Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 364
24 698
113
Tegnap este 8 után a felhők megengedték, hogy lássam az ISS átrepülést, :)a Dragont és a Progreszt nem...:(.

Szabad szemmel én is többször láttam már, azt hittem, távcsővel sikerült elkapni.
Jófogáson nézz körbe, már olcsón is lehet kapni kezdő távcsöveket.

Gondolom, hogy ez megvan. :)
Most Miskolc van beállítva észlelő helynek. :)

http://www.heavens-above.com/main.aspx?lat=48.1035&lng=20.7784&loc=Miskolc&alt=128&tz=CET

http://www.heavens-above.com/PassSu...8.1035&lng=20.7784&loc=Miskolc&alt=128&tz=CET

Szerintem komolyabb távcsővel elkapni, és követni nem könnyű dolog.

Én binokulárral már néztem (7x50), nem nagy élmény.

De az igen, hogy tudtam, hogy hol kell keresni. Régen sokat foglalkoztam csill. észlelésekkel amatőr szinten, és az akkori tech. szintjén láttam a műhold észleléseket katonai szempontok figyelembe vételével, idehaza, kicsit fapados volt. :eek:
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 141
33 440
113
Igen ezert is mukodik az atomenergia termeles az urben zomeben termoelektromos rendszerben. Ami rendszereket egyebkent a hutoradiatorokra is tennek bar lehet hogy van is. Vagy ki is van hasznalva. Amug nagyon jo dolog egy berendezett faluhazba lattam permoelektromos petroleumlampat begyujtottak majd a belolle kilogo elektromoskabelbe bedugtak a sokolt es gond nelkul szolt is a Kossuth
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Semennyire. Csak, ha távcső elejére rakod, bár én akkor se néznék bele. Az optikába építhetők simán elégnek, te meg megvakulsz. Napot csak fényképezni, vagy kivetíteni.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 141
33 440
113
A nagy esernyonyi hosugarzoba kellene meg beepiteniuk par hoelektromos palcat u alakba es jobban ki lenne hasznalva a potyadek ho. Es meg munkavegzes is lene.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A nagy esernyonyi hosugarzoba kellene meg beepiteniuk par hoelektromos palcat u alakba es jobban ki lenne hasznalva a potyadek ho. Es meg munkavegzes is lene.
Te valamit nem értesz. Baszhatod a meleget. Nekünk hőmérséklet KÜLÖNBSÉG kell. A hőelem egyik felét fűti az atom, a másik felét hűti a világűr. Mégpedig úgy hűti, hogy a lap kisugározza a hőt.
 
  • Tetszik
Reactions: jani22

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113

  • Nincs tőkeerős támogató / befektető mögötte. E nélkül csak egy a kismillió lelkes startup közül.
  • Nincs saját demonstrációs / teszt platformja. A konkurens Bigelow Aerospace két modult küldött már fel egy évtizeddel korábban, és egy tesztmoduljuk jelenleg is az ISS-re van csatlakoztatva.
  • Még csak egy életnagyságú makettjük sincs. Vagy legalábbis nem mutatják meg.
  • Nincs indítási szerződésük senkivel.
  • Nem tudni, ki fogja a modulokat legyártani.
  • A kialakítása nem optimális, például a videó végén az összekapcsolt elemeknél gondok vannak - pl. egymást árnyékolják a napelemek.
  • A jelenlegi videókon / fantáziarajzokon a Boeing CST-100 látható, ez az űrhajó az Atlas V. / Vulcan rakétával fog indulni. Az Atlas V. erre alkalmas változatának a piaci ára 120 millió dollár körül van, a Vulcan-é, ha igaz, nagyságrendileg 60-70 millió dollár, plusz az űrhajó ára, amit nem ismerünk, de mondjuk legyen 25-40 millió dollár. Ez még a legolcsóbb árakat számolva is 85 millió dollár, de inkább 110-150 millió. Osszuk el 4 fizető űrhajóssal: fejenként 21,25 millió dollár, de inkább közel van a 30 millióhoz.
  • Vagy nézzük a másik oldalról: 4x 9,5 millió dollár = 38 millió dollár. Ennyiért jelenleg maximum újrafelhasznált első fokozattal repülő Falcon 9-est kapsz. De ebben még se űrhajó, se az űrállomás költségei, se semmi.
  • Szóval a 9,5 millió dollár per 12 nap nekem sántit. Nem kicsit, nagyon...
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
http://www.urvilag.hu/uj_eszkozok_es_anyagok/20180411_ujfajta_ionhajtomu
"Egy, az ESA vezetésével működő csoport a világon elsőként olyan elektromos műholdhajtóművet épített és működtetett, amelyik a felsőlégkör levegőmolekuláit használja fel...
...A fejlesztés megnyithatja az utat a Föld körül nagyon alacsony pályán akár évekig keringeni képes műholdak előtt...
...A beszívott gáznak nem feltétlenül kell levegőnek lennie, így a hajtómű más bolygók légkörének ritka, felső rétegében is használható..."
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
http://www.urvilag.hu/uj_eszkozok_es_anyagok/20180411_ujfajta_ionhajtomu
"Egy, az ESA vezetésével működő csoport a világon elsőként olyan elektromos műholdhajtóművet épített és működtetett, amelyik a felsőlégkör levegőmolekuláit használja fel...
...A fejlesztés megnyithatja az utat a Föld körül nagyon alacsony pályán akár évekig keringeni képes műholdak előtt...
...A beszívott gáznak nem feltétlenül kell levegőnek lennie, így a hajtómű más bolygók légkörének ritka, felső rétegében is használható..."

Amit nem tudunk:
  • Mégis pontosan mekkora tolóerőt ad le egy 200-250km magasan összegyűjtött gázmolekulákból.
  • Mert ugyan az ion-hajtóműhöz hasonlítják, csakhogy ott a gázsűrűség megvan.
  • Nem tudjuk, mekkora energiaigénye van.
Kiváncsi leszek, hogy életben működni fog-e....
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Shotwell a TED 2018-on mutatott pár képet a BFR/BFS-ről, és a jelek szerint a CGI képet frissítették:


Balra egy teher BFS (nincs ablaka), négy függőleges lábon áll, az induló személyszállító variáción újdonság, hogy a BFS alján mindha négy hasonló, de behúzott lábat láhatunk. Az indítóállás a floridai LC-39A-nak tűnik



Ugyanez, indításkor


Teherváltozat indítása
Meglesték a jelenleg sátor alatt tárolt BFR/BFS negatív mintát, úgy tűnik, hogy cirka 9 méteres lesz, mint Musk IAC 2017-es bemutatójában:

2zuhma6w97s01.png