Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 148
357
83
Nekem jelenleg 3 bringám is van :). A cross bicajra vettem a Numen lámpát, mert azon alapból nincs semmi csiricsári, na meg amúgy is az a mindenes, ezért is járok azzal futtatni a kutyát. Mivel nem mehetek ki vele az út közepére az erdőszélén meg a töltésen futtatom és korom sötét van mire hazaérek. Úgy látom az utat, mintha halogénnel lenne bevilágítva. Találtam is egy bemutatót:
Amúgy pont a lényeget felejtettem el. Ez líthium ionos aksival van. Van egy tök ugyanilyen lámpa, csak nem lítiumos az aksi, az 3x olcsóbb, de a fénye is anyival gyengébb, pedig névlegesen ugyanaz a teljesítményük.Viszont bármikor tölthetem a líthiumos Nument, amíg a másik lámpát meríteni kell az utasítás szerint.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Nekem jelenleg 3 bringám is van :). A cross bicajra vettem a Numen lámpát, mert azon alapból nincs semmi csiricsári, na meg amúgy is az a mindenes, ezért is járok azzal futtatni a kutyát. Mivel nem mehetek ki vele az út közepére az erdőszélén meg a töltésen futtatom és korom sötét van mire hazaérek. Úgy látom az utat, mintha halogénnel lenne bevilágítva. Találtam is egy bemutatót:
Fejlámpával tavaly decemberi pilisi napfordulós félmaratonon szívtam: hó nem sok volt, de magasabban mindent beborított a zúzmara. Volt olyan kis tisztás, hogy bármerre néztem, visszacsillogott a fény. Alapvetően jól nézett volna ki, ha mondjuk nem az turistajelzést kerestem volna :-D
De ez mondjuk elég ritka eset, hogy a túl sok fény is baj legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: torsen

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
.
Miért tenném? Brutális fénye van és jól bírja. Volt beépített akksis lámpám 2012-ben. Egy kalap szar volt 12k-ért. 3 órát sem bírta értelmes fénnyel és 3 hónap után meghalt. Persze basztak cserélni gariban.

Tényleg már mindenhol a li-ion a menő, az AAA-s méretben viszont úgy tudom nem kapni, 3,7 voltos (és ennek a többszörösei) szokott lenni a cellafeszültségük. Aliexpresszen már 2000 forintért nagyon jó lámpákat veszel. Plusz akár 300 forintért is kapsz hozzá 18650-es aksit.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Orbitális faszság, hogy nem térülne meg.

Már eleve vicces a feltételezés is, ha valaki ezzel szemben a szél/napot megtérülőnek tartja úgy, hogy a két erőmű telepjtési költségének arány kb. 45/18-hoz, de a load factor meg 0.95 vs 0.1-0.25 (nap-szél) és az utóbbi kettő 20-25 év után kuka az atomerőmű meg min. 60 évet üzemelhet és úgy, hogy a nap/szél támogatott ára bőven 30Ft/HUF felett van és ma Paks I. 11 Ft/HUF áron termel...

Elég csak a termelt áram árát megnézni Paks I. jelenlegi árával és azt számításba venni, hogy az erőmű teljes életciklus költségének kb. 3-4%-a a bontás, 80%-a az építés. Paks II termelési ára Paks I. alatt lesz. Nem a virutálisan számolt teremelt ára, hanem a közvetlen valós költség. Tehát áll az erőmű és az, hogy mibe kerül meg 1 kWh delej.

Ez alapján az jön ki, hogy kb. 22-28 év alatt kamatostul visszafizeti a teljes költséget kamatostul. Annak ára, hogy tiszta és tervezhető áramod van és nem függesz gáztól vagy mástól meg pénzben alig kifejezhető. (Fűtőelemet n+1 cég képes a világon szállítani, gáz meg csak csővezetéknen jöhet, oroszoktól. A nyugati import sokkal, sokkal drágább lenne...)

Molni amúgy olvastad az indexes cikket? Azt írja, hogy a Momentum felbontaná a Paksi szerződést. Ha jól emlékszem, írtál nekik és megnyugtattak, hogy még nem döntöttek Pakssal kapcsolatban. :)
 
M

molnibalage

Guest
Molni amúgy olvastad az indexes cikket? Azt írja, hogy a Momentum felbontaná a Paksi szerződést. Ha jól emlékszem, írtál nekik és megnyugtattak, hogy még nem döntöttek Pakssal kapcsolatban. :)
Ezek szerint nem gondolták végig. Kár...

Az viszont érdekes, hogy mindenki kínai bringalápmát akar rámtukmálni. A HTKA.hu kínai viszonteladó bringásbolt reklámfelülete lett...? :)

(Egy olyan lámpát használok, aminek az üvege törött, mert anno leesett, de ennek ellenére semmi baja. A lámpában a vicces az, hogy amikor ki van kapcsolva valamiért akkor is világít, de olyan szintem, hogy kikapcsolva is elég a fény ahhoz, hogy elkerülj ütközést bármivel. Ennek ellenére 3 db vacak AAA-es akksival így is hónapokig bírja nyáron (egysze volt talán töltve), télen kell heti szinten tölteni, ahol kvázi szinten állandóan használom, mert mindig sötét van.)
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 960
19 269
113
Tökéletesen működő használható bringalámpám van. Nem kell segíteni. A töltő is jó hozzá és a rendszer előnye, hogy ha mégis lemerülne az akksi bárhol kapsz hozzá elemet. Az integárlt akksis megoldás ezért sem opció nálam. Semmi okom nincs lecserélni...

Értem az érveid, én is ezért vettem AA elemes lámpákat EDC-re is, illetve túrázni is, mert annyit nem járok, hogy megérje egy profi 18650-es rendszerbe beruházás.
Másfelől úgy tudtam, hogy "életvitelszerűen kerékpározol", így azt gondoltam, hogy ennél több igényed lenne.
 
M

molnibalage

Guest
Értem az érveid, én is ezért vettem AA elemes lámpákat EDC-re is, illetve túrázni is, mert annyit nem járok, hogy megérje egy profi 18650-es rendszerbe beruházás.
Másfelől úgy tudtam, hogy "életvitelszerűen kerékpározol", így azt gondoltam, hogy ennél több igényed lenne.
Igen úgy, napi átlagban min. 45 percet vagyok bringán, havi 600-700 km is lemegy, de erre is pontosan elég a mezei AAAs akksi ráadásul azt sem tudom, hogy a töltőm használható lenne-e az új akksival. Este akkor tekerek, ha kell, nem örömből.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 148
357
83
Fejlámpával tavaly decemberi pilisi napfordulós félmaratonon szívtam: hó nem sok volt, de magasabban mindent beborított a zúzmara. Volt olyan kis tisztás, hogy bármerre néztem, visszacsillogott a fény. Alapvetően jól nézett volna ki, ha mondjuk nem az turistajelzést kerestem volna :-D
De ez mondjuk elég ritka eset, hogy a túl sok fény is baj legyen.
Nekem is vett az asszony egy Lidlis fejpántos lámpát, de az vacak és idegesít is.Amúgy éjjel (hajnalban) jó bicajozni.Nincs forgalom, friss a levegő és reggelizni sem kell, mert menet közben töltődök a szúnyog proteinnel :eek: . Pár éve lezúztam az S1-es csigolyámat, azóta nem is szeretek a városban tekerni, de egy olcsóbb 4 ledes villogó oda bőven elég bármelyik városban, főleg akkor, ha jó a közvilágítás az csak azért van, hogy lássanak az autósok(na meg a zsaruk :). Az aliról viszont nem rendelnék semilyen vackot, mivel homologizált lámpa kell, hogy legyen a bringán!Egy balasetet simán rákennek a kerékpárosra, pl. ' nem megfelelően volt kivilágítva' és stb. A Nument csak azért hoztam fel, mert azom van és jó minőségűnek tartom, főleg, hogy duplán szigetelt az akumulátor! Van egy nem 'kínai' lámpám is, Mactronic, az lengyel, de a lítiumos aksija annak is kínai lesz, mert egyszerűen csak ott gyártanak ilyen akumulátorokat.(mondjuk az enyém nem lítiumos). Most úgy kiváncsiságból megnéztem, hogy milyen lumen értékeket adnak meg a lámpákra ( A kandella többet mondana. ),és ... a legtöbb elemes lámpácskára nincs megadva fényerősség!!!... Találtam egy Kellyses Zoom lámpát, amire 75 lument adnak meg, zoommal ,kis szórásra, 150-et. Alis lámpa, ugyanolyan teljesítményre rögtön 500 lm.......ahha... és ezt lehet folytatni a végtelenségig. Azért ne dőljünk be ilyen marhaságoknak. A Mactronic Voyager lámpája például reflexiós, hogy ne vakítsa a szembejövőt!!!(A dióda el van rejtve és egy tükör vetíti a fényt! Na ott elhiszem a 300 lument, széles szórásképben!
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ezek szerint nem gondolták végig. Kár...

Az viszont érdekes, hogy mindenki kínai bringalápmát akar rámtukmálni. A HTKA.hu kínai viszonteladó bringásbolt reklámfelülete lett...? :)

(Egy olyan lámpát használok, aminek az üvege törött, mert anno leesett, de ennek ellenére semmi baja. A lámpában a vicces az, hogy amikor ki van kapcsolva valamiért akkor is világít, de olyan szintem, hogy kikapcsolva is elég a fény ahhoz, hogy elkerülj ütközést bármivel. Ennek ellenére 3 db vacak AAA-es akksival így is hónapokig bírja nyáron (egysze volt talán töltve), télen kell heti szinten tölteni, ahol kvázi szinten állandóan használom, mert mindig sötét van.)

Nem akarom rádtukmálni, csak adtam egy infot, hogy Aliexpressről megveheted ugyanazt a lámpát sokkal olcsóbban. Amiket itthon veszel, az is 90%, hogy kínaiak.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 497
113
Napelemes tetőcserép prototípusát teszteli a Terrán

A családi vállalkozásból nemzetközi nagyvállalattá nőtt Terrán Tetőcserép Gyártó Kft.közel másfél éve zajló kutatás-fejlesztésének eredménye a tetőcserépbe integrált napelem, a Terrán Futuron kifejlesztése. A prototípus tesztüzeme 2017 tavasza óta zajlik

http://zoldtech.hu/cikkek/20170927-Terran-Futuron
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Napelemes tetőcserép prototípusát teszteli a Terrán

A családi vállalkozásból nemzetközi nagyvállalattá nőtt Terrán Tetőcserép Gyártó Kft.közel másfél éve zajló kutatás-fejlesztésének eredménye a tetőcserépbe integrált napelem, a Terrán Futuron kifejlesztése. A prototípus tesztüzeme 2017 tavasza óta zajlik

http://zoldtech.hu/cikkek/20170927-Terran-Futuron

Jé, ilyen nekem is eszembe jutott, anélkül, hogy olvastam volna róla. Ha már az emberek telerakják a tetőt napelemmel, akkor legalább meg lehetne spórolni a cserepet. :)
 
M

molnibalage

Guest
Jé, ilyen nekem is eszembe jutott, anélkül, hogy olvastam volna róla. Ha már az emberek telerakják a tetőt napelemmel, akkor legalább meg lehetne spórolni a cserepet. :)
Nem tudom, hogy a nagy PV panelek hány bekötési ponttal és egyebekkel bírnak, de ennél ez problémásabb, az tuti.
Alapvető problémám az egésszel, hogy kb. semmi értelme az n+1-szer leírtak miatt.
Ehhez képest minden PV-s rendszerről lassan már megváltóként írnak, valami úgy magyar fejlesztésű izébe botlottam. Egyszerűen félelmetes, hogy mennyire elvesztik a józan eszüket is ez emberek, ha kimondják azt, hogy "napenergia".
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Nem tudom, hogy a nagy PV panelek hány bekötési ponttal és egyebekkel bírnak, de ennél ez problémásabb, az tuti.
Alapvető problémám az egésszel, hogy kb. semmi értelme az n+1-szer leírtak miatt.
Ehhez képest minden PV-s rendszerről lassan már megváltóként írnak, valami úgy magyar fejlesztésű izébe botlottam. Egyszerűen félelmetes, hogy mennyire elvesztik a józan eszüket is ez emberek, ha kimondják azt, hogy "napenergia".
SolarCity már egy éve a piacon van ezzel. Dolgoztam tetőn épp elégszer (tetőteres ház, krrrvamagas és meredek), épp elég móka cserepelésnél az, hogy kihordani azt a sok vackot, meg minden második-harmadikat rögzíteni (ezek a vastag jaminai blokkok, nem a hódfarkú kis fos). Persze lehet mondani, hogy minek, de az utcánkban csak nálunk maradt meg az összes cserép a házon a júliusi tripla vihar után (benne vót a falu a tévébe!!!444!!). Miután egész eddigi életemet úgy éltem le, hogy a rohadt mánzárdos tetőablakos (aki kitalálta az ott rotyogjon a tizedes pont-vesszős ember melletti bográcsban) konstrukció monszunnal szembeni tehetetlenségével szívtam. Merthogy ezek a késő 1980-as szutykok bizony remekül duzzasztják a vizet és a cserép alá benyúló 10 centi bádog semmit nem ér egy mostani brutálfelhőszakadás ellen.
Szóval csak az alábbi bajom van a villanycseréppel:
- nyaranta elég sűrűn vizes ám a cserép alja is (azért kell rendesen megalátétfóliázni)
- a cserép alatt marhára gyúlékony ám minden: fólia, szigetelés, faszerkezet. Nyáron ez még jó forró is.
- áramot vezetgetni n+végtelen cserépbe úgy, hogy hol tocsog hol tűzveszélyes
- ja és szélben mozog, a madarak telehordják minden gazzal, meg vannak a pelék, amik be is bújnak alá és szeretnek rágni
- viharban teljesen jó lehet, hogy az egész tető tele van drótozva, tuti nem oda csap a villám

Szóval ha valami könnyű szerkezetes ámerikai ólnak a tetejére ragasztja valaki bitumenes zsindely helyett, akkor lehet értelme. Vagy Kádárkockán. De hagyományos hazai tetőre feltenni tetőtér beépítés mellett az nettó szopás.
 
M

molnibalage

Guest
SolarCity már egy éve a piacon van ezzel. Dolgoztam tetőn épp elégszer (tetőteres ház, krrrvamagas és meredek), épp elég móka cserepelésnél az, hogy kihordani azt a sok vackot, meg minden második-harmadikat rögzíteni (ezek a vastag jaminai blokkok, nem a hódfarkú kis fos). Persze lehet mondani, hogy minek, de az utcánkban csak nálunk maradt meg az összes cserép a házon a júliusi tripla vihar után (benne vót a falu a tévébe!!!444!!). Miután egész eddigi életemet úgy éltem le, hogy a rohadt mánzárdos tetőablakos (aki kitalálta az ott rotyogjon a tizedes pont-vesszős ember melletti bográcsban) konstrukció monszunnal szembeni tehetetlenségével szívtam. Merthogy ezek a késő 1980-as szutykok bizony remekül duzzasztják a vizet és a cserép alá benyúló 10 centi bádog semmit nem ér egy mostani brutálfelhőszakadás ellen.
Szóval csak az alábbi bajom van a villanycseréppel:
- nyaranta elég sűrűn vizes ám a cserép alja is (azért kell rendesen megalátétfóliázni)
- a cserép alatt marhára gyúlékony ám minden: fólia, szigetelés, faszerkezet. Nyáron ez még jó forró is.
- áramot vezetgetni n+végtelen cserépbe úgy, hogy hol tocsog hol tűzveszélyes
- ja és szélben mozog, a madarak telehordják minden gazzal, meg vannak a pelék, amik be is bújnak alá és szeretnek rágni
- viharban teljesen jó lehet, hogy az egész tető tele van drótozva, tuti nem oda csap a villám

Szóval ha valami könnyű szerkezetes ámerikai ólnak a tetejére ragasztja valaki bitumenes zsindely helyett, akkor lehet értelme. Vagy Kádárkockán. De hagyományos hazai tetőre feltenni tetőtér beépítés mellett az nettó szopás.
Bevallom ebből keveset értettem, de az utolsó bekezdést már igen.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 389
55 143
113
Eleve nem is lehet gazdaságos ha cserép méretben gyártják.
Gondolom valahogy össze is kell kábelezni, és feltételezem egyesével. Az egy sima tetőnél olyan 1000+ kábel :)
Előttem már írták, hogy alá kell szigetelni, a víz és az élőlények rongálhatják stb...

Nagy teli táblákban mehetne a zsindely helyet DE, hogy a péklapátba oldod meg 20+ évre a vízszigetelését? Ugyanis a kábelezés miatt 100%, hogy nem tudsz alá kátrány papírozni. Gondolom pont e miatt OSB lap sem lehet alatta, akkor meg mi adja a hő és a víz szigetelést?

Talán meg lehetne úgy csinálni a dolgot, hogy olyanra próbálnák gyártani, mint az ipari csarnokoknál a szendvics panelt, de hát azokkal nem véletlenül oldalról szoktak csarnokot szigetelni, nem pedig felülről. Akármilyen jó is az illesztés a víz mindig utat talál majd magának.
E mellet az egész konstrukció súlya is érdekes a számomra, hiszen ekkora felületnél az is számít ám. Nem lehet egy épületre akármilyen súlyú tetőt földobni!

Nálam okosabbak lehet meg tudják oldani ezt a problémát, de én nem látom ennek az egésznek az értelmét....
Meg amúgy is a lapos tető híve vagyok :oops:
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Bevallom ebből keveset értettem, de az utolsó bekezdést már igen.
Azóta még eszembe jutott egy probléma: a cserepet nappal szokás felhelyezni. A napelem meg napfény hatására áramot termel. Hogyan lehet ezt majd szállítani és feltenni úgy a tetőre, hogy ne vágja agyon a cserepelő Tibit?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 389
55 143
113
"Azóta még eszembe jutott egy probléma: a cserepet nappal szokás felhelyezni. A napelem meg napfény hatására áramot termel. Hogyan lehet ezt majd szállítani és feltenni úgy a tetőre, hogy ne vágja agyon a cserepelő Tibit?"

Jó ha darabja annyi áramot termel, mint egy ceruza elem.... Tibi túlélné ;-)
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
"Azóta még eszembe jutott egy probléma: a cserepet nappal szokás felhelyezni. A napelem meg napfény hatására áramot termel. Hogyan lehet ezt majd szállítani és feltenni úgy a tetőre, hogy ne vágja agyon a cserepelő Tibit?"

Jó ha darabja annyi áramot termel, mint egy ceruza elem.... Tibi túlélné ;-)
Úgy már nem is izgalmas :oops: