Minden ami Francia hadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 638
11 755
113
Operation Sangaris

Francia kezdeményezésre az ENSZ 2013. december 5.-én megadta a beavatkozáshoz szükséges mandátumot, melynek révén Franciaország Köztársasági elnöke elrendelte az azonnali intézkedést a humanitárius katasztrófa megakadályozása érdekében, amely a volt francia gyarmat, Közép-afrikai Köztársaságban alakult ki a polgárháború következtében.

A beavatkozás elnevezése egy afrikai lepkefajról, a Cymothoe Sangarisról kapta a nevét. Érdekesség, hogy miért pont ez lett a neve. Úgy gondolták, hogy e lepke neve kifejezi céljaikat, azaz a lepke nem veszélyes, nem él túl sokáig, szép és politikailag korrekt. A beavatkozások korábbi elnevezésekhez képest már egy új generációt képvisel, ami a korábbi, tulajdonképpen véletlenszerűen adott nevekkel szemben bizonyos követelményeket támasztottak, azaz legyen semleges, praktikus, emlékezetes, könnyen kiejthető. Ebbe a sorba tartozik a Líbiai beavatkozás „Harmattan” –egy helyi forró szél, vagy a Nyugat-Afrikai „Tigerfish” –tigrishal elnevezés is.

A francia beavatkozást vallási színezetet is kapó hatalmi harc váltotta ki. Már 2012. végén, mikor már a Séléka közeledett a fővároshoz François Bozizé elnök a Franciaországhoz és az Egyesült Államokhoz fordult segítségül. Az északi, muzulmán Séléka csoport (tulajdonképpen különféle milíciák szövetsége; a szó is koalíciót, szövetséget jelent) megdöntötte a Közép-afrikai Köztársaság kormányát 2013. március 24.-én, Michel Djotodiát ültetve a hatalomba. Még ezen év szeptemberében a puccs után a Sélékát fel is oszlatták. A volt Séléka milíciák az országban szétszóródva tömeges atrocitásokat, kivégzéseket, nemi erőszakokat, fosztogatásokat követtek el, főleg a keresztyén lakosságon (Az ország 80%-a keresztyén). Ennek hatására keresztyén önvédelmi csoportok alakultak Anti-Balaka néven. E szervezet neve a helyi fiatalok szlengjének terméke, melyben a kalasnyikovot „laka”-ként nevezik, így tulajdonképpen olyan talizmánról van szó, amely a lövedékektől óv. Azonban ez a szervezet tevékenysége sem merült ki a puszta önvédelemből, hanem számos atrocitás, emberölés írható az ő számlájukra is.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa megszavazta egy afrikai vezetésű nemzetközi missziót 12 hónapos időtartamra, hogy helyreállítsa a rendet (2127. számú határozat). Már 2013. november 24.-én a francia hadsereg 25e régiment du génie de l'air 30 emberét vezényelték a főváros, Bangui nemzetközi repterére. Az ő feladatuk volt a későbbi kontingensek fogadására felkészíteni a repteret. November 28.-án Kamerunban kötött ki két hajó, a Dixmude és a Commandant L'Herminier, fedélzetén a 11th Parachute Brigade 350 katonájával, két Gazella típusú helikopterrel, teherautókkal, VAB és VBL páncélosokkal, ezek szárazföldi útvonalon jutottak el az országba. Két nappal később 200 fő érkezett Bangui repterére, őket további egységek és technikák követték. Az akció december 5.-ről 6.-ra virradóan vette kezdetét, Francisco Soriano tábornok vezetésével. Kezdetekben mintegy 1200 fős francia kontingens igyekezet fenntartani a rendet és visszaverni a támadásokat.

A "Béke és Biztonság Afrikában" című párizsi csúcstalálkozón François Hollande bejelentette, hogy 1600 katonát vezényelnek a konfliktus rendezésére. A csúcs végére az Afrikai Unió is vállalta, hogy a MISCA keretében 6000 főre emeli jelenlétét.

Az első napokban átvették az ellenőrzést a fővárosban és megkezdték felderíteni az Északra vezető utakat, a légi felderítéseket pedig a Csádban található Ndjamena –részben francia katonai- reptérről felszálló Rafalekre bízták. Továbbá 2 Gazella és 2 Puma típusú helikopterrel erősítették a francia erőket. Az első néhány nap célkitűzése a főváros, valamint a fővárost Bossembélével összekötő út ellenőrzése volt, amit sikerült is ellenállás nélkül ellenőrzésük alá vonni.

December 8.-án kezdődött a második fázis, melynek fő célja a milíciák lefegyverzése volt. December 9-10.-ének éjszakáján a franciákat támadás érte járőrözés közben Banguiban, melynek során két katona életét vesztette, név szerint: Nicolas Vokaer és Antoine Le Quinio. A francia erők és a MISCA rendszeresen együtt dolgoznak, különösen a menekültek kezelésében.

2014.- január 10.-én a Csádi Ndjamenaben tartózkodó legitimnek tartott elnök lemondott, majd nem sokkal később a miniszterelnök is követte példáját. 12.-én egy rövid életű tűzszünetet is sikerült létrehozni francia közvetítéssel, amely mindössze 3 napig tartott. Február 23.-án egy baleset következtében egy francia katona, Damien Dolet elhunyt. Ez év elején a konfliktus előtti Bangui 130-145 ezres muzulmán vallású lakossága (a város teljes lakosságának kb. 1/7-e) 900 fősre csökkent. A városból menekülő több mint százezres tömeg humanitárius katasztrófával fenyegetett. A francia erők parancsnoka szerint a főváros Anti-Balaka fegyveresei lettek az egyik fő oka, hogy nem lehetett békét teremteni. Azonban ez a szervezet sem volt egységes. Voltak ténylegesen önvédelmi mérsékelt, és voltak szélsőségesen muszlim ellenes csoportosulások, immár cél és vezetés nélkül. Rendszeressé váltak az összetűzések a bűnbandaként működő különféle milíciák és a békefenntartó erők között.

A harmadik fázis március 28.-án kezdődött. Ekkor kezdték meg az ország keleti területeinek ellenőrzésének megszervezését. Április 26.-án a Séléka Boguilában megtámadott egy kórházat, ahol 16 embert megölt, akik közül 3-an az Orvosok Határok Nélkül tagja volt. Franciaország több szövetséges országtól is kapott segítséget, az Egyesült Királyság C17-el, Belgium C-130-al, Litvánia C27-el, Spanyolország C-130-al és CASA CN-295-el, Lengyelország C-130-al, USA C17-el vett részt a konfliktus kezelésében. 2014. nyarán sikerült a kulcsfontosságú utakat és a konfliktus gócpontjait ellenőrzés alá vonni, valamint a különféle nem állami felhatalmazású fegyveres csoportokat visszaszorítani, lefegyverezni. Ahhoz, hogy az eddig elért eredményeket stabilizálni lehessen 2014. novemberére a MINUSCA létszámát felemelték 8500 főre. Ez lehetővé tette, hogy a francia erők megkezdhessék a fokozott kivonulást, melynek következtében 200 fővel csökkentették az Opération Sangaris létszámát.

2015. januárjára megérett a folyamat, hogy a Közép-Afrikai Köztársaságban a megbékélés érdekében immár civil eszközökkel is hatékonyan tudjanak fellépni. Áprilisban megtartott Bangui Fórumon a konfliktusban részt vevő felek közös megegyezésével életre hívták a DDRR nevű programot (Désarmement, Démobilisation, Réinsertion et Rapatriement) mely magyarul: lefegyverzés, leszerelés, reintegráció a hazatéréshez. E program lehetőséget ad a fegyveres csoportok tagjainak, hogy a központi hatalom ellenőrzése alatt az állam szolgálatába álljanak. A fórum nagy lépés volt az ország stabilizálásához. Márciusban az egész országban megtudták tartani az elnökválasztást, melyet országszerte a MINUSCA biztosított.

2015. év feladata az volt, hogy ahol csak lehet a feladatokat adják át a békefenntartóknak és a kormányerőknek. 2016. áprilisában kezdték meg a kivonásokat. A kivonulásban részt vett egy ukrán Iljusin 76 tipusú repülőgép is, mellyel a kameruni Douala kikötőbe szállítottak 16 darab páncélozott harcjárművet (VBCI). Május 8.-ára a feladatokat átadták, a francia csapatok nagy részét kivonták és csak egy 350 fős taktikai tartalék erő állomásozik Banguiban.



forrás:

http://www.lesechos.fr/06/12/2013/l...que---pourquoi-l-appellation--sangaris---.htm

http://www.defense.gouv.fr/operatio...on-de-l-operation-sangaris/operation-sangaris

http://www.france24.com/en/20160330-france-end-military-operations-central-african-republic
Te is megjártad Franciaországot vagy még mindig itt vagy?:)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
12 124
33 282
113
Te is megjártad Franciaországot vagy még mindig itt vagy?:)

Egyik sem, csak pár hónapja összeraktam ezt az anyagot és akkor nem lett felhasználva; most meg láttam itt fent képeket a misszióból, ami kapcsán jól el lett beszélgetve, hogy ki lapátoljon, de a misszióról nem esett szó, és mivel nem kubikos.hu az oldal címe... -szóval hátha a képekhez ad egy kis háttérinfót.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and Lator

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 638
11 755
113
Egyik sem, csak pár hónapja összeraktam ezt az anyagot és akkor nem lett felhasználva; most meg láttam itt fent képeket a misszióból, ami kapcsán jól el lett beszélgetve, hogy ki lapátoljon, de a misszióról nem esett szó, és mivel nem kubikos.hu az oldal címe... -szóval hátha a képekhez ad egy kis háttérinfót.
Értem. Igen, valòban a lapátolással meg lett fogva a lényeg..... Lehetne sokat írni a sangarisról de nem vagyok blogger:) Konkrét kérdésekre viszont szìvesen válaszolok. Jártam ott mikor az egész kezdődött és aztán a misszió 3. váltásában.
Szóval ha tényleg érdekel kérdezz nyugodtan. Műkedveløknek szívesen;)
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 638
11 755
113
A francia légierő parancsnoka bejelentette a jelenleg aktív állományban lévő 2 db Transall C-160 《GABRIEL》 elektronikai harc/felderítő levâltását. Nagyon modern innovatív technológiát fognak alkalmazni egy "univerzális elektronikai harc/felderítő" képesség megszerzéséhez amit a THALES fog beszállítani. Eme technológia 10 év kutatás/fejlesztés eredménye, ha jól értem egyszerre képes a radar és a rádiójelek felderítésére. (Ez így nekem nem sok mindent mond majd valaki aki ért hozzá megszakérti) A vâltó repüløgép a DASSAULT AVION FALCON lesz, 3 db leszállítása van tervbe véve 2025 ig.
Beszélt még az MQ 9 Reaper drón elektronikai harc/felderítő szerepkörben való alkalmazásáról és ismeretlen mennyiségű könnyű a Thales és a Sabena Technics által gyârtott felderítő/megfigyelő gépről is, ebbøl 2 db ot már megrendeltek.
http://www.opex360.com/2018/03/01/c...s-trois-avions-falcon-de-guerre-electronique/
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 638
11 755
113
Lenne 1-2 hozzáfűzni valóm a biztpol nyugat európa topicban felmerült a francia hadsereg mobilizációs képességével kapcsolatban, személyes tapasztalatok alapján.
Ide írom mert talán jobban idevaló.
Mint oda is írtam, nemtudok teljes képet alkotni a francia hadsereg egészéről, de az idegenlégióról igen.
A kiképzés során a kezdetektől fogva nagy figyelmet fektetnek a reakcióidő csökkentésére. Leegyszerűsítve, ha menni kell akkor k*va gyorsan összepakolunk és megyünk. Ebben semmi sem gátolhat meg, sem az időjárás, sem a motiváció hiánya, sem betegség, sem az éhség vagy a pillanatnyi fizikai gyengeség. Semmi lyen okoskodás, semmilyen kifogás hanem hatékony végrehajtás.
A kiképzések alatt sokszor vâratlan "riadók" éjjel vagy nappal, lehet hogy csak egy sorakozó idejére, de lehet hogy egy 50 km es menetgyakorlatra. Beleoltják az emberbe hogy mindig készen kell állni mindenre, még az elképzelhetetlenre is. Ez a hozzáâllás teljesen átitatja az idegenlégiót egészen a parancsnokokig.
Ha nem vagy megfelelő fizikai állapotban: a te hibád
Ha a felszerelésed nem teljes vagy rossz állapotú : a te hibád
Ha nem ismered kellőképpen a felszerésed, fegyvered használatát, a te szinten megkövetelt parancsokat és taktikai módszereket : a te hibád
Ha feltöri a bakancs a lábad: a te hibád
Ha a közvetlen beosztottjaid hülyeséget csinálnak: a te hibád
És még sorolhatnám a végtelenségig de felesleges, ezt (általában) értelmes emberek olvassák értitek mit akarok mondani.
Csak egy példa: mikor a középafrikai balhé eldurvult azthiszem 2012 ben, Gabonban voltunk 4 hónapos misszión. (Francia jelenlét képviselése)
A század elrendelte a riadót, 3 óra múlva repülőn ültünk a századtorzzsel, személyi fegyver, a MILAN, lőszer, 2 napi fejadag+víz, személyi felszereléssel együtt, az épület ahol elvoltunk szállássolva kitakarítva, kulcsok leadva.
Aki ért hozzá az tudja hogy ez nem egyszerű, a lőszer, kézigránát felvétele,szétosztása, felszerelés ellenőrzése, utazás a reptérre, beszállás stb.
Mindez 3 óra alatt, úgy hogy néhányan még kimenőn voltak.
Franciaországban a legénységi állomány 90%a a laktanyávban lakik. A tiszthelyetteseknek kb. 70% a.
Mindenkinek kiértesíthetőnek kell lennie, naprakész oltási könyv, útlevél, fogak rendben, felszerelés teljes.
Az egyedüli gondot a járművek hiánya jelenthetné, lehet nem mindenki ülhetne vabba vagy vbcibe , de szerintem azt is megoldanák, mert a logisztikai/raktár ezredek ésszerűen vannak elosztva. Légi szállításra is rendelkezésre áll soksok katonai és civil reptér, elégséges szállító kapacitással.
A 2 REI jelmondata: "Étre prét" azaz készen állni. Gondolom ez mindent elmond.
Szóval aki ezt írta hogy 30 nap az el van tévedve.
(Sajna nem vagyok még elég okos hogy topikok közt tudjak idézni válaszolni :)de aki olvassa a biztpol Ny europa topikot az tudja mire válaszolok.)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 329
51 605
113
Lenne 1-2 hozzáfűzni valóm a biztpol nyugat európa topicban felmerült a francia hadsereg mobilizációs képességével kapcsolatban, személyes tapasztalatok alapján.
Ide írom mert talán jobban idevaló.
Mint oda is írtam, nemtudok teljes képet alkotni a francia hadsereg egészéről, de az idegenlégióról igen.
A kiképzés során a kezdetektől fogva nagy figyelmet fektetnek a reakcióidő csökkentésére. Leegyszerűsítve, ha menni kell akkor k*va gyorsan összepakolunk és megyünk. Ebben semmi sem gátolhat meg, sem az időjárás, sem a motiváció hiánya, sem betegség, sem az éhség vagy a pillanatnyi fizikai gyengeség. Semmi lyen okoskodás, semmilyen kifogás hanem hatékony végrehajtás.
A kiképzések alatt sokszor vâratlan "riadók" éjjel vagy nappal, lehet hogy csak egy sorakozó idejére, de lehet hogy egy 50 km es menetgyakorlatra. Beleoltják az emberbe hogy mindig készen kell állni mindenre, még az elképzelhetetlenre is. Ez a hozzáâllás teljesen átitatja az idegenlégiót egészen a parancsnokokig.
Ha nem vagy megfelelő fizikai állapotban: a te hibád
Ha a felszerelésed nem teljes vagy rossz állapotú : a te hibád
Ha nem ismered kellőképpen a felszerésed, fegyvered használatát, a te szinten megkövetelt parancsokat és taktikai módszereket : a te hibád
Ha feltöri a bakancs a lábad: a te hibád
Ha a közvetlen beosztottjaid hülyeséget csinálnak: a te hibád
És még sorolhatnám a végtelenségig de felesleges, ezt (általában) értelmes emberek olvassák értitek mit akarok mondani.
Csak egy példa: mikor a középafrikai balhé eldurvult azthiszem 2012 ben, Gabonban voltunk 4 hónapos misszión. (Francia jelenlét képviselése)
A század elrendelte a riadót, 3 óra múlva repülőn ültünk a századtorzzsel, személyi fegyver, a MILAN, lőszer, 2 napi fejadag+víz, személyi felszereléssel együtt, az épület ahol elvoltunk szállássolva kitakarítva, kulcsok leadva.
Aki ért hozzá az tudja hogy ez nem egyszerű, a lőszer, kézigránát felvétele,szétosztása, felszerelés ellenőrzése, utazás a reptérre, beszállás stb.
Mindez 3 óra alatt, úgy hogy néhányan még kimenőn voltak.
Franciaországban a legénységi állomány 90%a a laktanyávban lakik. A tiszthelyetteseknek kb. 70% a.
Mindenkinek kiértesíthetőnek kell lennie, naprakész oltási könyv, útlevél, fogak rendben, felszerelés teljes.
Az egyedüli gondot a járművek hiánya jelenthetné, lehet nem mindenki ülhetne vabba vagy vbcibe , de szerintem azt is megoldanák, mert a logisztikai/raktár ezredek ésszerűen vannak elosztva. Légi szállításra is rendelkezésre áll soksok katonai és civil reptér, elégséges szállító kapacitással.
A 2 REI jelmondata: "Étre prét" azaz készen állni. Gondolom ez mindent elmond.
Szóval aki ezt írta hogy 30 nap az el van tévedve.
(Sajna nem vagyok még elég okos hogy topikok közt tudjak idézni válaszolni :)de aki olvassa a biztpol Ny europa topikot az tudja mire válaszolok.)
Az egész EU-ból a Francia haderő emelkedik ki magasan minden szinten, s annak is az egyik elit egységéről beszélsz. A 2. REI fogalom volt mindig is, még a légión belül is. Ezzel szemben az EU-s "átlag" nagyon nem így néz ki, szóval van hova fejlődnünk még bőven.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 883
85 439
113
Lenne 1-2 hozzáfűzni valóm a biztpol nyugat európa topicban felmerült a francia hadsereg mobilizációs képességével kapcsolatban, személyes tapasztalatok alapján.
Ide írom mert talán jobban idevaló.
Mint oda is írtam, nemtudok teljes képet alkotni a francia hadsereg egészéről, de az idegenlégióról igen.
A kiképzés során a kezdetektől fogva nagy figyelmet fektetnek a reakcióidő csökkentésére. Leegyszerűsítve, ha menni kell akkor k*va gyorsan összepakolunk és megyünk. Ebben semmi sem gátolhat meg, sem az időjárás, sem a motiváció hiánya, sem betegség, sem az éhség vagy a pillanatnyi fizikai gyengeség. Semmi lyen okoskodás, semmilyen kifogás hanem hatékony végrehajtás.
A kiképzések alatt sokszor vâratlan "riadók" éjjel vagy nappal, lehet hogy csak egy sorakozó idejére, de lehet hogy egy 50 km es menetgyakorlatra. Beleoltják az emberbe hogy mindig készen kell állni mindenre, még az elképzelhetetlenre is. Ez a hozzáâllás teljesen átitatja az idegenlégiót egészen a parancsnokokig.
Ha nem vagy megfelelő fizikai állapotban: a te hibád
Ha a felszerelésed nem teljes vagy rossz állapotú : a te hibád
Ha nem ismered kellőképpen a felszerésed, fegyvered használatát, a te szinten megkövetelt parancsokat és taktikai módszereket : a te hibád
Ha feltöri a bakancs a lábad: a te hibád
Ha a közvetlen beosztottjaid hülyeséget csinálnak: a te hibád
És még sorolhatnám a végtelenségig de felesleges, ezt (általában) értelmes emberek olvassák értitek mit akarok mondani.
Csak egy példa: mikor a középafrikai balhé eldurvult azthiszem 2012 ben, Gabonban voltunk 4 hónapos misszión. (Francia jelenlét képviselése)
A század elrendelte a riadót, 3 óra múlva repülőn ültünk a századtorzzsel, személyi fegyver, a MILAN, lőszer, 2 napi fejadag+víz, személyi felszereléssel együtt, az épület ahol elvoltunk szállássolva kitakarítva, kulcsok leadva.
Aki ért hozzá az tudja hogy ez nem egyszerű, a lőszer, kézigránát felvétele,szétosztása, felszerelés ellenőrzése, utazás a reptérre, beszállás stb.
Mindez 3 óra alatt, úgy hogy néhányan még kimenőn voltak.
Franciaországban a legénységi állomány 90%a a laktanyávban lakik. A tiszthelyetteseknek kb. 70% a.
Mindenkinek kiértesíthetőnek kell lennie, naprakész oltási könyv, útlevél, fogak rendben, felszerelés teljes.
Az egyedüli gondot a járművek hiánya jelenthetné, lehet nem mindenki ülhetne vabba vagy vbcibe , de szerintem azt is megoldanák, mert a logisztikai/raktár ezredek ésszerűen vannak elosztva. Légi szállításra is rendelkezésre áll soksok katonai és civil reptér, elégséges szállító kapacitással.
A 2 REI jelmondata: "Étre prét" azaz készen állni. Gondolom ez mindent elmond.
Szóval aki ezt írta hogy 30 nap az el van tévedve.
(Sajna nem vagyok még elég okos hogy topikok közt tudjak idézni válaszolni :)de aki olvassa a biztpol Ny europa topikot az tudja mire válaszolok.)

Ez azért elég sok összetevős dolog.Hogy csak egy olyan példát említsek ami elég sok helyen probléma:létszámhiány.A fejed tetejére is állhatsz ha nincs komplett századod akkor nem tudsz egy komplett százafot útnak indítani tehát ki kell egészítened másik századból ami eléggé lassítja a folyamatot.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 638
11 755
113
Ez azért elég sok összetevős dolog.Hogy csak egy olyan példát említsek ami elég sok helyen probléma:létszámhiány.A fejed tetejére is állhatsz ha nincs komplett századod akkor nem tudsz egy komplett százafot útnak indítani tehát ki kell egészítened másik századból ami eléggé lassítja a folyamatot.
Ez igaz. A századok általában olyan 90% körül feltöltöttek. Ez az átlag
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 322
3 315
113
Hi. Szaki01 szeretne mondani pár szót. Alább olvasgatjátok...

Minden ami Francia Hadsereg.

Udvozollek.
Egy uniformist koptattunk anno. A szakertelmed ,jelenleted nem kerdojelezem meg,ahogyan Dinamo,es,Sharid gyakorlati tudasat sem. Az hogy nem ertunk egyett ,politikai dolgokban,az a szakmankat erinto kerdesekben nem relevans. A politikat felre teve....Olyan dolgokat probalsz elmondani mint egy BMP-1 harckepessege,vagy egy terhelelses akadaly palya-loveszet,stb,olyan embereknek akik soha nem voltak terepen,soha nem hordtak egyenruhat....nem fog menni. Magukat profinak vallo emberek azon vitatkoznak hogy a malhat 20 kilo ala csokkentsek(!),mikozben csak a loszer,viz,etel,3 napra tobb mint 25 kilo....enyhen szolva disznok ele hanyt gyongy.
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 322
3 315
113
Itt a folytatás. Bocsánat....

Nem fogjak megerteni mirol beszelsz,vagy beszelunk! Lexikalis tudassal rendelkeznek! Semmi gyakorlati tudas! Azon agyalanak kell-e keteltu kepesseg egy harcjarmunek? Aki ranez egy koszos europa terkepre tudja hogy 12km-en belul van egy vizi atkeles,azon agyalnak hogy 5.56 vagy 7.62? Lovesuk sincs a hatasmechanizmusrol. Te tudod(Meg a masik ketto is) hogy egy 5.56 vagy 5.45 ;vadli loves 90%-ban halalos, a 7.62 csak amputal. De ezt a fotelharcosoknak ne akard elmondani mert nekik a statisztikak bebizonyitjak a tutit.
Gyalazzak az ex-szovjat technikat......Szerintem Sharid tudna meselni a kepessegukrol,vagy akar te is ha megjartad Afrika nehany csatateret. Szoval nem akarok sem tanacsot adni,sem befolyasolni teged a posztolasnal de azt vedd figyelembe hogy szimpla AMATOROK-kel tarsalogasz! Nem erteik mirol beszelsz!(Sharid-Dinamo ratok is vonatkozik).
Az elektronika es egyeb technika es technologia az mindig viszonylagos....lasd Europa terkep. Lehet 5 km-es hatotavolsagu panceltoro raketad ha europaban a max lotav (General 1200 meter). Egyszeruen nem veszik figyelembe a leg alapvetobb tenyeket,PL: Faradsg,Stressz,Ehseg,Szomjusag,Sebesules,stb......Mindenki G.I. Kibaszott Joe es mindig mindent eltalal......Lof@szt.
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 322
3 315
113
Szoval ami a csatolt cikkhez is tartozik,te is tudod jol hogy a Legio az egy FAR (Force Action Rapid) egyseg. Ami annyit jelent hogy a fold barmely pontjan 24 oran belul bevetheto. Es ez csak a Legio.....A Dragon -ok,az Eszterhazi vagy a Bercsenyi huszarok is ide tartoznak ( Igen .......magyar eredetu egysegek,a mai napig az elithez tartoznak. Megjegyzes azoknak akik nem tudnak.)
Szoval ezeket a politikusok altal veghezvitt,kicsinyes,gyermekded,alap nelkuli saccolgatasokat hadjuk. Ertelmetlenek mert aki benne van,vagy volt az tudja hogy ha egymasnak ugrana barmelyik szuper potencial az egy ,az emberiseg tortenelmeben meg eddig ismeretlen szintu verfurdot eredmenyezne. Pont ezert nem kezd senki semmit,senkivel.
A foteltabornokokkal,es a elsovonalas(?):)D) magyar alakulatokkal nem akarok foglalkozni,azon egyszeru oknal fogva,hogy nem leteznek....
Tudod jol hogy mirol beszelek smile
Na Koszonom hogy elolvastal(El......olvastatok)
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 638
11 755
113
A modern harctéri információs rendszereken a célmegjelölés csak néhány kattintás. A VBCI vel +2km rol éjszaka felderítesz egy járművet. Ennyi szerintem bőven elég ahoz hogy felderítésre is használhasd.
Annyit nem tud mint egy felderítő jármű természetesen, de a technológiának hála már senki sem félig vakon megy háborúzni. A sima JIMLR távcső azthiszem 6 vagy 8km ig tud távolságot mérni (nem emlékszem már pontosan) és ezzel egy gyalogos jaror siman kijelol akarmit. 1 kattintas mar mutatja a cel koordinatait meg nehany kattintas es az egészet elküldted a a harctéri info rendszeren. Fejlődik a technika
Egy kis infó a hadsereg által használt távcsövekről. Angolul és franciául is. A JIMLR még komolyabb mint ahogy emlékeztem, ezért írtam hogy fejlődik a technika egyre jobb dolgok állnak a csapatok rendelkezésére. Egy gyalogezredben a JIM LR t megkapja minden speciális rendeltetésű raj (páncéltörő, mesterlövész, azthiszem az aknavetős raj is).
A kisebbiket a compactot és a vectort pedig minden lövészraj. Szóval elég komoly felderítő/megfigyelő képességet adnak már csak ezek a "sima" távcsövek is. A JIM LR és változatai a FELIN felszereléssel érkeztek, így integrálhatóak a harctéri info rendszerbe.
A VECTOR régebbi cucc, de ROCKWELL gps el egybekötve az is mutatja a célkoordinátákat.
Ezekkel nagyon leegyszerűsödött az aknavető/tüzérségi tűz irányítása, helikopter/repülőgép célmegjelölés.
https://www.safran-electronics-defe...ry/handheld-multifunction-binoculars-infantry
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 638
11 755
113
Kis anyag a FELIN rendszerről. Ami nagy reményekkel került ki a csapatokhoz de aztán nem lett túl népszerű. Az optikákon és talán az egyenruhán kìvűl missziókban sem nagyon használják a katonák egyéni "mellényét". Túl nehéz és túl nagy +logisztikai terhet jelent.
Jó esetben kell vagy 15 perc hogy felálljon egy szakasz hálózata.
Kényelmetlen, meleg és inkább bonyolítja a harcot mint segíti.
Egy alap harci helyzetben teljesen felesleges képességeket ad.
Ha jól tudom exportsiker sem lett belőle, még az araboknak sem kellett pedig nekik rengeteg pénzük van fegyverbeszerzésre.

https://www.safran-group.com/defense/soldier-modernization
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 883
85 439
113
Kis anyag a FELIN rendszerről. Ami nagy reményekkel került ki a csapatokhoz de aztán nem lett túl népszerű. Az optikákon és talán az egyenruhán kìvűl missziókban sem nagyon használják a katonák egyéni "mellényét". Túl nehéz és túl nagy +logisztikai terhet jelent.
Jó esetben kell vagy 15 perc hogy felálljon egy szakasz hálózata.
Kényelmetlen, meleg és inkább bonyolítja a harcot mint segíti.
Egy alap harci helyzetben teljesen felesleges képességeket ad.
Ha jól tudom exportsiker sem lett belőle, még az araboknak sem kellett pedig nekik rengeteg pénzük van fegyverbeszerzésre.

https://www.safran-group.com/defense/soldier-modernization

Én azt látom ezekben a rendszerekben,hogy nem kérdezték meg a raj/szakasz parancsnokokat de talán még századparancsnokot sem ezeknek a szükségességéről.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 638
11 755
113
A haditengerészet növelni akarja a tengerészek számát a FREMM fregattjaikon.
A rendszerek automatizálása miatt elvileg 1/3 al kevesebb tengerészre lenne szükség de a gyakorlatban ez nem vált be. Túl sokat dolgoznak ìgy,ami már a bevethetőség rovására megy. Többek között úgy akarják megoldani mint a tengeralattjáró személyzeteknél szokás, hogy teljes váltószemélyzet áll rendelkezésre.

(Az egyik kommentelő elég prózai példát hozott fel: az egyik fregatton valami hasmenéses vírus kiütötte a legénység harmadát, aminek így meg kellett szakítania a feladatát, ki kellett kötnie. Ez szerinte nem fordult volna elő egy nagyobb számú legénységgel)

http://www.opex360.com/2018/04/20/c...eut-doubler-equipages-fregates-multimissions/
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 638
11 755
113
Én azt látom ezekben a rendszerekben,hogy nem kérdezték meg a raj/szakasz parancsnokokat de talán még századparancsnokot sem ezeknek a szükségességéről.
Hát nem. A szakaszparancsnokok szidják a leginkább, nekik sok egyéb dolguk is lenne mint a hálózat felállításával baszkolódni meg tabletton pötyögni a jelentéseket stb.
Nem mondom, előfordulhat hogy hasznos lehet de általánosságban inkább idegesítő és bonyolítja a helyzetet.
Pl egy szakasz védelemben egész jól kitudja aknázni ebben a rendszerben rejlő lehetőségeket de más helyzetben csak teher.
Ráadásul 1 lövész felszerelése így bőven meghaladja a 100000 eurot. Kidobott pénz
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
Nem is tudom, talán szakasz szintig meg kéne állni a "bedrótozással".