Minden ami Francia hadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 240
113
Nem is tudom, talán szakasz szintig meg kéne állni a "bedrótozással".
Szerintem egyáltalán nincs szükség erre.
Misszioban nem is használja senki.
Majd talán 50 év múlva mikor sokkal kisebb/könnyebb/egyszerűbb lesz.
A lövésznek kell egy jó fegyver jó optikával, valami jól működő személyi híradóeszköz, kényelmes felszerelés azt csá.
(A FELIN személyi híradó eszköze amúgy egészen jó)
Mintha az amcsiknak meg az angoloknak is lenne hasonló felszerelésük de az sem vált be ők sem használják
 
  • Tetszik
Reactions: Mackensen

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Szerintem egyáltalán nincs szükség erre.
Misszioban nem is használja senki.
Majd talán 50 év múlva mikor sokkal kisebb/könnyebb/egyszerűbb lesz.
A lövésznek kell egy jó fegyver jó optikával, valami jól működő személyi híradóeszköz, kényelmes felszerelés azt csá.
(A FELIN személyi híradó eszköze amúgy egészen jó)
Mintha az amcsiknak meg az angoloknak is lenne hasonló felszerelésük de az sem vált be ők sem használják
Gondolomez valamilyen hálózatra akarja csatlakoztatni a lövészeket. Azt akartam mondani, hogy ennek a hálózatnak az alsó eleme lehet, hogy elég a szakasz szint. A tiszt úrnál legyen egy masszivabb táblagép amin legyen az intelligens térkép és max ő aktualizálgassa az adatokat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 840
113
Gondolomez valamilyen hálózatra akarja csatlakoztatni a lövészeket. Azt akartam mondani, hogy ennek a hálózatnak az alsó eleme lehet, hogy elég a szakasz szint. A tiszt úrnál legyen egy masszivabb táblagép amin legyen az intelligens térkép és max ő aktualizálgassa az adatokat.

Egy szakaszparancsnok nincs kapacitása harc közben táblagéppel bohóckodni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Egy szakaszparancsnok nincs kapacitása harc közben táblagéppel bohóckodni.
Ez kinél volt/van?
1361640881terke2.jpg
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Ez tiszti térképtáska.
És tudtommal a szakasz a legalsó szint, amit még tiszt vezet. Gondolom harc közben a szakaszparancsnok nem kezdi el a térképtáskáját bogarászni. A katonai táblagép egy modern változata lenne a régi katonai térképtáskának.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 840
113
És tudtommal a szakasz a legalsó szint, amit még tiszt vezet. Gondolom harc közben a szakaszparancsnok nem kezdi el a térképtáskáját bogarászni. A katonai táblagép egy modern változata lenne a régi katonai térképtáskának.

De a FELIN és társai nem erről szólbak.Nem csak pusztán digitális térkép.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
De a FELIN és társai nem erről szólbak.Nem csak pusztán digitális térkép.
Igen értem. De erre én azt mondtam, hogy a bedrótozás szintje nem kéne az egyéni lövészig érjen, hanem elég lenne ha megállna, fogalmazzak úgy a "térképtáska szintjén". A hadnagy úr ne térképtáskát kapjon, hanem egy katonai táblagépet, amin van GPS harci hálózat stb. stb. Nyilván harc közben nem fog vele pepecselni, de előtte meg utána látná a saját és a többiek helyzetét, az ellenfél feltehető helyzetét és erejét, amit a felderítés oszt meg vele stb. stb. És akár ő is belenyúlhasson és aktualizálhassa.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 840
113
Igen értem. De erre én azt mondtam, hogy a bedrótozás szintje nem kéne az egyéni lövészig érjen, hanem elég lenne ha megállna, fogalmazzak úgy a "térképtáska szintjén". A hadnagy úr ne térképtáskát kapjon, hanem egy katonai táblagépet, amin van GPS harci hálózat stb. stb. Nyilván harc közben nem fog vele pepecselni, de előtte meg utána látná a saját és a többiek helyzetét, az ellenfél feltehető helyzetét és erejét, amit a felderítés oszt meg vele stb. stb. És akár ő is belenyúlhasson és aktualizálhassa.

Ez ma is meg van ehhez nem kell FELIN.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 240
113
A SITCOMDE (ami a szakasz pk nak van) Interaktìv térkép amin a beküldött jelentések és gps jelek alapjân fel van tűntetve a saját erők pozicioja , a tűzszektorok koordinàtái, az ellenség feltételezett pozicioja.Ezen kapja a parancsokat "üzenet" formájában.
Ide jönnek a rajok harcérték jelentései (lőszer,ember,ellátmány,felszerelés)
A személyi gps ek alapján a szakasz minden tagját képes követni.
A FIL és FIR optikákkal lehet fényképezni azokat is a szakaszpk fogadja.
Mindez nagyon jol hangzik de a gyakorlatban valahogy nem jó.
Megpróbálok valami komolyabb anyagot talâlni róla mert sokat felejtettem és nekem nem is volt
 
  • Tetszik
Reactions: endre

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 962
113
Igen értem. De erre én azt mondtam, hogy a bedrótozás szintje nem kéne az egyéni lövészig érjen, hanem elég lenne ha megállna, fogalmazzak úgy a "térképtáska szintjén". A hadnagy úr ne térképtáskát kapjon, hanem egy katonai táblagépet, amin van GPS harci hálózat stb. stb. Nyilván harc közben nem fog vele pepecselni, de előtte meg utána látná a saját és a többiek helyzetét, az ellenfél feltehető helyzetét és erejét, amit a felderítés oszt meg vele stb. stb. És akár ő is belenyúlhasson és aktualizálhassa.
Nem csak tiszteknek volt hanem tiszthelyetteseknel is meg 20 évvel ezelőtt.
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 962
113
A SITCOMDE (ami a szakasz pk nak van) Interaktìv térkép amin a beküldött jelentések és gps jelek alapjân fel van tűntetve a saját erők pozicioja , a tűzszektorok koordinàtái, az ellenség feltételezett pozicioja.Ezen kapja a parancsokat "üzenet" formájában.
Ide jönnek a rajok harcérték jelentései (lőszer,ember,ellátmány,felszerelés)
A személyi gps ek alapján a szakasz minden tagját képes követni.
A FIL és FIR optikákkal lehet fényképezni azokat is a szakaszpk fogadja.
Mindez nagyon jol hangzik de a gyakorlatban valahogy nem jó.
Megpróbálok valami komolyabb anyagot talâlni róla mert sokat felejtettem és nekem nem is volt
Lehet zavarni?
 
  • Tetszik
Reactions: karpatalja

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 840
113
A SITCOMDE (ami a szakasz pk nak van) Interaktìv térkép amin a beküldött jelentések és gps jelek alapjân fel van tűntetve a saját erők pozicioja , a tűzszektorok koordinàtái, az ellenség feltételezett pozicioja.Ezen kapja a parancsokat "üzenet" formájában.
Ide jönnek a rajok harcérték jelentései (lőszer,ember,ellátmány,felszerelés)
A személyi gps ek alapján a szakasz minden tagját képes követni.
A FIL és FIR optikákkal lehet fényképezni azokat is a szakaszpk fogadja.
Mindez nagyon jol hangzik de a gyakorlatban valahogy nem jó.
Megpróbálok valami komolyabb anyagot talâlni róla mert sokat felejtettem és nekem nem is volt

Tele van tök fölösleges információval, minek tudnia egy szakaszparancanoknak pl a 3. raj egyik lövészének a tűzszektorához tartozó koordinátákat?Nem az ő dolga a tűzszektorokkal foglalkozni...
De nem ez a nagy baj hanem az,hogy ezt látja ám a sandár parancsnoka is és ennek az lesz a vége,hogy mindenki lenegy rajparancsnokba.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Tele van tök fölösleges információval, minek tudnia egy szakaszparancanoknak pl a 3. raj egyik lövészének a tűzszektorához tartozó koordinátákat?Nem az ő dolga a tűzszektorokkal foglalkozni...
De nem ez a nagy baj hanem az,hogy ezt látja ám a sandár parancsnoka is és ennek az lesz a vége,hogy mindenki lenegy rajparancsnokba.

Nem egészen. A zászlóalj, dandár pk-ok, a tűztámogató részlegek teljes képet kapnak a körletükben elhelyezkedő célokról, saját csapatok pozíciójáról és így azonnal ki tudják választani a cél elpusztításához legmegfelelőbb és legközelebbi tűzeszközöket (egészen a mesterlövésztől az aknavetőkön át a nehéz tüzérségig, légierőig). A fényképek küldése is azt segíti elő, hogy pontosan meg tudják tervezni a lőszer, gyújtó típusát, robbantás módját, felhasználandó mennyiséget és ami a legfontosabb, hogy mennyire sürgős annak megsemmisítése (célok rangsorolása, ami örök dilemma és konfliktus a parancsnokok között).
Lehet, hogy egyelőre nem kiforrott a rendszer, de a jövőbeli elképzelés, hogy minden katona be legyen vonva a felderítésbe. A modern összfegyvernemi harcának ez lesz az alapja.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 840
113
Nem egészen. A zászlóalj, dandár pk-ok, a tűztámogató részlegek teljes képet kapnak a körletükben elhelyezkedő célokról, saját csapatok pozíciójáról és így azonnal ki tudják választani a cél elpusztításához legmegfelelőbb és legközelebbi tűzeszközöket (egészen a mesterlövésztől az aknavetőkön át a nehéz tüzérségig, légierőig). A fényképek küldése is azt segíti elő, hogy pontosan meg tudják tervezni a lőszer, gyújtó típusát, robbantás módját, felhasználandó mennyiséget és ami a legfontosabb, hogy mennyire sürgős annak megsemmisítése (célok rangsorolása, ami örök dilemma és konfliktus a parancsnokok között).
Lehet, hogy egyelőre nem kiforrott a rendszer, de a jövőbeli elképzelés, hogy minden katona be legyen vonva a felderítésbe. A modern összfegyvernemi harcának ez lesz az alapja.

Egy dandárparancsnok ne akkorában nézze már a térképet mint egy rajparancsnok...
A tűztámogatásra meg ott a JTAC nagyon jól meg tudja opdani a feladatát ezek nélkül is hisz erre van kiképezve.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 240
113
Kerestem egy hâlózati sémât de eddig nem találtam így leírom amit tudok. Századszintű működésig ismerem nagyjâból.
A rajpk ismeri a raj tagjainak pozicióját és ő jelent felfele a szakaszpknak.
Lehetőség van arra hogy a raj egyes tagjai közvetlenül a szakaszpknak küldjenek információt.
A szakaszpk a szakaszról jelent felfele a szpknak. Tehát a szpk nem látja minden egyes ember elhelyezkedését hanem a szakaszpk által küldött szakasszintű infókhoz fér hozzá.
A szakaszpk k egymás közt is tudnak kommunikálni.
Aztán vannak a századközvetlen rajok mint a páncéltörő, a mesterlövész és az aknavetős rajok, akik a szakaszpk kívűl közvetlenül a szpk al és a többi szakaszpk is összeköttetésben állnak. Ez megkönnyíti például az aknavető tűz kérését/irányítását.
Tehát egy ezredpk csak a századainak adait látja egyes bakâkat nem. Vagyis azthiszem ha pl ráakar keresni az 1 szazad 1 szakaszának rajára azt megteheti de alaphelyzetben nem látja.
A hardverek ugyanazok mindenkinek, a bennük lévő memóriakártya határozza meg a funkciót.
Ez egy rémálom a század híradó részlegének, az ő feladatuk a század egész rendszerének beállítása.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 962
113
Nem egészen. A zászlóalj, dandár pk-ok, a tűztámogató részlegek teljes képet kapnak a körletükben elhelyezkedő célokról, saját csapatok pozíciójáról és így azonnal ki tudják választani a cél elpusztításához legmegfelelőbb és legközelebbi tűzeszközöket (egészen a mesterlövésztől az aknavetőkön át a nehéz tüzérségig, légierőig). A fényképek küldése is azt segíti elő, hogy pontosan meg tudják tervezni a lőszer, gyújtó típusát, robbantás módját, felhasználandó mennyiséget és ami a legfontosabb, hogy mennyire sürgős annak megsemmisítése (célok rangsorolása, ami örök dilemma és konfliktus a parancsnokok között).
Lehet, hogy egyelőre nem kiforrott a rendszer, de a jövőbeli elképzelés, hogy minden katona be legyen vonva a felderítésbe. A modern összfegyvernemi harcának ez lesz az alapja.
Természetesen. Gps és râdiójelekkel kommunikâl a rendszer.
Akkor ez csak olyan ellenfelek ellen jó akik a tálibok, huszik, egyéb hetvenes évek technikai szintjén, ötven éves fegyverekkel harcoló hadsereggel rendelkeznek. Valami szomáliai,eritreai stb haderő, pl magyar. Mert a fő ellenség az orosz meg a kínai ezt ott teszi működésképtelenné ahol csak akarja. Így a szakasz vezetése szétesik, anarchia, mivel ehhez vannak szoktatva a felhasználók nem a hagyományos terkephez, jegyzetekhez. Észak Korea megoldja enélkül ha bejut a feje felett az atom, Macron serege megoldaná ugyanilyen szituációban?