NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Meteor alá vmi booster amúgy is kell meteor torlósugár nem indul ha nincs meg egy alapsebesség. Ez azonnal adna egy pl +3000m magasságot. Problems solved.
Nem mellesleg a hatótáv fanyalgók minden álma is beteljesülne. Bár akkor meg sentinel miatt menne a fanyalgás. :).

Ha olyan gyorsító fokozatot raksz rá, ami 3km magasra és mondjuk 300m/s szintre gyorsítja, akkor élből lesz egy mondjuk 10km-es minimális hatótávolságod, ami alatt a rendszer használhatatlan.

Továbbá ismét: nincs jelenleg még csak koncepcióábra se a Meteor VL/SL változatáról. Szóval egy olyan rendszert vizionálsz, amelyet a gyártó nem támogat....
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ha olyan gyorsító fokozatot raksz rá, ami 3km magasra és mondjuk 300m/s szintre gyorsítja, akkor élből lesz egy mondjuk 10km-es minimális hatótávolságod, ami alatt a rendszer használhatatlan.

Továbbá ismét: nincs jelenleg még csak koncepcióábra se a Meteor VL/SL változatáról. Szóval egy olyan rendszert vizionálsz, amelyet a gyártó nem támogat....
Az én koncepiomba beleillene.Van egy nagyobb hatótávú,de föleg hatómagasságu rakéta,és egy "kőzelkörzeti",Mindkettő egguttal légiharc rakéta is.Az ideállis az lenne,ha a nagyobb hatótávu elférne uganazon az inditóálványon,mint az AMRAAM.Ezért merengtem el,hogy mi lett az r-77 légo változatával.A kubhoz hasonlóan oldották meg az inditó fokozatot,ergo nem nőt a hossza.Hogy aztán képes lenne-e az általam ohajtot minimum 15km-es hatómagasságra,nemtudom.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Ha olyan gyorsító fokozatot raksz rá, ami 3km magasra és mondjuk 300m/s szintre gyorsítja, akkor élből lesz egy mondjuk 10km-es minimális hatótávolságod, ami alatt a rendszer használhatatlan.

Továbbá ismét: nincs jelenleg még csak koncepcióábra se a Meteor VL/SL változatáról. Szóval egy olyan rendszert vizionálsz, amelyet a gyártó nem támogat....

Mért? Feldobja 3km magasra gyorsító, ad egy vmekkora sebességet, majd ad neki MCGt, rakéta irányba áll. Ha észak, észak, ha dél dél, ha felfele, felfele, ha lefele lefele.
Paraszti logikával persze.
 
M

molnibalage

Guest
Mért? Feldobja 3km magasra gyorsító, ad egy vmekkora sebességet, majd ad neki MCGt, rakéta irányba áll. Ha észak, észak, ha dél dél, ha felfele, felfele, ha lefele lefele.
Paraszti logikával persze.
Gyorsító fokozattal a Meteor 1 km-en belül lazán elérné a 300 m/s-ot.
 
M

molnibalage

Guest
Az baj? Ha lassulni kell nem kiégés után azonnal kapcsol.
Nem, éppenhogy előnyös. A Cifu által említett 10 km min HMZ orbitálisan túlzó. A fix 48 fokosan indított 7 tonnás Sz-200 rakétánál volt kismagasságú cél ellen 17 km. A Nyevánál majdnem 1 tonnás indulótömegnél is 3,5 km tája. Valahol ilyen lenne a Meteor is sanszosan, de mivel nem lesz belátható időn belül VLS-es boosteres Meteor...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Nem, éppenhogy előnyös. A Cifu által említett 10 km min HMZ orbitálisan túlzó. A fix 48 fokosan indított 7 tonnás Sz-200 rakétánál volt kismagasságú cél ellen 17 km. A Nyevánál majdnem 1 tonnás indulótömegnél is 3,5 km tája. Valahol ilyen lenne a Meteor is sanszosan, de mivel nem lesz belátható időn belül VLS-es boosteres Meteor...

Nem ok nélkül túloztam, ugyanis én a 3km-es hajtóműindítási magasságot feltételeztem.
Ha 1km-es magasságon már lehetséges a Meteor hajtóművének beindítása, akkor király, kisebb gyorsító fokozat is elég lehet.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Nem, éppenhogy előnyös. A Cifu által említett 10 km min HMZ orbitálisan túlzó. A fix 48 fokosan indított 7 tonnás Sz-200 rakétánál volt kismagasságú cél ellen 17 km. A Nyevánál majdnem 1 tonnás indulótömegnél is 3,5 km tája. Valahol ilyen lenne a Meteor is sanszosan, de mivel nem lesz belátható időn belül VLS-es boosteres Meteor...

Gondolom mert ott az ESSM. +100kg meteorhoz képest.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Gondolom mert ott az ESSM. +100kg meteorhoz képest.

Ez akkor lehetne az ok, ha az MDBA gyártaná az ESSM-et. De azt a Raytheon gyártja.

Ahogy korábban is írtam: Az MBDA cégnek van egy rakás függőlegesen indítható hajófedélzeti és/vagy szárazföldi bázisú rakétája. Aster-15/-30, VL Mica, CAMM és CAMM(ER). Akkor miért is foglalkozna a Meteorral? Feltehetően kis magasságban nem optimális a torló-sugárhajtómű. Másra nem igazán tudok gondolni.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas
M

molnibalage

Guest

A repcsikről indított AIM-120-as gyakorlatilag füstmentesek, itt meg füstölnek, mint állat. Mi lehet az oka ennek? Nem AIM-120-szel lőnek? Vagy szándékosan elrontják teszt miatt a rakétát, hogy füstöljön...?

Mondjuk ezen az ősrégi felvételen füstöl az AIM-120.

Ezen meg semmi füst, az égvilágon...
 
M

molnibalage

Guest
Tényleg érdekes,...az egyes verziók között lehet ilyen eltérés ? - más üzemanyag, hajtómű esetleg gyártási évjárat szerint stb. ?
Azért nem értem az egészet, mert mai szemmel ősrégi videókon sem látszik a füst. Ok, akkor szarabb kamerák volta és a kontrasztosság terén erős korlátok voltak, de az F-22-es videón semmiféle füst nincs. Nem az hogy gyenge, semmilyen. AIM-9X dettó.

Ezért rejtélyes az, hogy mi frásztól füstöl az első NASAMS videón.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 315
113
Azért nem értem az egészet, mert mai szemmel ősrégi videókon sem látszik a füst. Ok, akkor szarabb kamerák volta és a kontrasztosság terén erős korlátok voltak, de az F-22-es videón semmiféle füst nincs. Nem az hogy gyenge, semmilyen. AIM-9X dettó.

Ezért rejtélyes az, hogy mi frásztól füstöl az első NASAMS videón.
Csak tippelek de szerintem instabilabb hajtoamyag lehet a nasams ba szant raketakba.hisz nem kapnak akkora terhelest mint egy vadaszgepen. Mire megerezne momdjuk a homersehkletkulonbseget addigra ki is eg. De viszont a magassag eleresehez ugye kell a nagyobb kraft... En legalabbis ilyesmire tippelek. /tehat erosebb de instabilabb hajtoanyagot kapott az ero miatt ./ nem instabil csak kevesbe stabil./
 
M

molnibalage

Guest
Csak tippelek de szerintem instabilabb hajtoamyag lehet a nasams ba szant raketakba.hisz nem kapnak akkora terhelest mint egy vadaszgepen. Mire megerezne momdjuk a homersehkletkulonbseget addigra ki is eg. De viszont a magassag eleresehez ugye kell a nagyobb kraft... En legalabbis ilyesmire tippelek. /tehat erosebb de instabilabb hajtoanyagot kapott az ero miatt ./ nem instabil csak kevesbe stabil./
Tudtommal nincs olyan, hogy NASAMS-ba szánt AIM-120. Finnország számára az egyik selling point azt volt, hogy csak SW módosítás kell, 100%-ban jó bele a meglevő repcsikre is rakható AIM-120, nem kell kétféle rakéta.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 315
113
Tudtommal nincs olyan, hogy NASAMS-ba szánt AIM-120. Finnország számára az egyik selling point azt volt, hogy csak SW módosítás kell, 100%-ban jó bele a meglevő repcsikre is rakható AIM-120, nem kell kétféle rakéta.
Nem tudom hogy van ez de szerintem uj hajtoanyag miatt meg nem lessz uj raketa. Aztan kitudja.nem tudom a hajtoanyag menmyire fo resze a fegyvernek.
De mas magyarazatot a jelensegre nem nagyon tudok akkor ha csak nem esetleg a surubb legkor szerepe nem valasz a fustre magasabb oxigen szint plusz a suru legkorbe nehezebben oszlik az igy "oxigen dus" kornyezetben keletkezo fust... /de szerintem ez se alja meg a helyet mert az oxigen tisztitja az egest megha gyorsitja is azt az aranyokon nem hiszem ekkorat boritana./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 315
113
Ha az alkalmazott eszkoz 1:1 be ugyan az akkor az alkalmazasi kornyezet lehet az ok ilyen jelensegre
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
rvvpd.jpg

Belefutottam az R-77 torlósugaras légvédelmi változatába.Ugyanez a koncepció,93ban pénzhiány miatt a programot félbehagyták,néhány konténerböl inditási kisérletig jutottak vele.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
rvvpd.jpg

Belefutottam az R-77 torlósugaras légvédelmi változatába.Ugyanez a koncepció,93ban pénzhiány miatt a programot félbehagyták,néhány konténerböl inditási kisérletig jutottak vele.
Hát oroszrol sem fordit valami flottul a gugli.De ha jol silabizálim,akkor ez sem tisztán légvédelmi változat lett volna,hanem légiharcrakétaként és légvédelmi rakétaként eggyaránt felhasználhatóra tervezték.Kár,hogy nem sikerült nekik