Tiger / EC665 (Eurocopter,Airbus)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A AH-60-nak semmi köze harci helikopterhez azon kívül,hogy rakétát képes indítani.Ilyen alapon az AH-58 is harci helikopter aztán mégsem.Ezzel szemben a MI-24 egy valódi harci helikopter annak megfelelő páncélzattal és egyverzettel.Az,hogy képes deszantot vinni(8-főt csak rossz álmában visz el a gyakorlatban 4 katona plusz a felszerelése)az vagy jó vagy rossz dolog, nyilván nagyobb lett tőle a gép de semmiben nem csorbítja a harci helikopterként való alkalmazást.
Valójában csatak-rohamdesszant,és korántsem vált be olyan jol.Mi35 változatig páncéltöröként csak egy óriási AH6.Most irtad,rohamdesszantként semmirevaló.Agyonpáncélozták,de mégsem elég jó a sérülésállósága.UH60bol volt olyan amelyik RPG találat után is hazarepült.Lassabb,és rosszabbul manverezik,mint az AH60.Nagyobb és nehezzebb a Mihu,miközben kissebb a teherbirása.Egy legenda,de idelye lenne túllépni rajta.Ha a kintlévő gépek megkapják a VM korszerüsitést,azér nekünk azis előreléppés.Deha csak felújitás,kidobott pénz csak szerintem
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Valójában csatak-rohamdesszant,és korántsem vált be olyan jol.Mi35 változatig páncéltöröként csak egy óriási AH6.Most irtad,rohamdesszantként semmirevaló.Agyonpáncélozták,de mégsem elég jó a sérülésállósága.UH60bol volt olyan amelyik RPG találat után is hazarepült.Lassabb,és rosszabbul manverezik,mint az AH60.Nagyobb és nehezzebb a Mihu,miközben kissebb a teherbirása.Egy legenda,de idelye lenne túllépni rajta.Ha a kintlévő gépek megkapják a VM korszerüsitést,azér nekünk azis előreléppés.Deha csak felújitás,kidobott pénz csak szerintem

Te most mit gasonlítasz mihez?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Csak azért érdekel mert pl a MI-35M képes 16 páncéltörő rakéta mellett két B-8-as blokkot hordozni és ott van még a 23mm-es gépágyú is.Meg egy olyan harci helikopternél ami mellesleg képes deszantot kirakni nem a teherbírás a lényeg szemben egy olyan szálító helikopterrel ami képes korlátozottan harci helikopterkedni.És itt el is jutottunk ahhoz,hogy almát hasonlítasz körtéhez.A MI-24-et(vagy leszármazottait pl MI-35M) meg az AH-60-at nem lehet összehasonlítani mert két teljesen eltérő feladatú és képességű eszköz.Ha nagyon hasonlítgatni akarsz akkor ott van a KA-29.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Csak azért érdekel mert pl a MI-35M képes 16 páncéltörő rakéta mellett két B-8-as blokkot hordozni és ott van még a 23mm-es gépágyú is.Meg egy olyan harci helikopternél ami mellesleg képes deszantot kirakni nem a teherbírás a lényeg szemben egy olyan szálító helikopterrel ami képes korlátozottan harci helikopterkedni.És itt el is jutottunk ahhoz,hogy almát hasonlítasz körtéhez.A MI-24-et(vagy leszármazottait pl MI-35M) meg az AH-60-at nem lehet összehasonlítani mert két teljesen eltérő feladatú és képességű eszköz.Ha nagyon hasonlítgatni akarsz akkor ott van a KA-29.
Eggyáltalán nem eltérő feladatkörüek.Mindkettő rohamdesszant heli.Mi35M,és egyéként a Mi24VM is megkappta a Mi28 fegyverzetét.De addig korántsem volt olyan nagy szám.De a nagy méreten ez nem javitott.Meg máson se nagyon a fegyverzetet leszámitva.Azon viszont jkorát dobott.Azért irtam,ha a kintlévő gépek megkapják a VM korszerűsitést,azért nekünk az előrelépés lesz,nem is kicsi.De ha csak sima felújitás-nagyjavitás,akkor csak kidobott pénz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Eggyáltalán nem eltérő feladatkörüek.Mindkettő rohamdesszant heli.Mi35M,és egyéként a Mi24VM is megkappta a Mi28 fegyverzetét.De addig korántsem volt olyan nagy szám.De a nagy méreten ez nem javitott.Meg máson se nagyon a fegyverzetet leszámitva.Azon viszont jkorát dobott.Azért irtam,ha a kintlévő gépek megkapják a VM korszerűsitést,azért nekünk az előrelépés lesz,nem is kicsi.De ha csak sima felújitás-nagyjavitás,akkor csak kidobott pénz.

A felújítás részével teljesen egyetértek a másik felével nem viszont nem is tudok hozzátenni mást azon kívül amit leírtam és nyilvánvaló.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A felújítás részével teljesen egyetértek a másik felével nem viszont nem is tudok hozzátenni mást azon kívül amit leírtam és nyilvánvaló.
Mert eltérő a nézzőpontunk.Te alavetően csatagépként tekintesz a Mihura,pedig az rohamdesszantgépnek készült.Csatagének borzasztó nagy,inkább csaréljük le egy valódi csatahelire.Rohamdesszantként meg csapnivaló, az AH60 szerintem felülmúlja.Demivel igazábol nekünk semmink nincs,egy VM szintre felhozott Mihu azért elég tisztességes tüzerőt hozna nekünk,ami jol jön a reppertoárba.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Mert eltérő a nézzőpontunk.Te alavetően csatagépként tekintesz a Mihura,pedig az rohamdesszantgépnek készült.Csatagének borzasztó nagy,inkább csaréljük le egy valódi csatahelire.Rohamdesszantként meg csapnivaló, az AH60 szerintem felülmúlja.Demivel igazábol nekünk semmink nincs,egy VM szintre felhozott Mihu azért elég tisztességes tüzerőt hozna nekünk,ami jol jön a reppertoárba.

Az AH-60 közelében sincs csatahelikopterként egy MI-35M-nek.
 
  • Tetszik
Reactions: therob and fip7

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Ezzel a megközelítéssel a hk. is szar, mert sokmindenre jó, tehát akkor semmire sem.

Hát majdnem hogy épp ez a helyzet. A harckocsi elsődleges feladata, hogy képes legyen az erősebb védelmi pozíciókat is megtámadni. Az univerzalitás másodlagos.

Lényegében minden fegyverre igaz amúgy, hogy a hatékonyság és az univerzalitás sokszor egymásnak ellentmondó szempont. A helyzet váltogatja, hogy mikor mire érdemes gyúrni. Nagyobb hadseregek jobban tudnak specializálni, kisebbek kevésbé.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az AH-60 közelében sincs csatahelikopterként egy MI-35M-nek.
Hát ezen lehet vitakozni.Tűzerőt tekintve,1db és 1db összehasonlitásban igazad van.De mint fegyverrendszer,ami egy hadsereg fegyverrendszerének a része,szerintem már nem jobb a Mi35M.Mint ahogy ennek a rovatnak cimet adó Tigerről is ugy gondolom,hogy páncélvadászként a legjobb,de általános feladatú csataheliként már elbukik.
 
M

molnibalage

Guest
de semmiben nem csorbítja a harci helikopterként való alkalmazást.
A fejemet fogom...
  • A helikopter nehezebb lett tőle, tehát repülési teljesítménye kisebb. Képzeld el, ha a gép üres tömege vagy 1,5 tonnával lenne kisebb azonos hajtóművel
  • A nagyobb gép megy felületű célpont.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Ha a Blackhawkba beraksz egy komplett rajt felszereléssel akkor az tömegnyomort fog eredményezni ráadásul a katonán és a zsákján kívül más el sem fér benne.Ezzel szemben a Mi-17 vígan elvisz 2 rajt zsákostól úgy hogy még fér be pl +lőszer vagy kaja vagy víz stb.Az meg teljesen butaság,hogy nem használtuk ki a Mi-8 kapacitását a VSZ óta.
Öregem a felhasználóktól van az infó, hogy az Mik-8/17 az esetek többségében levegőt szállított odabent...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Ebbe a Blachawk vs Mi-17 egy érdekes adalék. A kínaiak Z-20-al (Blachawk másolat) váltják hamarosan a Mi-17-eseket és azért azok viszonylag újak.
Szóval...
???
 
  • Tetszik
Reactions: endre and sirdavegd

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Öregem a felhasználóktól van az infó, hogy az Mik-8/17 az esetek többségében levegőt szállított odabent...

Ha mi használjuk őket akkor mindig ki van használva a kapacitás.Arról nem tehetek,hogy békeidőben nulla szükség van egy szállító helikopterre egy ekkora országban.Megsúgom a BH sem lenne kihasználva mert a Honvédségnek nulla igénye van a kiképzésen kívül szállító helikopterre.Ja hogy nem is béke alkalmazásra tartják őket...
Vagy mot vársz?Ültessenek bele 20 embert kiképző repülésra csak azért,hogy ne üres géppel tanuljon meg repülni a hajózó?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Mert én úgy tudom, hogy a Mi-8/17 flotta teher és mennyiségbeli kapacitását kb. soha nem tudtuk értelmesen használni a VSz kimulása óta, túl nagy.


Ezt én nem értem... Azóta sem értem, mióta először olvastam ezt az érvet a nagyobb méretű, rámpás/hátsó ajtós, "közepes szállító" (Mi-8-17, AW101, stb.) helik ellen úgy 4-5 éve itt. Hiszen a VSz kimúlása, vagyis már lassan 30 éve (de azelőtt úgy 45 évig sem) nem volt háború Magyarország és más állam között. Ezeket a vasakat meg egy esetleges háborúra felkészülés miatt vennénk-tartanánk elsősorban és az árvízvédelem, stb. mondhatni bónuszfunkció. Szóval az, hogy jelenleg, békeidőben mennyire "kihasználhatóak", eléggé másodlagos egy ilyen cuccnál, nem? A PGM, a tüzérség, a harckocsik, az AIM-120-ak stb. sem használhatóak jelenleg kb. semmire.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ezt én nem értem... Azóta sem értem, mióta először olvastam ezt az érvet a nagyobb méretű, rámpás/hátsó ajtós, "közepes szállító" (Mi-8-17, AW101, stb.) helik ellen úgy 4-5 éve itt. Hiszen a VSz kimúlása, vagyis már lassan 30 éve (de azelőtt úgy 45 évig sem) nem volt háború Magyarország és más állam között. Ezeket a vasakat meg egy esetleges háborúra felkészülés miatt vennénk-tartanánk elsősorban és az árvízvédelem, stb. mondhatni bónuszfunkció. Szóval az, hogy jelenleg, békeidőben mennyire "kihasználhatóak", eléggé másodlagos egy ilyen cuccnál, nem? A PGM, a tüzérség, a harckocsik, az AIM-120-ak stb. sem használhatóak jelenleg kb. semmire.
Hát ez egy érdekes kérdés.A közepes kategoria harctéri feladatokra,rohamdesszant célra nagy.A Mi171 sem egy rohamdesszant helikopter,és az inpozáns fegyverzete korszerű csaatlégvédelem esetén teljessen hasznavehetetlen.Akkora heliflottát kiépiteni,hogy légimozgékony csapatok meghaladják a légiroham század szintjét meg a magyar lehetőségeket meghaladja.
 
M

molnibalage

Guest
Ezt én nem értem... Azóta sem értem, mióta először olvastam ezt az érvet a nagyobb méretű, rámpás/hátsó ajtós, "közepes szállító" (Mi-8-17, AW101, stb.) helik ellen úgy 4-5 éve itt. Hiszen a VSz kimúlása, vagyis már lassan 30 éve (de azelőtt úgy 45 évig sem) nem volt háború Magyarország és más állam között. Ezeket a vasakat meg egy esetleges háborúra felkészülés miatt vennénk-tartanánk elsősorban és az árvízvédelem, stb. mondhatni bónuszfunkció. Szóval az, hogy jelenleg, békeidőben mennyire "kihasználhatóak", eléggé másodlagos egy ilyen cuccnál, nem? A PGM, a tüzérség, a harckocsik, az AIM-120-ak stb. sem használhatóak jelenleg kb. semmire.
Nem erről van szó. A gyakorlatok során a pilóták szinte soha nem repültek a teljes felszállótömeg közelébe, nem emelgetnek gyakran nagy terhet stb. Tehát valójában ruitin sem volt ahhoz, hogy a dudi által álmodott "hering" mennyiségben tömjék meg...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Nem erről van szó. A gyakorlatok során a pilóták szinte soha nem repültek a teljes felszállótömeg közelébe, nem emelgetnek gyakran nagy terhet stb. Tehát valójában ruitin sem volt ahhoz, hogy a dudi által álmodott "hering" mennyiségben tömjék meg...
Lehet egy másik gond is. Rengetegszer belső üzemanyagtartállyal látom repülni, ami lényegében megfelezi a szállítható lövészek számát.
02-47.jpg
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 113
113
Nem erről van szó. A gyakorlatok során a pilóták szinte soha nem repültek a teljes felszállótömeg közelébe, nem emelgetnek gyakran nagy terhet stb. Tehát valójában ruitin sem volt ahhoz, hogy a dudi által álmodott "hering" mennyiségben tömjék meg...
Ha figyeltél volna, nem azt írta hogy úgy álomdta hogy ha ők használják, akkor ki van használva, hanem azt írta, hogy ha ők használják, mindig ki van használva a kapacitás.
Nem volt feltételes mód, vagy álmodozás. Kijelentő módban közölt egy tényt.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and vilmoci

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Nem erről van szó. A gyakorlatok során a pilóták szinte soha nem repültek a teljes felszállótömeg közelébe, nem emelgetnek gyakran nagy terhet stb. Tehát valójában ruitin sem volt ahhoz, hogy a dudi által álmodott "hering" mennyiségben tömjék meg...

Már eleve fel sem szállhat békeidőben max terheléssel biztonsági okokból.Volt olyan, hogy nem használhattuk a MI-8-ast mert bár belefértünk volna a max felszállótömegbe de túl kevés teljesítménytartalék maradt volna, így várnunk kellett a MI-17-re...Békeidőben a biztonság felülír mindent méghozzá elég nagy ráhagyással(néha gátja is ez bizonyos dolgoknak)és ezen az sem változtathatna ha BH lenne nem minyó.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 790
75 839
113
Ha az a sárga szar bent van szerintem nem is szállíthat embert.De ez csak valószínű abból kiindulva,hogy ember és rakonyány a személyi felszerelésen és fegyverzeten kívül nem málházható egyszerre.
Megint csak biztonsági rendszabály.
Csak arra nem emlékszem pontosan,hogy ez vonatkozik e erre a tartályra.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and zsolti