Minden ami Francia hadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 457
10 554
113
Egy kis értékelő a nato Észtországban állomásozó többnemzetiségű Dandárjának teljesítményéről Francia részről. 3 nemzetközi hadgyakorlat(Tornado, Spring Storm et Saber Strike) alapján.A dandár angol parancsnokság alatt áll, Fro. 3 szakasz VBCI-vel, egy század Leclerc-el, egy műszaki szakasszal és az ezeket kiszolgáló logisztikai részleggel képviselteti magát.
Kiemelték a VBCI és a logisztikai támogatás hatékonyságát, a Leclerc század jó teljesítményét a kis terület ellenére is.
Amivel nem voltak teljesen elégedettek az az angol nyelvtudás és a hidegháború vége óta "elfelejtett" készségek mint az álcázás, a taktikai felvonulás diszkréciójának hiánya és az egyéb alap készségek "elfelejtése" mint pl. tájékozódás gps nélkül. A cikk kitér a "cyber veszélyre" is, amit a közösségi oldalak használata okozhat.
http://www.opex360.com/2018/02/24/g...-developper-capacite-a-sorienter-systeme-gps/
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 030
113
Egy kis értékelő a nato Észtországban állomásozó többnemzetiségű Dandárjának teljesítményéről Francia részről. 3 nemzetközi hadgyakorlat(Tornado, Spring Storm et Saber Strike) alapján.A dandár angol parancsnokság alatt áll, Fro. 3 szakasz VBCI-vel, egy század Leclerc-el, egy műszaki szakasszal és az ezeket kiszolgáló logisztikai részleggel képviselteti magát.
Kiemelték a VBCI és a logisztikai támogatás hatékonyságát, a Leclerc század jó teljesítményét a kis terület ellenére is.
Amivel nem voltak teljesen elégedettek az az angol nyelvtudás és a hidegháború vége óta "elfelejtett" készségek mint az álcázás, a taktikai felvonulás diszkréciójának hiánya és az egyéb alap készségek "elfelejtése" mint pl. tájékozódás gps nélkül. A cikk kitér a "cyber veszélyre" is, amit a közösségi oldalak használata okozhat.
http://www.opex360.com/2018/02/24/g...-developper-capacite-a-sorienter-systeme-gps/

Hát igen a NATO elfelejtett konvencionális háborút megvívni.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Írták valahol Wetst Point vagy maga a hadsereg törölte az oktatásból a hagyományos iránytűs tájékozódást, "mert a GPS tökéletesen megfelel)

Megjegyzem, pár hete összetört a GPS-em, Eredmény: sikeres tévedés mert elnéztem egy kereszteződést, és az az út 180 fokon fordult lassan.... Szóval x kilométert gyalogoltam épp ellenkező irányban mint kellett volna....
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 457
10 554
113
Írták valahol Wetst Point vagy maga a hadsereg törölte az oktatásból a hagyományos iránytűs tájékozódást, "mert a GPS tökéletesen megfelel)

Megjegyzem, pár hete összetört a GPS-em, Eredmény: sikeres tévedés mert elnéztem egy kereszteződést, és az az út 180 fokon fordult lassan.... Szóval x kilométert gyalogoltam épp ellenkező irányban mint kellett volna....
Túrázgatsz néha?? Az jóóó;)
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 457
10 554
113
Igen szerintem érdekes a tanulsága a cikknek. Az alap dolgokat készségszinten kell tartani. Jó a gps meg a modern harctéri információs rendszerek de ha ezek eltünnek a modern baka könnyen szarba kerülhet. NA következő háborúban elsődleges célpontok lesznek a távközlési,helymeghatározó műholdak. Európa pl. nem is rendelkezik saját helymeghatározó rendszerrel ami nagy hiba, ha az amcsik egyszer úgy gondolják hogy ennyi volt akkor nincs se gps sem harctéri információs rendszer.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
most látom más topicban válaszoltam:)
dióhéjban:aha, és piszok szép volt az erdő.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 347
10 736
113
Írták valahol Wetst Point vagy maga a hadsereg törölte az oktatásból a hagyományos iránytűs tájékozódást, "mert a GPS tökéletesen megfelel)

Megjegyzem, pár hete összetört a GPS-em, Eredmény: sikeres tévedés mert elnéztem egy kereszteződést, és az az út 180 fokon fordult lassan.... Szóval x kilométert gyalogoltam épp ellenkező irányban mint kellett volna....


Szögezzük le, hogy kiváló dolog a GPS pl. mentősöknek, tűzoltóknak, vagy éjszaka szakadó esőben egy sáros alföldi úton.

Másoknak meg, ha nem szoktat le a gondolkodásról (leszoktat)

Én vidéki gépkocsivezetőként nem használok Budapesten (se) GPS-t.
Katonakoromban (az utolsó fél évem Irinyi laktanya) volt a lepedőtérkép, aminél menet közben villámgyorsan lehetett váltani nézetet; a térkép közepén kitépve magad!:D
Azután úgy telt el 24 év, hogy egy évben egyszer-kétszer jutottam csak fel Budapestre ( - sokszor alkoholizmus befolyásoltsága alatt levő - orvosoknak és egyéb nagy tudású embereknek a 8-14 fős falkájával a hátam mögött:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:)
Az ilyen ritkaságú utak a mindig más címre arra voltak elegendők, hogy rosszul emlékezzek a pl. a sávokra, miközben a túlterhelt 70-80 lóerős Transit paripával próbáltam felvenni a ritmust:confused:.

Amikoriban megjelent a GPS, akkor három alkalom volt, hogy rábeszéltek a használatára (nekem meg nem mondták meg előre a címet, de úgyis van dzsípiesz! rikkantás):
1, Nem ismerte az M0-st, s akkor még én sem...
2, A belvárosban leárnyékolódott a házak között, aztán lefagyott...
3, Ferihegyről kifele éjszaka a szakadó hóesésben lefagyott (biztos fázott...), aztán csak visszafordultunk valahol az M0-ra...(Mondtam már, hogy imádom az orvoskonferenciákat?:rolleyes::eek:)

Szóval nincs GPS!!! Van egy 15 éves lapozós Bp. térképem (az országtérképem 1993-as...), s természetesen ha van rá lehetőségem, akkor előző este végigböngészem utcanézettel azokat a részeket, ahol még nem jártam.
A GPS úgysem fog (mostanában) 13-16 címet szerte a nagyfaluban sorba rakni...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Operation Sangaris

Francia kezdeményezésre az ENSZ 2013. december 5.-én megadta a beavatkozáshoz szükséges mandátumot, melynek révén Franciaország Köztársasági elnöke elrendelte az azonnali intézkedést a humanitárius katasztrófa megakadályozása érdekében, amely a volt francia gyarmat, Közép-afrikai Köztársaságban alakult ki a polgárháború következtében.

A beavatkozás elnevezése egy afrikai lepkefajról, a Cymothoe Sangarisról kapta a nevét. Érdekesség, hogy miért pont ez lett a neve. Úgy gondolták, hogy e lepke neve kifejezi céljaikat, azaz a lepke nem veszélyes, nem él túl sokáig, szép és politikailag korrekt. A beavatkozások korábbi elnevezésekhez képest már egy új generációt képvisel, ami a korábbi, tulajdonképpen véletlenszerűen adott nevekkel szemben bizonyos követelményeket támasztottak, azaz legyen semleges, praktikus, emlékezetes, könnyen kiejthető. Ebbe a sorba tartozik a Líbiai beavatkozás „Harmattan” –egy helyi forró szél, vagy a Nyugat-Afrikai „Tigerfish” –tigrishal elnevezés is.

A francia beavatkozást vallási színezetet is kapó hatalmi harc váltotta ki. Már 2012. végén, mikor már a Séléka közeledett a fővároshoz François Bozizé elnök a Franciaországhoz és az Egyesült Államokhoz fordult segítségül. Az északi, muzulmán Séléka csoport (tulajdonképpen különféle milíciák szövetsége; a szó is koalíciót, szövetséget jelent) megdöntötte a Közép-afrikai Köztársaság kormányát 2013. március 24.-én, Michel Djotodiát ültetve a hatalomba. Még ezen év szeptemberében a puccs után a Sélékát fel is oszlatták. A volt Séléka milíciák az országban szétszóródva tömeges atrocitásokat, kivégzéseket, nemi erőszakokat, fosztogatásokat követtek el, főleg a keresztyén lakosságon (Az ország 80%-a keresztyén). Ennek hatására keresztyén önvédelmi csoportok alakultak Anti-Balaka néven. E szervezet neve a helyi fiatalok szlengjének terméke, melyben a kalasnyikovot „laka”-ként nevezik, így tulajdonképpen olyan talizmánról van szó, amely a lövedékektől óv. Azonban ez a szervezet tevékenysége sem merült ki a puszta önvédelemből, hanem számos atrocitás, emberölés írható az ő számlájukra is.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa megszavazta egy afrikai vezetésű nemzetközi missziót 12 hónapos időtartamra, hogy helyreállítsa a rendet (2127. számú határozat). Már 2013. november 24.-én a francia hadsereg 25e régiment du génie de l'air 30 emberét vezényelték a főváros, Bangui nemzetközi repterére. Az ő feladatuk volt a későbbi kontingensek fogadására felkészíteni a repteret. November 28.-án Kamerunban kötött ki két hajó, a Dixmude és a Commandant L'Herminier, fedélzetén a 11th Parachute Brigade 350 katonájával, két Gazella típusú helikopterrel, teherautókkal, VAB és VBL páncélosokkal, ezek szárazföldi útvonalon jutottak el az országba. Két nappal később 200 fő érkezett Bangui repterére, őket további egységek és technikák követték. Az akció december 5.-ről 6.-ra virradóan vette kezdetét, Francisco Soriano tábornok vezetésével. Kezdetekben mintegy 1200 fős francia kontingens igyekezet fenntartani a rendet és visszaverni a támadásokat.

A "Béke és Biztonság Afrikában" című párizsi csúcstalálkozón François Hollande bejelentette, hogy 1600 katonát vezényelnek a konfliktus rendezésére. A csúcs végére az Afrikai Unió is vállalta, hogy a MISCA keretében 6000 főre emeli jelenlétét.

Az első napokban átvették az ellenőrzést a fővárosban és megkezdték felderíteni az Északra vezető utakat, a légi felderítéseket pedig a Csádban található Ndjamena –részben francia katonai- reptérről felszálló Rafalekre bízták. Továbbá 2 Gazella és 2 Puma típusú helikopterrel erősítették a francia erőket. Az első néhány nap célkitűzése a főváros, valamint a fővárost Bossembélével összekötő út ellenőrzése volt, amit sikerült is ellenállás nélkül ellenőrzésük alá vonni.

December 8.-án kezdődött a második fázis, melynek fő célja a milíciák lefegyverzése volt. December 9-10.-ének éjszakáján a franciákat támadás érte járőrözés közben Banguiban, melynek során két katona életét vesztette, név szerint: Nicolas Vokaer és Antoine Le Quinio. A francia erők és a MISCA rendszeresen együtt dolgoznak, különösen a menekültek kezelésében.

2014.- január 10.-én a Csádi Ndjamenaben tartózkodó legitimnek tartott elnök lemondott, majd nem sokkal később a miniszterelnök is követte példáját. 12.-én egy rövid életű tűzszünetet is sikerült létrehozni francia közvetítéssel, amely mindössze 3 napig tartott. Február 23.-án egy baleset következtében egy francia katona, Damien Dolet elhunyt. Ez év elején a konfliktus előtti Bangui 130-145 ezres muzulmán vallású lakossága (a város teljes lakosságának kb. 1/7-e) 900 fősre csökkent. A városból menekülő több mint százezres tömeg humanitárius katasztrófával fenyegetett. A francia erők parancsnoka szerint a főváros Anti-Balaka fegyveresei lettek az egyik fő oka, hogy nem lehetett békét teremteni. Azonban ez a szervezet sem volt egységes. Voltak ténylegesen önvédelmi mérsékelt, és voltak szélsőségesen muszlim ellenes csoportosulások, immár cél és vezetés nélkül. Rendszeressé váltak az összetűzések a bűnbandaként működő különféle milíciák és a békefenntartó erők között.

A harmadik fázis március 28.-án kezdődött. Ekkor kezdték meg az ország keleti területeinek ellenőrzésének megszervezését. Április 26.-án a Séléka Boguilában megtámadott egy kórházat, ahol 16 embert megölt, akik közül 3-an az Orvosok Határok Nélkül tagja volt. Franciaország több szövetséges országtól is kapott segítséget, az Egyesült Királyság C17-el, Belgium C-130-al, Litvánia C27-el, Spanyolország C-130-al és CASA CN-295-el, Lengyelország C-130-al, USA C17-el vett részt a konfliktus kezelésében. 2014. nyarán sikerült a kulcsfontosságú utakat és a konfliktus gócpontjait ellenőrzés alá vonni, valamint a különféle nem állami felhatalmazású fegyveres csoportokat visszaszorítani, lefegyverezni. Ahhoz, hogy az eddig elért eredményeket stabilizálni lehessen 2014. novemberére a MINUSCA létszámát felemelték 8500 főre. Ez lehetővé tette, hogy a francia erők megkezdhessék a fokozott kivonulást, melynek következtében 200 fővel csökkentették az Opération Sangaris létszámát.

2015. januárjára megérett a folyamat, hogy a Közép-Afrikai Köztársaságban a megbékélés érdekében immár civil eszközökkel is hatékonyan tudjanak fellépni. Áprilisban megtartott Bangui Fórumon a konfliktusban részt vevő felek közös megegyezésével életre hívták a DDRR nevű programot (Désarmement, Démobilisation, Réinsertion et Rapatriement) mely magyarul: lefegyverzés, leszerelés, reintegráció a hazatéréshez. E program lehetőséget ad a fegyveres csoportok tagjainak, hogy a központi hatalom ellenőrzése alatt az állam szolgálatába álljanak. A fórum nagy lépés volt az ország stabilizálásához. Márciusban az egész országban megtudták tartani az elnökválasztást, melyet országszerte a MINUSCA biztosított.

2015. év feladata az volt, hogy ahol csak lehet a feladatokat adják át a békefenntartóknak és a kormányerőknek. 2016. áprilisában kezdték meg a kivonásokat. A kivonulásban részt vett egy ukrán Iljusin 76 tipusú repülőgép is, mellyel a kameruni Douala kikötőbe szállítottak 16 darab páncélozott harcjárművet (VBCI). Május 8.-ára a feladatokat átadták, a francia csapatok nagy részét kivonták és csak egy 350 fős taktikai tartalék erő állomásozik Banguiban.



forrás:

http://www.lesechos.fr/06/12/2013/l...que---pourquoi-l-appellation--sangaris---.htm

http://www.defense.gouv.fr/operatio...on-de-l-operation-sangaris/operation-sangaris

http://www.france24.com/en/20160330-france-end-military-operations-central-african-republic