Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 848
14 699
113
Szerintem nem! A HMKE-k átvételi árával összevetve meg baromira nem!
Valamennyivel kiszámíthatóbban termelnek a hálózatra, mint egy háztartás, ahol fogyasztás is van, de 8X-os árat nagyon nem ér!
Hagyjuk ki a rezsiztetést és következményeit, mert az egy egészen más tészta, azt hagyjuk a végére..

Nem az a kérdés hogy a magyar államnak megéri e, mert egyszerűen kötelező ennyit fizetni a nagy "bezöldülés" oltárán, kötelezően.

Ennek nagyon egyszerű oka van: A politikus oligarchák csak olyan projectbe fektetnek bele, amely legalább 6 - 8 év alatt nullszaldós lesz,és ezután kezdenek profitot termelni.

Ehhez pedig az szükséges, hogy a megtermelt energiáért a többi erőműhöz képest - ilyen magas árat kapjanak..
 
  • Dühítő
Reactions: blitzkrieg

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 091
4 070
113
Nyilván igen mert különben kutya nem ruházott volna be napelembe. És mivel politikai döntés volt az Euban hogy ződnek kell lenni ezt valahogy el kellett érni. Nyilván támogatással lehet megtenni. Szívjóságból senki nem fog erőművet építeni.
És nyilván a kiserőművesek többsége sem szívjóságból telepített önköltségen, és mégis fillérekért veszik át tőlünk az áramot, veletek szemben!
Ráadásul nem mindenki akar nyerészkedni a szaldós elszámoláson. Én kb. a hőszivattyús fűtéssel együtt annyit használtam a hálózatból, amennyit betermeltem.
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
987
2 815
93
Hagyjuk ki a rezsiztetést és következményeit, mert az egy egészen más tészta, azt hagyjuk a végére..

Nem az a kérdés hogy a magyar államnak megéri e, mert egyszerűen kötelező ennyit fizetni a nagy "bezöldülés" oltárán, kötelezően.

Ennek nagyon egyszerű oka van: A politikus oligarchák csak olyan projectbe fektetnek bele, amely legalább 6 - 8 év alatt nullszaldós lesz,és ezután kezdenek profitot termelni.

Ehhez pedig az szükséges, hogy a megtermelt energiáért a többi erőműhöz képest - ilyen magas árat kapjanak..
Már bocs de egy normál vállalkozó sem fektetbe hosszabb megtérüléssel. Esetleg ingatlannál, de ott sem.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 848
14 699
113
És nyilván a kiserőművesek többsége sem szívjóságból telepített önköltségen, és mégis fillérekért veszik át tőlünk az áramot, veletek szemben!
Ráadásul nem mindenki akar nyerészkedni a szaldós elszámoláson. Én kb. a hőszivattyús fűtéssel együtt annyit használtam a hálózatból, amennyit betermeltem.
Hagyjuk ezt a végére, előbb tisztázzuk hogy a belföldi - nemzetközi kereskedési árak mekkorák és hogyan változtak, miért az elmult 8 évben.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 848
14 699
113
Már bocs de egy normál vállalkozó sem fektetbe hosszabb megtérüléssel. Esetleg ingatlannál, de ott sem.
Ez így van, ezért írtam h ezért van a 40 Ft os áramár a napelem erőműveknél. Ezt bárki kiszámolhatja, ha megnézi a szükséges alkatrészek és munkák árát.

Akkor miért a belföldi erőművek között a legdrágább termelésű áramot kell a magyar szolgáltatónak megvennie, kötelező jelleggel?
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
987
2 815
93
És nyilván a kiserőművesek többsége sem szívjóságból telepített önköltségen, és mégis fillérekért veszik át tőlünk az áramot, veletek szemben!
Ráadásul nem mindenki akar nyerészkedni a szaldós elszámoláson. Én kb. a hőszivattyús fűtéssel együtt annyit használtam a hálózatból, amennyit betermeltem.
Az elsőt beszéld meg az EU val.
A szaldóson meg myerészkedsz mert akkunak használod a hálózatot. Meg nem is tudsz többet bezermelni mert ha többet termelsz akkor ugyannyit fizetnek ki mintha bruttó elszámoláson lennél. Szóval pont ugyanúgy kihasználod a szabályokat mint más. Annyi a különbség hogy a nagyokat jobban támogatják mert senki nem akart ismeretlen technológiába százmilliókat beletenni. Elárulom most már Hupx ért is megérné erőművet építeni, csak éppen nincs kvóta. Amit kiadtak kvótát -az elmúlt években ami jóval nagyobb kapacitás mint a KÁTos erőművek már mind így készülnek
 
  • Imádom
Reactions: pöcshuszár

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 091
4 070
113
Hagyjuk ki a rezsiztetést és következményeit, mert az egy egészen más tészta, azt hagyjuk a végére..

Nem az a kérdés hogy a magyar államnak megéri e, mert egyszerűen kötelező ennyit fizetni a nagy "bezöldülés" oltárán, kötelezően.

Ennek nagyon egyszerű oka van: A politikus oligarchák csak olyan projectbe fektetnek bele, amely legalább 6 - 8 év alatt nullszaldós lesz,és ezután kezdenek profitot termelni.

Ehhez pedig az szükséges, hogy a megtermelt energiáért a többi erőműhöz képest - ilyen magas árat kapjanak..
Mindenki azt szeretné, hogy minimum megtérüljön a befektetése. És erről is volt szó folyamatosan, amíg az off-shore király Lantos Csaba ki nem kotyogta, hogy a kormányuk meg akarja szivatni a napelemes háztartásokat, a szaldó beszántásával.
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
987
2 815
93
Ez így van, ezért írtam h ezért van a 40 Ft os áramár a napelem erőműveknél. Ezt bárki kiszámolhatja, ha megnézi a szükséges alkatrészek és munkák árát.

Akkor miért a belföldi erőművek között a legdrágább termelésű áramot kell a magyar szolgáltatónak megvennie, kötelező jelleggel?

Ezt találták ki az okosok az EU áramtőzsdén. Amúgy ez két részből áll. A KÁT-METÁR amivel támogatták hogy elinduljanak a beruházások. Ettől már több a piaci alapú erőmű. Az ő áraik meg azért magasak mert mindenki a legutolsó megajánlott árat kapja az áramért a tőzsdén. A legdrágább erőművek meg a gázosak. Ha kellenek nyomják fel az árat
 
  • Tetszik
Reactions: Nber

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 848
14 699
113
Az elsőt beszéld meg az EU val.
A szaldóson meg myerészkedsz mert akkunak használod a hálózatot. Meg nem is tudsz többet bezermelni mert ha többet termelsz akkor ugyannyit fizetnek ki mintha bruttó elszámoláson lennél. Szóval pont ugyanúgy kihasználod a szabályokat mint más. Annyi a különbség hogy a nagyokat jobban támogatják mert senki nem akart ismeretlen technológiába százmilliókat beletenni. Elárulom most már Hupx ért is megérné erőművet építeni, csak éppen nincs kvóta. Amit kiadtak kvótát -az elmúlt években ami jóval nagyobb kapacitás mint a KÁTos erőművek már mind így készülnek
Meg azért is , mert egy normál magyar fogyasztónak 5 Ft ot kell fizetnie az energia számlája alapján a rezsiztetés alapján. Hogy a többi költséget ki és miért pakolja rá majd' 40 Ft ig az egy érdekes, államunkat érintő kérdés..
Tehát ha a fogyasztó 5 Ft ért kapja akkor a magánszemély által feltermeltért miért kellene 5 Ft nál többet kapnia?
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
987
2 815
93
Mindenki azt szeretné, hogy minimum megtérüljön a befektetése. És erről is volt szó folyamatosan, amíg az off-shore király Lantos Csaba ki nem kotyogta, hogy a kormányuk meg akarja szivatni a napelemes háztartásokat, a szaldó beszántásával.
A szaldó beszántása valóban köcsögség mert, aki átrakta villanyra a fűtését az beszopta. Erre a megoldás csak a tározós erőmű lehetne mert akkor lehetne továbbra is akkumulátorként használni a hálózatot. A másik akiumulátor hogy nyáron a napelemmel termelt árammal bit coint bányászol és télen annak az árából veszel villanyt
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
987
2 815
93
Meg azért is , mert egy normál magyar fogyasztónak 5 Ft ot kell fizetnie az energia számlája alapján a rezsiztetés alapján. Hogy a többi költséget ki és miért pakolja rá majd' 40 Ft ig az egy érdekes, államunkat érintő kérdés..
Tehát ha a fogyasztó 5 Ft ért kapja akkor a magánszemély által feltermeltért miért kellene 5 Ft nál többet kapnia?
Ez csak számmágia
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 848
14 699
113
Ezt találták ki az okosok az EU áramtőzsdén. Amúgy ez két részből áll. A KÁT-METÁR amivel támogatták hogy elinduljanak a beruházások. Ettől már több a piaci alapú erőmű. Az ő áraik meg azért magasak mert mindenki a legutolsó megajánlott árat kapja az áramért a tőzsdén. A legdrágább erőművek meg a gázosak. Ha kellenek nyomják fel az árat
Tehát valaki kitalálta, még tán az EU feje fölött is , hogy politikus oligarcha rétegének, akik már teletömték a zsebüket 2000 ig, most az elfekvő használatlan pénzüknek az energiapiacra való belépési lehetőséget kínálják. Nyilvánvalóan azért ez nem egy nagyerőművi szint, a "Zöld" erőművek pont jók erre.

Ezzel egy nagy baj volt : ezek az erőművek duplája háromszoros áron termelik meg az energiát mint a hagyományos erőművek.

Tehát nemzetközileg többszörösére kellett emelni az EU ban a villany árát, hogy alá még épp beférjenek a naperőművek.
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 551
6 737
113
A szaldó beszántása valóban köcsögség mert, aki átrakta villanyra a fűtését az beszopta. Erre a megoldás csak a tározós erőmű lehetne mert akkor lehetne továbbra is akkumulátorként használni a hálózatot. A másik akiumulátor hogy nyáron a napelemmel termelt árammal bit coint bányászol és télen annak az árából veszel villanyt
De az éves szaldó kivezeteése és EU-s dolog 2024.01.01.-től. A szepterben regisztráltaknak még 10 évig éves szaldó van.
 
  • Hűha
Reactions: BJani

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 073
32 571
113
Én úgy tudom, hogy igen a köv. módon:
Ahogy párolog a gáz az út során, azt gázmotorban hasznosítják. Azt nem tudom, hogy a teljes hajtást fedezi-e.

Nem az LNG tankerekre gondoltam. A linkelt cikk szerint a pozsonyi LNG terminál nem lesz rákötve a szlovák gázhálózatra, hanem folyami hajók üzemanyagtöltő állomásaként fog üzemelni.
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
987
2 815
93
Tehát valaki kitalálta, még tán az EU feje fölött is , hogy politikus oligarcha rétegének, akik már teletömték a zsebüket 2000 ig, most az elfekvő használatlan pénzüknek az energiapiacra való belépési lehetőséget kínálják. Nyilvánvalóan azért ez nem egy nagyerőművi szit, a "Zöld" erőművek pont jók erre.

Ezzel egy nagy baj volt : ezek az erőművek duplája háromszoros áron termelik meg az energiát mint a hagyományos erőművek.

Tehát nemzetközileg többszörösére kellett emelni az EU ban a villany árát, hogy alá még épp beférjenek a naperőművek.
Hát én ezekben a mindenki felett álló összeesküvésekben nem hiszek. Szimplán az emberi hülyeség tette. Mindenki beszarz a klímaváltozástól, így nagyon zöldek lettek és ezt találták ki hogy megmentsék a bolygót. Akinek meg van pénze az él a lehetőséggel. Persze minden lehet meg mindennek az ellenkezője is… de én ismerek nagy embereket, és ennyire egyáltalán nem okosak
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 091
4 070
113
Az elsőt beszéld meg az EU val.
A szaldóson meg myerészkedsz mert akkunak használod a hálózatot. Meg nem is tudsz többet bezermelni mert ha többet termelsz akkor ugyannyit fizetnek ki mintha bruttó elszámoláson lennél. Szóval pont ugyanúgy kihasználod a szabályokat mint más. Annyi a különbség hogy a nagyokat jobban támogatják mert senki nem akart ismeretlen technológiába százmilliókat beletenni. Elárulom most már Hupx ért is megérné erőművet építeni, csak éppen nincs kvóta. Amit kiadtak kvótát -az elmúlt években ami jóval nagyobb kapacitás mint a KÁTos erőművek már mind így készülnek
Akkunak használom, mert a szaldóval népszerűsítették a napelem telepítést. És nem azzal hogy bármikor beszánthatják! Ebből is látszott, hogy még mindig van lejjebb, jó vastag bőr van a képükön!
Viszont én nem nyerészkedni akartam, és akarok most sem, csak hogy megtérüljön a befektetésem, és kiváltsam a drága gázt a fűtésből.
És attól az 5ft-tól, amit én kapok a betermelt áramért, esélyes hogy többet megspórol az állam azon, hogy nem kell a piaci árú gázt, "rezsicsökkentetten" adnia nekem!
Mondjuk lassan a rezsicsökkentett gáz már drágább, mint a piaci árú!
 
  • Vicces
Reactions: blitzkrieg

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 848
14 699
113
Hát én ezekben a mindenki felett álló összeesküvésekben nem hiszek. Szimplán az emberi hülyeség tette. Mindenki beszarz a klímaváltozástól, így nagyon zöldek lettek és ezt találták ki hogy megmentsék a bolygót. Akinek meg van pénze az él a lehetőséggel. Persze minden lehet meg mindennek az ellenkezője is… de én ismerek nagy embereket, és ennyire egyáltalán nem okosak
A végkifejlet miatt teljesen mindegy hogy emberi hülyeség vagy szándékosan kellett a villanyárat manipuláltan felemelni.

Egyébként a szándékosság itt magyarban is utolérhető volt (horvát cég kapott magyarban 700 milliós büntit a gázár manipulálásért).

Ha nem történik meg ez az emelés akkor a nemzeti áramszolgáltatók óriási veszteséget szenvednek el azon, hogy a fogyasztóknak sokkal olcsóbban adják a villanyt mint ahogy ők veszik a napelemparkokból.. Ez magyarban majd egy évig tartott, lényegében 1000 milliárd fölé ment az MVM vesztesége hónapok alatt. Az összes, mellettük lévő áramkereskedő kizuhant a piacról.. (lehet h ez is volt az egyik cél?) Ezt most hozzák be azzal hogy most is sokkal drágább a villany alapár a vállalkozásoknak mint amit a magyar átlag nagyker árból következik..
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 848
14 699
113
Akkunak használom, mert a szaldóval népszerűsítették a napelem telepítést. És nem azzal hogy bármikor beszánthatják! Ebből is látszott, hogy még mindig van lejjebb, jó vastag bőr van a képükön!
Viszont én nem nyerészkedni akartam, és akarok most sem, csak hogy megtérüljön a befektetésem, és kiváltsam a drága gázt a fűtésből.
És attól az 5ft-tól, amit én kapok a betermelt áramért, esélyes hogy többet megspórol az állam azon, hogy nem kell a piaci árú gázt, "rezsicsökkentetten" adnia nekem!
Mondjuk lassan a rezsicsökkentett gáz már drágább, mint a piaci árú!
Kevesebbet fizetsz érte majd adatokkal bizonyítom ha a villanyár kérdést befejeztem Egyszerre csak 1 -et tárgyaljunk ki mert belebonyolódunk a rezsibe mint macska a házicérnába.