[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Tökéletesen értelmetlen. A Gripen már most többet tud bizonyos szinten és a svédek igen valószínű, hogy vállalják a C/D gépekre applikálását az NG technológia egy részének. AESA radar (kisebben) meg ezt-azt.

Egy régebbi 4. gen géppel semmi értelme "váltani" egy újabbat.
Ném váltásra,bővitésre gondoltam.Mariner gépek modernizációjával(tudom,álmodozok).Bár én inkáb a koreai FA50 körül szaglálódnék-ha lehet az RM-12 hajtóművel
 
M

molnibalage

Guest
Ném váltásra,bővitésre gondoltam.Mariner gépek modernizációjával(tudom,álmodozok).Bár én inkáb a koreai FA50 körül szaglálódnék-ha lehet az RM-12 hajtóművel
Szintén értelmetlen. 14+néhány gépes vegyes flotta? Hülye ötlet. A svédek szinte biztosan vállalják C/D gépek átadását, ha ők E-re váltanak majd. Pénz.

Az FA-50-ről volt szó, jenki részről "no go" van rá. És minek kéne bele RM12...?
Egyesek úgy kezelik az áthajtóművezést, mint valami sétát a parkban. Nagyon nem ez a helyzet.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szintén értelmetlen. 14+néhány gépes vegyes flotta? Hülye ötlet. A svédek szinte biztosan vállalják C/D gépek átadását, ha ők E-re váltanak majd. Pénz.

Az FA-50-ről volt szó, jenki részről "no go" van rá. És minek kéne bele RM12...?
Egyesek úgy kezelik az áthajtóművezést, mint valami sétát a parkban. Nagyon nem ez a helyzet.
Gripenátadás is még a jövő zenéje.Ez az ami no go-részemröl fejvakarás.Szükségük lenne egy F5 szerű könnyűvadászra,amit az érdekövezetükben terithetnének.Főleg,ha megnyeri az T-X tendert,a koreai gép adja magát ilyen szerepre.Önként átadják a terepet a kinaiaknk...Fejvakarás-dilisek ezek eaz amerikaiak
RM12 F404 változat.Angol F4 R-R hajtóművet kapot,szingapuriak A4be épitettek F404est-És logisztikai okbol lépném meg,ha pénzügyileg megéri.Mert csak úgy érdemes
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Nem tudom volt-e már téma, de szerintetek mekkora realitása volna magyar viszonylatban a szerződés lejárta után Gripenről átnyargalni F-35-re? Nem a jelnlegi politikai lehetőségekről meg az esetleges felmerülő függőségről beszélek, hanem hogy ki tudná-e gazdálkodni az ország a beszerzésüket ill. a fenntartásukat? thx
 
M

molnibalage

Guest
Nem tudom volt-e már téma, de szerintetek mekkora realitása volna magyar viszonylatban a szerződés lejárta után Gripenről átnyargalni F-35-re? Nem a jelnlegi politikai lehetőségekről meg az esetleges felmerülő függőségről beszélek, hanem hogy ki tudná-e gazdálkodni az ország a beszerzésüket ill. a fenntartásukat? thx
2026 után? Nem látom realitását. Nincs rá pénz és értelme sem nagyon lenne. A legreálisabb a hazai viszonyokat nézve "új" lízingszerződés - további hosszabbítás - lehetne, a maradványértéken ittmaradástól előre félek.
 
M

molnibalage

Guest
Bevallom attól én is, de remélem legalább lépünk akkor majd egyet előre E/F szintre...(ha nem lesz jobb/korszerűbb megoldás persze)
Nem értem az előrelépést. A C/D gépekből nem lesz E/F átépítés, ezt a svédek ejtették sok évvel ezelőtt és minden Gripen E/F zsír új lesz. Attól, mert itt maradnak a C/D-k hogyan következik, hogy lesz E/F magyar felségjellel? 2-4 opció van, ahogy látom.
  • 10 éves hosszabbítás, az üzlet megy tovább, ahogy eddig.
  • + X éves vagy határozatlan ideig kitolása a lízingnek. Ezt nehezebb elképzelni, mert nehezebb árazni (szerintem).
  • A gépek maradványértéken itt maradnak, magyar tulajdon, de a logisztikai része a szerződésnek megmaradna valamilyen formában.
  • A gépek maradványértéken itt maradnak, magyar tulajdon, magyar üzemeltetés és minden akkor jön ide, ahogy a magyar logisztika intézi. Na ettől mentesen meg az ég a múlt alapján...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Nem értem az előrelépést. A C/D gépekből nem lesz E/F átépítés, ezt a svédek ejtették sok évvel ezelőtt és minden Gripen E/F zsír új lesz. Attól, mert itt maradnak a C/D-k hogyan következik, hogy lesz E/F magyar felségjellel? 2-4 opció van, ahogy látom.
  • 10 éves hosszabbítás, az üzlet megy tovább, ahogy eddig.
  • + X éves vagy határozatlan ideig kitolása a lízingnek. Ezt nehezebb elképzelni, mert nehezebb árazni (szerintem).
  • A gépek maradványértéken itt maradnak, magyar tulajdon, de a logisztikai része a szerződésnek megmaradna valamilyen formában.
  • A gépek maradványértéken itt maradnak, magyar tulajdon, magyar üzemeltetés és minden akkor jön ide, ahogy a magyar logisztika intézi. Na ettől mentesen meg az ég a múlt alapján...

Úgy értettem (volna), hogy a régi C/D gépek maradványértéken "beszámitódnának" az új E/F gépekbe, egy új szerződéssel...tehát annyival kedvezőbben juthatánk új épitésű és modernebb bérelt gépekhez... :rolleyes:
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Üdv!

Először is Neked molnibalage, mivel most olvastam el a Gripen/Mig-29/Honvédelem cikked és nagyon tetszett, mint általában az írásaid.

Ha sugalltad a sorok között maximálisan egyetértek Veled a harcihelikopter kérdésben és tovább menve inkább szerezzenek be még ugyanennyi Gripent és szereljék fel rendesen (csapásmérő képesség - mi van most a sidewinderekkel? ) Ha már megy az "E" változat tesztelése, azt sem bánnám ha azt vennének de nyilván ezer sebből vérzik az elgondolás, mint a Honvédség.
 
M

molnibalage

Guest
Üdv!

Először is Neked molnibalage, mivel most olvastam el a Gripen/Mig-29/Honvédelem cikked és nagyon tetszett, mint általában az írásaid.

Ha sugalltad a sorok között maximálisan egyetértek Veled a harcihelikopter kérdésben és tovább menve inkább szerezzenek be még ugyanennyi Gripent és szereljék fel rendesen (csapásmérő képesség - mi van most a sidewinderekkel? ) Ha már megy az "E" változat tesztelése, azt sem bánnám ha azt vennének de nyilván ezer sebből vérzik az elgondolás, mint a Honvédség.
A Gripen E vétele a holdban levő lehetőség.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 518
113
És amilen ára lesz várhatóan,akkor inkább már az F35öst érdemes megvenni-márha az amik hajlandóak lesznek eladni nekünk

A Gripen szerződés éves törlesztő részlete beleszámít az ígért GDP 2%-osra emelt honvédelmi költségvetésbe? (2024-re vállalták, hogy teljesítik) Mert ha igen, akkor a svéd 2023 körül biztos adni fog egy ajánlatot. És akkor már csak Gipen E/F-et tud ajánlani. Más európai típust költségesebb lenne rendszeresíteni helyett.
 
  • Tetszik
Reactions: luperator and arcas

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A Gripen szerződés éves törlesztő részlete beleszámít az ígért GDP 2%-osra emelt honvédelmi költségvetésbe? (2024-re vállalták, hogy teljesítik) Mert ha igen, akkor a svéd 2023 körül biztos adni fog egy ajánlatot. És akkor már csak Gipen E/F-et tud ajánlani. Más európai típust költségesebb lenne rendszeresíteni helyett.
2023 táján a svédek a jelenlegi Griffek maradvány-árára adhatnak ajánlatot ha meg akarjuk venni azokat a lízing lejártakor, vagy esetleg a további lízing-hosszabbításra. További új gépek ehhez képest még további plusz költséget jelentenének.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 518
113
2023 táján a svédek a jelenlegi Griffek maradvány-árára adhatnak ajánlatot ha meg akarjuk venni azokat a lízing lejártakor, vagy esetleg a további lízing-hosszabbításra. További új gépek ehhez képest még további plusz költséget jelentenének.

Én is így gondoltam, de összekötve a kettőt. Nem tudom, hogy pl. mennyi új földi kiszolgáló eszköz kell az új Gripenekhez, de valószínűleg kevesebb, mint egy teljesen más típus rendszeresítéséhez. Ez is kedvezőbbé teheti az ajánlatot. Vagy esetleg a fel nem használt órák átvitele, pilótaképzésből ha marad nem felhasznált létszám, olcsóbb típusátképzés C/Dről E/F-re stb.

Persze az is lehet, hogy Magyarország lesz az első külföldi megrendelője a török lopakodónak.
Vagy ha az amerikaiak addig mindent kiépítenek az F-35 üzemeltetésére Kecskeméten, akkor vesznek azt.
Vagy megvárják a típusváltással az új német-francia vagy orosz csodafegyvert. Majd az aktuális politikai helyzet eldönti, hová akarnak az ország vezetői akkor tartozni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A Gripen szerződés éves törlesztő részlete beleszámít az ígért GDP 2%-osra emelt honvédelmi költségvetésbe? (2024-re vállalták, hogy teljesítik) Mert ha igen, akkor a svéd 2023 körül biztos adni fog egy ajánlatot. És akkor már csak Gipen E/F-et tud ajánlani. Más európai típust költségesebb lenne rendszeresíteni helyett.
Ár-érték arányban jobbak az amerikai tipusok.F16V,F35 érik meg legjobban a énzüket.Én titkon reménykedem egy T-X alappú "olcsó" könnyűvadász,amolan F5 utód megjelenésében,de nem úgy nézz ki,hogy lesz.Legvalószinübb a lizinghosszabbitás,vagy a maradványértéken megvétel-sajna valószin botrányossan magas áron.Esetleg használt C/D Gripenek,vagy talán használt F16,ha jöhet melléjük.
kinai JF17 nég egy érdekes tipus.Nekünk elég lenne,de igazábol nemtudni,mennyibe is kerül,és megéri e az árát?És olitikailag is érdekes lépés lenne.
Kfir block60 is egy olyan lehetőség,amit számba lehet venni.Márha elég olcsón adják.
Igazábol nem látom azt a komoly hadseregfejlesztési vonalat kibontakozni.Nemlátom azokat az egymásraépülő átgondolt beszerzési rendszert,ami egy átgondolt hadseregfejlesztést jellemezne.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ár-érték arányban jobbak az amerikai tipusok.

Értelmezhetetlen kijelentés, forrást :hadonaszos: mert ez igy gyenge:

block60 is egy olyan lehetőség,amit számba lehet venni.Márha elég olcsón adják.

:D:D:D

...igazábol nem látom azt a komoly hadseregfejlesztési vonalat kibontakozni.

Még én sem teljesen, de messzemenően a leglátványosabban elindultak dolgok, sűrű évünk lesz, hála a kormány szemléletváltásának (bár nevezhessük úgy is hogy lejjebb már nem lehetett menni). Megnyiltak a pénzcsapok, majd meglátjuk mennyire ésszerűen használják fel. A Mi-24-esek és a kiképzőszázad gondolata elbizonytalanit, a szállitógépek, BREN-2 licensz, Airbus helikopterek viszont bizalomra adnak okot. ;)
 
M

molnibalage

Guest
Ár-érték arányban jobbak az amerikai tipusok.F16V,F35 érik meg legjobban a énzüket.Én titkon reménykedem egy T-X alappú "olcsó" könnyűvadász,amolan F5 utód megjelenésében,de nem úgy nézz ki,hogy lesz.Legvalószinübb a lizinghosszabbitás,vagy a maradványértéken megvétel-sajna valószin botrányossan magas áron.Esetleg használt C/D Gripenek,vagy talán használt F16,ha jöhet melléjük.
kinai JF17 nég egy érdekes tipus.Nekünk elég lenne,de igazábol nemtudni,mennyibe is kerül,és megéri e az árát?És olitikailag is érdekes lépés lenne.
Kfir block60 is egy olyan lehetőség,amit számba lehet venni.Márha elég olcsón adják.
Igazábol nem látom azt a komoly hadseregfejlesztési vonalat kibontakozni.Nemlátom azokat az egymásraépülő átgondolt beszerzési rendszert,ami egy átgondolt hadseregfejlesztést jellemezne.
  • Az F-16V esetén remeg a léc orosz szintű csapatlégvédelem ellen, sőt, még annál kevesebb ellen is.
  • Az F-35A USAF-nak ajánlott darabáron elmenne, de nézd meg a szlovák ajánlatot, még a minimál csomaggal sem lett annyira olcsó az F-16.
  • A könnyű vadászgép mániádról képtelen vagy leszokni, mint valami drog. Nem tűnik fel, hogy ezzel pontosan ellentétesek a fejlesztési trendek? Ha lenne, akkor sem lenne erre szükségünk.
  • Vegyük már észre, hogy még a hozzánk képest kőgazdag Hollandia vagy Belgium is egytípusos légierők lesznek az F-16-->F-35 váltás után, ahogy a svédeknél is az C/D --> E/F átmenetet követően.
  • Tehát mi a fenének akarsz F-16-ot Gripen mellé? Az egyetlen reális húzás azonos típus mennyiségének növelése. Számomra elképesztő, hogy mi a frászkarikáért akarsz állandóan új típusokat rendszeresíteni...
  • Kfir Block 60...?:confused::eek: Dél-Amerikába elég az, mert ott nincs fegyverkezési verseny, de azért ne az legyen már a cél, hogy hosszútávra cirka 50 éves gépeket állítsunk hadrendbe, amik aerodinamikailag 2 generációnyival korábbiak, mert lehidalok. Már, ha egyáltalán van még erre elég gép.
  • Érdekes, hogy hiányolod az egymásra épülést, amikor nálad sem jelenik meg és ötletszerű, felesleges dolgokról fantáziálsz folyamatosan. Mert, hogy a te javaslataid nincsenek átgondolva, az ziher...:confused: