Bujan-M / Projekt 21631 osztály (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 478
113
Persze ha a poénkodást félretesszük, vehetnének akár Type 52/55 vonalat is. Pénzük szerintem nincs erre IS. Egyszerűen Oroszország nem tengeri nagyhatalom. Nem is engedheti meg magának, az a valóság. Ami nekik szerintem kínából viszont realitás és folyamatos vásárlás tárgyát kellene hogy képezze, mindenféle elektronikai bizbasz. Itt értem a kijelzőtől kezdve a legapróbb áramkörök, processzorok, célhardverekig optikán keresztül a mindent.
Szerintem ez nincs nagy dobra verve, mert az oroszok valóban büszkék ahogy írtad, de veszik is zsákszámra.
Szerintem azokat most is onnan veszik.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 478
113
Azt még tudnotok kell, hogy a legújabb Bujan-M átadása kb fél évet késett pont a kínai dízel hajtómü miatt. A tengeri tesztek alatt "beszarott" a kínai hajtómü-nm bírta a maximális sebességet és elromlott. Nem is érte el a 30 csomót mert ez a kínai hajtómü német polgári hajtómü licensze. A kínai hajós hajtómüvek nemsokat érnek. Volt egy ilyen eset más orosz (kisebb)hajókon is.
Oroszországnak van jelenleg saját gyártású haditengerészeti gázturbinája? Van egy olyan érzésem, hogy az orosz haditengerészet egyre inkább rá fog szorúlni a kínai motorokra/gázturbinákra.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 143
113
Szerintem azokat most is onnan veszik.
Szerintem is, ez a legkézenfekvőbb. Illetve én azt sem tartom kizártnak, hogy néhány olyan ország is segíti őket áttételesen minimum jó pénzért, akire úgy általában első körben nem gondolnánk. Izrael, Dél-Korea, Szingapúr, Tajvan, Japán.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 143
113
Oroszországnak van jelenleg saját gyártású haditengerészeti gázturbinája? Van egy olyan érzésem, hogy az orosz haditengerészet egyre inkább rá fog szorúlni a kínai motorokra/gázturbinákra.
Egyértelmű. Nincs is értelme nekik ebbe nagy erőforrást beletenni szerintem. Be kell látni - és úgy tűnik végre ők is belátják - nekik a világóceánokon nem igen van keresnivalójuk, mivel az az ország önmaga akkora mint egy tisztességes óceán.
 
  • Tetszik
Reactions: szegcsab and gacsat

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 664
27 839
113
Oroszországnak van jelenleg saját gyártású haditengerészeti gázturbinája? Van egy olyan érzésem, hogy az orosz haditengerészet egyre inkább rá fog szorúlni a kínai motorokra/gázturbinákra.
2019-ben fogja megkapni a flotta az első szériagyártású M90FR és M70FRU-R gázturbinákat, amik már elvileg gyártásban is vannak a Szaturnnál
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 143
113
2019-ben fogja megkapni a flotta az első szériagyártású M90FR és M70FRU-R gázturbinákat, amik már elvileg gyártásban is vannak a Szaturnnál
Fasza, de tényleg nem erre kéne szerintem a szűkös forrásaikat elkölteni feltétlenül. Itt lenne az ideje hogy lejjebb adjanak a nagy önérzetből ők is, és amit nem éri meg kifejleszteni, azt megvegyék készen pl. ez esetben pont a kínaiktól.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 664
27 839
113
Fasza, de tényleg nem erre kéne szerintem a szűkös forrásaikat elkölteni feltétlenül. Itt lenne az ideje hogy lejjebb adjanak a nagy önérzetből ők is, és amit nem éri meg kifejleszteni, azt megvegyék készen pl. ez esetben pont a kínaiktól.
Ezek már korábban kifejlesztett és bevált típusok csak éppen a Zorja-Masprojekt gyártotta őket Nyikolajevben, ahonnan aztán az ukrán balhé kitörése után már nem szállítottak Oroszországnak. A meglévő illetve gyártásban lévő projekt 11356/22350 osztályok illetve a Zubrok meg nem maradhatnak meghajtás nélkül.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 575
113
Oroszországnak van jelenleg saját gyártású haditengerészeti gázturbinája? Van egy olyan érzésem, hogy az orosz haditengerészet egyre inkább rá fog szorúlni a kínai motorokra/gázturbinákra.

Van. Kolomnyában gyártanak gázturbinákat is és dízeles hajtómüveket is hajók számára. Viszont fregattokba az ukrán nyikolajevben gyártották a még szovjet tervezésu gázturbinákat, amik távább lettek fejlesztve. Jelenleg gyártás alatt az első szériás gázturbinák a NPO Szaturn ribinszki gyárában. 2019-re készülnek el (ha nem lesz késés), ahogy nyugger írta.

A német MTU helyett vették a kínai dízelt, mert olyan típusú hajóba nem gyártanak az oroszok.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 478
113
Van. Kolomnyában gyártanak gázturbinákat is és dízeles hajtómüveket is hajók számára. Viszont fregattokba az ukrán nyikolajevben gyártották a még szovjet tervezésu gázturbinákat, amik távább lettek fejlesztve. Jelenleg gyártás alatt az első szériás gázturbinák a NPO Szaturn ribinszki gyárában. 2019-re készülnek el (ha nem lesz késés), ahogy nyugger írta.

A német MTU helyett vették a kínai dízelt, mert olyan típusú hajóba nem gyártanak az oroszok.
Ok, tehát akkor jelenleg van a fregattjukba és esetleg a későbbi rombolóba gázturbina, vagy sem?
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 575
113
Ok, tehát akkor jelenleg van a fregattjukba és esetleg a későbbi rombolóba gázturbina, vagy sem?

Fregattokhoz megoldották a hajtómü problémát. Viszont nagyobb hajókhoz mint pl a rombolók nincs semmilyük, ezért is hangoztatták az atommeghajtású Lídert. A szankciók miatt nyugatról nem vehetnek hajtómüvet- itt van egy rés amit talán kínaival pótolhatnak.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat and nyugger

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 575
113
Visnij Volocsjek érkezik Szevasztopolba, Június 2-3 lesz az ünnepéles átadása.

 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 478
113
Most olvastam, hogy az űriparuk (is) szarba van az elektronikával (is). A nyugatiak nem adnak el nekik, a kínai meg szar. És bizony az Almaz Antej is a radarokkal és egyéb légvédelmi cuccokkal.
A kínai szerintem nem szar, csak nem a "hivatalos" forrásból vásárolnak. Van egy olyan érzésem, hogy mindenféle fedőcégeken keresztűl Shenzenből vásárolják az elektronikai alkatrészeket civil beszállítóktól, amit aztán a saját hadiiparuk rak össze kész termékké. Az meg ugyebár nem arra készül, hogy repülőgépekben, meg űrhajókban használják.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 143
113
A kínai szerintem nem szar, csak nem a "hivatalos" forrásból vásárolnak. Van egy olyan érzésem, hogy mindenféle fedőcégeken keresztűl Shenzenből vásárolják az elektronikai alkatrészeket civil beszállítóktól, amit aztán a saját hadiiparuk rak össze kész termékké. Az meg ugyebár nem arra készül, hogy repülőgépekben, meg űrhajókban használják.
Hivatalos formában is megvehetnek Kínától bármit, mostanra kvázi szövetséges lett a két ország.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A kínai szerintem nem szar, csak nem a "hivatalos" forrásból vásárolnak. Van egy olyan érzésem, hogy mindenféle fedőcégeken keresztűl Shenzenből vásárolják az elektronikai alkatrészeket civil beszállítóktól, amit aztán a saját hadiiparuk rak össze kész termékké. Az meg ugyebár nem arra készül, hogy repülőgépekben, meg űrhajókban használják.
Hát, az orosz szakértő írta az "Épp most hal meg az orosz űripar" c. cikkben. A szankciók nagyon is elevenbe vágnak.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A kínai szerintem nem szar, csak nem a "hivatalos" forrásból vásárolnak. Van egy olyan érzésem, hogy mindenféle fedőcégeken keresztűl Shenzenből vásárolják az elektronikai alkatrészeket civil beszállítóktól, amit aztán a saját hadiiparuk rak össze kész termékké. Az meg ugyebár nem arra készül, hogy repülőgépekben, meg űrhajókban használják.
A világ legnagyobb csip exportőre és fejlesztője az Egyesült Államok. A kínaiak is tőlük vásárolnak.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 478
113
A világ legnagyobb csip exportőre és fejlesztője az Egyesült Államok. A kínaiak is tőlük vásárolnak.
Moblitelefonokbavalókat igen, de katonai célra gyártottakat talán utóljára a nyolcvanas években adhattak el nakik. Gyárt Kínai is csippeket, mindenféle válrozatban, de a húzóágazatot képező mobil eszközökbe elég keveset.
Ebbe pl saját gyártású procik vannak.
https://index.hu/tech/2017/06/19/ujra_kinai_a_vilag_legbrutalisabb_szuperszamitogepe/
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113