A-50 Shmel , Mainstay / A-100 Premjer (Berjev)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

BigTony

Well-Known Member
2022. március 3.
604
7 314
93
Gondolom nem magányos gépeket küldenek be, és lelőnek minden légi járművet ami adatott rögzíthet.
Azért gondolkodjunk el azon, hogy semmilyen földi telepítésű , nyugati IR vezérlésű légvédelmi rendszer nem képes megközelíteni sem ezt a lőtávolságot.
Az oroszok egyetlen IR légvédelmi rendszere meg a sztrella-10M ami egy rövidhatótávolságú csapatlégvédelmi rendszer!
A többi radar vezérlésű, nem hat rá az IR csali....

E mellet az A-50-es nem rendelkezik (tudtommal) passzív rakéta közelség érzékelővel.
Magyarán látnia kellet radarral vagy az ellenséges rakétákat vagy az azt kilövő gépet.
50 másodperc telik el az első IR fáklya és az első találat között!
A strella-10M rendszer esetén kb. 10 másodpercet repül a rakéta... Innentől kezdve én ezt ki is zárnám...
Sőt, a legtöbb IR rövid távú légiharc rakéta sem repül 50 másodpercig.

Pusztán matematikai úton az A-50-es észlelte kis távolságon azt az eszközt ami indított rá. Én nekem ez a tippem.
De érdekel mások megfejtése is az ügyben, csak maradjunk meg az eszközök műszaki paraméterei alapján való vélemény nyílvánításnál.
Az általad vélt konklúziót a laikusok számára azért leírhatnád :)

Szóval orosz légvédelem nem lehetett, mert ebben az esetben (IR miatt) csak a sztrela jöhetne szóba, de annak a repülési ideje nincs ennyi.
Tehát csak valami nyugati BVR rakéta lehetett repülőgépről indítva? Vagy akár hajóról is?

Az egyik náciszimpatizáns csatornán konkrétan GUR művelet eredményeként adják el a dolgot. Ezt persze inkább gondolnám dezinformációnak vagy más tollával való ékeskedésnek, de az általad írtak miatt, akár igaz is lehet?
 
  • Tetszik
Reactions: endre and enzo

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 386
10 960
113
Elfogadom, ha rosszul gondolom.

Az oroszok (szovjetek) szerintem rendre elengedték olyan eszközök nagy tömegben gyártását, amit nem tudtak (volna) gyorsan nagy mennyiségben pótolni háborús körülmények között, mint amilyen könnyen elveszthettek.
Tessék-lássék gyártottak pl. AWACS-eket, légi utántöltőket, hadászati bombázókat, nehéz harckocsikat.

Rakétákat viszont:

2Hruscsov, Pravda 1960. január 14.:
„A rakéták gyártása nálunk futószalagon folyik. Nemrég voltam egy gyárban és láttam, hogy ott a rakéták automatikusan jönnek ki a gépből, mint a töltőből a kolbász:egyik rakéta a másik után hagyja el a gyártó sorokat.”"


Nem tartom reálisnak, hogy - amennyiben ennyire esendő lesz - hogy pótolni tudnák a megfelelő tempóban -az összetettsége miatt.
Mondjuk AWACs-et más se tudna úgy pótolni, mint a kolbászt...

Amennyiben ez az okoskodásom igaz lenne, akkor kérdés, hogy mivel tudják kiváltani?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 525
55 858
113
Az általad vélt konklúziót a laikusok számára azért leírhatnád :)

Próbálom egyszerűen összefoglalni.
Orosz légvédelmi rendszerek mind radarosak (BUK/S-300/400/TOR/Pansir)
Ezen rendszereket nem érdekli az IR csali szórás, ennek megfelelően nem jöhetne létre a fáklyát érő találat.
Az ilyen dipólköteges marhulásokra már 40 éve immunisak ezek a rendszerek, és 30 éve a radaros légiharc rakéták is.
Szóval ez nem játszik.

Az oroszok egyetlen IR önrávezetős légvédelme a MANPAD kategória mellet az a Sztrella-10-es.
De annak csak 3.5 km a hatómagassága, 5 km a hatótávolsága. E mellet a rakéta aktív szakasza kb. 10 másodperc.
Ez csapatlégvédelmi rendszer, a fronton látunk is ilyeneket, a hátországban nem igen.
E mellet jól láthatóan 50 másodperc telik el a védelmi manőver fáklyázós kezdése és az első találat között.
Ez 5 ször haladja meg a sztrella rakétájának a repülési idejét.

E mellet nincs a nyugatnak IR vezésléses BVR rakétája, magyarán nagy távolságból repülőgép sem lehet.
Ukránok egyetlen IR légvédelmi rendszere az IRIS-T SL. Az marketing szinten akár 30-40 km-re is ellő.
De a lelövés a fronttól 220 km-re történt!

Innentől kezdve adja magát a repülőgép vagy drón mint elkövető.
Mivel a rövid távolságú rakéták általában IR vezérlésűek, így a videón történ fáklyát ért találat ezt a felvetésünket igazolja szerintem.
Innentől kezdve marad az R-73/AIM-9X/ASRAAM/Irist-t (légi) találat feltételezése.
Ezek 20-30 km-s maximális hatótávolsággal bírnak.
A manőver 50 másodpercig tartott.
Vagyis előbb ment védelmi manőverbe a gép, mint, hogy lőttek volna. Ergó látták a támadójukat, igaz már csak viszonylag kis távolságon (30-50 km kb.)

Vagyis a teóriám kizárásos alapon, hogy ellenséges repülőgép rárepült az A-50-re, az érzékelte, megpróbált kitérni, de az ellenséges gép IR rakétákat lőtt rá, amikből az egyik mellément, a másik talált.
A rakéták biztosan nem közelről indultak (>5km) mert nem látod őket a felvételen. Vagyis nem ég már a hajtóművük, lendületből repülnek.

Én ezt szűrtem le eddig. De ez teória a részemről.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 088
32 620
113
Elfogadom, ha rosszul gondolom.

Az oroszok (szovjetek) szerintem rendre elengedték olyan eszközök nagy tömegben gyártását, amit nem tudtak (volna) gyorsan nagy mennyiségben pótolni háborús körülmények között, mint amilyen könnyen elveszthettek.
Tessék-lássék gyártottak pl. AWACS-eket, légi utántöltőket, hadászati bombázókat, nehéz harckocsikat.

Rakétákat viszont:

2Hruscsov, Pravda 1960. január 14.:
„A rakéták gyártása nálunk futószalagon folyik. Nemrég voltam egy gyárban és láttam, hogy ott a rakéták automatikusan jönnek ki a gépből, mint a töltőből a kolbász:egyik rakéta a másik után hagyja el a gyártó sorokat.”"


Nem tartom reálisnak, hogy - amennyiben ennyire esendő lesz - hogy pótolni tudnák a megfelelő tempóban -az összetettsége miatt.
Mondjuk AWACs-et más se tudna úgy pótolni, mint a kolbászt...

Amennyiben ez az okoskodásom igaz lenne, akkor kérdés, hogy mivel tudják kiváltani?

Hát elvileg léggömbre (aerosztátra) telepített radarral részben. Bár nem tudok róla, hogy van náluk ilyen.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator

BigTony

Well-Known Member
2022. március 3.
604
7 314
93
Próbálom egyszerűen összefoglalni.
Orosz légvédelmi rendszerek mind radarosak (BUK/S-300/400/TOR/Pansir)
Ezen rendszereket nem érdekli az IR csali szórás, ennek megfelelően nem jöhetne létre a fáklyát érő találat.
Az ilyen dipólköteges marhulásokra már 40 éve immunisak ezek a rendszerek, és 30 éve a radaros légiharc rakéták is.
Szóval ez nem játszik.

Az oroszok egyetlen IR önrávezetős légvédelme a MANPAD kategória mellet az a Sztrella-10-es.
De annak csak 3.5 km a hatómagassága, 5 km a hatótávolsága. E mellet a rakéta aktív szakasza kb. 10 másodperc.
Ez csapatlégvédelmi rendszer, a fronton látunk is ilyeneket, a hátországban nem igen.
E mellet jól láthatóan 50 másodperc telik el a védelmi manőver fáklyázós kezdése és az első találat között.
Ez 5 ször haladja meg a sztrella rakétájának a repülési idejét.

E mellet nincs a nyugatnak IR vezésléses BVR rakétája, magyarán nagy távolságból repülőgép sem lehet.
Ukránok egyetlen IR légvédelmi rendszere az IRIS-T SL. Az marketing szinten akár 30-40 km-re is ellő.
De a lelövés a fronttól 220 km-re történt!

Innentől kezdve adja magát a repülőgép vagy drón mint elkövető.
Mivel a rövid távolságú rakéták általában IR vezérlésűek, így a videón történ fáklyát ért találat ezt a felvetésünket igazolja szerintem.
Innentől kezdve marad az R-73/AIM-9X/ASRAAM/Irist-t (légi) találat feltételezése.
Ezek 20-30 km-s maximális hatótávolsággal bírnak.
A manőver 50 másodpercig tartott.
Vagyis előbb ment védelmi manőverbe a gép, mint, hogy lőttek volna. Ergó látták a támadójukat, igaz már csak viszonylag kis távolságon (30-50 km kb.)

Vagyis a teóriám kizárásos alapon, hogy ellenséges repülőgép rárepült az A-50-re, az érzékelte, megpróbált kitérni, de az ellenséges gép IR rakétákat lőtt rá, amikből az egyik mellément, a másik talált.
A rakéták biztosan nem közelről indultak (>5km) mert nem látod őket a felvételen. Vagyis nem ég már a hajtóművük, lendületből repülnek.

Én ezt szűrtem le eddig. De ez teória a részemről.
Akkor jól értettem.

Gondoljuk tovább: van-e olyan tudottan ukrán kézben lévő drón, ami potenciális elkövetőként szóba jöhet?
Ha nincs, van-e olyan nyugati drón, ami képes erre, elvileg át is adhatták, de eddig erről nincs info?

Ha repülőgép, akkor a nyugati gépnek nagyon kis valószínűséget adnék, nem hiszem, hogy ebben a fázisban át akarják lépni a proxy háború jelentette határt, azaz az ujj a ravaszon legyen csak ukrán, attól függetlenük, hogy a felderítés, rávezetés tisztán nyugati IT.

De akkor hogyan magyarázható a megadott helytől 20-30km-re lévő támadó? Létezik, hogy ukrán gép, akár Szu-24, akár 27-es eljut odáig észrevétlenül, és az akció után el is tud menekülni? Déli irány kizárható sztem, marad melitopol-mariupol közötti terület, és azovi tenger feletti indítás.

Tengeri drónról történő Iris-T indítás is necces, mert kercsi szoroson át kéne jutni vele.

Általad leírtak ellenére, szóba jöhet-e mégis orosz légvédelem és szabotázs?
Vagy olyan szerencsés véletlen, hogy a radar rávezetésű rakéta 'véletlen' eltalálja az egyik flare-t, és ez viszi félre az okfejtésünket?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 525
55 858
113
Vagy olyan szerencsés véletlen, hogy a radar rávezetésű rakéta 'véletlen' eltalálja az egyik flare-t, és ez viszi félre az okfejtésünket?

A lottó 5-öst is megnyerik néha. De alapvetően nem.

Gondoljuk tovább: van-e olyan tudottan ukrán kézben lévő drón, ami potenciális elkövetőként szóba jöhet?

Nem hiszem.

Ha nincs, van-e olyan nyugati drón, ami képes erre, elvileg át is adhatták, de eddig erről nincs info?

Van olyan drón ami felszerelhető IR rakétával. De nem hiszem, hogy átadtak ilyet. Saját hatáskörben viszont beküldhet a NATO, akár ukrán zászlóval a farkán.
Ez pl. egy MQ9-es AIM-9X-el a fedélzetén:
iu


Kicsit az RCS-je ennek is. Alacsony magasságban simán behatolhat észrevétlenül az orosz légtérbe, akár a fekete tenger irányából is, majd a szárazföld domborzatát kihasználva repülhet a célig. Elvileg.

Ha repülőgép, akkor a nyugati gépnek nagyon kis valószínűséget adnék, nem hiszem, hogy ebben a fázisban át akarják lépni a proxy háború jelentette határt, azaz az ujj a ravaszon legyen csak ukrán, attól függetlenük, hogy a felderítés, rávezetés tisztán nyugati IT.

Ha berepül egy Raptor vagy egy F-35 és lelő orosz gépeket, azt nem mondják el. Mert kínos az oroszoknak és III. VH-t sem akarnak.
Persze az esély erre is kicsi. De egy váratlanul érkező Raptorral semmit sem tudnak kezdeni.
Bejön, lő majd távozik.

De akkor hogyan magyarázható a megadott helytől 20-30km-re lévő támadó? Létezik, hogy ukrán gép, akár Szu-24, akár 27-es eljut odáig észrevétlenül, és az akció után el is tud menekülni? Déli irány kizárható sztem, marad melitopol-mariupol közötti terület, és azovi tenger feletti indítás.

Ez szerintem kizárható. Az A-50 ezeket kb. 200 km-ről már látja földháttérben is.
Ezzel szemben egy MQ-9-es földháttérben jó ha meg van 50 km-ről neki. Szerencsével.

Tengeri drónról történő Iris-T indítás is necces, mert kercsi szoroson át kéne jutni vele.

Önmagában ez se kizárható, csak földről indulva a rakéta repülési ideje és hatótávolsága kicsi. Nem jön ki az 50 másodperces szitu a videón. Szerintem.
Az ilyen földi IR indításoknál lövésük sincs arról, hogy lőnek rájuk. Nem kezdtek volna manőverbe, egyszerűen lelövik őket azt kész.

Én sem tudom a pontos megoldást, de annak nem látom realitását, hogy orosz BUK/S-300-as tette. Ezek hülyeségek szerintem.
Az ukránoknak ellőniük sincs mivel idáig, nem, hogy IR fejes rakétával...
 
  • Tetszik
Reactions: megazez and endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 525
55 858
113
Ez egy cikk 2023-ból az MQ-9-es kapcsán.
Rendszeresen repültek a fekete tenger térségében. Érdemes megnézni a térképeken az útvonalakat.
Simán előfordulhat , hogy bevezethettek egy-kettő gépet az orosz területek fölé fölfegyverezve.
iu
 
  • Tetszik
Reactions: endre

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 617
55 363
113
Akkor jöhetnek a sajnálatos "balesetek" ezer bocsánatkèrs mellett nato awac-sokkal, meg reaperekkel....
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 617
55 363
113
A Die Welt szerint az ukrânok hivatalosan bejelentették, hogy ök löttek le egy értékes orosz légi felderitöt Azov tenger felett.
 

BigTony

Well-Known Member
2022. március 3.
604
7 314
93
A lottó 5-öst is megnyerik néha. De alapvetően nem.


Ha a lottó5-ös verziót nézzük, akkor 2 megoldás lehet:
1. mégis orosz légvédelem radaros rakétával, amiből egyik elpukkan pont az egyik flare-n
2. ukrán rakétaindítás SZU 24/27-ről, de honnan? Front 250km. BVR AA-ból sincs sok, ami erre képes.


Van olyan drón ami felszerelhető IR rakétával. De nem hiszem, hogy átadtak ilyet. Saját hatáskörben viszont beküldhet a NATO, akár ukrán zászlóval a farkán.
Ez pl. egy MQ9-es AIM-9X-el a fedélzetén:
iu


Kicsit az RCS-je ennek is. Alacsony magasságban simán behatolhat észrevétlenül az orosz légtérbe, akár a fekete tenger irányából is, majd a szárazföld domborzatát kihasználva repülhet a célig. Elvileg.
De a földi telepítésű radarok se vették észre? Azért 50km-hez eléggé be kellene repülni, a fekete tenger majd 200km oda.



Ha berepül egy Raptor vagy egy F-35 és lelő orosz gépeket, azt nem mondják el. Mert kínos az oroszoknak és III. VH-t sem akarnak.
Persze az esély erre is kicsi. De egy váratlanul érkező Raptorral semmit sem tudnak kezdeni.
Bejön, lő majd távozik.
Nézzük meg ezt a lehetőséget. Most oké, hogy alacsony észlelhetőségű, de volt ez élesben tesztelve békésebb időben, hogy mit jelent pontosan? Van erről bármilyen kiszivárogtatott vagy tippelt adat?
Ha így is lett volna, akkor nem ez lett volna az első akció, tehát már biztos kellett olyan küldetést végrehajtani vele, hogy észrevétlen berepülni orosz légtérbe több 10km-t.
Ha meg is történik ilyen, tényleg sehogy nem látják akár az indításkor, akár utána célirányosan keresve? Lopakodó az olyan jól hangzik, de ugye a nighthawkot is lelőtték (tudom, véletlenek összjátéka), tényleg bármit megtehet gyakorlatilag egy ilyen gép egy orosz légtérben láthatatlanul és következmények nélkül?


Ezzel szemben egy MQ-9-es földháttérben jó ha meg van 50 km-ről neki. Szerencsével.
Ebben az esetben lenne egy elfogás utána, nem? Azért ha egy elfogó párt feltesznek utána, akkor csak meglenne az MQ9. Azért onnan messze a semleges légtér.

Önmagában ez se kizárható, csak földről indulva a rakéta repülési ideje és hatótávolsága kicsi. Nem jön ki az 50 másodperces szitu a videón.
Utolsó okoskodásom: nem lehet, hogy az 50sec visz félre bennünket? Több indítás is van mondjuk, és amelyik talál, az már később lett indítva. Vagy erre írtad, hogy akkor viszont látnunk kéne a rakétahajtómű működését is, ha ezek friss indítások lennének?

Te melyik verziót tartod legvalószínűbbnek a jelenleg ismert információk alapján?
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
993
2 834
93
Próbálom egyszerűen összefoglalni.
Orosz légvédelmi rendszerek mind radarosak (BUK/S-300/400/TOR/Pansir)
Ezen rendszereket nem érdekli az IR csali szórás, ennek megfelelően nem jöhetne létre a fáklyát érő találat.
Az ilyen dipólköteges marhulásokra már 40 éve immunisak ezek a rendszerek, és 30 éve a radaros légiharc rakéták is.
Szóval ez nem játszik.

Az oroszok egyetlen IR önrávezetős légvédelme a MANPAD kategória mellet az a Sztrella-10-es.
De annak csak 3.5 km a hatómagassága, 5 km a hatótávolsága. E mellet a rakéta aktív szakasza kb. 10 másodperc.
Ez csapatlégvédelmi rendszer, a fronton látunk is ilyeneket, a hátországban nem igen.
E mellet jól láthatóan 50 másodperc telik el a védelmi manőver fáklyázós kezdése és az első találat között.
Ez 5 ször haladja meg a sztrella rakétájának a repülési idejét.

E mellet nincs a nyugatnak IR vezésléses BVR rakétája, magyarán nagy távolságból repülőgép sem lehet.
Ukránok egyetlen IR légvédelmi rendszere az IRIS-T SL. Az marketing szinten akár 30-40 km-re is ellő.
De a lelövés a fronttól 220 km-re történt!

Innentől kezdve adja magát a repülőgép vagy drón mint elkövető.
Mivel a rövid távolságú rakéták általában IR vezérlésűek, így a videón történ fáklyát ért találat ezt a felvetésünket igazolja szerintem.
Innentől kezdve marad az R-73/AIM-9X/ASRAAM/Irist-t (légi) találat feltételezése.
Ezek 20-30 km-s maximális hatótávolsággal bírnak.
A manőver 50 másodpercig tartott.
Vagyis előbb ment védelmi manőverbe a gép, mint, hogy lőttek volna. Ergó látták a támadójukat, igaz már csak viszonylag kis távolságon (30-50 km kb.)

Vagyis a teóriám kizárásos alapon, hogy ellenséges repülőgép rárepült az A-50-re, az érzékelte, megpróbált kitérni, de az ellenséges gép IR rakétákat lőtt rá, amikből az egyik mellément, a másik talált.
A rakéták biztosan nem közelről indultak (>5km) mert nem látod őket a felvételen. Vagyis nem ég már a hajtóművük, lendületből repülnek.

Én ezt szűrtem le eddig. De ez teória a részemről.
Mig 25 nek nincs infra rakétája?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 525
55 858
113
Több indítás is van mondjuk, és amelyik talál, az már később lett indítva. Vagy erre írtad, hogy akkor viszont látnunk kéne a rakétahajtómű működését is, ha ezek friss indítások lennének?

Igen. Sötétben nagyon jól látszik minden rakéta működő hajtóműve. Még a MANPAD kategóriájé is.
Szinte biztos, hogy a beérkező rakéta hajtóműve nem üzemelt már.

mégis orosz légvédelem radaros rakétával, amiből egyik elpukkan pont az egyik flare-n

Picik ám ezek a fáklyák. És jól látszik, hogy megfelelő a kitérő manőver. Majdnem merőlegesen érkeznek a rakéták a robbanási "irány" alapján. Az a rakéta direktbe arra repülhetet.
Egy S-300-as villanypózna méretű rakétája úgy repülne át egy fáklyán, hogy észre se venné, hogy elgázolta...


De a földi telepítésű radarok se vették észre? Azért 50km-hez eléggé be kellene repülni, a fekete tenger majd 200km oda.

Nincs mindenhol radar, nem is mennek folyamatosan. Alacsony magasságban közeledő légi célra nem látnak rá.


Ebben az esetben lenne egy elfogás utána, nem? Azért ha egy elfogó párt feltesznek utána, akkor csak meglenne az MQ9. Azért onnan messze a semleges légtér.

De ha már lelőtték az A-50-et akkor tudják hol keressék? o_O
Vagy 15 perc mire oda ér a géppár a legjobb esetben. Addig a drón/repülő bármerre elmehet.
450-el repülhet egy ilyen drón. Az fél óra alatt 200+ km távolság. 15 perc alatt 100 km bármerre.
Éjszaka van, alacsonyan repül és kicsi az RCS-je.

Nézzük meg ezt a lehetőséget. Most oké, hogy alacsony észlelhetőségű, de volt ez élesben tesztelve békésebb időben, hogy mit jelent pontosan? Van erről bármilyen kiszivárogtatott vagy tippelt adat?
Ha így is lett volna, akkor nem ez lett volna az első akció, tehát már biztos kellett olyan küldetést végrehajtani vele, hogy észrevétlen berepülni orosz légtérbe több 10km-t.
Ha meg is történik ilyen, tényleg sehogy nem látják akár az indításkor, akár utána célirányosan keresve? Lopakodó az olyan jól hangzik, de ugye a nighthawkot is lelőtték (tudom, véletlenek összjátéka), tényleg bármit megtehet gyakorlatilag egy ilyen gép egy orosz légtérben láthatatlanul és következmények nélkül?

A lopakodás azt jelenti ebben az esetben, hogy nem 200 km-ről látják mint egy ukrán vadászt, hanem mondjuk 50 km-ről.
Érdemes elolvasni a linkelt cikket is. Tök jól leírják mire képesek ezek a drónok.
Ez nem egy pici drón, akkora, mint egy vadászgép!
 
  • Tetszik
Reactions: endre

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 423
3 725
113
Rendszeresen repültek a fekete tenger térségében. Érdemes megnézni a térképeken az útvonalakat.
Simán előfordulhat , hogy bevezethettek egy-kettő gépet az orosz területek fölé fölfegyverezve.

Szerintem ez nem menne, a Reaper nagyon lassú, és nem alacsony észlelhetőségű, simán béna kacsa lenne az orosz légtérben. Ha az Iljusin hátat fordít neki, simán állva hagyja, a vadászok meg seperc alatt elkapják.

Olyan verzió nem lehet, hogy az infracsapdák mellett dipólt is szórt a gép (amit persze a sötétben nem látunk), és azt találta el az első rakéta? Ha rám indítanának valamit, és nekem van infrám is meg dipólom is, én tuti szórnék mindent csőstül... Az infrát látjuk is, hogy szórták.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 525
55 858
113
Mig 25 nek nincs infra rakétája?

De volt neki. Sőt, oroszoknál van R-27ET is ami sokkal komolyabb. Csak miért is lőne egy orosz gép, mélyen az orosz légtérben rá egy A50-re IR BVR rakétával? o_O

Te melyik verziót tartod legvalószínűbbnek a jelenleg ismert információk alapján?

Inkább abban gondolkodnék, hogy melyiket nem tartom valószínűnek.

Szerintem ez nem menne, a Reaper nagyon lassú, és nem alacsony észlelhetőségű

Pedig alacsony észlelhetőségű. Miből gondolod, hogy nem az? o_O
 
  • Tetszik
Reactions: endre

BigTony

Well-Known Member
2022. március 3.
604
7 314
93
Nincs mindenhol radar, nem is mennek folyamatosan. Alacsony magasságban közeledő légi célra nem látnak rá.
nekem laikusként ez fura, főleg egy ilyen helyzetben, ilyen területen. én azt gondolnám, hogy 0-24-ben minden hullámhosszon figyelnek.

De ha már lelőtték az A-50-et akkor tudják hol keressék? o_O
Vagy 15 perc mire oda ér a géppár a legjobb esetben. Addig a drón/repülő bármerre elmehet.
450-el repülhet egy ilyen drón. Az fél óra alatt 200+ km távolság. 15 perc alatt 100 km bármerre.
Éjszaka van, alacsonyan repül és kicsi az RCS-je.
azért az MQ-9 nem egy lopakodó, és egy ilyen után illene megtalálni, ha ott lenne és figyelnének/keresnék. nem?

A lopakodás azt jelenti ebben az esetben, hogy nem 200 km-ről látják mint egy ukrán vadászt, hanem mondjuk 50 km-ről.
Érdemes elolvasni a linkelt cikket is. Tök jól leírják mire képesek ezek a drónok.
Ez nem egy pici drón, akkora, mint egy vadászgép!
Azt én a raptorra/F35-re írtam, nem az MQ-9-re. Azért ha azt utólag akár 50km-ről észreveszik, még ha le is lőtte az A-50-et, lenne nyoma/következménye, akár a gépre, akár a háborúra nézve.

Na mindegy, köszönöm a felvilágosítást, bár a kérdőjel csak több lett :)
Én azt gondolnám, hogy ennél azért nehezebb a dolguk egy ilyen feltételes berepülés esetén. Mert ha ez mind igaz, akkor miért nem járnak ki-be az orosz légtérbe (vagy egymás légterébe).

Mindenesetre az oroszoknak gyorsan ki kell értékelni ezeket az eseményeket és elgondolkodni, hogy mit lehet tenni, különben a szög elvesztése miatt az ország fog elveszni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7