MIM-104 Patriot (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
PAC-3 rakéta működése.

Nem tudtam, hogy direkt találattal dolgozik és nem repeszfelhővel. Miért választották ezt a megoldást? Perszer nem kell egy akár többszáz kilós robbanófejet vinni, viszont cserébe el kell találani akár egy 30 centi széles robotrepülőt ahelyett, hogy egy 30-50 méteres repeszfelhővel elég lenne a célpont megközelítése.
Több száz kilós robbanófej alig néhány rakétában volt. Ma már a 80-100 kg is alig van. Az AIM-7M és AIM-120 közötti is nézd meg a csökkenést. Oka van.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Több száz kilós robbanófej alig néhány rakétában volt. Ma már a 80-100 kg is alig van. Az AIM-7M és AIM-120 közötti is nézd meg a csökkenést. Oka van.
Lehet ha túlzás volt a többszáz kiló, de az Sz-300-ashoz 100-150 kilós robbanófejű rakéták vannak (kivéve a négybe osztott kis hatótávolságúak) és ez a PAK-3 sem sokkal kisebb. Azzal már elég nagy helyet be lehet teríteni repesszel.
 
M

molnibalage

Guest
Lehet ha túlzás volt a többszáz kiló, de az Sz-300-ashoz 100-150 kilós robbanófejű rakéták vannak (kivéve a négybe osztott kis hatótávolságúak) és ez a PAK-3 sem sokkal kisebb. Azzal már elég nagy helyet be lehet teríteni repesszel.
Az Sz-300P változatok különféle rakétáin 130-195 kg.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Az Sz-300P változatok különféle rakétáin 130-195 kg.
Szóval azért vannak példák nagy robbanófejekre. De miért áldozták be a Patriotnál ezt? Mert nagy a hibalehetőség, ha kicsit mellémegy az elfogó, máris nem ért semmit, aminek meg van robbanófeje az beterít egy elég nagy teret amiből néhány darab már valószínűleg elkapja azt amire kilőtték.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Szóval azért vannak példák nagy robbanófejekre. De miért áldozták be a Patriotnál ezt? Mert nagy a hibalehetőség, ha kicsit mellémegy az elfogó, máris nem ért semmit, aminek meg van robbanófeje az beterít egy elég nagy teret amiből néhány darab már valószínűleg elkapja azt amire kilőtték.
Ööööö... szerintem egyáltalán nem hagyták el a robbanó töltetet. :oops:
PAK3.jpg

Ahogy én látom a harci részt körülveszik a kisebb "pif-paf" töltetek. Nem valami nagy, de szerintem az ott középen egy szép robbanó töltet..
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Ööööö... szerintem egyáltalán nem hagyták el a robbanó töltetet. :oops:
PAK3.jpg

Ahogy én látom a harci részt körülveszik a kisebb "pif-paf" töltetek. Nem valami nagy, de szerintem az ott középen egy szép robbanó töltet..

Lehet én vagyok hülye de mi az a pif-paf töltet?
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
mindegyik PACon van harci rész.
Anno volt róla cikk, hogy PAC-3 teszteken mindig direkt talált sztem ebből gondoltad, hogy nincs. (vagy esetleg THAAD, azon tényleg nincs.)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Lehet én vagyok hülye de mi az a pif-paf töltet?
Nincs rá jó magyar kifejezésem. Sorry...:(
A videón is látszik hogy a rakéta aerodinamikai vagy hajtómű vektorálás kormányzással nem biztos hogy kellően közel tud kerülni egy olyan "kemény" célponthoz mint pl. a lelőni kívánt rakéta harci része. (azt ha nem közvetlenül találja el, akkor jó eséllyel be fog csapódni, és kárt fog okozni)
Itt kapnak szerepet a harci rész körül a hossztengelyre merőlegesen elhelyezett kis töltetek. Amikor a rakéta észleli hogy el fogja kerülni a célpontot, (és hagyományos módon már nem tud korrigálni), akkor a megfelelő pillanatban és helyen begyújt egy (vagy több) kis töltetet úgy hogy a megfelelő irányba lökje a rakétát.
Így jó eséllyel közvetlen találatot érhet el.

Jól látszik hogy a tervezett CUDA rakétán is ilyesmit terveznek (???-vel jelölt helyen) (a CUDA-ra már tényleg nem terveznek robbanó töltetet)
Est+Cuda+Dims.jpg
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Inkább hasonlít egy nyílhegyre vagy kumulatívra ami előre rombol, mint repeszrombolóra ami körbe beteríti a helyet. Az oldalsó kis patronok nem tudom mennyire funkcionálnak repeszként.
 
M

molnibalage

Guest
Ööööö... szerintem egyáltalán nem hagyták el a robbanó töltetet. :oops:

Ahogy én látom a harci részt körülveszik a kisebb "pif-paf" töltetek. Nem valami nagy, de szerintem az ott középen egy szép robbanó töltet..
The active radar also gives the warhead a "hit-to-kill" (kinetic kill vehicle) capability that completely eliminates the need for a traditional proximity-fused warhead.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
The active radar also gives the warhead a "hit-to-kill" (kinetic kill vehicle) capability that completely eliminates the need for a traditional proximity-fused warhead.

A mondat így folytatódik: "However, the missile still has a small explosive warhead, called Lethality Enhancer, a warhead which launches 24 low-speed tungsten fragments in radial direction to make the missile cross-section greater and enhance the kill probability. This greatly increases the lethality against ballistic missiles of all types."

https://en.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot
 
M

molnibalage

Guest
A mondat így folytatódik: "However, the missile still has a small explosive warhead, called Lethality Enhancer, a warhead which launches 24 low-speed tungsten fragments in radial direction to make the missile cross-section greater and enhance the kill probability. This greatly increases the lethality against ballistic missiles of all types."

https://en.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot
Azt kellene megnézni, hogy van-e közelségi gyújtója...
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
Nincs rá jó magyar kifejezésem. Sorry...:(
A videón is látszik hogy a rakéta aerodinamikai vagy hajtómű vektorálás kormányzással nem biztos hogy kellően közel tud kerülni egy olyan "kemény" célponthoz mint pl. a lelőni kívánt rakéta harci része. (azt ha nem közvetlenül találja el, akkor jó eséllyel be fog csapódni, és kárt fog okozni)
Itt kapnak szerepet a harci rész körül a hossztengelyre merőlegesen elhelyezett kis töltetek. Amikor a rakéta észleli hogy el fogja kerülni a célpontot, (és hagyományos módon már nem tud korrigálni), akkor a megfelelő pillanatban és helyen begyújt egy (vagy több) kis töltetet úgy hogy a megfelelő irányba lökje a rakétát.
Így jó eséllyel közvetlen találatot érhet el.

Jól látszik hogy a tervezett CUDA rakétán is ilyesmit terveznek (???-vel jelölt helyen) (a CUDA-ra már tényleg nem terveznek robbanó töltetet)
Est+Cuda+Dims.jpg

Kicsit pontosítanék:
Azok az apró reaktív töltetek messze nem alkalmasak rá, hogy a hozzájuk képest viszonylag nagy tömegű rakétát érdemben arrébb lökjék. Az Aerodinamikai felületeken ébredő erőköz, illetve a főhajtómű tólóerő vektoráláshoz képest kerekítési hibának számítanak, így nem is az a fő céljuk, hogy önmagukban, vagy az aerodinamikai kormányerőkhöz adódva az egész rakéta sebességvektorát befolyásolják, a centripetális gyorsulást növeljék.
Ezek a töltetek elsősorban forgatónyomatékot hoznak létre. Ezzel 3 célt érnek el:
- Alacsony sebességen csak így lehet elforgatni a rakétát, mert az aerodinamikai felületeken nem ébred elég erő. Indítás utáni még alacsony sebességű forgatást reaktív töltetek segítségével sok légvédelmi rakétatípusnál látni. De akkor is hasznát veszi a rakéta, amikor a hatótávolság távoli határához közeledve már lecsökkent a sebessége. A reaktív töltet kicsit tovább tartja fenn a manőverezőképességet, azzal, hogy rövid időre megnöveli az átmeneti állásszöget. Így kis mértékben növeli a hatótávolságot..
- Ritka levegőben, nagy magasságon hiába gyors a rakéta, a kormányerő szintén nem kielégítő a manőverezéshez. Ilyenkor a reaktív töltet az állásszög növelésével is segít, hogy nagyobb aerodinamikai erő ébredjen. Valamint kiszámítható pályán mozgó, ballisztikus célpontnál a sűrű légkörben már elfogó pályára áll a rakéta és a sűrű légkörből kiérve már csak kis helyesbítésre van szükség. Ez esetben akár önmagában is elég lehet egy kis helyesbítéshez, ha viszonylag hosszabb idővel a találkozás előtt használják és a nagy sebesség mellett a hátralévő idő még 1-2 fokos pályamódosítás esetén is számottevő oldalirányú elmozdulást tesz lehetővé.
- A célpont közelében röviddel a becsapódás előtt az állásszög extrém növelésével pillanatokra megnöveli az aerodinamikai felületeken keletkező erőket (amíg a rakéta szerkezete ez szilárdsági szempontból bírja) és "beforgatja" a rakétát a cél elé, ha csak néhány 10 centi, vagy egy méter hiányzik a közvetlen találathoz.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
Azt kellene megnézni, hogy van-e közelségi gyújtója...

24 db alacsony sebességű, nehéz volfrám repesz abból a miniatűr robbanófejből már 2-3 méteres sugár mellett sem biztosított kellő repeszsűrűséget akár csak egyetlen repesz a biztos találatához sem.
 
M

molnibalage

Guest
24 db alacsony sebességű, nehéz volfrám repesz abból a miniatűr robbanófejből már 2-3 méteres sugár mellett sem biztosított kellő repeszsűrűséget akár csak egyetlen repesz a biztos találatához sem.
Mondom közelségi gyújtó. Nem harci rész. Szezon és fazon. Az a rész lehet, hogy csak köztvetlen találatnál működik el. A rakéta teste "puha", kell valami keményebb roncsoló is.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
Mondom közelségi gyújtó. Nem harci rész. Szezon és fazon. Az a rész lehet, hogy csak köztvetlen találatnál működik el. A rakéta teste "puha", kell valami keményebb roncsoló is.

Tudok olvasni, hogy közelségi gyújtó, csak te nem érted, amit írtam: Mennyi értelme van a közelségi gyújtónak, ha minimális távolságon sincs elégséges repeszsűrűség? Ugye nem azt feltételezed, hogy az mütyür harci rész 2 részből áll és a nehéz repeszes közvetlen találatnál elműködő mellett még van egy, ami a közelségi gyújtásnál is jól megszórja a célpontot? Ehhez azért túl kicsi. Ránézésre egy kézi légvédelmi rakéta harci részéhez hasonló méret.
 
M

molnibalage

Guest
Tudok olvasni, hogy közelségi gyújtó, csak te nem érted, amit írtam: Mennyi értelme van a közelségi gyújtónak, ha minimális távolságon sincs elégséges repeszsűrűség? Ugye nem azt feltételezed, hogy az mütyür harci rész 2 részből áll és a nehéz repeszes közvetlen találatnál elműködő mellett még van egy, ami a közelségi gyújtásnál is jól megszórja a célpontot? Ehhez azért túl kicsi. Ránézésre egy kézi légvédelmi rakéta harci részéhez hasonló méret.
Egy rakás MANPAD-nál volt az régen, hogy nem volt közelésgi gyújtó, de harci része meg igen. Mondom, a PAC-3-nál tudtommal nincs közelségi gyújót. Hard kill eszköz.