopárd, az igen!"
Inkább az lehet az észszerű magyarázat, amit sokan mondanak: ezen a harctéren kisszámú bevetett csúcstechnikával nem lehet érdemi eredményeket produkálni.