• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 478
113

2018.12.14. péntek 13:00


MTI közlemény: Tizenhat Airbus H225M típusú helikoptert vásárolt a Magyar Honvédség.

A beszerzésről szóló szerződést pénteken Budapesten, a Honvédelmi Minisztériumban (HM) írták alá. A minisztérium részéről Fodor Péter, a HM Védelemgazdasági Hivatal főigazgatója, az Airbus Helicopters részéről pedig Dennis Bernitz és Thomas Hein értékesítési, illetve kereskedelmi vezetők írták alá a dokumentumot.

Az új helikopterekkel 2023-tól bővül a légiflotta.

A helikopterekkel együtt az Airbus átfogó képzési és szervizcsomagot is nyújt a magyar félnek a legmagasabb szintű üzemeltetés és rendelkezésre állás érdekében.



Az Airbus Helicopters sajtóközleménye

"The Hungarian Ministry of Defence has ordered 16 H225M multi-purpose helicopters equipped with the HForce weapon management system. The H225Ms selected by Hungary will be equipped with state-of-the-art communication capabilities and will be used for transport, combat search and rescue, and special operations missions. Its state-of-the art avionics and four axis autopilot, exceptional range and payload capacities, combined with a large cabin designed to carry up to 28 troops and powerful air-to-ground and air-to-surface armament as well as electronic warfare systems allow the H225M to carry out the most demanding missions. The helicopter has an all-weather capability supported by its night vision goggle compatibility.

With this contract, Hungary becomes the 9th country to have selected the H225M."

H225M típusismertető a gyártó weboldalán.



A Honvédelmi Minisztérium közleménye

"a meglévő Mi-8-as és Mi-17-es szállító helikopterek hamarosan elérik üzemidejük és rendszerben tarthatóságuk végső határidejét. A tárca ezek pótlásáról döntött az új helikopterek beszerzésével."



2018.12.15. szombat

Szénási Jenő ezredes, a Honvédelmi Minisztérium osztályvezetője az M1 aktuális szombat reggeli műsorában nyilatkozik:

"A Mi-17-esek a nagyjavítás után még nyolc évig repülhetnek, 2024-2025-re kifutják üzemidejük teljes tartalékát, addigra itt lesznek az új helikopterek, és a pilótákat is kiképzik."
 
Last edited by a moderator:

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
Jobb vétel, mint az uh-60 lett volna, de ezzel együtt 40 évre le is mondtunk a légi mozgékonyságú gépesített hadviselés koncepciójáról.
Lehetett volna várni még 3-4 évet a beszerzéssel, addig talán az orosz viszony is normalizálódott volna.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
Ha u.azt értjük "légi mozgékonyságú gépesített hadviselés" alatt akkor az remélem eszébe sem jutott senkinek mint elvárás.
Én speciel és konkrétan a Wiesel-1 közepes helikopteren történő szállíthatóságát értem.
Ami a Mi-17-tel, AW-101-gyel ment volna.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ha u.azt értjük "légi mozgékonyságú gépesített hadviselés" alatt akkor az remélem eszébe sem jutott senkinek mint elvárás.
Mit értesz Te alatta?A 80as években kialakitott könnyű gépjárműves konccepcijónak volna létjogosultsága.Kinai ATVs megvalósitást lemásolhatnánk-ersze kisebb méretben.Század méretben,egylépcsőben szakasznyi erőt lehetne desszantolni.Légimozgékony rakétás ATVs páncélvadász kisalegységnek is látnám értelmét.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 478
113
Én speciel és konkrétan a Wiesel-1 közepes helikopteren történő szállíthatóságát értem.
Ami a Mi-17-tel, AW-101-gyel ment volna.

Az AW101-be és a Mi-17-be biztos befér?
A CH-53-ba befér, de az már nehéz helikopter.
Az amerikaiak milyen járművet szállítanak a CH-53 belsejében? És más országok?
Milyen Wieselhez hasonló típusok vannak még?

Külső teherként a H225M is elviszi.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
Az
Az AW101-be és a Mi-17-be biztos befér?
A CH-53-ba befér, de az már nehéz helikopter.
Az amerikaiak milyen járművet szállítanak a CH-53 belsejében? És más országok?
Milyen Wieselhez hasonló típusok vannak még?

Külső teherként a H225M is elviszi.
Az aw-101-be bőven, a mi-17-be cipőkanállal. De pl a DIOK változat 15 cm-rel alacsonyabb az eredeti wieselnél, az biztosan befér fegyvertoronnyal együtt.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 478
113
Az

Az aw-101-be bőven, a mi-17-be cipőkanállal. De pl a DIOK változat 15 cm-rel alacsonyabb az eredeti wieselnél, az biztosan befér fegyvertoronnyal együtt.

Fotót tudsz mutatni? Én nem találtam hirtelen. Papíron csak 9 cm-rel magasabb a raktér, mint a jármű.

A németeken kívül más országoknál is van ilyen koncepció?
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 587
5 190
113
Az

Az aw-101-be bőven, a mi-17-be cipőkanállal. De pl a DIOK változat 15 cm-rel alacsonyabb az eredeti wieselnél, az biztosan befér fegyvertoronnyal együtt.

Van/lesz Wieselünk? Vagy most ez miért szempont? Amit eddig csináltunk a Mi8/17-tel, azt a Pumâval is meg tudjuk majd.
Amúgy olyan vétel sose lesz, ami mindenkinek tetszik, valamibe belekötni mindig lehet .. :)
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 587
5 190
113
Kivéve ezt...

Nem tudom, hogy ez mennyire fog hiányozni. (Ha jól emlékszem, én ilyet csak egyszer láttam kb. 25 év alatt.)

Megnézés előtt azt hittem, hogy az UAZ bepaszírozást linkeled :D
Ha a tőlünk "kicsit" komolyabb franciák meg vannak gumicsónak dobálás nélkül, nálunk se lesz baj. Topiktársak, ne fanyalogjunk már minig mindenért ;)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Légimozgékony rakétás ATVs páncélvadász kisalegységnek is látnám értelmét.
Igen, ennek lehet értelme és ehhez lehet hogy megfelelően lesz felszerelve a Caracal (értsd: tényleg megveszik e hozzá a MAW rendszert, besugárzás jelzőket, radart, stb..)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 478
113
Megnézés előtt azt hittem, hogy az UAZ bepaszírozást linkeled :D

Azt már egyszer beszéltük itt valahol, hogy UAZ szállításnak nem sok értelme volt.
Nem tudom, hogy a Polaris MRZR 4-t próbálták-e Mi-17-ben szállítani, de a H225M-mel erre sem lesz lehetőség.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
Van/lesz Wieselünk? Vagy most ez miért szempont? Amit eddig csináltunk a Mi8/17-tel, azt a Pumâval is meg tudjuk majd.
Amúgy olyan vétel sose lesz, ami mindenkinek tetszik, valamibe belekötni mindig lehet .. :)
Ha mást választunk, akkor eleve kizárjuk a Wieselt.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
Fotót tudsz mutatni? Én nem találtam hirtelen.
Nem is fogsz, mivel a két eszközt alkalmazó országok diszjunkt halmazt alkotnak.
Papíron csak 9 cm-rel magasabb a raktér, mint a jármű.
Ami nekünk bőven elég.
A németeken kívül más országoknál is van ilyen koncepció?
Olyan, ami közepes helikoptert is magába foglalna, nincs.
De ennek hiánya miért lenne akadályozó tényező?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 478
113
Nem is fogsz, mivel a két eszközt alkalmazó országok diszjunkt halmazt alkotnak.

Ami nekünk bőven elég.
Olyan, ami közepes helikoptert is magába foglalna, nincs.
De ennek hiánya miért lenne akadályozó tényező?

Összefoglalva:
Adott egy koncepció, amit csak a németek alkalmaznak. De ők nehéz helikopterrel.
Adott egy német jármű, amit 25 év alatt senki más nem rendszeresített. És nincs sehol sem hasonló típus/kategória.
Talán befér az AW101-esbe is, de még senki sem próbálta, mert nem gondolta hogy erre szüksége van.


Én is láttam már néhányszor élőben, ahogy előjön a CH-53-ból leszállás után a Wiesel. Látványos és kicsit meglepő. A német hadsereg meg biztos tudja, hogy miért jó ez neki, a többi ország meg hogy miért nem.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 507
15 679
113
Összefoglalva:
Adott egy koncepció, amit csak a németek alkalmaznak. De ők nehéz helikopterrel.
Adott egy német jármű, amit 25 év alatt senki más nem rendszeresített. És nincs sehol sem hasonló típus/kategória.
Talán befér az AW101-esbe is, de még senki sem próbálta, mert nem gondolta hogy erre szüksége van.


Én is láttam már néhányszor élőben, ahogy előjön a CH-53-ból leszállás után a Wiesel. Látványos és kicsit meglepő. A német hadsereg meg biztos tudja, hogy miért jó ez neki, a többi ország meg hogy miért nem.
Tudtok olyan hadműveletet, ahol a desszant összejött? Ahol döntő volt a mozgékonyság, ott is max tűzérséget vittek.