A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 125
113
dudi

Azért a néphadseregben 100.000 emberre jutott 500 BMP :D
De akkor is fura nekem, hogy ilyen alacsony szinten is van ATGM.
Az RPG kategóriás cuccokat nem furcsálom. De század szinten ATGM az azért komoly.... Nem 5 forintos cuccok.
Nem komoly, alap képesség század szinten, mindenhol az.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 054
113
tonyo

"Ma egy tandem fejes újabb változatú Maljutka megenné reggelire a csupasz 72 et."

Ezt nem is vonta kétségbe senki.
De úgy tudom, hogy az akkori maljutkák még nem voltak automata vezérlésűek. Joystick-es cucc volt, 400 mm RHA átütéssel.
Igazából a vezérlése volt nehéz, meg lassú volt.
Egy Fagot vagy Konkrus az automata vezérlésével sokkal hatékonyabb volt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 125
113
Hát akkor az RPO-A mégse akkora hülyeség, mert mindenre lőhetsz vele amivel az RPG-vel nem. A kettő együtt jól megfér.
Tudom, hogy a CG-M4-hez sok fajta lőszer van, de tűzerőben elmarad egy tandem fejes RPG-7-től vagy egy RPO-A-tól a maga területén.
Ellenben valamilyen szinten mind a két feladatra alkalmas.
AMMUNITION.jpg


" A standard HEAT round penetrates 400 mm of rolled homogenous armor. Round with a tandem HEAT warhead penetrates up to 500 mm of rolled homogenous armor behind explosive reactive armor."
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Es akkor hozza kell tenni a panceltoro zaszloaljat /ami gyerul van feltoltve nem a legmodernebb technikaval./de ha rendesen fel lenne toltve szerelve tovabbi jelentos temyezove valna./

Ennyit a roman hk rohamokrol. Ami felevente elojon es par hetig folyik itt az oldalon.//nem nem azert irom hogy valaki felhozza./
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 054
113
krisss

Az RPG-7VR átvisz 750 mm RHA-t. Sima ERA után 600 mm-t :)
Ehhez képest a CG-M4 lőszerei gyöngébbek. Viszont adaptívabb az egész rendszer.
( CG legjobb lőszere kb. annyit tud , mint az 1977-s RPG-7VL, 500 mm RHA átütést) .
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 125
113
krisss

Az RPG-7VR átvisz 750 mm RHA-t. Sima ERA után 600 mm-t :)
Ehhez képest a CG-M4 lőszerei gyöngébbek. Viszont adaptívabb az egész rendszer.
( CG legjobb lőszere kb. annyit tud , mint az 1977-s RPG-7VL, 500 mm RHA átütést) .
ERA után. Szemből nem lősz vele HK-ra amúgy sem. Oldalról meg mindent visz a környéken (meg szemből is)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 054
113
krisss

"ERA után. Szemből nem lősz vele HK-ra amúgy sem. Oldalról meg mindent visz a környéken (meg szemből is)"

Ez egyelőre tény. Bár igazából az RPG-7-el meg Fagot/Konkrus párossal is mindent viszünk a környéken. Szemből is csak az ukrán T-64/80 állja őket ERA-val, meg az osztrák Leók. Viszont a Metis-M szerintem szemből is megeszi mindet :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 125
113
krisss

"ERA után. Szemből nem lősz vele HK-ra amúgy sem. Oldalról meg mindent visz a környéken (meg szemből is)"

Ez egyelőre tény. Bár igazából az RPG-7-el meg Fagot/Konkrus párossal is mindent viszünk a környéken. Szemből is csak az ukrán T-64/80 állja őket ERA-val, meg az osztrák Leók. Viszont a Metis-M szerintem szemből is megeszi mindet :)
Max az osztrák leók tornya fogja meg :D
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
De azert 1500 rol szembol megkuldeni egy hkt megha metis el is. Emer kell am hozza. /inkabb uj tuzeloallast foglalni es oldalrol megprobalni meg ha at is tor egjen inkabb biztosra a vonalaink mogott mint szembol visszakoszonjon./
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
krisss

"ERA után. Szemből nem lősz vele HK-ra amúgy sem. Oldalról meg mindent visz a környéken (meg szemből is)"

Ez egyelőre tény. Bár igazából az RPG-7-el meg Fagot/Konkrus párossal is mindent viszünk a környéken. Szemből is csak az ukrán T-64/80 állja őket ERA-val, meg az osztrák Leók. Viszont a Metis-M szerintem szemből is megeszi mindet :)
A Konkurszt miért írod következetesen Konkrusnak? Akárhogy nézem, a Konkursz oroszul is Konkursz (Конкурс) meg a magyar helyesírás szabályainak megfelelően is az. Értem én, hogy sokan itt kényszeresen mindig egy harmadik nyelvet erőltetnek, általában az angolt, de a tiedre nem tudok rájönni, melyik az. Ha viszont van olyan fegyver hogy Konkrus, akkor én kérek elnézést természetesen.

És hogy ne offoljak teljesen, úgy néz ki, akik nagyon várják a koreai haditechnikát, azok nem mostanában kapják meg. Szó sem volt ilyenről, pedig találkoztak az illetékesek.
https://honvedelem.hu/cikk/111330_a_del_koreai_nagykovettel_talalkozott_a_honvedelmi_miniszter
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 379
7 868
113
tonyo

"Ma egy tandem fejes újabb változatú Maljutka megenné reggelire a csupasz 72 et."

Ezt nem is vonta kétségbe senki.
De úgy tudom, hogy az akkori maljutkák még nem voltak automata vezérlésűek. Joystick-es cucc volt, 400 mm RHA átütéssel.
Igazából a vezérlése volt nehéz, meg lassú volt.
Egy Fagot vagy Konkrus az automata vezérlésével sokkal hatékonyabb volt.
Aki ráérzet annak gyerekjáték volt a vezérlése. Csak nézzél meg pár archív felvételt.
Ma is szerintem elférne egy ilyen kicsi mobilisabb, modernebb atgm század szinteken. Talán még szakasz szinteken is ahogy Szittya megjegyezte.
Nem tudom hogy ma vannak e ilyen kívitelű nyugati cuccosok? Hülyeséget most nem akarok írni. Egyébként az új szerb Bumbar nekem bejönne. Valami ehhez hasonló.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
A Konkurszt miért írod következetesen Konkrusnak? Akárhogy nézem, a Konkursz oroszul is Konkursz (Конкурс) meg a magyar helyesírás szabályainak megfelelően is az. Értem én, hogy sokan itt kényszeresen mindig egy harmadik nyelvet erőltetnek, általában az angolt, de a tiedre nem tudok rájönni, melyik az. Ha viszont van olyan fegyver hogy Konkrus, akkor én kérek elnézést természetesen.

És hogy ne offoljak teljesen, úgy néz ki, akik nagyon várják a koreai haditechnikát, azok nem mostanában kapják meg. Szó sem volt ilyenről, pedig találkoztak az illetékesek.
https://honvedelem.hu/cikk/111330_a_del_koreai_nagykovettel_talalkozott_a_honvedelmi_miniszter
Ez azert van altalaba mert angol nyelven szelesebb koru leirasok vannak a fegyverekrol es angolul majd minden fegyver /fegyver rendszer leirasa megtalalhato. Es mivel onnet tajekozodik az emberek nagyresze az angol irasmod rogzul. /aki a rendszervaltas vegefele szuletett vagy utanna meg mar nem olvassa a cirilt egyaltalan./ /az anyagba meg csak suroltak a konkurszt./ a betucsere meg szinten az orosz nyel nem tanulasa miatt lehet /agyba tudatalatt magyarositja a konnyebb kiejtesre./
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner and fip7

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Aki ráérzet annak gyerekjáték volt a vezérlése. Csak nézzél meg pár archív felvételt.
Ma is szerintem elférne egy ilyen kicsi mobilisabb, modernebb atgm század szinteken. Talán még szakasz szinteken is ahogy Szittya megjegyezte.
Harcjarmu viztarolo lada mellett elferne../de en a repeszt preferalnam/egyebkent tenyleg iszonyat olcso mar nem emlekszem de valami 3-4-500$ inditostol raketastol az "ujjabb verzio". Egyebkent en is hallottam legendakat a nehez iramyitasarol es arrol hogy nehanyan meg iszomyat pontosak voltak vele./alitolag akik commodor on nyomtak anno hamarabb raereztek./nemtudom menmyi az igazsag alapja gondolom statisztika azert nem keszult./
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 379
7 868
113
Harcjarmu viztarolo lada mellett elferne../de en a repeszt preferalnam/egyebkent tenyleg iszonyat olcso mar nem emlekszem de valami 3-4-500$ inditostol raketastol az "ujjabb verzio". Egyebkent en is hallottam legendakat a nehez iramyitasarol es arrol hogy nehanyan meg iszomyat pontosak voltak vele./alitolag akik commodor on nyomtak anno hamarabb raereztek./nemtudom menmyi az igazsag alapja gondolom statisztika azert nem keszult./
Szerintem ez általábban minden fegyvernél igaz. Van aki elsőre ráérez és van aki akárhogy küszködik erőlteti akkor se fog ráérezni.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 054
113
tonyo

"Nem tudom hogy ma vannak e ilyen kívitelű nyugati cuccosok?"

Spike Mini:
http://www.israeldefense.com/en/content/rafael’s-mini-spike

383621_original.jpg


A Maljutkáról én az arab-izraeli háborúk kapcsán olvastam, hogy botrányosan rosszul lőttek vele az MCLOS kézi vezérlés miatt. A későbbi SACLOS automata vezérlésű cuccokkal sokkal pontosabban lőttek valós háborús körülmények között.
Ettől még ha valaki sokat gyakorolt, biztosan tudod vele pontosan is lőni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 379
7 868
113
tonyo

"Nem tudom hogy ma vannak e ilyen kívitelű nyugati cuccosok?"

Spike Mini:
http://www.israeldefense.com/en/content/rafael’s-mini-spike

383621_original.jpg


A Maljutkáról én az arab-izraeli háborúk kapcsán olvastam, hogy botrányosan rosszul lőttek vele az MCLOS kézi vezérlés miatt. A későbbi SACLOS automata vezérlésű cuccokkal sokkal pontosabban lőttek valós háborús körülmények között.
Ettől még ha valaki sokat gyakorolt, biztosan tudod vele pontosan is lőni.
Araboktól mit várna el az ember :)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Szerintem ez általábban minden fegyvernél igaz. Van aki elsőre ráérez és van aki akárhogy küszködik erőlteti akkor se fog ráérezni.
Igen foleg ha raparazik valaki hogy elsore nem ment vagy ilyesmi. Vagy ahogy irod kuszkodik es bestresszel annal rosszabb lessz./na az ilyen helyzetekbe mutatkozik meg a jo kikepzo./lattam mar ilyet /sot velem is volt hasonlo diszlepesnel /bentmaradt a kikepzo ket orat pluszba foglalkoztatott es masnap mar belejottem./innet is koszonom neki./az alakiassag nagyon nem volt erossegem./
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo