A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 707
14 763
113
Akkor vagy AK-t vagy M4-et nem láttak még.
Az M4 karbantartás igényesebb de nem nehezebb karbantartani.

Eleve sokkal több az alkatrész, tábori körülmények közt macerásabb, terepen meg főleg.

Én elhiszem, hogy szereted az M4-et, a hsz-ed alapján nyilván az van neked is, de ettől még nem kellene elvitatni az AK fegyverek legegyértelműbb előnyét, az egyszerűséget és megbízhatóságot.

Mind a harci tapasztalatok, mint a komolyabb tesztek alapján az M4 jóval gyakrabban akad el/hibásodik meg működés közben, mint akár a többi fejlettebb nyugati 556-os fegyver (HK és FN fegyverek), nehogy egy jól összerakott AK.

Ez a videó is jól szemlélteti a dolgot - 3:30-tól:
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 707
14 763
113
Jelenleg nyilván nem. Max. átállnak a 6.5-7 mm-es kaliberre. 20-30 év múlva viszont ki tudja, hova jutnak a testpáncélok. Akkor már lehet, hogy kelleni fog a nagyobb kaliber, akár nyíllövedékkel.



Az éppen nem feltétlenül hülyeség, hogy egy lövészraj méretű (8-10 fő), vagy annál nagyobb gerillaegységnél legyen egy rombolópuska/rombolópuskás is. Reguláris erőknél talán szakasz szinten lenne értelme egy-kettőnek. De dudiék sokkal jobban tudják, hogy ez így megáll-e.

Szerintem nem a kaliberen, hanem a lőporon/lövedésebességen fognak változtatni.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 961
18 491
113
Elvileg a gyártásnál a fegyvercsövön kívül nem kénes semmi extra, legfeljebb egy teljesen új típus kifejlesztése igényelne kihívást.
De pl. egy AK alapú modernizációnak/áttervezésnek nem szabadna komoly gondot okoznia.

Épp az a gond, vagy ez is gond, hogy nekünk egy AK modernizáció is gond volt, első nekifutásra.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 649
77 638
113
Eleve sokkal több az alkatrész, tábori körülmények közt macerásabb, terepen meg főleg.

Én elhiszem, hogy szereted az M4-et, a hsz-ed alapján nyilván az van neked is, de ettől még nem kellene elvitatni az AK fegyverek legegyértelműbb előnyét, az egyszerűséget és megbízhatóságot.

Mind a harci tapasztalatok, mint a komolyabb tesztek alapján az M4 jóval gyakrabban akad el/hibásodik meg működés közben, mint akár a többi fejlettebb nyugati 556-os fegyver (HK és FN fegyverek), nehogy egy jól összerakott AK.

Ez a videó is jól szemlélteti a dolgot - 3:30-tól:

Nem szeretem jobban az M4-te mint az AK-t.Azt sem mondtam,hogy nem egyszerűbb az AK de túl van misztifikálva az M4 bonyolultsága.10es skálán ha az AK 1-es egyszerűségű akkor az M4 3-as....
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd and fip7

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 707
14 763
113
Épp az a gond, vagy ez is gond, hogy nekünk egy AK modernizáció is gond volt, első nekifutásra.

Aza baj, hogy ha egy megbízásnál nem a hozzáértés a gond, akkor ez lesz az eredmény.

biztos vagyok benne, hogy nálunk is meg lehetett volna oldani egy épkézláb AK modernizációt, de előtte vélhetően komoly személycserékre lett volna szükség.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 707
14 763
113
Nem szeretem jobban az M4-te mint az AK-t.Azt sem mondtam,hogy nem egyszerűbb az AK de túl van misztifikálva az M4 bonyolultsága.10es skálán ha az AK 1-es egyszerűségű akkor az M4 3-as....

Azért amikor mondjuk hirtelen kell kiképezni egy nagy halom embert a 0 közeli szintről, az is számít.

Én nem mondom, hogy "spec-op" jellegű csapatok pár ezres darabszámban ne kapjanak valami modern csilivili fegyvert - bár szerintem nekik sem az m4 lenne a legjobb - de "tömegfegyvernek" valami faék egyszerűségű kéne. És nem kell hozzá semmi újat feltalálni, mivel már megtörtént. Sőt, csak nálunk több, mint 1 milliót gyártottak belőle.

Szóval nálam az M4 specop csapatoknak nem a legjobb megoldás, igáslónak meg túl bonyolult és nem elég megbízható.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Épp az a gond, vagy ez is gond, hogy nekünk egy AK modernizáció is gond volt, első nekifutásra.
Na ez volt az amire céloztam, hogyan akarnánk mi koppintással (tehát külső technológiai segítség nélkül) modern és hosszú élettartamú kézifegyvert gyártani, mikor még a modernizáció se megy?!!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 649
77 638
113
Azért amikor mondjuk hirtelen kell kiképezni egy nagy halom embert a 0 közeli szintről, az is számít.

Én nem mondom, hogy "spec-op" jellegű csapatok pár ezres darabszámban ne kapjanak valami modern csilivili fegyvert - bár szerintem nekik sem az m4 lenne a legjobb - de "tömegfegyvernek" valami faék egyszerűségű kéne. És nem kell hozzá semmi újat feltalálni, mivel már megtörtént. Sőt, csak nálunk több, mint 1 milliót gyártottak belőle.

Szóval nálam az M4 specop csapatoknak nem a legjobb megoldás, igáslónak meg túl bonyolult és nem elég megbízható.

Nem bonyolult az M4 ezt értsük már meg!
M4- re kiképezni valakit a nulláról nem tart tovább mint AK-ra.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Úgy, hogy világosan lefekttik az elvárásokat és nem hülyéket bíznak meg vele.
Az kevés, olyan profi szakembergárda is kellene, akik teljesíteni is tudják az elvárásokat. Nem annyira a gyártás a probléma (végül is az szakmunkás-szint, az talán még összejönne), hanem a tervek és a gyártási technológia magas szintű kidolgozása.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Azért amikor mondjuk hirtelen kell kiképezni egy nagy halom embert a 0 közeli szintről, az is számít.

Én nem mondom, hogy "spec-op" jellegű csapatok pár ezres darabszámban ne kapjanak valami modern csilivili fegyvert - bár szerintem nekik sem az m4 lenne a legjobb - de "tömegfegyvernek" valami faék egyszerűségű kéne. És nem kell hozzá semmi újat feltalálni, mivel már megtörtént. Sőt, csak nálunk több, mint 1 milliót gyártottak belőle.

Szóval nálam az M4 specop csapatoknak nem a legjobb megoldás, igáslónak meg túl bonyolult és nem elég megbízható.
Az újabb M4 változatok azért már megbízhatóság szintjén sokat ugrottak. Ki kell pucolni és kész. Egyébként meg tényleg egyáltalán nem bonyolult fegyver. Kb semeddig sem tart tovább kiképezni rá valakit mint egy AK-ra.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 707
14 763
113
Az kevés, olyan profi szakembergárda is kellene, akik teljesíteni is tudják az elvárásokat. Nem annyira a gyártás a probléma (végül is az szakmunkás-szint, az talán még összejönne), hanem a tervek és a gyártási technológia magas szintű kidolgozása.

Talán blogen írta, hogy nem új gyárat kéne építeni, hanem meglevőknek kiadni az alkatrészek gyártását. Licensz esetén a terv adott,a technológia pedig a magáncégeknél rendelkezésre áll.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Aza baj, hogy ha egy megbízásnál nem a hozzáértés a gond, akkor ez lesz az eredmény.

biztos vagyok benne, hogy nálunk is meg lehetett volna oldani egy épkézláb AK modernizációt, de előtte vélhetően komoly személycserékre lett volna szükség.
Vagy a Sero kap 5 milliárdot és egy "nemzetbiztonsági zárat" aztán hajrá. Aztán majd szólnak ha még kell pénz. Ők az egyetlenek akik tudják is mit csinálnak.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 265
27 061
113
Talán blogen írta, hogy nem új gyárat kéne építeni, hanem meglevőknek kiadni az alkatrészek gyártását. Licensz esetén a terv adott,a technológia pedig a magáncégeknél rendelkezésre áll.

Így van. Temérdek profi fém és műanyaggyártó és megmunkáló cég van Magyarországon. Semmi másra nincs szükség, mint egy összeszerelő csarnokra, ahol a civil alvállalkozók által legyártott alkatrészekből összerakják a fegyvert. De mivel a Rábának elég csarnoka van, így ez is létezik. Az karabélygyártás infrastruktúrája adott, pár hónap múlva indulhatna is, csak annyi van, hogy szerezni kell egy gyártási dokumentációt valamilyen megfelelő gépkarabélyhoz és elegendő betanított munkást kell a Rábához felvenni az összerakáshoz!
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 707
14 763
113
Így van. Temérdek profi fém és műanyaggyártó és megmunkáló cég van Magyarországon. Semmi másra nincs szükség, mint egy összeszerelő csarnokra, ahol a civil alvállalkozók által legyártott alkatrészekből összerakják a fegyvert. De mivel a Rábának elég csarnoka van, így ez is létezik. Az karabélygyártás infrastruktúrája adott, pár hónap múlva indulhatna is, csak annyi van, hogy szerezni kell egy gyártási dokumentációt valamilyen megfelelő gépkarabélyhoz és elegendő betanított munkást kell a Rábához felvenni az összerakáshoz!

Az összeszerelés nagyrészét akár a katonák is végezhetik, hiszen úgyis a kiképzésük része a fegyver szét ill. összeszerelése.

Persze tudom, hogy egy lövészfegvver a valóságban több apró alkatrészből áll, mint amennyire a katonák általában szét szokták szedni.
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Csehországban van rendszeresítve rombolópuska : Falcon OP-99 és OP-96 (saját gyártmány)
Szlovákiában úgyszintén rendszeresítve van.
Horvátországban az RT-20 (horvát gyártmány) van rendszeresítve.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 707
14 763
113
Most, hogy a román HIMARS beszerzés kiiktatta a légierőnket már nincs semmilyen verseny. A Gripenjeink is értéktelen szemétté váltak, így ténylegesen nincs semmilyen fegyverünk.

Vesznek hozzá ATACMS rakétákat is?

Amúgy kíváncsi vagyok, hogy a HM-en ill-.az MH-n belül van-e még valaki, erre a hírre eszébe jut bármi olyasmi, mint mondjuk

"nekünk is kéne valami komoly tüzérség'
"kéne egy tartalék reptér"
"esetleg kellene pár betonfedezék a gripeneknek".

vagy már gondolati szinten sincs semmi reakció.