Tornado -G / 9К51М / 122mm sorozatvető (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Szerintem fordítva ülsz a lovon.
Kérlek sorold fel a legnagyobb számban hadrendben álló rakétás tüzérségi járműveket és azt, hogy azokból mi páncélozott és mennyire. Az M270-esnek a brit változatán van valami kevéske és ennyi. A cucc szerkezeti szilárdságát adó szerkezeti anyag ellenállása van csak tudommal és ennyi. Talán a vezetőfülke, ha páncélozott, de talán még az sem.

Egy rakéta sorozatvetőt tudtommal komolyan le sem kell talpaltatni - melyik önjáró löveget kell? - és rövidebb a tűzkiváltás ideje is. Tehát rövidebb ideig lő és gyorsabban vált állást.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
Kérlek sorold fel a legnagyobb számban hadrendben álló rakétás tüzérségi járműveket és azt, hogy azokból mi páncélozott és mennyire. Az M270-esnek a brit változatán van valami kevéske és ennyi. A cucc szerkezeti szilárdságát adó szerkezeti anyag ellenállása van csak tudommal és ennyi. Talán a vezetőfülke, ha páncélozott, de talán még az sem.

Egy rakéta sorozatvetőt tudtommal komolyan le sem kell talpaltatni - melyik önjáró löveget kell? - és rövidebb a tűzkiváltás ideje is. Tehát rövidebb ideig lő és gyorsabban vált állást.

A nagykaliberűeket le kell mert bár hátrasiklás nélküli a rendszer van visszahatása járműre és kukára vágná gyorsan a kerekes platform futóművét.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Kérlek sorold fel a legnagyobb számban hadrendben álló rakétás tüzérségi járműveket és azt, hogy azokból mi páncélozott és mennyire. Az M270-esnek a brit változatán van valami kevéske és ennyi. A cucc szerkezeti szilárdságát adó szerkezeti anyag ellenállása van csak tudommal és ennyi. Talán a vezetőfülke, ha páncélozott, de talán még az sem.

Egy rakéta sorozatvetőt tudtommal komolyan le sem kell talpaltatni - melyik önjáró löveget kell? - és rövidebb a tűzkiváltás ideje is. Tehát rövidebb ideig lő és gyorsabban vált állást.
https://translate.googleusercontent...700201&usg=ALkJrhiCZNgOFL7RPd1oS_gbatWBN8lTEQ
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Kérlek sorold fel a legnagyobb számban hadrendben álló rakétás tüzérségi járműveket és azt, hogy azokból mi páncélozott és mennyire. Az M270-esnek a brit változatán van valami kevéske és ennyi. A cucc szerkezeti szilárdságát adó szerkezeti anyag ellenállása van csak tudommal és ennyi. Talán a vezetőfülke, ha páncélozott, de talán még az sem.

Egy rakéta sorozatvetőt tudtommal komolyan le sem kell talpaltatni - melyik önjáró löveget kell? - és rövidebb a tűzkiváltás ideje is. Tehát rövidebb ideig lő és gyorsabban vált állást.[/QUOTE

Láttad a csehszlovák BM-21 korszerűsítésről a linket? Mert ha nem nézd meg. A BM-21 legalapvetőbb hiányossága a lassú utántöltés, amit emberek végeznek, kézzel. Ez az új csoda is valszeg fixen szerelt csőkötegből tüzel, így sanszos, hogy itt is Iván meg Szerjózsa tölti be a rakétát a csőkötegbe. A jármű védtelen, még a fülkéje is. Nem azt írtam, hogy tegyék hk. alvázra, hanem azt, hogy legyen védett a rendszer legalább annyira, hogy ne tegye ártalmatlanná akár egy gpu llövedék. A csehszlovák korszerűsítés megoldotta egy csőkötegnyi (40 db) tartalék lőszer hordozását és a gyorsabb nem emberi erővel történő töltését. Ezen elvek szerint nézek én korszerűnek egy sorozatvetőt. Na most akkor ez a jószág ezekből mit tud? Lehet, valamiben tévedek, hát mutassatok rá!
De a kedvedért, hogy ne kelljen keresned, beteszem újra a linket:


https://ommszem.blog.hu/2007/05/08/elfogult_leszek_megint_leszarom
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
Micsoda?Hogy az M270 el van látva könnyűpáncélzattal,sőt NBV védelmi rendszerrel?Pedig komolyan el van látva,már születésétől fogva.

Csak közelében sincs a legelterjedtebbeknek amit ugye molni kérdezett.Sokat gyártottak belőle de a to10-be darabszámra nem nagyon fér be.
 
M

molnibalage

Guest
Ahogy írtam, a vezetőállás páncélozott, semmi más...
Láttad a csehszlovák BM-21 korszerűsítésről a linket? Mert ha nem nézd meg. A BM-21 legalapvetőbb hiányossága a lassú utántöltés, amit emberek végeznek, kézzel. Ez az új csoda is valszeg fixen szerelt csőkötegből tüzel, így sanszos, hogy itt is Iván meg Szerjózsa tölti be a rakétát a csőkötegbe. A jármű védtelen, még a fülkéje is. Nem azt írtam, hogy tegyék hk. alvázra, hanem azt, hogy legyen védett a rendszer legalább annyira, hogy ne tegye ártalmatlanná akár egy gpu llövedék. A csehszlovák korszerűsítés megoldotta egy csőkötegnyi (40 db) tartalék lőszer hordozását és a gyorsabb nem emberi erővel történő töltését. Ezen elvek szerint nézek én korszerűnek egy sorozatvetőt. Na most akkor ez a jószág ezekből mit tud? Lehet, valamiben tévedek, hát mutassatok rá!
De a kedvedért, hogy ne kelljen keresned, beteszem újra a linket:


https://ommszem.blog.hu/2007/05/08/elfogult_leszek_megint_leszarom
Kérdezek a páncélzatról, erre elkezdesz másról hadoválni. A tűzkiváltás és újratöltés helye meg nem ugyanaz. MLRS lő, mozog el és majd máshol újratölt.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Csak közelében sincs a legelterjedtebbeknek amit ugye molni kérdezett.Sokat gyártottak belőle de a to10-be darabszámra nem nagyon fér be.
Csak az eggyik nagyhatalom alapeszköze,kategóriájában.De páncélozott a dél afrikai,olasz,cseh,román,egyiptomi,japán sorozatvetők,és a HIMARS is rendelhető páncélozott kivitelben.Az orosz TOS meg egyenessen hk alvázra épült.Szoval korántsem olyan ritka a páncélozott sorozatvető,csak éppen a legelterjedtebb BM21 nem az alapkivitelben.Mentségére legyen mondva,mikor megjelent,nem volt a többi sem az.Sőt,ma sem minden tipus páncélozott,de még GRAD feljavitás is van páncélozott fülkével.És amikorv született a tüzérség többségnek vontatott lövegeket jelentett.Változnak az idők
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Ahogy írtam, a vezetőállás páncélozott, semmi más...

Kérdezek a páncélzatról, erre elkezdesz másról hadoválni. A tűzkiváltás és újratöltés helye meg nem ugyanaz. MLRS lő, mozog el és majd máshol újratölt.


Statisztikát kértél, nyilván nem teljesítem.Egyébiraánt az említett csehszlovák példán kívül németország, az USA és az olaszok is gyártottak páncélozott sorozatvetőket, amelyenél a töltés csőköteg cserével volt lehetséges. De leírtam, mit tartok fontosnak egy korszerű eszköznél, erre meg nyilvánvalóan kötekszel. Az, amit meg az újratöltéssel kapcsolatban írtál, látszik, hogy a táblázatok bűvöletében élsz.De mint harcászati alkalmazás, az neked már mindegy. Mert egy sorozatvető szempontjából nem mindegy, hogy hol és mennyi idő alatt tölt újra. Mert negyed óra alatt alár meg is semmisítheti egy ellenség az épp manuálisan töltött eszközt. Vagy nem ér rájuk lőni újratöltés alatt. De, ha neked ez nem számít, ám legyen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
Csak az eggyik nagyhatalom alapeszköze,kategóriájában.De páncélozott a dél afrikai,olasz,cseh,román,egyiptomi,japán sorozatvetők,és a HIMARS is rendelhető páncélozott kivitelben.Az orosz TOS meg egyenessen hk alvázra épült.Szoval korántsem olyan ritka a páncélozott sorozatvető,csak éppen a legelterjedtebb BM21 nem az alapkivitelben.Mentségére legyen mondva,mikor megjelent,nem volt a többi sem az.Sőt,ma sem minden tipus páncélozott,de még GRAD feljavitás is van páncélozott fülkével.És amikorv született a tüzérség többségnek vontatott lövegeket jelentett.Változnak az idők

Alig alig van páncélozott sorozatvető.Amin meg van páncél az is csak a fülkén van.Ugyan úgy szét lehet géppuskázni őket mint a BM-21-et.A TOS rossz példa mert annak nagyon kicsi a ahtótávolsága azért kell a harckocsi alváz.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ahogy írtam, a vezetőállás páncélozott, semmi más...

Kérdezek a páncélzatról, erre elkezdesz másról hadoválni. A tűzkiváltás és újratöltés helye meg nem ugyanaz. MLRS lő, mozog el és majd máshol újratölt.
bateleur.jpg

Maga a csőköteg tudtommal sehol nincs páncélozva.És nincs is sok értelme,a csőköteg páncélozásának.A legfontossabb a személyzet védelme,a tüzvezető rendszer,és maga a jármű.Bár azt nem a külön páncélzat,hanem a robusztus konstrukció teszi többé-kevésbé védetté.Harcmodorábol addik,hogy a sorozatvetők nem igényelnek,csak könnyű,repeszek és kézifegyverek elleni páncélt.TOS kivétel,de az egy kakuktojás
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
bateleur.jpg

Maga a csőköteg tudtommal sehol nincs páncélozva.És nincs is sok értelme,a csőköteg páncélozásának.A legfontossabb a személyzet védelme,a tüzvezető rendszer,és maga a jármű.Bár azt nem a külön páncélzat,hanem a robusztus konstrukció teszi többé-kevésbé védetté.Harcmodorábol addik,hogy a sorozatvetők nem igényelnek,csak könnyű,repeszek és kézifegyverek elleni páncélt.TOS kivétel,de az egy kakuktojás

Ezt ne nekünk mondd.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Alig alig van páncélozott sorozatvető.Amin meg van páncél az is csak a fülkén van.Ugyan úgy szét lehet géppuskázni őket mint a BM-21-et.A TOS rossz példa mert annak nagyon kicsi a ahtótávolsága azért kell a harckocsi alváz.
Alig,alig van....
astros_ii.jpg

Ezt pl hány helyre exportálták a brazilok?Irak még gyártotta is.Különben a mai változata nekünk is megfelelne-meg a 80as évekbeli is,ha kap upgredet
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 367
113
Raketasorozatveto szerintem elso osztalyu ellenseges tuzerseg megsemmisitesere. Valoszinubbnek tartom hogy egy osztaly raketasorozatveto kap szet egy csoves osztalyt mimt forditva.

Az hogy az oroszok nem pancelozzak a tornadokat szeriintem ket oka lehet. 1 az olcsosag 2 a terepjaro kepessseg. Ugye ha pancelozva lenne a hordozo platform az plusz penzt jelentene es plusz sulyt ami miatt a hordozoplatformot kellene levaltani hogy megmaradjon aadott terpjarokepesseg. Ami megint plusz penz. Es logisztikai bonyolitas ami megint plusz penz. Ha igy vesszuk lehet 3-4 tornado is kijonne egy pancelozott azonos terepjaro kepessegu tornado arabol. Es ugye a penz fontos tenyezo. Az orosznak meg van annyi technikaja hogy megvedje ezeket a jarmuveket beszivargo gyalogsag tuzetol. A tuzersegi csapasra meg csak masik sorozatvetonek van eselye mert a lokator itt is ott is dolgozik es szerintem egy osztaly graad elobb elintez egy onjaro csoves osztalyt mint fordiva.../tuzersegi parbajra szerintem tokeletes legalabbis ha rakettas tuzel elobb az ellnseges tuzersegre mindenkepp.../

Az hogy az orosz szemszogbol a pancelozatlan tornado jo megoldas egy dolog ebbe viszont celebranak kell igazatadnom hiszen o magyar illetve k europai fejjel gondolkozik. Ide kozepeuropaba ahol a terep nem olyan szelsoseges es az ember elet a kis letszam miatt fokozottan ertekes nem aall rendelkezesre akkora ero es technika hogy beszivargas ellen 95% os vedelmet nyuljtson nem art ha pancelozva van egy sorozatveto./hisz alapbol nem lehet sokkal szamolni./

Nem kivanom a bekitobiro szerepet de szerintem mindenkinek igaza van csak nem egy a nezopont.

Az orosznak a pancelozatlan valtozat megfelelo mig egy kis hadseregnek mint amik kozepeuropaba vannak a pancelozott valtozatra erdemesebb kolteni ha mar beszerez. /az orosz es a kozepeuropai kis seregek egyszeruen nem osszevethetoek igy az igenyeik is elteroek./
 
M

molnibalage

Guest
Statisztikát kértél, nyilván nem teljesítem.Egyébiraánt az említett csehszlovák példán kívül németország, az USA és az olaszok is gyártottak páncélozott sorozatvetőket, amelyenél a töltés csőköteg cserével volt lehetséges. De leírtam, mit tartok fontosnak egy korszerű eszköznél, erre meg nyilvánvalóan kötekszel. Az, amit meg az újratöltéssel kapcsolatban írtál, látszik, hogy a táblázatok bűvöletében élsz.De mint harcászati alkalmazás, az neked már mindegy. Mert egy sorozatvető szempontjából nem mindegy, hogy hol és mennyi idő alatt tölt újra. Mert negyed óra alatt alár meg is semmisítheti egy ellenség az épp manuálisan töltött eszközt. Vagy nem ér rájuk lőni újratöltés alatt. De, ha neked ez nem számít, ám legyen.
Nem. Te kötekedsz, hogy hol a páncélvédelem...
Erre én feltettem a kérdést, hogy akkor sorjázzad az elterjedt páncélozott MLRS-eket...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Nem. Te kötekedsz, hogy hol a páncélvédelem...
Erre én feltettem a kérdést, hogy akkor sorjázzad az elterjedt páncélozott MLRS-eket...

Azt hiszem soroltam néhány gyártót. De az USA még lánctalpas alvázon is gyártott sorozatvetőt. De ne a páncélvédelmen lovagolj, hanem inkább azt értsed meg (bár szerintem ezt nem kell neked egyébként magyarázni), hogy egy eszköz harcértékét meghatározza jónéhány tényező azon kívül, hogy milyen messzire és mit lő. Szerintem egy igen fontos tényező pld. az újratöltési idő. De már régóta a csehszlovák korszerűsítésre hivatkoztam, ami irányát tekintve nekem tetszik, akkor azért képzelheted, nem valami második MAUS-ra szerelt csőkötegek jelennek meg a képzeletemben...De ha jobb lesz ettől a délutánod, elismerem, hogy kötekszem...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Raketasorozatveto szerintem elso osztalyu ellenseges tuzerseg megsemmisitesere. Valoszinubbnek tartom hogy egy osztaly raketasorozatveto kap szet egy csoves osztalyt mimt forditva.

Az hogy az oroszok nem pancelozzak a tornadokat szeriintem ket oka lehet. 1 az olcsosag 2 a terepjaro kepessseg. Ugye ha pancelozva lenne a hordozo platform az plusz penzt jelentene es plusz sulyt ami miatt a hordozoplatformot kellene levaltani hogy megmaradjon aadott terpjarokepesseg. Ami megint plusz penz. Es logisztikai bonyolitas ami megint plusz penz. Ha igy vesszuk lehet 3-4 tornado is kijonne egy pancelozott azonos terepjaro kepessegu tornado arabol. Es ugye a penz fontos tenyezo. Az orosznak meg van annyi technikaja hogy megvedje ezeket a jarmuveket beszivargo gyalogsag tuzetol. A tuzersegi csapasra meg csak masik sorozatvetonek van eselye mert a lokator itt is ott is dolgozik es szerintem egy osztaly graad elobb elintez egy onjaro csoves osztalyt mint fordiva.../tuzersegi parbajra szerintem tokeletes legalabbis ha rakettas tuzel elobb az ellnseges tuzersegre mindenkepp.../

Az hogy az orosz szemszogbol a pancelozatlan tornado jo megoldas egy dolog ebbe viszont celebranak kell igazatadnom hiszen o magyar illetve k europai fejjel gondolkozik. Ide kozepeuropaba ahol a terep nem olyan szelsoseges es az ember elet a kis letszam miatt fokozottan ertekes nem aall rendelkezesre akkora ero es technika hogy beszivargas ellen 95% os vedelmet nyuljtson nem art ha pancelozva van egy sorozatveto./hisz alapbol nem lehet sokkal szamolni./

Nem kivanom a bekitobiro szerepet de szerintem mindenkinek igaza van csak nem egy a nezopont.

Az orosznak a pancelozatlan valtozat megfelelo mig egy kis hadseregnek mint amik kozepeuropaba vannak a pancelozott valtozatra erdemesebb kolteni ha mar beszerez. /az orosz es a kozepeuropai kis seregek egyszeruen nem osszevethetoek igy az igenyeik is elteroek./
Igen,én mindent a saját szükséglet szemüvegén át nézzek.Menthetetlenül és romantikussan patriota vagyok.
Viszont könnyűpáncélzat szerintem nem jelent akkora plusz sulyt,hogy a mai katonai teherautknak ez komoly problémát jelentsen.És a tüzérségi repeszek ellen is jol jöhet az,a tüzérségi párbajban.A cserélhető csőköteges megoldás is több szempontbol jobb,nem csak az utántöltés szempontjábol.Nagyobb rugalmasságot biztosit a tüzeszköznek,és a legvalószinűbben sérülő elemet,a csőköteget egyszerűen ki lehet cserélni.Ezek is okai annak,hogy szerintem sem ezt,sem a lengyel GRAD modernizálást nem kéne eröltetni.Kinai SR5,izraeli Lynx,brazil ASTROS IIupgrade,Rába alvázon nekünk sokkal éretelmessebb választási opció.122milis csőkőtegben meg ezeket a rakétákat is be lehet tölteni,bármelik eszközbe.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Arab harcosok arab mentalitással hidd el,hogy egy közepesen képzett sorozott nyugati vagy távolkeleti haderőnek sem jelentenének problémár.


Ezt meghagyom nektek, engem már az M7 autópályán versenyezni szándékozók is sokkolnak a felesleges veszélyeztetés miatt. Már kiöregedtem ebből a játékból.