1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

Diskurzus a(z) 'Légvédelmi fegyverek, rendszerek' témában - Tcat által indítva @ 2015. december 15..

1. imike

imike Well-Known Member

Csak azért jeleztem, mert szerintem már nem lehet PAC-2-t venni, csak PAC-3-at

A Románok is PAC-3-at vesznek:

https://www.raytheon.com/news/feature/romania_patriot.html
    "PAC-3 MSE interceptor missiles"

https://www.defensenews.com/land/20...-signs-deal-to-buy-us-missile-defense-system/
    "168 Patriot Advanced Capability — 3 Missile Segment Enhancement missiles"

2. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Is. A PAC-3 nem alap rakéta, az ABM feladatkörre van. Ott a GEM és GEM+.

3. molnibalage

A példádban nem láttam olcsó rakétát. Melyikre gondoltál olcsó alatt? Ha egy rakétát kis számban csak nekünk integrálnak, akkor az méregdrága lenne.

4. arcas

arcas Well-Known Member

Szerintem a Patriot-ot magyar vonatkozásban teljesen felesleges emlegetni...annyira irreális, ha a tendenciát nézzük. Sajnos.

5. molnibalage

A hidegháborús német Patriot osztályok üzemeltetési költsége valami 2-3 misi/év volt (ez olyan tíz éves adat) úgy, hogy nem indít rakétát. Mondjuk a Gripenek sem túl gyakran mennek éleslövészetre, de azért az AIM-9L/M filléres egy akármilyen Patriot rakéta árához képest. Az USAF F-16 élettartam repóra költésgel egy F-16C ebből kb. 100 órát repülhet évente. A Gripen szerződéssel ennek kb. harmadát. Így nézve lehet töprengeni. A beszerzési ár az, ami húzós lenne...

endre and arcas like this.
  6. Celebra

Celebra Well-Known Member

3féle rakétára gondoltam.Kell egy pontvédelmi/SHORAD,ami önnálloan is használható.Ezen a szinten alkalmaznék valamien 35/57mm-es rendszert is.Csapatlégvédelem/pontvédelem.A lokátorokat pl mindenkép védeni kell.A következő szint alapbol benne van a rendszerben.AMRAAM.Honi légvédelemre kellene egy nagyobb HMZ,és ezalat min. 15km hatómagasságot is értek.METEOR,ESSM block II?Erre a szintre merengtem el egy torlosugaras,nagy manöverező-képesséégű,arh/ir fejü rakétán.Ami elég kisméretű,hogy megörizze a jo rejthetősg előnyét.Ideális estben nagy hatósugaru aam is egyben.Csak nekünk biztossan tul drága.Ne feled,az én elgondolásomban az iránitókabin egy kicsi,mozgékony,jol rejthető HÁP.A számitástechnikai fejlődés csodája.Bármilen lokátor adhat neki céladatot,ami megfelelő data-linkre képes.Szélsőséges példa:az ősöreg p-37-hez 20éve van analog-digitális jelátalakitó.Datalinken adhat céladatot.A fejlődés következő csodála,ma már van olyan rakéta,ami képes végfázisban önnállóan célkeresésre,-befogásra,követésre.Ha a datalink kapcsolatot megoldható,akár akinai pl-12 légvédelmi változata is beilleszthető.Lényegében ezt a data-linket kell megoldani.

7. arcas

arcas Well-Known Member

Hát ezaz...megléphetetlen akadály.
    Egyébként az ilyesmire nincsenek támogatási programok (mint pl. a jenki használt heliknél stb.), ahogyan a 3D radarokat telepitettük,...nem hallott valaki külföldi példáról, hogy kedvezményesen hozzá lehetett jutni ilyen technikához...az üzemeltetésért cserébe? (nem konkréten patriotra gondolok, egyéb lérak)

8. imike

imike Well-Known Member

Izrel a PAC-2-ket Dávid parittyájára, meg Iron Drone-ra cserélte. Lehet, hogy tőlük meg lehetne venni amik már nem kellenek.

9. molnibalage

A probléma az, hogy nincs "olcsó" rakéta. Egy képalkotós TVC-s (vagy akár nemTVC-s) SR IR AAM is milliós dolláros tétel. Rakéta kapcsán kb. egy típus jöhet szóba, annak nem látom értelmét, hogy ESSM Block II és AMRAAM is legyen. Vagy egyik, vagy másik. A Meteor még nincs integrálva tudtommal és az annyira drága és akkora HMZ-je van, hogy a Sentinelnél nagyobb, drágább és kevébé mobil radar kellene hozzá.

endre likes this.
  10. Cifu

Cifu Well-Known Member

Ahogy korábban egy másik topicban is írtam, szvsz a Meteor nem lesz VLS / SL integrációra tűzve. Az MBDA ellenérdekelt, hiszen vannak más termékei, amelyek megfelelnek erre a célra (Aster 15, VL Mica RF/IR)...

fishbed, endre, fip7 and 1 other person like this.
  11. molnibalage

Igen, erre utaltam én is.

12. arcas

arcas Well-Known Member

A kényszer nagy úr, a fejlesztési költség megtérülése és a gyártókapacitás fenntartása is indokolhat egy olyan lépést, hogy mégis. Attól függ, hogy a marketinges reggel hogyan ébred...:)

13. Celebra

HÁP-ként kezelem az irányitókabint.Mivel nincs pénzünk egy s-300/400,Buk,Tor,Tunguzka/Pansir(Patriot,Hawk,Roland/ADATS) rétegzet légvdelem kiépitésére,szegény ember vizzel főz alapon egy arra alkalmasnak tünő rendszert robálok rugalmassabbá tenni,kvázi réteges rendszerré böviteni.Sentinel datalinken adja az adatokat.Akkor más rendszertöl is kaphat.Akár egy örjáratozó vadászgéptöl is.Vagy rózsászin álmainkban a Magyar Légierő AWACS gépétöl.A p--37es sanszosabb.Nincs közelkörzeti radarjel,nincs tüzvezető mmegvilágitás.Meglepetésszerüen támadhat.Mint a Kub optikával,csak látótáv korlátja nélkül.(a'la gerilla).Sentinel csak akkor kapcsol,ha szükséges.A rakéták is datalinken kapják a parancsokat.Akkor bármilen a célnak megfelelő rakétát lehet használni."Csak"a link-kapcsolat kiépitése kell.Ha feltünik a piacon egy megfelelő rakéta,lehet illeszteni hozzá.

14. Cifu

Cifu Well-Known Member

Ha nagy lenne a kényszer, akkor legalább tervek / makettek szintjén reklámoznák.
    De nem reklámozzák. Szemben az Aster-15/-30-al,VL Mica-val, CAMM és CAMM(ER)-el...

Én élek a gyanúval, hogy Földről indítva a Meteor annyira nem ideális körülmények között van, hogy a torlósugár-hajtóműve túl sok gondot okozhat. Mással nem tudom magyarázni azt, hogy még a CAMM(ER)-el is többet foglalkoznak a marketingesek, mint a Meteor SL/VL változatával...

endre and fishbed like this.
  15. arcas

arcas Well-Known Member

Minden bizonnyal igy lehet, igen...

16. Celebra

A kub torlosugaras.R-77 félbemaradt légvédelmi változata szintén.(mi lett vele,nemtudom)SeaDart.A Meteornál inkább az asszimetria okozhat problémat.AMRAAM eredetileg szintén torlósugarasnak indult.Az asszimetria okozta manöverezőkppesseg-csökkenés szerepelt tisztán rakétahajtomüre való áttérés indokai közöt

17. Cifu

Cifu Well-Known Member

Torlóhajtómű és torlóhajtómű között különbség van. Ha belegondolsz milyen beömlőnyílása(i) és szívócsőve(i) vannak az általad felsorolt rakétáknak, illetve melléjük teszed a Meteort, ez eléggé egyértelmű lesz rövid úton, hogy mennyire sokváltozós dologról van szó. Plusz mindegyik felsorolt rakéta eleve földről való indításra lett tervezve. A Meteor viszont levegőből való indításra...

Lehetséges válasz, hogy a Meteort eleve minimum közepes magasságba (4000m+) tervezték, és a kis magasságban (1000-2000m alatt) annyira rosszak a tulajdonságai, hogy csak jelentős áttervezés árán lehet megoldani, hogy egyáltalán stabilan működjön a hajtóműve.

endre, arcas, fishbed and 1 other person like this.
  18. molnibalage

Ez számomra evidensnek tűnik. BVR légiharc kb. értelmezhetetlen 3-4 km magasság alatt. A Kub ereje meg a pont nagyobb magasságban fogyott el, csak éppen akkor már tudták, hogy a harcászatilag fontos zóna a csapatlégvédelmél a Kub tervezése idején rohadtul nem 8-10 km, tehát kb. nem sok vizet zavart, hogy ott gyenge. Az F-4-nél fényévekkel erősebb F-16 is dobta a magasságot Bagdaf felett, de igenám...
    26k lábról 13k-ra ment le.

endre, fishbed and Cifu like this.
  19. Celebra

Most olvastam legujabb szösszeneted.Szép,átgondolt világos mű.Megerősit régi gondolatomat,hogy Magyarhonnak jelenleg nem új eszközt kellene beszereznie,hanem eg régit.Franciáknak talán van még valahol elfekvőben egy használható nyaktilójuk.Amelet az ansiem regime megregulázása idelén kellőképpen bejárattak,hogy birja a 3müszakos űzemmodot.Amig annak a herkentyűnek lehetne munkát adni,másra nem szabad költeni.Ugyiscsak kidobot(ellopot)pénz....

20. Celebra

Ezek szerint hamvábaholt ötlet kiegésziteni a rendszert egy olan viszonlag kisméretű raketával,amivel nagy magasságban is ütőképes lehetne.Eddig azon nyüglődtem,hogy lehetne ilent találni,EMMS II meddig érhet fel?

Ezen oldal megosztása