NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Telepítés Norvégiában.
cold-nasams3.jpg

Norwegian_Advanced_Surface_to_Air_Missile_System.jpg


090318NASAMSII.jpg

Célkövető lokátor
f0205060_52a1270939d37.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Capslock27
M

molnibalage

Guest
A Sentinel radart célkövetőnek hívni talán kicsit pontatlan, mert célfelderítő. Nincs célkövető (tűzvezető) radarja a rendszernek.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Személy szerint én valami ilyesmiről álmodozom - magyarhonnak... Hány ütegre volna reálisan szüksége MO-nak, hacsak a minimumot nézzük (azaz a magyar realitást)?!
 
M

molnibalage

Guest
Személy szerint én valami ilyesmiről álmodozom - magyarhonnak... Hány ütegre volna reálisan szüksége MO-nak, hacsak a minimumot nézzük (azaz a magyar realitást)?!
Ennek a kérdésnek így nincs értelme, mert egy üteg méretét nem definiáltad, hogy hány indítót akarsz egy központhoz rendelni és mit akarsz védeni.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
A Sentinel radart célkövetőnek hívni talán kicsit pontatlan, mert célfelderítő. Nincs célkövető (tűzvezető) radarja a rendszernek.
Kicsit túlzás felderítő lokátornak hívni, mert igazán célkövetés a feladata, a külső, bejövő adatok alapján. Pontosan olyan, mint a BUK TELAR lokátora, tűzvezetés (alávilágítás) nélkül. A felderítés igen csak korlátozott lehetőség. A célkövető nem tűzvezető!!!, pontosabban minden tűzvezető célkövető is, de nem minden célkövető tűzvezető!!!:confused:
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ennek a kérdésnek így nincs értelme, mert egy üteg méretét nem definiáltad, hogy hány indítót akarsz egy központhoz rendelni és mit akarsz védeni.

pl. 4-et ,de nem tudom ők hogyan használják...
Védeni stratégiai pontokat szokás védeni, vagy pl mint főváros, paks, kulcsfontosságú repterek környezete, ill. néhány üteg rezerva kitelepülésre...nem tudom
 
M

molnibalage

Guest
pl. 4-et ,de nem tudom ők hogyan használják...
Védeni stratégiai pontokat szokás védeni, vagy pl mint főváros, paks, kulcsfontosságú repterek környezete, ill. néhány üteg rezerva kitelepülésre...nem tudom
A fővárost, mint önmagában védeni nem szokás ma már. ICBM ellen úgysem tudsz mit tenni, CM és strat bombázó ellen ezek kevesek és a kis és középhatalmaknam amúgy sincs akkor tűzereje, hogy egy fővárost megére random bombázni. Volt már erről néhány hónapja szó.

Egy légvédelm rendszernek a fővárosban levő esetleges katonai célokat kell védeni, minisztériumok, CCC elemek, stb. Nálunk itthon Kecskemétet kellene védeni, Pápa-Veszprém és talán a fővárosi hidakat és kéne egy komplexum csapatlégvédelemként, de a környező országokat nézve ez is félelmetesen overkill lenne. Elős körben kecsó és a csapatok légvédelme az, ami számít. Főleg, hogy a Kub halála közeleg...
 
  • Tetszik
Reactions: Septimus and alfa74

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Nem tudom, egy ilyen rendszernek milyen lehet a reakció ideje, ...ami videót én láttam róla, ott pl. pikk pakk beüzemelte 4-5 "suhanc"..., rendszerben tartani sem lehet egy nagyon költséges dolog, nekem tetszik ez a rendszer...egyszerűen nagyszerű.
 
M

molnibalage

Guest
Nem tudom, egy ilyen rendszernek milyen lehet a reakció ideje, ...ami videót én láttam róla, ott pl. pikk pakk beüzemelte 4-5 "suhanc"..., rendszerben tartani sem lehet egy nagyon költséges dolog, nekem tetszik ez a rendszer...egyszerűen nagyszerű.
A rakéta eleme az, ami nagyon drága. A rendszerbe pakolt akítv rakétát ára sanszosan összemérhető a teljes rendszer árának a felével. Viszont emiatt szinte SEAD-elhetetlen a klasszikus módon.
 
M

molnibalage

Guest
Ebből van olyan is, ami nem letalpalt, vagy hogy kell elképzelni csapatlégvédelemként?
Mivel nincs központi tűzvezető radar csak CCC vezérlő, ezért ez úgy mozogna, hogy szüksége estén csak az indító diszlokál át. Lényegébn úgy kell elképzelni, mint a hadosztály szintű Kub-ot, amiből hadosztályonként kellett volna 5 db lenni, de négynél több soha nem volt itthon. Amíg 1 mozog, a többi van tűzkész állapotban. Egy NASAMS egységhez elvileg akárhány indító is tartozhat. Ha egy légvédelmi alakulatnak - ez kb. század lenne szervezetileg vagy még akkora sem - lenne 6 db indítója, az bőven elég lenne hazai viszonyok között.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas
M

molnibalage

Guest
Használja ezt valaki ilyen koncepcióban?
Eddig összesen két ország rendszeresítette. Finnek Helsinki köré vannak békeidőben kiteleülve, azt meg nem mondják meg nekem, hogy háborúban mit csinálnának. A rendszer technikailag képes rá, légiszállítható is, ha kell. A másik a jenkik asszem a Fehér Házat védik vele és asszem a Pentagont.

A NASAMS2-ből több ország is használ. A rendszer minben eleme mobil, elvi akadálya nincs itt sem.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci
M

molnibalage

Guest
Bár a NASAMS és NASAMS2 közötti difit nem ismerem és most látom, hogy finneknél sem feltétlen sima van.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Bár a NASAMS és NASAMS2 közötti difit nem ismerem és most látom, hogy finneknél sem feltétlen sima van.

Én úgy tudom hogy az optikai szenzor nemjárt az eredeti NASAMS-hoz, az a 2-nél jelent meg.
Electro_Optical_unit_vehicle_NASAMS_Norwegian_Advanced_Surface_to_Air_defense_Missile_System_Norway_Norwegian_army_640_001.jpg

illetve tudtommal ehhez már a AN/MPQ-64 F1 Improved Sentinel dukál.
2009_Improved_Sentinel_06.jpg

Ennek a radarnak már 120 km a hatótávolsága (persze csak horizont feletti célok esetén)
http://www.defenseindustrydaily.com/usa-1627m-for-sentinels-to-watch-the-skies-07129/
Az ára is elég húzós a radarnak... 9 millió $/db :eek: