9K37 Buk / SA-11 Gadfly, 9K317 Buk-M2E / SA-17 Grizzly (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest
SzOU kinyitva.
9_S35_M1_FIRE_DOME_9_A310_M1_TELAR_1.jpg
 
T

Törölt tag 1945

Guest
M

molnibalage

Guest

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Ezt most találtam a neten. Szerb Modernizált Kub Nem tudom hogy volt e már? 2.20 nál talán vannak benne érdekességek.Sorry! Rossz helyre tettem na mindegy :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 843
113
A konténeresnek már nincs is meg a romantikája...Ránézel éfs semmi csak egy halom cső,nem tetszik*.


*Tudom,hogy jobb
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113

Buk M3, ami a videó szerint túlszárnyalja az S-300 képességeit. Hatótáv: 2,5-70 km, alkalmazási magasság: 15m - 35km. Alapvetően 6 indítócső van a járműre telepítve, vagy radar nélkül képes 12 darab rakéta hordozására. (Látom már van a topikban hír róla, remélem a videó tesz hozzá valamit.)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 754
113
Nekem a cikkben leírtak nem világosak abban a tekintetben, hogy végül is hány járműből áll egy ilyen BUK "üteg"?
1 db felderítő radar
1 db parancsnoki jármű (gondolom)
6 db tűzvezető radaros indító jármű (max.)
12 db 12 rakétás indító jármű (max.)
Ez nálam 20 db fontosabb jármű.
Vagy esetleg átfedés van valahol?

UI.: Sosem értettem, hogy a BUK esetén miért nem eleve ennyi rakétával terveztek.
(Mondjuk a KUB rendszerhez is lehetett volna integrálni az OSA rakétáit. Lett volna 4 db 3 "KUB" rakétás indító jármű, meg 2 db 8 "OSA" rakétás indító jármű. Sokkal hatékonyabb lett volna az egész cucc szerintem)
 
M

molnibalage

Guest
Nekem a cikkben leírtak nem világosak abban a tekintetben, hogy végül is hány járműből áll egy ilyen BUK "üteg"?
1 db felderítő radar
1 db parancsnoki jármű (gondolom)
6 db tűzvezető radaros indító jármű (max.)
12 db 12 rakétás indító jármű (max.)
Ez nálam 20 db fontosabb jármű.
Vagy esetleg átfedés van valahol?

UI.: Sosem értettem, hogy a BUK esetén miért nem eleve ennyi rakétával terveztek.
(Mondjuk a KUB rendszerhez is lehetett volna integrálni az OSA rakétáit. Lett volna 4 db 3 "KUB" rakétás indító jármű, meg 2 db 8 "OSA" rakétás indító jármű. Sokkal hatékonyabb lett volna az egész cucc szerintem)
Hóóóóóóóóóóóóóóóóóóóó...
  • A Buk felépítése ott van a HTÖ-ben, csak ki kell nyitni, mind a szervezeti felépítésnél, mind magánál a rendszernél el van magyarázva. (445 oldal az ábra és szövegesen később az 510.) Ugyanaz, mint a Buk-M1, csak más lett a TELAR, más már a célfelderítő radar (mármint fejlettebb változat) és a Buk-M3-nál már igen sokféle rakéta van hozzá. A nevezéktan is ki van fejtve.
  • A Kub-hoz Osza rakéta integrálása csak úgy lehetetlen. Szezon és fazon a vezérlése. Az Osza RPK/RCG Kub meg SARH. Teljesen inkompatibilis az egész, hiszen az RPK/RCG vezérelt rakéta nem "látja a célt", hiszen az Osza a rávezető állomása, az küldi a kormányvezérlő parancsokat. A Kub estén meg a rakétában van az agy, a SZURN csak megvilágítja a célt CW-vel. A zavarhatóságuk is totál más emiatt. Tehát az egész Osza rakétát át kellene tervezni. A jenkik is csináltak Osza méretben SARH cuccot, aztán mégsem állították hadrendben (Mauler, lásd 300+ oldalas mellékletben. Ambíciózus projekt volt, erősen túllőve a kor technológiai szintjén.)
  • Az Osza RPK cucc volt, azért volt hozzá olyan iszonyatosan sok antenna, ami után az orosz hagyta az egészet a fenébe és jött a fázisvezérelt antennarács. Nézd meg, hogy szutyok 1 db cél és 2 db rakéta csatornáért hány antenna volt az Oszán. Az elvtársak is rájöttek, hogy ez nem járható út. A Tor-M1-en meg 2 db célcsatorna és 4 db rakéta csatorna volt és van rajta egy célfelderítő, egy célmegvilágító és RPK antenna. Ennyi. Semmi más. Lásd HÖT.
Azért is tettem idézőjelbe, mert ez minden csak nem egy ütegnek a leírása.

http://www.military-today.com/missiles/buk_m3.htm

E szerint az oldal szerint egy ütegben szerepel 1 TELAR verzió (radaros), 1 TEL variáns (12 rakéta, lokátor nélkül), parancsnoki jármű, felderítő és célmegjelölő radar és 1 jármű a rakétákat újratölteni. De, a radaros verzió önállóan is tud működni, továbbá (ha jól értem) a 12 rakétás hordozójárműnek is tud céladatokat adni az indításhoz.
Lásd HTÖ.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Nekem a cikkben leírtak nem világosak abban a tekintetben, hogy végül is hány járműből áll egy ilyen BUK "üteg"?
1 db felderítő radar
1 db parancsnoki jármű (gondolom)
6 db tűzvezető radaros indító jármű (max.)
12 db 12 rakétás indító jármű (max.)
Ez nálam 20 db fontosabb jármű.
Vagy esetleg átfedés van valahol?

UI.: Sosem értettem, hogy a BUK esetén miért nem eleve ennyi rakétával terveztek.
(Mondjuk a KUB rendszerhez is lehetett volna integrálni az OSA rakétáit. Lett volna 4 db 3 "KUB" rakétás indító jármű, meg 2 db 8 "OSA" rakétás indító jármű. Sokkal hatékonyabb lett volna az egész cucc szerintem)

Azért is tettem idézőjelbe, mert ez minden csak nem egy ütegnek a leírása.

http://www.military-today.com/missiles/buk_m3.htm

E szerint az oldal szerint egy ütegben szerepel 1 TELAR verzió (radaros), 1 TEL variáns (12 rakéta, lokátor nélkül), parancsnoki jármű, felderítő és célmegjelölő radar és 1 jármű a rakétákat újratölteni. De, a radaros verzió önállóan is tud működni, továbbá (ha jól értem) a 12 rakétás hordozójárműnek is tud céladatokat adni az indításhoz.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 754
113
molnibalage

Most újra elolvastam a HTÖ-t, de nem láttam benne a BUK elemszámát.
Feltételezem, hogy a KUB-éhoz hasonló és akkor 6 db indító jármű van összesen. Gondolom 3 db radaros, és 3 db csak rakétás.
De javíts ki ha tévedek.

KUB/OSA esetén tudom, hogy eltérő a vezérlés, de az OSA szerintem egy hót fölösleges és "kretén" rendszer volt, részben a miatt amit leírtál. Egyszerűen meghaladta az adott kor technológiai színvonalát az elképzelés.
Viszont az OSA esetén használt rakéta nagyon impozáns képességekkel bírt. A KUB-hoz való integrálhatóságához kellet volna egy külön RPK-s jármű.
Megkockáztatom, hogy az OSA rakétája sokkal olcsóbb volt, mint a KUB rakétája, már csak a vezérlésük miatt is. (meg nem mellesleg többet lehet belőle cipelni)
De én önmagában az OSA rendszernek 0 értelmét látom mai szemmel.

luperator

Biztos, hogy csak 1 db radaros és 1 db rakétás járműből áll az üteg? :eek:
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Most újra elolvastam a HTÖ-t, de nem láttam benne a BUK elemszámát.
Feltételezem, hogy a KUB-éhoz hasonló és akkor 6 db indító jármű van összesen. Gondolom 3 db radaros, és 3 db csak rakétás.
De javíts ki ha tévedek.

KUB/OSA esetén tudom, hogy eltérő a vezérlés, de az OSA szerintem egy hót fölösleges és "kretén" rendszer volt, részben a miatt amit leírtál. Egyszerűen meghaladta az adott kor technológiai színvonalát az elképzelés.
Viszont az OSA esetén használt rakéta nagyon impozáns képességekkel bírt. A KUB-hoz való integrálhatóságához kellet volna egy külön RPK-s jármű.
Megkockáztatom, hogy az OSA rakétája sokkal olcsóbb volt, mint a KUB rakétája, már csak a vezérlésük miatt is. (meg nem mellesleg többet lehet belőle cipelni)
De én önmagában az OSA rendszernek 0 értelmét látom mai szemmel.

luperator

Biztos, hogy csak 1 db radaros és 1 db rakétás járműből áll az üteg? :eek:
Nagyon fontos a terminológia pontos használata. Sajnos ez azért nehéz, mert Hpasp hívja magyarul valaminek, ami jön oroszból. Én meg visszafordítottam tükörben angolra, ezért a Buk-nál a "a battery" már igen eltérően van értelmezve vagy akár a Krugnál is angol nyelven adott esetben. A Buk rendszernél egyesek az osztály hívják ütegnek, mert az osztálynak van Kupol célfelderítő radarja. Ez lehet, hogy honnan jön, hogy az első PVO SAM-eknél, amik elterjedtek voltak (SA-2/3 család), minden osztály (battery) rendelkezett 1 db rácvezető állomással és 1 db célfelderítővel. Az meg a Buk-nál az osztály magyarban és nem az üteg. De az angol az osztályra az SA-2/3-nál a battery-t használja. Így legyél okos...

És most látom, hogy én az osztályt angolban battery-nek hívtam és az üteget meg firing unit-nak...

A HÖT egyértelmű, nem másolom be ide, ami ott szerepel. Szöveg és ábra is van hozzá. Tényleg tőmondatokban. 1 db dandárban 4 db osztály. A képen 1 db osztály van. 1 db osztályban van 3 db üteg és minden ütegben 2 db TELAR és 1 db TEL. Angol változatban nem csak színeztem, hanem körbe is rajzoltam az 1 db üteget.

2UH2BBb.png


Az Osza abból a szempontból nem volt felesleges és kretén, hogy sokkal több célcsatorna volt egy hadosztályhoz és jobban skálázható volt a védendő terület és kétéltű volt. Amennyiben a gl. zl. lemondott a hk támogatásról, akkor át tudtak kelni kisebb folyami akadályon, hogy azt biztosítsák és volt légvédelmük is a túloldalt. Ha biztosítva volt a vízfolyás két oldala, akkor lehetett hidat verni akkor, ha a hídvetők túl kevesek voltak már. A tűzkészültségi ideje a jármű megállásának idejében volt, a Kub-nál azért ez több volt, még ha akkori szemmel bámulatosan rövid idő alatt 5-10 perc alatt is tűzkész volt menetből.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 754
113
molnibalage

Köszönöm!
Akkor amire én gondoltam az valójában nem üteg hanem osztály.
Annak a felépítése pedig:
1 db felderítő radar
1 db parancsnoki jármű
6 db tűzvezető radaros indító jármű
3 db 12 rakétás indító jármű
Ez összesen 72 db rakéta az M3 esetén. Meg legalább (4*6) 24 db célcsatorna. (M3 esetén talán több)