A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
dudi

Nem kell hogy átüsse. Ha csak 2-es egyenértéke van a harci részének az is 5 kg TNT-nek felel meg. Az nagyon sok ám, simán kitépi a BTR kerekeit, meggyűri az alvázat , e mellet föl is gyújtja a BTR külsejét. Gyakorlatilag harcképtelenné teheti.
De nem elsősorban erre való. Egy HEAT RPG simán szétviszi a BTR-t, de HEAT RPG-vel kisebb hatékonysággal tudsz épületet, rókalyukat rombolni. Nyílt terepen/fák között fekvő ellenségre jó sok RPG-t el kellene szórni, ebből meg elég 1-el oda vágni és coki mindenkinek vagy 20 méteres körzetben.
Szakasz szinten hasznosabb szerintem egy ilyen cucc, mint egy RPG.

Szerintem egy tandem fejes RPG vagy egy CG-M4 az inkább század szintű cucc.
A Javelin vagy a Metis-M meg zászlóalj. Azok majd kiszedik az IFV-t meg az MBT-t, a szakasz nagyrészt emberekre, épületekre, teherautókra lövöldözik tudtommal.

Alma körte esete amit csinálsz.At RPG az járművek ellen van nem épületek meg azok ellen amit felsoroltál.Az RPG azért van mert a rajnak kell valódi páncéltörő képesség viszont Termobar képesség az pont nem kell mert van egy halom gránát a rajokban meg minden szar amivel épületet meg fedezéket tudsz támadni.Még géppuska is van ami egy sima téglaházat sokkal nagyobb távról átlő mint amekkora távról belősz egy PRO A-van vagy valami hasonlóval egy ablakon.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
dudi

Egy percig nem mondtam, hogy a Varna-val tankra kellene lövöldözni. Olvasd már el figyelmesen amit írtam ;)

Akkor meg miért az RPG-t akorod leváltani vele?Az RPG páncélozott cél ellen van te meg ezt akarod lecserélni egyfedezékek elleni fegyverre.Ennyi erővel a az APC-helyett adjunk a rajnak harckocsit mert mind a kettő gurul meg lő és el is férnek rajta.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
dudi


Szerintem egy tandem fejes RPG vagy egy CG-M4 az inkább század szintű cucc.
A Javelin vagy a Metis-M meg zászlóalj. Azok majd kiszedik az IFV-t meg az MBT-t, a szakasz nagyrészt emberekre, épületekre, teherautókra lövöldözik tudtommal.

Látod itt a gond!Ez teljesen butaság.Század szinten akarsz 300 méterre lévő páncélozott célokra lőni?Már bocs de elmentek otthonról.
A szakasz meg a raj arra lő ami a tűzszektorában van lőtávon belül nem pedig csak bizonyos célpontokra.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
dudi

Minek a rajnak RPG ha század szinten ott lesz a CG-M4 ?
De most komolyan? Te tényleg azt gondolod , hogy minden bokorban ellenséges páncélosok vannak?
100-ból 99-szer épületet fogsz lőni, vagy könnyű járműveket.
De nekem aztán mindegy, ha szerinted a gránát van olyan jó, mint egy 152 mm-s tüzérségi lőszerrel egyenértékű cucc akkor te dobálj gránátot :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
dudi

Minek a rajnak RPG ha század szinten ott lesz a CG-M4 ?
De most komolyan? Te tényleg azt gondolod , hogy minden bokorban ellenséges páncélosok vannak?
100-ból 99-szer épületet fogsz lőni, vagy könnyű járműveket.
De nekem aztán mindegy, ha szerinted a gránát van olyan jó, mint egy 152 mm-s tüzérségi lőszerrel egyenértékű cucc akkor te dobálj gránátot :)

A CG M4 sem századszintű fegyver...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
dudi

Akkor a CG-M4- mellé minek az RPG?

Nincs azzal bajom, hogy van raktáron vagy 10.000 RPG-nk a hírek szerint, jó az ha van. Használjuk is őket ha kell. De megkockáztatom, hogy 10-ből 9 szer nem járműre fogtok vele lőni, és 100-ból kétszer-háromszor lőtök majd tankra vele....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Jól sejtem, hogy kevesled?

A századnak ATGM való mert csak azzal biztosított,hogy a harckocsikat vagy egyéb páncélozott célokat azelőtt meg tudj semmisíteni mielőtt azok képesek hatásos tüzet vezetni.

dudi

Minek a rajnak RPG ha század szinten ott lesz a CG-M4 ?
De most komolyan? Te tényleg azt gondolod , hogy minden bokorban ellenséges páncélosok vannak?
100-ból 99-szer épületet fogsz lőni, vagy könnyű járműveket.
De nekem aztán mindegy, ha szerinted a gránát van olyan jó, mint egy 152 mm-s tüzérségi lőszerrel egyenértékű cucc akkor te dobálj gránátot :)

Közelében sincs PRO-a meg a másik egy 152-es gránátnak max zárt terekben.Nyílt területen a termobar egy vicc.A távolsággal a robbanás ereje néhgyzetesen csökken(ezért van repeszhatása a tüzérségi gránátnak).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
dudi

Akkor a CG-M4- mellé minek az RPG?

Nincs azzal bajom, hogy van raktáron vagy 10.000 RPG-nk a hírek szerint, jó az ha van. Használjuk is őket ha kell. De megkockáztatom, hogy 10-ből 9 szer nem járműre fogtok vele lőni, és 100-ból kétszer-háromszor lőtök majd tankra vele....

Ki mondta,hogy mellette lesz?ezt kitalálta itt valaki és azóta megy a hülyeség.A CG az RPG-helyett lesz ha esz,meg ha lesz annyi belőle,hogy jusson minden rajba egy.
Bár ezt erősen kétlem.

Az RPG arra van elsősorban,hogy járművekre lőjj nempedig minden másra.Ha tudod,hogy nem lesz jármű akkor lehet vele élőerőre lőni minden más esetben tilos mert az élőerőt le lehet küzdeni RPG nélkül de a páncélozott járművet nem.Szóval ha ellövöldözgeted az RPG-t mesterlövészre meg géppuskafészekre és megjelenik egy szutyok BTR akkor meghalsz.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
dudi

Század szinten már ATGM-el nyomjátok?
Tudom, hogy nem nyílvános a HM század felépítése, de egy szakasz kb. 18 fő, 4-es osztással a század 72 fő + kiegészítő emberkék (ha egyáltalán vannak).
Zászlóalj szinten vagytok közel 500-an, nem? Oda illene a külön pct. szakasz ATGM-el, meg légvédelmis szakasz MANPAD-al, nem?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
dudi

Század szinten már ATGM-el nyomjátok?
Tudom, hogy nem nyílvános a HM század felépítése, de egy szakasz kb. 18 fő, 4-es osztással a század 72 fő + kiegészítő emberkék (ha egyáltalán vannak).
Zászlóalj szinten vagytok közel 500-an, nem? Oda illene a külön pct. szakasz ATGM-el, meg légvédelmis szakasz MANPAD-al, nem?

Igen század szinten ATGM meg aknavtő van a támogató szakaszban,mert az is van nem csak lövészszakasz.És a zászlóaljnak is van egy támogató százada amiben megint csak van ATGM és aknavető is csak nem raj hanem szaksz szervezetben.Egy raj meg 8 fős(9 kéne minimum de valamiért csak 8)a szakasz meg 28-30 fő közt van.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
Szittya
dudi

És ennek mi az oka?
A néphadseregből ránk szakadt egy csomó cucc, miközben maréknyi katonánk van és ez így nekünk "bele fér", vagy nyugaton is ez a sztenderd?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Szittya
dudi

És ennek mi az oka?
A néphadseregből ránk szakadt egy csomó cucc, miközben maréknyi katonánk van és ez így nekünk "bele fér", vagy nyugaton is ez a sztenderd?

Ezt adja ki a tűzrendszer.Ezen kívül a Néphadsereg durvább volt ott a rajnak volt ATGM-is a BMP-n.Nyugaton meg keleten is(meg úgy minden épp eszű helyen)így működik a dolog.Bármilen hihetetlen de agyalogságra a páncélozott technik a legveszélyesebb(nem az ai repül),minden szervezeti szintnek rendelkeznie kell hatékony páncéltörő képességgel különben mészárlás lesz a vége.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
dudi

Azért a néphadseregben 100.000 emberre jutott 500 BMP :D
De akkor is fura nekem, hogy ilyen alacsony szinten is van ATGM.
Az RPG kategóriás cuccokat nem furcsálom. De század szinten ATGM az azért komoly.... Nem 5 forintos cuccok.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 380
7 876
113
Ami nekem a soros világból megmaradt hogy rpg t csak járműre lehet "et" használni. De ott is volt kitétel pl páncélozatlan járműre csak nagyon indokoltan lehetet használni. Legalábbis mi anno annak idején így kaptuk a kiképzést. Azokra ott volt a pkm meg az ak.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 380
7 876
113
dudi

Azért a néphadseregben 100.000 emberre jutott 500 BMP :D
De akkor is fura nekem, hogy ilyen alacsony szinten is van ATGM.
Az RPG kategóriás cuccokat nem furcsálom. De század szinten ATGM az azért komoly.... Nem 5 forintos cuccok.
A Maljutka volt a földi drotos változatta volt az irányitott atgm.
Jóformán minden lövész "században" volt. Már amelyik kiemelt volt.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
Hát akkor az RPO-A mégse akkora hülyeség, mert mindenre lőhetsz vele amivel az RPG-vel nem. A kettő együtt jól megfér.
Tudom, hogy a CG-M4-hez sok fajta lőszer van, de tűzerőben elmarad egy tandem fejes RPG-7-től vagy egy RPO-A-tól a maga területén.
Ellenben valamilyen szinten mind a két feladatra alkalmas.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
tonyo

Biztos jó volt velük bohóckodni.
A Fagot meg a Konkrus azok drága cuccok voltak, sejtettem, hogy nem volt mindenkinek.
Viszont ma meg csak ezek vannak meg némi Metis-M.