T-54 / T-55 (Szovjetunió) / Type 59 (Kína)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 853
113
Sziasztok! Még pár hónapja egy fórumon, egy igen parázs vita alakult ki, amit a személyeskedés elkezdése után inkább feladtam, a T-44 és a T-54 kapcsolatáról, nem tudom miért pont most jutott eszembe, hogy itt is kikérjem mások véleményét, de engem ez így utólag is érdekel. Nos én azt mertem mondani, hogy a T-44 tekinthető a T-54 elődjének, és elsőnek a szovjet korai hidegháborús harckocsik sorában. Abban a fórumban a "helyi", nagy köztiszteletnek örvendő "szakértő" és alattvalói, persze egyből nekem estek, hogy én honnan szedem ezeket az égbekiáltó marhaságot, a két járműnek az ég egy adta világon semmi köze nincs egymáshoz, sőt az említett úr szerint a T-54, az IS család tovább fejlesztésének tekinthető. Azt sem volt hajlandó elhinni, hogy a T-44-et gyártották sorozatban, ő szentül meg volt győződve róla, hogy egy vagy kettő darabot gyártottak belőle prototípusnak, mert ő csak hiteles szovjet forrásokból tájékozódik, természetesen semmilyen linkelt fotót, honlapot, vagy az én könyveimből való idézetet nem fogadtak el, az mind "történelem hamisítás", így szó szerint :D mintha bárkinek érdeke lenne a T-44 történetét meghamisítani. Na mindegy, gondoltam feldobom itt is a témát, kíváncsi lennék mások véleményére is az ügyben. További szép napot mindenkinek.

Így elsőre az IS széria nehéz harckocsi volt a T-54 meg közepes...
De ha hazaérek utánanézek a dolognak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 853
113
Sziasztok! Még pár hónapja egy fórumon, egy igen parázs vita alakult ki, amit a személyeskedés elkezdése után inkább feladtam, a T-44 és a T-54 kapcsolatáról, nem tudom miért pont most jutott eszembe, hogy itt is kikérjem mások véleményét, de engem ez így utólag is érdekel. Nos én azt mertem mondani, hogy a T-44 tekinthető a T-54 elődjének, és elsőnek a szovjet korai hidegháborús harckocsik sorában. Abban a fórumban a "helyi", nagy köztiszteletnek örvendő "szakértő" és alattvalói, persze egyből nekem estek, hogy én honnan szedem ezeket az égbekiáltó marhaságot, a két járműnek az ég egy adta világon semmi köze nincs egymáshoz, sőt az említett úr szerint a T-54, az IS család tovább fejlesztésének tekinthető. Azt sem volt hajlandó elhinni, hogy a T-44-et gyártották sorozatban, ő szentül meg volt győződve róla, hogy egy vagy kettő darabot gyártottak belőle prototípusnak, mert ő csak hiteles szovjet forrásokból tájékozódik, természetesen semmilyen linkelt fotót, honlapot, vagy az én könyveimből való idézetet nem fogadtak el, az mind "történelem hamisítás", így szó szerint :D mintha bárkinek érdeke lenne a T-44 történetét meghamisítani. Na mindegy, gondoltam feldobom itt is a témát, kíváncsi lennék mások véleményére is az ügyben. További szép napot mindenkinek.


Jól emlékeztem csak nem akartam hülyeséget írni.A T-44-et és a T-54-et Morozovéknál fejlesztették ki az IS szériát pedig Kirovéknál.Ugye az előbbi Harkov az utóbbi pedig Leningrád,tehát két konkurens és egyben gyökeresen eltérő harckocsi "iskola".Szóval mondd meg nyugodtan a helyi professzornak,hogy rosszul tudja(annál is inkább mert jobb helyeken amit állít ahhoz képest az Istenkáromlásnál is lepkefing).
 

drqv

Well-Known Member
2015. február 20.
722
1 144
93
https://al-sura.com/iraq-to-design-modernized-tank-with-assistance-of-european-companies/

Irak modernizálni szeretné a T-55--öseit, a projektben benne van a cseh Excalibur is.

DTMEt9QXUAAitRm.jpg
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 478
113

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Ez nagyon Type 59-nek néz ki 105 mm L7 ágyúval és kínai modernizációs csomaggal.
Nekem is feltünt. Érdekes módon sokk távol keleti ország inkább modernizálja őket. Kívéve thaiföld. Ők voltak annyira hülyék hogy kidobták. Pont a kidobás után szívtak az oplot tal. Egyébként lehet hogy sokkan ferde szemmel nèznének rám. De nekünk se ártanna ilyen modernizált vasakat beszerezni. Nem nagy tételre kell gondolni. Támogatáshoz, egyéb feladatakhoz ideális lenne. Pláne egy tartalékos toborzó kampányhoz. Nem az számít hogy milyen öreg a vasad. Hanem hogy hogyan van felszerelve. Ha felvan és fel tudod hívni a figyelmet, el tudod nekik magyarázni érthetően hogy milyen céllal lenne és hová,akkor már máskép tekintenének rá. Igen másod/harmad vonalba modulrendszerű képzéssel.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 478
113
Nekem is feltünt. Érdekes módon sokk távol keleti ország inkább modernizálja őket. Kívéve thaiföld. Ők voltak annyira hülyék hogy kidobták. Pont a kidobás után szívtak az oplot tal. Egyébként lehet hogy sokkan ferde szemmel nèznének rám. De nekünk se ártanna ilyen modernizált vasakat beszerezni. Nem nagy tételre kell gondolni. Támogatáshoz, egyéb feladatakhoz ideális lenne. Pláne egy tartalékos toborzó kampányhoz. Nem az számít hogy milyen öreg a vasad. Hanem hogy hogyan van felszerelve. Ha felvan és fel tudod hívni a figyelmet, el tudod nekik magyarázni érthetően hogy milyen céllal lenne és hová,akkor már máskép tekintenének rá. Igen másod/harmad vonalba modulrendszerű képzéssel.
Ez a vonat elment. Viszont a modernizációnál maradva, valamiért nagyon szeretik az L7 ágyút. Valami lehet azzal a vassal, hogy monjuk Kína lecseréli a D10-et vele.
Ezekben mintha még nagyobb kaliberhosszúságú ágyú lenne.
https://s17.postimg.org/qrcjp4hzz/104453ef4fwiff521t7tfa.jpg
104453ef4fwiff521t7tfa.jpg

104453ef4fwiff521t7tfa.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa and tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Ez a vonat elment. Viszont a modernizációnál maradva, valamiért nagyon szeretik az L7 ágyút. Valami lehet azzal a vassal, hogy monjuk Kína lecseréli a D10-et vele.
Ezekben mintha még nagyobb kaliberhosszúságú ágyú lenne.
https://s17.postimg.org/qrcjp4hzz/104453ef4fwiff521t7tfa.jpg
104453ef4fwiff521t7tfa.jpg

104453ef4fwiff521t7tfa.jpg
Sőt azt is meg merem kockáztatni hogy a képen szereplő type-59 vagy 69 ben nagyobb a kaliberhosszúság mint a VT-5 nél. A 80 as évekre rengeteg lőszer típust fejlesztettek ki nyugaton erre az űrméretre mivel az első vonalbeli T-64 el és (T-72 el) kellett szembenézniük. Még az Abrams ok első szériája is ezzel az űrmérettel jött ki. Tehát ahogy írtad van benne valami (erő). Lehet hogy egy modern T-90 es vagy egy Leo-2 ellen kevés lenne. De egy T-72b ellen vagy pt-91 ellen azzal a bizonyos megfelelő lőszerrel (kel) már veszélyt jelentene. Az űrméret hosszából adódóan a lő távot is megnövelhették az alap 100 mm es képest. Okosban csináltak. Nem dobták ki a vázakat,hanem felturbozták őket. Kaptak egy "normális" löveget. Igazi olcsó best by harckocsit kreáltak ami még egy két év tizedik a 3 ik világok legfőbb harckocsija lesz. Megj: Amilyen viszonylatban állunk itt közép európában ezzel a modernizációs harckocsival se lépnénk hátra. Ettől függetlenül egy modernebb harckocsira mindenképp szükségünk van. Horvátoknál a Degman program kifutott egyenlőre mást nem terveznek. Legalábbis nekem másról nincs infom. A szerbeknél az M-84 es modernizáció források miatt nehezen halad. A Románok most öltek egy rakhedli pénzt más területbe. Nem hinném hogy ők is mostanában fognak szerezni be új vasakat. A modernizált T-55 el jó darabig el lesznek még (kb 10 évig) A Balkánról meg ne is beszélve. A kisebb országoknak szinte nincs is HK állományuk. Megj: Hogy a szerb modernizált T-55 et a Pakisztán vásárolta meg. Lehet tippelni hogy miért. Az én sejtésem hogy az eredeti modernizációs csomagot kukázzák és a saját/kínai modernizációs csomaggal látják el őket. Saját ill export részre. Továbbá azon se lepődnék meg ha pár év múlva szíriában is feltűnnének ezek a vasak.
Végezetül még igen sokk ideig fogunk hallani erről a jól bevált típusról. Minden kisebb nagyobb hátrányai ellenére.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Na utánanéztem azoknak a kínai kohószökevényeknek. Nem is rosszak :) Type-59 D nos amit infomorzsákat ősze lehetett szedni róla a következők: Hőoptikás kamera, a korai változatoknál infrás. A tűzvezetés számítógép vezérelt, (van benne gps alapú navigációs i-pad a parancsnoknak)?? az ágyú félautomata töltésű, besugárzás jelző. lézeres (infrás??) távolságmérő. Dióhéjban ennyi. Nem csoda hogy a szegényebb országok rá haraptak vagy fognak.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Ez a vonat elment. Viszont a modernizációnál maradva, valamiért nagyon szeretik az L7 ágyút. Valami lehet azzal a vassal, hogy monjuk Kína lecseréli a D10-et vele.
Ezekben mintha még nagyobb kaliberhosszúságú ágyú lenne.
https://s17.postimg.org/qrcjp4hzz/104453ef4fwiff521t7tfa.jpg
104453ef4fwiff521t7tfa.jpg

104453ef4fwiff521t7tfa.jpg
Az L7 ereje nagyjából a T-62-es 115 milisével vethető össze. Leszámítva, hogy a mai napig jönnek ki új skulók hozzá. Azt hiszem valami 500-550 mm vastag páncél átütésére alkalmasak az újabbak de rémlik valami amcsi nyíllövedék ami 600+ os. Azért sok helyen még vígan elegendő ez az erő, és némileg olcsóbb mint a 120-125 mm-es.