Ezért fizikai Nobel dij jár.A vasbeton szerkezet erősebb mint a repülőgépek.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Ezért fizikai Nobel dij jár.A vasbeton szerkezet erősebb mint a repülőgépek.
Stanislaw Lem (drónok tömeges és intelligens bevetése), ill. Arkagyij és Borisz Sztrugackij (autonóm jármű és általa irányított két kisebb felderítő kísérője) egy-egy sci-fi novellában már a 80-as években leírta az opciót. Csak ami hirtelen eszembe jutott.Nem találom már sehol, de jópár éve még ezen a fórumon rakott be valaki egy pont ehhez hasonló animációt. Egy civil kamion vitte a konténernyi drónt és az ellenség közelében szabadjára engedte őket. Ha jól emlékszem, pont valami orosz cég amolyan promóciós anyaga volt.
Egyébként tényleg furcsa, hogy a hadiparban sokszor mintha megállna az idő, olyan lassan halad a korral. A civil ipar köröket ver rájuk. Nekem vagy 20 éve gimis koromban már megfordult a fejemben drónok százaival-ezreivel inditott hasonló hadművelet. Vagy a Rheinmetall nagy újítása a drónhordozó tankról is akkoriban megszületett bennem is. Pedig stratégiai játékokon és ezen a fórumon kívül semmi közöm nem volt sosem a fegyverekhez.
Ezt a mostani drónforradalmat az első világháborús repülőgéphez és tengeralattjárókhoz tudom hasonlítani, akkor is a nagy szakértők csak egyre nagyobb és drágább csatahajókban tudtak gondolkodni, miközben már ott voltak azok a fegyverek amiknek a fejlesztésébe ha a csatahajókba rakott pénz töredékét befektették volna, zárójelbe rakták volna a felszíni flottát. Vagy a páncélos kínkeserves megszületése is. 4 éven keresztül emberek millióit hajtották a géppuskák elé, kb. annyi stratégiával, hogy hátha több embert tudnak a lövészárokba behajtani, mint ahány golyót be tud tölteni az ellenség a puskákba. Közben meg az utakon már teherautók és lánctalpas traktorok jártak. És kb. lelkes amatőrök kis műhelyeiben születtek meg az első tankok.
MI+impulzus üzemű lézer? Arra tippelek, H folytatódik a "kő-papír-olló.Stanislaw Lem (drónok tömeges és intelligens bevetése), ill. Arkagyij és Borisz Sztrugackij (autonóm jármű és általa irányított két kisebb felderítő kísérője) egy-egy sci-fi novellában már a 80-as években leírta az opciót. Csak ami hirtelen eszembe jutott.
Természetesen gyakorlatilag semmilyen szinten nem állt rendelkezésre a technológia az ötletek akkori megvalósításához.
Azóta meg...mindenki jól elvolt a rajongható, lenyűgöző, klasszikus méretes haditechnikákkal.
Az (évtizedekig erre képzett, jártasságot fenntartó) katonák, a politikusok, a nemzetek, a befektetők, a lobbisták, a hadiipari cégek, az ott dolgozó munkavállalók tömegei, az adófizetők - egykori sorkatonák ugye - kötődtek így-úgy a klasszikus haditechnikákhoz., még a hölgyek is elaléltak repülőnapon az égre óriási - átdöfött - szívet rajzoló repülőgépektől.
Azok ki voltak dolgozva. Látványosan tudtak működni. (Aranyosi Péternek gyakorlatilag orgazmusa van, ha megmászhat egy tankot, még ha az csak múzeumi példány is). Meggyőző volt a fellépésük. (B-1, Tu-160 áthúzása repülőnapokon, kontra drónocskák zümmögése ugye...). Komplett iparág épült rájuk. No meg óriási pénzeket lehetett kiszipolyozni a vevőkből (államok, adófizetők), érdekkörökön belül szétosztani.
Egy komplett és komplex halmaz érdekelt a dinoszauruszok mennél további életben tartásában.
No meg legyünk őszinték; háborús terep/idő/technológiai érés kellett - s még kell - a játékdrónok harci alkalmazhatóságú kiforrásához.
S most ott tartunk, hogy millió, milliárd dolláros technikák lettek sebezhetőek mondhatni filléres drónoktól. Csak azért nem szó szerint filléres, mert erre is beindult a haditechnikai árképzés (alkotmányos költség ugye).
Mit mondasz az ebben érdekelt tízmillióknak? Mehetnek a dragonyosok, a lovagok meg a lovaginák, a lovászfiúk, meg a patkolókovácsok után a történelemkönyv lapjaira, mert jönnek a sáskahad módjára taroló drónocskák!?
Ha nem ez az ukrajnai konfliktus, akkor még tíz év múlva is ugyanott toporogna a főcsapás haditechnika, mint tíz éve.
Minden haditechnikának ez a sorsa előbb-utóbb.
Nem mondtam, hogy ez jó, vagy rossz.
Ahogy egy anyós mondta a késő éjszaka totálrészegen hazatérő vejére:
Ez volt. Ez van. Ez lesz.
Az igazi probléma nem is a dronok támadó, hanem a felderítő kapacitása.Marha. nehéz rejteni a csapatok manovereit.Valahol láttam, de nem tudom hol, a kínaiak egy több mint 100 drón indítására alkalmas nagyméretű drón hordozót tesztelnek, vagy terveznek. A hordozó is drón.
Amíg nincs határozott drónvédelem, ami hatékony is, addig a drónok tarolni fognak.
Ennek a drónos történetnek a szomorú hazai leágazása a Honvédség béna kacsa üzemmódja a témában.
Akkor lehet, ha egyrészt a felderítő drónokat semlegesítették (rádióelektornikai zavarás stb, ezt a száloptikással nem lehet). Elektronika tönkretétele.. Illetve ha fel is derítették a manővert, nincs a környéken olyan ellenerő amellyel meg lehetne állítani az ellenség manőverét. Ezt az drónok, és légierő viszonylag gyorsan tudja orvosolni, a tüzérség, hk-k stb. mozgatásához idő kell.Az igazi probléma nem is a dronok támadó, hanem a felderítő kapacitása.Marha. nehéz rejteni a csapatok manovereit.
De azért ebben a háborúban is volt pár váratlan,és sikeres támadás. Vagyis nem lehetetlen.
Minimális eloregondolkodassal sokkal jobb helyzetben lehetnénk.Ha csak a neheztechnika pk fegyverzete úgy választják meg,hogy alkalmas(abb) legyen a dronok elleni onvedelemre is....A rendelések idején is voltak már támadó dronok,és voltak elhárítására képes RCWSek.
Nem osztanak díjakat nagyon Zplan tervezitek.
Igen, azt is tudjuk, ha kell akkor DCS videókkal igazolod az ukrán F-16-osok nagyszerű és zavartalan bevetését, majd mindenféle találatokat bemutató videókallal próbálod alátámasztani a hülyeséget, hogy a DCS F-16-os milyen fantasztikus eredményt értek el a valóságban.A tényen nem változtat ! mindig ráhúztam egy évet miden évben(nem tévedtem ) ! Látod ennek a végét ? amikor f-16-terveznek a jövőben ! Az urkán légerő friss felvételek csak neked ! Él és virul !
Felvétel egy ukrán Ljutyiról, amint ezen a héten egy orosz cirkálórakéta-gyárba csapódik.
https://x.com/i/status/1927596560952750427
+Vége van a háborúnak, igaza volt az ukrofileknek kifogytak az oroszok!!!
ja, bocs, ezt nem ide... egy párhuzamos univerzumba..
Oroszország hatalmas tartalékokkal rendelkezik egy Ukrajna elleni nagyszabású csapáshoz — GUR
Az ukrán hírszerzés szerint május közepére Oroszország a következőkkel rendelkezett:
Iskander-M ballisztikus rakéták - közel 600 darab;
Iskander-K cirkálórakéták - közel 300 darab;
X-22/32 cirkálórakéták - akár 300 darab;
Onyx cirkálórakéták és Zircon hiperszonikus hajóellenes rakéták - 700 darab;
KN-23 ballisztikus rakéták - 60 darab;
S-300P/S-400 légvédelmi irányított rakéták - körülbelül 11 ezer darab.
több helyen is voltValahol láttam, de nem tudom hol, a kínaiak egy több mint 100 drón indítására alkalmas nagyméretű drón hordozót tesztelnek, vagy terveznek. A hordozó is drón.
Amíg nincs határozott drónvédelem, ami hatékony is, addig a drónok tarolni fognak.
Ennek a drónos történetnek a szomorú hazai leágazása a Honvédség béna kacsa üzemmódja a témában.
Hasonló kialakitású mint az amerikau RQ-4 Global Hawk.Normális légvédelem a hordozót nagy távolságból "leszedi" maguknak a hordozott drónoknak meg kicsi a hatósugara.Valahol láttam, de nem tudom hol, a kínaiak egy több mint 100 drón indítására alkalmas nagyméretű drón hordozót tesztelnek, vagy terveznek. A hordozó is drón.
Amíg nincs határozott drónvédelem, ami hatékony is, addig a drónok tarolni fognak.
Ennek a drónos történetnek a szomorú hazai leágazása a Honvédség béna kacsa üzemmódja a témában.
Ebbe a sebezhetőségbe közrejátszott hogy START szerződés értelmében műholdak álltal jól látható helyen kell "tárolni" a gépeket.Ebben az esetben viszont épithettek volna fedezékeket mégis csak szomszédos állammal háborúznak 3-éve.Már korábban is volt támadás strategiai hordozók reptere ellen csak nem volt sikeres.Mivel ezek a gépek aktív részesei a haborúnak tömeges cm indításokkal benne volt hogy előbb-utóbb megkisérlik megsemmisíteni őket.ICBM-ekkel ellentétbem ezeket a gépeket aktívan használják "hagyományos" háborúkban is.Mivel nem számítottak ennyire "mélyen" támadásra fel se merült orosz félben esetleg kötnek "egyezményt" ukránokkal hogy nem használják ellenük ezeket a gépeket "cserébe" békém hagyják őket az ukránok.Az egy dolog hogy ott a start szerződés.De mégis csak "szomszéddal" háborúznak használják is ellenük fedezékek épitésével felkészülhettek volna arra hogy előbb-utóbb támadás éri ezeket a reptereket.Stanislaw Lem (drónok tömeges és intelligens bevetése), ill. Arkagyij és Borisz Sztrugackij (autonóm jármű és általa irányított két kisebb felderítő kísérője) egy-egy sci-fi novellában már a 80-as években leírta az opciót. Csak ami hirtelen eszembe jutott.
Természetesen gyakorlatilag semmilyen szinten nem állt rendelkezésre a technológia az ötletek akkori megvalósításához.
Azóta meg...mindenki jól elvolt a rajongható, lenyűgöző, klasszikus méretes haditechnikákkal.
Az (évtizedekig erre képzett, jártasságot fenntartó) katonák, a politikusok, a nemzetek, a befektetők, a lobbisták, a hadiipari cégek, az ott dolgozó munkavállalók tömegei, az adófizetők - egykori sorkatonák ugye - kötődtek így-úgy a klasszikus haditechnikákhoz., még a hölgyek is elaléltak repülőnapon az égre óriási - átdöfött - szívet rajzoló repülőgépektől.
Azok ki voltak dolgozva. Látványosan tudtak működni. (Aranyosi Péternek gyakorlatilag orgazmusa van, ha megmászhat egy tankot, még ha az csak múzeumi példány is). Meggyőző volt a fellépésük. (B-1, Tu-160 áthúzása repülőnapokon, kontra drónocskák zümmögése ugye...). Komplett iparág épült rájuk. No meg óriási pénzeket lehetett kiszipolyozni a vevőkből (államok, adófizetők), érdekkörökön belül szétosztani.
Egy komplett és komplex halmaz érdekelt a dinoszauruszok mennél további életben tartásában.
No meg legyünk őszinték; háborús terep/idő/technológiai érés kellett - s még kell - a játékdrónok harci alkalmazhatóságú kiforrásához.
S most ott tartunk, hogy millió, milliárd dolláros technikák lettek sebezhetőek mondhatni filléres drónoktól. Csak azért nem szó szerint filléres, mert erre is beindult a haditechnikai árképzés (alkotmányos költség ugye).
Mit mondasz az ebben érdekelt tízmillióknak? Mehetnek a dragonyosok, a lovagok meg a lovaginák, a lovászfiúk, meg a patkolókovácsok után a történelemkönyv lapjaira, mert jönnek a sáskahad módjára taroló drónocskák!?
Ha nem ez az ukrajnai konfliktus, akkor még tíz év múlva is ugyanott toporogna a főcsapás haditechnika, mint tíz éve.
Minden haditechnikának ez a sorsa előbb-utóbb.
Nem mondtam, hogy ez jó, vagy rossz.
Ahogy egy anyós mondta a késő éjszaka totálrészegen hazatérő vejére:
Ez volt. Ez van. Ez lesz.
.Nem találom már sehol, de jópár éve még ezen a fórumon rakott be valaki egy pont ehhez hasonló animációt. Egy civil kamion vitte a konténernyi drónt és az ellenség közelében szabadjára engedte őket. Ha jól emlékszem, pont valami orosz cég amolyan promóciós anyaga volt.
Egyébként tényleg furcsa, hogy a hadiparban sokszor mintha megállna az idő, olyan lassan halad a korral. A civil ipar köröket ver rájuk. Nekem vagy 20 éve gimis koromban már megfordult a fejemben drónok százaival-ezreivel inditott hasonló hadművelet. Vagy a Rheinmetall nagy újítása a drónhordozó tankról is akkoriban megszületett bennem is. Pedig stratégiai játékokon és ezen a fórumon kívül semmi közöm nem volt sosem a fegyverekhez.
Ezt a mostani drónforradalmat az első világháborús repülőgéphez és tengeralattjárókhoz tudom hasonlítani, akkor is a nagy szakértők csak egyre nagyobb és drágább csatahajókban tudtak gondolkodni, miközben már ott voltak azok a fegyverek amiknek a fejlesztésébe ha a csatahajókba rakott pénz töredékét befektették volna, zárójelbe rakták volna a felszíni flottát. Vagy a páncélos kínkeserves megszületése is. 4 éven keresztül emberek millióit hajtották a géppuskák elé, kb. annyi stratégiával, hogy hátha több embert tudnak a lövészárokba behajtani, mint ahány golyót be tud tölteni az ellenség a puskákba. Közben meg az utakon már teherautók és lánctalpas traktorok jártak. És kb. lelkes amatőrök kis műhelyeiben születtek meg az első tankok.
Ennél sokkal konkrétabb célokat fogalmazott meg Putyin, csak te azt (nem véletlenül) kihagytad a felsorolásodból. Csak nem azért felejtetted el megemlíteni a NATO mentességet, a 4 megyét a Krímmel együtt, mert azokat mind elérték vagy el fogják érni az oroszok?
A denacifikáció és demilitarizáció másodlagos célként tekinthető, ennek ellenére a demilitarizáció is tekinthető elért célnak, tekintve, hogy mára az ukrán hadiipar megszűnt létezni. Az ukránok nyugati segítség nélkül semmit sem képesek gyártani. 100%-ban külső forrásokra vannak szorulva. Azért ez 2022 előtt nem így volt.
Szóval ja! Kár erőltetni na demagóg félremagyarázást!
Ez értelmezhetetlen hablatyolás... Arra válaszolj inkább, ha már nem akarsz komolytalankodni, hogy miért a "nyerésre álló" ukránok kergetik a saját polgáraikat (50 feletti férfiakat) a városokban? Miért kell folyamatosan új temetőket nyitni Ukrajnában úgy, hogy közben az eltűntek száma is hatalmas, tehát jó eséllyel nem mindenkit temetnek el valódi szertartásos temetéssel?
Azért támadták az ukránok azt a repteret, mert az volt olyan, ahol volt esély a sikerre. Engels-et például valószínűleg sokkal jobban védik az oroszok, ott ez az akció nem jött volna be. És valószínűleg máshol sem, ahol aktív harci állomány van. Ettől függetlenül ez egy fiaskó az oroszok részéről, mert háborúban álló országként erre számítaniuk kellett volna. A kivédéshez elég lett volna egy éber őrség és 2-3 terepjáró sörétes puskás személyzettel. De nem volt. Hát így jártak.
+
Azt is megállapították, hogy az orosz katonai-ipari komplexum megállás nélkül dolgozik, így az orosz fegyveres erők rendszeresen feltöltik rakétakészleteiket. Az ukrán minisztérium szerint az orosz védelmi ipar havonta a következő rakéták gyártására képes: Iszkander-M – 60-70 darab; Iszkander-K – 20-30 darab; Kinzsal – 10-15 darab; X-101 – 60-70 darab; Kalibr – 25-30 darab; X-32 – akár 10 darab; Onyx – 25 darab; Zircon – 5 darab.
több helyen is volt
pl:
azért jókat mosolygok néha azon, hogy mennyire elfogadják itt páran azokat az állításokat, amiket a dróntámadással kapcsolatosan az ukránok bedobtak.
az eredetihez képest már kiderült
- nem AI vezérelte őket, hanem mindegyiknek volt saját operátora
- alapból a drónok közel 40%-a el se tudott indulni (energia, szar alkatrészek, hiszen egy kommersz, olcsó, gagyi kínai alapra építették)
- pár napos műholdas felderítési információk alapján dolgoztak (+ ugye a start 3, ami tiltja a start bombázók rejtését ...)
- a bejelentett 41 találat (gépre), csak 12/14 lett a végén
- még nem tisztázott, hogy végül is USA tudott-e róla, vagy sem. angol/francia/német viszont igen
nyilvánvaló, hogy az oroszok megpróbálják elbagatelizálni a veszteséget, meg a szégyent, de a propi háborút (dezinfo) azért az ukránok nyomják jobban.
tegyük még hozzá, hogy az fps-ből készített kamikaze eszközök hatásfoka jóval alacsonyabb, mint a kimondottan ilyen célokra fejlesztett eszközöké (HERO, Lancet, stb.), amik zavarásra kevésbé érzékenyek, viszont valós AI képességekkel rendelkeznek.
A fegyverzetkorlátozási egyezmények alapján (nem tudom melyik, nem néztem utána) a bombázókat szabad ég alatt tartják, hogy a másik fél meg tudja őket számolni műholdról stb... Az amcsik is így járnak el, B-52-esek számára sincs hangár...
Ezt honnan tudjuk?
- alapból a drónok közel 40%-a el se tudott indulni
Ez mi?hogy az fps-ből készített
Bingó. Ezen a ponton a legmegdöbbentőbb nem a támadás, hanem az a rettegés ami a műszaki megértés hiányában kizárólag a hatalmasra fújt propagandára alapulva megy.azért jókat mosolygok néha azon, hogy mennyire elfogadják itt páran azokat az állításokat, amiket a dróntámadással kapcsolatosan az ukránok bedobtak.
Amerikai kémrepülőgép figyelte meg az orosz katonákat a krími híd elleni támadás során
Az amerikai U-2S "Dragon Lady" felderítő repülőgépet Kercstől délre észlelték a krími híd elleni támadás során. A repülőgép körülbelül 100 km-es távolságban járőrözött, megfigyelve az orosz csapatok akcióit és az ukrán támadásokat.
Ezzel egy időben az olasz B-350ER felderítő repülőgépek és az amerikai ARTEMIS a román légtérből tevékenykedett a régióban.
A hírszerző ügynökök intenzív tevékenysége arra utal, hogy a Pentagon tisztában van a közelgő támadással. Ezenkívül az Egyesült Államokat egyértelműen érdekli az orosz hadsereg reakciója a híd elleni támadásokra – véli a Tsargrad.
A szakértők figyelmeztetnek, hogy az U-2 nem elavult technológia, hanem egy modern, nagy teljesítményű felderítő berendezésekkel felszerelt repülőgép, amely akár 24 km-es magasságban is képes működni, ahol rendkívül nehéz elfogni vagy lelőni.
Leheni-lehetne, magam is láttam, már ekkora hangárokat. De eddig nem érte meg ilyenek építeni nagyobb számban még stratégiai bombázók, vagy szállító vagy tanker gépeknek sem.. Ugyanakkor miért furcsa, hogy felmondanak egy szerződést, de azért annak főbb passzusait getlamen aggrement betartják.. Egyébként akadémikus vita. Nincs és nem is lesz cca egy évig még szinte sehol ennyi bombázónak hangárépítés a világon..A START 3? Az melyik is? Amit a Wikipédia új START-nak nevez?...
Asszem 2023 február 21-óta Putyin felfüggesztette!
Tehát nem amiatt voltak a szabad ég alatt.
Érdekes milyen sokan benyalják itt a ruszkifos dezinfót.
Nem lehet, hogy egyszerűen nincs 100+ bombázónak hangár?..
De akkor, miért kell ide kavarni egy nem hatályos START egyezményt?
Lehet, hogy így lehet a gonosz, sátáni USA ármánykodását igazolni?
Ne legyetek már ennyire felrevezethetők!
Nem! Lásd fentebb. Putyin felfüggesztette, így nincs ilyen előírás!
Ez orosz PSYOPS, nem is annyira a nyugat, inkább az orosz lakosság befolyásolására.
Egyszerűen nem lehet ekkora dögöket hangárba tárolni.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..