NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Szerintem a Patriot-ot magyar vonatkozásban teljesen felesleges emlegetni...annyira irreális, ha a tendenciát nézzük. Sajnos.
A hidegháborús német Patriot osztályok üzemeltetési költsége valami 2-3 misi/év volt (ez olyan tíz éves adat) úgy, hogy nem indít rakétát. Mondjuk a Gripenek sem túl gyakran mennek éleslövészetre, de azért az AIM-9L/M filléres egy akármilyen Patriot rakéta árához képest. Az USAF F-16 élettartam repóra költésgel egy F-16C ebből kb. 100 órát repülhet évente. A Gripen szerződéssel ennek kb. harmadát. Így nézve lehet töprengeni. A beszerzési ár az, ami húzós lenne...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and arcas

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A példádban nem láttam olcsó rakétát. Melyikre gondoltál olcsó alatt? Ha egy rakétát kis számban csak nekünk integrálnak, akkor az méregdrága lenne.
3féle rakétára gondoltam.Kell egy pontvédelmi/SHORAD,ami önnálloan is használható.Ezen a szinten alkalmaznék valamien 35/57mm-es rendszert is.Csapatlégvédelem/pontvédelem.A lokátorokat pl mindenkép védeni kell.A következő szint alapbol benne van a rendszerben.AMRAAM.Honi légvédelemre kellene egy nagyobb HMZ,és ezalat min. 15km hatómagasságot is értek.METEOR,ESSM block II?Erre a szintre merengtem el egy torlosugaras,nagy manöverező-képesséégű,arh/ir fejü rakétán.Ami elég kisméretű,hogy megörizze a jo rejthetősg előnyét.Ideális estben nagy hatósugaru aam is egyben.Csak nekünk biztossan tul drága.Ne feled,az én elgondolásomban az iránitókabin egy kicsi,mozgékony,jol rejthető HÁP.A számitástechnikai fejlődés csodája.Bármilen lokátor adhat neki céladatot,ami megfelelő data-linkre képes.Szélsőséges példa:az ősöreg p-37-hez 20éve van analog-digitális jelátalakitó.Datalinken adhat céladatot.A fejlődés következő csodála,ma már van olyan rakéta,ami képes végfázisban önnállóan célkeresésre,-befogásra,követésre.Ha a datalink kapcsolatot megoldható,akár akinai pl-12 légvédelmi változata is beilleszthető.Lényegében ezt a data-linket kell megoldani.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
...A beszerzési ár az, ami húzós lenne...

Hát ezaz...megléphetetlen akadály.
Egyébként az ilyesmire nincsenek támogatási programok (mint pl. a jenki használt heliknél stb.), ahogyan a 3D radarokat telepitettük,...nem hallott valaki külföldi példáról, hogy kedvezményesen hozzá lehetett jutni ilyen technikához...az üzemeltetésért cserébe? (nem konkréten patriotra gondolok, egyéb lérak)
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 029
6 343
113
Szerintem a Patriot-ot magyar vonatkozásban teljesen felesleges emlegetni...annyira irreális, ha a tendenciát nézzük. Sajnos.

Izrel a PAC-2-ket Dávid parittyájára, meg Iron Drone-ra cserélte. Lehet, hogy tőlük meg lehetne venni amik már nem kellenek.
 
M

molnibalage

Guest
3féle rakétára gondoltam.Kell egy pontvédelmi/SHORAD,ami önnálloan is használható.Ezen a szinten alkalmaznék valamien 35/57mm-es rendszert is.Csapatlégvédelem/pontvédelem.A lokátorokat pl mindenkép védeni kell.A következő szint alapbol benne van a rendszerben.AMRAAM.Honi légvédelemre kellene egy nagyobb HMZ,és ezalat min. 15km hatómagasságot is értek.METEOR,ESSM block II?Erre a szintre merengtem el egy torlosugaras,nagy manöverező-képesséégű,arh/ir fejü rakétán.Ami elég kisméretű,hogy megörizze a jo rejthetősg előnyét.Ideális estben nagy hatósugaru aam is egyben.Csak nekünk biztossan tul drága.Ne feled,az én elgondolásomban az iránitókabin egy kicsi,mozgékony,jol rejthető HÁP.A számitástechnikai fejlődés csodája.Bármilen lokátor adhat neki céladatot,ami megfelelő data-linkre képes.Szélsőséges példa:az ősöreg p-37-hez 20éve van analog-digitális jelátalakitó.Datalinken adhat céladatot.A fejlődés következő csodála,ma már van olyan rakéta,ami képes végfázisban önnállóan célkeresésre,-befogásra,követésre.Ha a datalink kapcsolatot megoldható,akár akinai pl-12 légvédelmi változata is beilleszthető.Lényegében ezt a data-linket kell megoldani.
A probléma az, hogy nincs "olcsó" rakéta. Egy képalkotós TVC-s (vagy akár nemTVC-s) SR IR AAM is milliós dolláros tétel. Rakéta kapcsán kb. egy típus jöhet szóba, annak nem látom értelmét, hogy ESSM Block II és AMRAAM is legyen. Vagy egyik, vagy másik. A Meteor még nincs integrálva tudtommal és az annyira drága és akkora HMZ-je van, hogy a Sentinelnél nagyobb, drágább és kevébé mobil radar kellene hozzá.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
A probléma az, hogy nincs "olcsó" rakéta. Egy képalkotós TVC-s (vagy akár nemTVC-s) SR IR AAM is milliós dolláros tétel. Rakéta kapcsán kb. egy típus jöhet szóba, annak nem látom értelmét, hogy ESSM Block II és AMRAAM is legyen. Vagy egyik, vagy másik. A Meteor még nincs integrálva tudtommal és az annyira drága és akkora HMZ-je van, hogy a Sentinelnél nagyobb, drágább és kevébé mobil radar kellene hozzá.

Ahogy korábban egy másik topicban is írtam, szvsz a Meteor nem lesz VLS / SL integrációra tűzve. Az MBDA ellenérdekelt, hiszen vannak más termékei, amelyek megfelelnek erre a célra (Aster 15, VL Mica RF/IR)...
 
M

molnibalage

Guest
Ahogy korábban egy másik topicban is írtam, szvsz a Meteor nem lesz VLS / SL integrációra tűzve. Az MBDA ellenérdekelt, hiszen vannak más termékei, amelyek megfelelnek erre a célra (Aster 15, VL Mica RF/IR)...
Igen, erre utaltam én is.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ahogy korábban egy másik topicban is írtam, szvsz a Meteor nem lesz VLS / SL integrációra tűzve. Az MBDA ellenérdekelt, hiszen vannak más termékei, amelyek megfelelnek erre a célra (Aster 15, VL Mica RF/IR)...

A kényszer nagy úr, a fejlesztési költség megtérülése és a gyártókapacitás fenntartása is indokolhat egy olyan lépést, hogy mégis. Attól függ, hogy a marketinges reggel hogyan ébred...:)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A probléma az, hogy nincs "olcsó" rakéta. Egy képalkotós TVC-s (vagy akár nemTVC-s) SR IR AAM is milliós dolláros tétel. Rakéta kapcsán kb. egy típus jöhet szóba, annak nem látom értelmét, hogy ESSM Block II és AMRAAM is legyen. Vagy egyik, vagy másik. A Meteor még nincs integrálva tudtommal és az annyira drága és akkora HMZ-je van, hogy a Sentinelnél nagyobb, drágább és kevébé mobil radar kellene hozzá.
HÁP-ként kezelem az irányitókabint.Mivel nincs pénzünk egy s-300/400,Buk,Tor,Tunguzka/Pansir(Patriot,Hawk,Roland/ADATS) rétegzet légvdelem kiépitésére,szegény ember vizzel főz alapon egy arra alkalmasnak tünő rendszert robálok rugalmassabbá tenni,kvázi réteges rendszerré böviteni.Sentinel datalinken adja az adatokat.Akkor más rendszertöl is kaphat.Akár egy örjáratozó vadászgéptöl is.Vagy rózsászin álmainkban a Magyar Légierő AWACS gépétöl.A p--37es sanszosabb.Nincs közelkörzeti radarjel,nincs tüzvezető mmegvilágitás.Meglepetésszerüen támadhat.Mint a Kub optikával,csak látótáv korlátja nélkül.(a'la gerilla).Sentinel csak akkor kapcsol,ha szükséges.A rakéták is datalinken kapják a parancsokat.Akkor bármilen a célnak megfelelő rakétát lehet használni."Csak"a link-kapcsolat kiépitése kell.Ha feltünik a piacon egy megfelelő rakéta,lehet illeszteni hozzá.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
A kényszer nagy úr, a fejlesztési költség megtérülése és a gyártókapacitás fenntartása is indokolhat egy olyan lépést, hogy mégis. Attól függ, hogy a marketinges reggel hogyan ébred...:)

Ha nagy lenne a kényszer, akkor legalább tervek / makettek szintjén reklámoznák.
De nem reklámozzák. Szemben az Aster-15/-30-al,VL Mica-val, CAMM és CAMM(ER)-el...

Én élek a gyanúval, hogy Földről indítva a Meteor annyira nem ideális körülmények között van, hogy a torlósugár-hajtóműve túl sok gondot okozhat. Mással nem tudom magyarázni azt, hogy még a CAMM(ER)-el is többet foglalkoznak a marketingesek, mint a Meteor SL/VL változatával...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ha nagy lenne a kényszer, akkor legalább tervek / makettek szintjén reklámoznák.
De nem reklámozzák. Szemben az Aster-15/-30-al,VL Mica-val, CAMM és CAMM(ER)-el...

Én élek a gyanúval, hogy Földről indítva a Meteor annyira nem ideális körülmények között van, hogy a torlósugár-hajtóműve túl sok gondot okozhat. Mással nem tudom magyarázni azt, hogy még a CAMM(ER)-el is többet foglalkoznak a marketingesek, mint a Meteor SL/VL változatával...

Minden bizonnyal igy lehet, igen...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ha nagy lenne a kényszer, akkor legalább tervek / makettek szintjén reklámoznák.
De nem reklámozzák. Szemben az Aster-15/-30-al,VL Mica-val, CAMM és CAMM(ER)-el...

Én élek a gyanúval, hogy Földről indítva a Meteor annyira nem ideális körülmények között van, hogy a torlósugár-hajtóműve túl sok gondot okozhat. Mással nem tudom magyarázni azt, hogy még a CAMM(ER)-el is többet foglalkoznak a marketingesek, mint a Meteor SL/VL változatával...
A kub torlosugaras.R-77 félbemaradt légvédelmi változata szintén.(mi lett vele,nemtudom)SeaDart.A Meteornál inkább az asszimetria okozhat problémat.AMRAAM eredetileg szintén torlósugarasnak indult.Az asszimetria okozta manöverezőkppesseg-csökkenés szerepelt tisztán rakétahajtomüre való áttérés indokai közöt
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
A kub torlosugaras.R-77 félbemaradt légvédelmi változata szintén.(mi lett vele,nemtudom)SeaDart.A Meteornál inkább az asszimetria okozhat problémat.AMRAAM eredetileg szintén torlósugarasnak indult.Az asszimetria okozta manöverezőkppesseg-csökkenés szerepelt tisztán rakétahajtomüre való áttérés indokai közöt

Torlóhajtómű és torlóhajtómű között különbség van. Ha belegondolsz milyen beömlőnyílása(i) és szívócsőve(i) vannak az általad felsorolt rakétáknak, illetve melléjük teszed a Meteort, ez eléggé egyértelmű lesz rövid úton, hogy mennyire sokváltozós dologról van szó. Plusz mindegyik felsorolt rakéta eleve földről való indításra lett tervezve. A Meteor viszont levegőből való indításra...

Lehetséges válasz, hogy a Meteort eleve minimum közepes magasságba (4000m+) tervezték, és a kis magasságban (1000-2000m alatt) annyira rosszak a tulajdonságai, hogy csak jelentős áttervezés árán lehet megoldani, hogy egyáltalán stabilan működjön a hajtóműve.
 
M

molnibalage

Guest
Torlóhajtómű és torlóhajtómű között különbség van. Ha belegondolsz milyen beömlőnyílása(i) és szívócsőve(i) vannak az általad felsorolt rakétáknak, illetve melléjük teszed a Meteort, ez eléggé egyértelmű lesz rövid úton, hogy mennyire sokváltozós dologról van szó. Plusz mindegyik felsorolt rakéta eleve földről való indításra lett tervezve. A Meteor viszont levegőből való indításra...

Lehetséges válasz, hogy a Meteort eleve minimum közepes magasságba (4000m+) tervezték, és a kis magasságban (1000-2000m alatt) annyira rosszak a tulajdonságai, hogy csak jelentős áttervezés árán lehet megoldani, hogy egyáltalán stabilan működjön a hajtóműve.
Ez számomra evidensnek tűnik. BVR légiharc kb. értelmezhetetlen 3-4 km magasság alatt. A Kub ereje meg a pont nagyobb magasságban fogyott el, csak éppen akkor már tudták, hogy a harcászatilag fontos zóna a csapatlégvédelmél a Kub tervezése idején rohadtul nem 8-10 km, tehát kb. nem sok vizet zavart, hogy ott gyenge. Az F-4-nél fényévekkel erősebb F-16 is dobta a magasságot Bagdaf felett, de igenám...
26k lábról 13k-ra ment le.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ez számomra evidensnek tűnik. BVR légiharc kb. értelmezhetetlen 3-4 km magasság alatt. A Kub ereje meg a pont nagyobb magasságban fogyott el, csak éppen akkor már tudták, hogy a harcászatilag fontos zóna a csapatlégvédelmél a Kub tervezése idején rohadtul nem 8-10 km, tehát kb. nem sok vizet zavart, hogy ott gyenge. Az F-4-nél fényévekkel erősebb F-16 is dobta a magasságot Bagdaf felett, de igenám...
26k lábról 13k-ra ment le.
Most olvastam legujabb szösszeneted.Szép,átgondolt világos mű.Megerősit régi gondolatomat,hogy Magyarhonnak jelenleg nem új eszközt kellene beszereznie,hanem eg régit.Franciáknak talán van még valahol elfekvőben egy használható nyaktilójuk.Amelet az ansiem regime megregulázása idelén kellőképpen bejárattak,hogy birja a 3müszakos űzemmodot.Amig annak a herkentyűnek lehetne munkát adni,másra nem szabad költeni.Ugyiscsak kidobot(ellopot)pénz....
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Torlóhajtómű és torlóhajtómű között különbség van. Ha belegondolsz milyen beömlőnyílása(i) és szívócsőve(i) vannak az általad felsorolt rakétáknak, illetve melléjük teszed a Meteort, ez eléggé egyértelmű lesz rövid úton, hogy mennyire sokváltozós dologról van szó. Plusz mindegyik felsorolt rakéta eleve földről való indításra lett tervezve. A Meteor viszont levegőből való indításra...

Lehetséges válasz, hogy a Meteort eleve minimum közepes magasságba (4000m+) tervezték, és a kis magasságban (1000-2000m alatt) annyira rosszak a tulajdonságai, hogy csak jelentős áttervezés árán lehet megoldani, hogy egyáltalán stabilan működjön a hajtóműve.
Ezek szerint hamvábaholt ötlet kiegésziteni a rendszert egy olan viszonlag kisméretű raketával,amivel nagy magasságban is ütőképes lehetne.Eddig azon nyüglődtem,hogy lehetne ilent találni,EMMS II meddig érhet fel?
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Ha nagy lenne a kényszer, akkor legalább tervek / makettek szintjén reklámoznák.
De nem reklámozzák. Szemben az Aster-15/-30-al,VL Mica-val, CAMM és CAMM(ER)-el...

Én élek a gyanúval, hogy Földről indítva a Meteor annyira nem ideális körülmények között van, hogy a torlósugár-hajtóműve túl sok gondot okozhat. Mással nem tudom magyarázni azt, hogy még a CAMM(ER)-el is többet foglalkoznak a marketingesek, mint a Meteor SL/VL változatával...

Meteor alá vmi booster amúgy is kell meteor torlósugár nem indul ha nincs meg egy alapsebesség. Ez azonnal adna egy pl +3000m magasságot. Problems solved.
Nem mellesleg a hatótáv fanyalgók minden álma is beteljesülne. Bár akkor meg sentinel miatt menne a fanyalgás. :) Eközben csokolom kub rakéták élettartalma tudtommal lejárt.

.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Meteor alá vmi booster amúgy is kell meteor torlósugár nem indul ha nincs meg egy alapsebesség. Ez azonnal adna egy pl +3000m magasságot. Problems solved.
Nem mellesleg a hatótáv fanyalgók minden álma is beteljesülne. Bár akkor meg sentinel miatt menne a fanyalgás. :) Eközben csokolom kub rakéták élettartalma tudtommal lejárt.

.
A kub lejár.Helette tökéletes lenne ez a rendszer.De a hatómagasságon fanyalgok.Sentinel elég.Hálózati rendszerben gondolkodva,nem kell nagyobb saját radar.
 
M

molnibalage

Guest
Meteor alá vmi booster amúgy is kell meteor torlósugár nem indul ha nincs meg egy alapsebesség. Ez azonnal adna egy pl +3000m magasságot. Problems solved.
Nem mellesleg a hatótáv fanyalgók minden álma is beteljesülne. Bár akkor meg sentinel miatt menne a fanyalgás. :) Eközben csokolom kub rakéták élettartalma tudtommal lejárt.

.
Elméletnek jó, de mégsem erre mozdultak el.