1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

Diskurzus a(z) 'Légvédelmi fegyverek, rendszerek' témában - Tcat által indítva @ 2015. december 15..

1. Tcat

Tcat Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

2. ghostrider

ghostrider Well-Known Member

Telepítés Norvégiában.

Célkövető lokátor

3. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

A Sentinel radart célkövetőnek hívni talán kicsit pontatlan, mert célfelderítő. Nincs célkövető (tűzvezető) radarja a rendszernek.

4. arcas

arcas Well-Known Member

Személy szerint én valami ilyesmiről álmodozom - magyarhonnak... Hány ütegre volna reálisan szüksége MO-nak, hacsak a minimumot nézzük (azaz a magyar realitást)?!

5. molnibalage

Ennek a kérdésnek így nincs értelme, mert egy üteg méretét nem definiáltad, hogy hány indítót akarsz egy központhoz rendelni és mit akarsz védeni.

6. ghostrider

ghostrider Well-Known Member

Kicsit túlzás felderítő lokátornak hívni, mert igazán célkövetés a feladata, a külső, bejövő adatok alapján. Pontosan olyan, mint a BUK TELAR lokátora, tűzvezetés (alávilágítás) nélkül. A felderítés igen csak korlátozott lehetőség. A célkövető nem tűzvezető!!!, pontosabban minden tűzvezető célkövető is, de nem minden célkövető tűzvezető!!!:confused:

fishbed likes this.
  7. arcas

arcas Well-Known Member

pl. 4-et ,de nem tudom ők hogyan használják...
    Védeni stratégiai pontokat szokás védeni, vagy pl mint főváros, paks, kulcsfontosságú repterek környezete, ill. néhány üteg rezerva kitelepülésre...nem tudom

8. molnibalage

A fővárost, mint önmagában védeni nem szokás ma már. ICBM ellen úgysem tudsz mit tenni, CM és strat bombázó ellen ezek kevesek és a kis és középhatalmaknam amúgy sincs akkor tűzereje, hogy egy fővárost megére random bombázni. Volt már erről néhány hónapja szó.

Egy légvédelm rendszernek a fővárosban levő esetleges katonai célokat kell védeni, minisztériumok, CCC elemek, stb. Nálunk itthon Kecskemétet kellene védeni, Pápa-Veszprém és talán a fővárosi hidakat és kéne egy komplexum csapatlégvédelemként, de a környező országokat nézve ez is félelmetesen overkill lenne. Elős körben kecsó és a csapatok légvédelme az, ami számít. Főleg, hogy a Kub halála közeleg...

alfa74 likes this.
  9. arcas

arcas Well-Known Member

Nem tudom, egy ilyen rendszernek milyen lehet a reakció ideje, ...ami videót én láttam róla, ott pl. pikk pakk beüzemelte 4-5 "suhanc"..., rendszerben tartani sem lehet egy nagyon költséges dolog, nekem tetszik ez a rendszer...egyszerűen nagyszerű.

10. molnibalage

A rakéta eleme az, ami nagyon drága. A rendszerbe pakolt akítv rakétát ára sanszosan összemérhető a teljes rendszer árának a felével. Viszont emiatt szinte SEAD-elhetetlen a klasszikus módon.

11. vilmoci

vilmoci Well-Known Member

Ebből van olyan is, ami nem letalpalt, vagy hogy kell elképzelni csapatlégvédelemként?

12. molnibalage

Mivel nincs központi tűzvezető radar csak CCC vezérlő, ezért ez úgy mozogna, hogy szüksége estén csak az indító diszlokál át. Lényegébn úgy kell elképzelni, mint a hadosztály szintű Kub-ot, amiből hadosztályonként kellett volna 5 db lenni, de négynél több soha nem volt itthon. Amíg 1 mozog, a többi van tűzkész állapotban. Egy NASAMS egységhez elvileg akárhány indító is tartozhat. Ha egy légvédelmi alakulatnak - ez kb. század lenne szervezetileg vagy még akkora sem - lenne 6 db indítója, az bőven elég lenne hazai viszonyok között.

arcas likes this.
  13. vilmoci

vilmoci Well-Known Member

Használja ezt valaki ilyen koncepcióban?

14. molnibalage

Eddig összesen két ország rendszeresítette. Finnek Helsinki köré vannak békeidőben kiteleülve, azt meg nem mondják meg nekem, hogy háborúban mit csinálnának. A rendszer technikailag képes rá, légiszállítható is, ha kell. A másik a jenkik asszem a Fehér Házat védik vele és asszem a Pentagont.

A NASAMS2-ből több ország is használ. A rendszer minben eleme mobil, elvi akadálya nincs itt sem.

vilmoci likes this.
  15. molnibalage

Bár a NASAMS és NASAMS2 közötti difit nem ismerem és most látom, hogy finneknél sem feltétlen sima van.

16. rudi

rudi Well-Known Member

Én úgy tudom hogy az optikai szenzor nemjárt az eredeti NASAMS-hoz, az a 2-nél jelent meg.
    illetve tudtommal ehhez már a AN/MPQ-64 F1 Improved Sentinel dukál.
    Ennek a radarnak már 120 km a hatótávolsága (persze csak horizont feletti célok esetén)
    http://www.defenseindustrydaily.com/usa-1627m-for-sentinels-to-watch-the-skies-07129/
    Az ára is elég húzós a radarnak... 9 millió $/db :eek:

17. Fade

Fade Well-Known Member

18. csibeszke

csibeszke Well-Known Member

Ha a pentagont is védi akkor eléggé leszerepelt.:)

19. dudi

dudi Well-Known Member

Szerintem akkor még nem létezett(márha volt ott mit lelőni).

20. molnibalage

Sehol nem volt a rendszer 2001-ben. Ezen felül, ha ott lett volna akkor is, ki adott volna tűzparancsot...?

Ezen oldal megosztása