Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 053
113
Lényegesen gyorsabban lehet ezeket telepiteni mint a vietnami háborúban használt SA2-eseket.Jobban is szét vannak telepítve ráadásul "hálózatba" is köthetők(tény van köztük pár generáció).Ha kapnak információt vagy csak egyszerűen célgazdag a környezet minimális ideig kell bekapcsolni a felderítő,célvezető lokátort.Ráadasul ezek a fázisvezérelt lokátorok képesek arra hogy csak a megtámadott célpontokat sugározzák be ráadásul minimális jelerősséggel.Ha kapnak plusszba még 3-4 komplexumot akkor komoly problémát is okozhatnak.Ezek bemérése,támadása meg kb tűt a szénakazalba játék lessz ha csak 1-1 indításra használják őket és már telepítik át.
Na, most feltaláltad a spanyol viaszkot. Gratula. Az, hogy melyiket mennyi idő alatt lehet/ett telepíteni, úgy viszonyul egymáshoz, mint a koruk, nem ez a lényeg, hanem az elv. Igen hatásos egy ideig-óráig, de egy légvédelmi rendszert erre nem lehet alapozni. Kiegészítésnek jó, de alapnak nem, ez a lényeg. Később egyre nehezebb lesz csak így harcolni. Sajnos ez már a tehetetlenséget is tükrözi, láthatóan az ukránoknak nincs megfelelő légvédelmi képességük, kapacitásuk. Azért Vietnámban sem ez volt az alapja a légvédelemnek.
A SEAD helyett az orosz légierőnek mást kell alkalmaznia ezek ellen a "vadász" Patriot mini komplexumok ellen. Új harceljárás szükséges, mert folyamatos veszélyben lehetnek adott területen, ez a lényeg.
Nekem lennének tippjeim, de majd meglátjuk, hogy az orosz légierő mit lép, elég rugalmasak és leleményesek voltak idáig.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 962
5 899
113
A Szu-35Sz elvesztése megerősítve.

vx7V89-HkzI.jpg

Kérdeztem már? Hogy oroszok hanyadjára is esnek bele ugyan abba a csapdába?
 
  • Vicces
Reactions: ghostrider

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
Odáig szerintem nem lát el az AWACS, ha csak nem ukrán légtérben repkedett.

Általánosságban írtam. Hol volt helyileg a lelövés?
Csak mert egy AWACS kb. 600 km-re lát be. De ez is elsősorban a célpont magasságától és az AWACS repülési magasságától függ a föld görbülete miatt.
Pusztán a térkép alapján közepes és nagy magasságban repülő nagy RCS-jű célokat (ilyen a Szu-35+fegyverek) elvileg látniuk kell egész ukrajna fölött.

A tényáek közlése csak a te zavaros fejedben fikázás...

Te nem tényeket közölsz hanem faszságokat beszélsz, töménytelen mennyiségben.


Ukránok hivatalosan PAC2-őt kaptak én még képet nem láttam náluk 8-as indítóval Patriotot.

Pedig volt linkelve az ukrán topikba.
A rendszer meg vegyesen is telepíthető:
iu


A PAC3 már csak azért is esélyes, mert csak ezen a videón 18 indítást számoltam, a PAC-2-nek meg csak 16 db rakétája van emlékeim szerint.
És közel sem biztos, hogy minden indítás rajta van...
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 898
5 204
113
Na, most feltaláltad a spanyol viaszkot. Gratula. Az, hogy melyiket mennyi idő alatt lehet/ett telepíteni, úgy viszonyul egymáshoz, mint a koruk, nem ez a lényeg, hanem az elv. Igen hatásos egy ideig-óráig, de egy légvédelmi rendszert erre nem lehet alapozni. Kiegészítésnek jó, de alapnak nem, ez a lényeg. Később egyre nehezebb lesz csak így harcolni. Sajnos ez már a tehetetlenséget is tükrözi, láthatóan az ukránoknak nincs megfelelő légvédelmi képességük, kapacitásuk. Azért Vietnámban sem ez volt az alapja a légvédelemnek.
A SEAD helyett az orosz légierőnek mást kell alkalmaznia ezek ellen a "vadász" Patriot mini komplexumok ellen. Új harceljárás szükséges, mert folyamatos veszélyben lehetnek adott területen, ez a lényeg.
Nekem lennének tippjeim, de majd meglátjuk, hogy az orosz légierő mit lép, elég rugalmasak és leleményesek voltak idáig.
Alap nekik az hogy kapják a felderítési adatokat a NATO(USA-Britt nagyrészt).Így minimális ideig kell saját radart használniuk.Tény hogy CM-BM ellen nem tökéletes a légvédelmük.De jelenleg a legújjabb németektől kapott komplexummal a frontvonalat támadó,Fekete-Azovi tenger felett repülő Orosz gépekre "vadásznak".Ha meg újra mélysegi csapásokat mérnének van ott minden(Buk,S300,NASAMS,Iris-t,hawk,patriot).Jelenleg ha közel se tökéletes de Európa egyik legerősebb rakétás légvédelme az Ukranoknak van(Nyílván Oroszokat nem számolva).Vietnámba meg nagyrészt a radarvezérlésű légvédelmi ágyúk okozták magasan a legnagyobb veszteséget az amerikaiaknak.Indítások/találatok számát nézve a korabeli légvédelmi rakéták hasonlóan szerepeltek mint az akkori légiharc rakéták.
 

Laikus

Well-Known Member
2021. szeptember 2.
118
528
93
Valaki magyarázza el nekem, az oroszok miért nem veszik észre ezeket a Patriot támadásokat? Nem, nem a repülők besugárzásjelzőire gondolok.

Az oroszok rendszeresen közlik, hogy mennyi HIMARS rakétát szednek le. Akkor itt mi a probléma? A Patriot rakétákat ugyan úgy be tudnák mérni a radarjaik.

  • A front közelében nem merik folyamatosan működtetni a radarokat, hogy ne csapják el őket?

  • Még mindig nem hoztak létre egy olyan hálózatot, ahol minden korszerű gépük hozzá juthatna a térségében észlelt céladatokhoz? Nem hiszem el, hogy manapság ennek technikai akadálya van. Akkor a pilótáknak elvileg lehetne esélye időben kitérő manővereket indítani.

  • Működik az információs hálózat, de az orosz pilótáknak meg van tiltva a kitérő manőver, amíg nem oldották a csomagot?

  • Senki nem adta parancsba, hogy gondolkodni kell?



Szerintem az is megoldás lenne, ha Szu-35 bevetéseket – a kapacitások mértékéig - összehangolnák az A-50 repülésekkel. A légtérellenőrzők biztonságos távolságból figyelhetnék a rakéta indításokat és ezek a gépek között már működik az adatkapcsolat.

Vagy egyszerűen az a probléma, hogy nem képesek elégséges távolságból felderíteni egy ilyen rakétát?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Valaki magyarázza el nekem, az oroszok miért nem veszik észre ezeket a Patriot támadásokat? Nem, nem a repülők besugárzásjelzőire gondolok.

Az oroszok rendszeresen közlik, hogy mennyi HIMARS rakétát szednek le. Akkor itt mi a probléma? A Patriot rakétákat ugyan úgy be tudnák mérni a radarjaik.

  • A front közelében nem merik folyamatosan működtetni a radarokat, hogy ne csapják el őket?

  • Még mindig nem hoztak létre egy olyan hálózatot, ahol minden korszerű gépük hozzá juthatna a térségében észlelt céladatokhoz? Nem hiszem el, hogy manapság ennek technikai akadálya van. Akkor a pilótáknak elvileg lehetne esélye időben kitérő manővereket indítani.

  • Működik az információs hálózat, de az orosz pilótáknak meg van tiltva a kitérő manőver, amíg nem oldották a csomagot?

  • Senki nem adta parancsba, hogy gondolkodni kell?



Szerintem az is megoldás lenne, ha Szu-35 bevetéseket – a kapacitások mértékéig - összehangolnák az A-50 repülésekkel. A légtérellenőrzők biztonságos távolságból figyelhetnék a rakéta indításokat és ezek a gépek között már működik az adatkapcsolat.

Vagy egyszerűen az a probléma, hogy nem képesek elégséges távolságból felderíteni egy ilyen rakétát?
Ahhoz nagyon fejlett adatkapcsolat kéne, hogy egy légtérfigyelő radar által felderített Patriot rakéta adatait elküldjék pont annak a gépnek amire indították.
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Laikus

Well-Known Member
2021. szeptember 2.
118
528
93
Ahhoz nagyon fejlett adatkapcsolat kéne, hogy egy légtérfigyelő radar által felderített Patriot rakéta adatait elküldjék pont annak a gépnek amire indították.
Én tényleg laikus vagyok, de egy ilyen adathálózatnak nem az a lényege, hogy a szereplők a saját működési területre vonatkozóan megkapják a más forrásból érkező felderítési adatokat (egy vadászgép pl. a fedélzeti radarja hatótávjának léptékében) a számítógép pedig majd eldönti, hogy mi jelent veszélyt és mi közömbös? Tudtommal a saját radar adatokkal is ez történik.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 148
113
Én tényleg laikus vagyok, de egy ilyen adathálózatnak nem az a lényege, hogy a szereplők a saját működési területre vonatkozóan megkapják a más forrásból érkező felderítési adatokat (egy vadászgép pl. a fedélzeti radarja hatótávjának léptékében) a számítógép pedig majd eldönti, hogy mi jelent veszélyt és mi közömbös? Tudtommal a saját radar adatokkal is ez történik.
Az elmaradott nyugaton van adathalozat, mert gyáva buzik, de az orosz medvék nem kérnek sportszerűtlen előnyt ebben a háborúban sem. És persze, ezt is megnyerik mint szokták, kivéve ha nem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Én tényleg laikus vagyok, de egy ilyen adathálózatnak nem az a lényege, hogy a szereplők a saját működési területre vonatkozóan megkapják a más forrásból érkező felderítési adatokat (egy vadászgép pl. a fedélzeti radarja hatótávjának léptékében) a számítógép pedig majd eldönti, hogy mi jelent veszélyt és mi közömbös? Tudtommal a saját radar adatokkal is ez történik.
Ezt azért elég nehéz megcsinálni real time főleg sok eszköz esetén.
 

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
5 955
41 221
113
Állitólag még egy Su34.Két indítás volt egy Su35 "megmenekül".Orosz források nem erősítik meg egyenlőre erősen kérdőjeles.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
T

Törölt tag 1711

Guest

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 898
5 204
113
Olyan fura az időzítése ezeknek nem?
Hetekig rommábombázták az oroszok a legfőbb ukrán erődítményt, majd mikor elesik és visszavesznek hirtelen elkezdenek záporozni az ukrán sikerjelentések lelőtt repülőkről.
Akkor ha jól olvasom akkor 2 Su 35 veszteséget ismernek el a napokban.Ha valóban kamuznak nincs nagy baj.Viszont ha napi szinten "leesij" 1-1 gép hosszú távon kellemetlen veszteség.Hogy miért mostanra időzítettek fogalmam sincs.Oka talán az lehet hogy "célgazdag" környezet és még Nato felderítés nélkül is hamar talál célpontot a rövid időre bekapcsolt tűzvezető radar.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
5 955
41 221
113
Az első az biztos mert ott a pilótát kimentették arról volt kép, a második az necces mert ha minden igaz Mariopol magasságában csobbant.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
T

Törölt tag 1711

Guest
Akkor ha jól olvasom akkor 2 Su 35 veszteséget ismernek el a napokban.Ha valóban kamuznak nincs nagy baj.Viszont ha napi szinten "leesij" 1-1 gép hosszú távon kellemetlen veszteség.Hogy miért mostanra időzítettek fogalmam sincs.Oka talán az lehet hogy "célgazdag" környezet és még Nato felderítés nélkül is hamar talál célpontot a rövid időre bekapcsolt tűzvezető radar.
A-50-est se találták meg a mai napig a 6 méter mély vízben...
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 621
8 917
113
Átadták az idei első tétel Szu-35SZ-t a légierő részére. A Komszomolszk na Amure városában található, Gagarinról elnevezett repülőgépgyár szakemberei új gyártósori eljárások bevezetésével a háromszorosára tudták növelni a termelékenységet. Egy gép már a korábbi gyártási idő harmada alatt elkészül ennek köszönhetően.

Ilyenkor egyébként eszembe jutnak azok a 10-14 éves tudósítások, amiben azt magyarázták az okos magyar újságírók főműsoridőben, hogy a KNAAZ mérnökei és egyéb vezető szakemberei illegálisan vásárolták a diplomájukat, valójában mindegyikük középiskolát végzett csak, és közük nincs a repülőgéptervezéshez, üzemeltetéshez,gyártásszervezéshez,stb, egyszóval semmihez, ami a repülőgépgyártáshoz kell. Egyrészt jót röhögtem a teljesen komolyan előadott, természetesen mértékadó nyugati forrásokra hivatkozó tudósításon, és annyit még hozzátettem, hogy örüljenek, hogy nem diplomáztak le. Mert ha tényleg lediplomáztak volna, akkor már egy intergalaktikus flotta vadászűrhajóit építgetnék, nem Szu-35-ösöket. Akik diploma nélkül ilyen komplex harci repülőgépeket megterveznek/legyártanak, azok a legnagyobb zsenik.