F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest
Eleve elavult, szar régi flottájuk volt, a legújabb/korszerűbb Mig-29-eseikből is mennyi volt a maximum 16 db közül egyáltalán üzemképes, 5db jól emlékszem?

Elavult szarnak hívod UTÓLAG a MiG-29-est? Pedig akkoriban messze nem volt az.

At the beginning of the war;

Batajnica
5 MiG-29A fighter (18105, 18109, 18111, 18113, 18114)
1 MiG-29UB trainer (18301)
5 inoperable aircraft (18102, 18103, 18107, 18108, 18302)

Ponikve
2 MiG-29A fighter (18101, 18106)

Nis
2 MiG-29A fighter (18104, 18112)


9 üzemképes MiG-29-esük volt 4+4 NATO vadásszal szemben, ők voltak a védekező fél (akkor és ott támadtak amikor akartak), és végig működött a földi felderítés/rávezetés.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 078
113
Elavult szarnak hívod UTÓLAG, padig nem volt az.

At the beginning of the war;

Batajnica
5 MiG-29A fighter (18105, 18109, 18111, 18113, 18114)
1 MiG-29UB trainer (18301)
5 inoperable aircraft (18102, 18103, 18107, 18108, 18302)

Ponikve
2 MiG-29A fighter (18101, 18106)

Nis
2 MiG-29A fighter (18104, 18112)


9 üzemképes MiG-29-esük volt 4+4 NATO vadásszal szemben, ők voltak a védekező fél (akkor és ott támadtak amikor akartak), és végig működött a földi felderítés/rávezetés.
Nem a Mig-29-re írtam hogy elvult szar, hanem az egész flottájukra, Mig-21-estül/Jastrebestül úgy ahogy volt. A Mig-jeik is ha emlékeim nem csalnak, az egyik legelső szériás 29-esek voltak, 16 ból akkor 9 volt egyáltalán bevethető, nem öt, rendben.

Az AWACS-ek miatt legalább olyan helyzetkép volt a másik oldalon(de inkább olyanabb), EW-k miatt meg én úgy gondolom a valóságban a kommunikáció/fedélzeti felderítő eszközök zavartalan működése megint csak nem feléjük billenti a mérleget hanem a NATO felé, illetve az sem hülyeség ám, hogy a támadó vadászok tankerekkel feltankolva és a magasban kezdhettek bármit, annak energiafölényével együtt a repterekről felfelé emelkedő gépek ellen.

Na ezekhez jön akkor még az hozzá, hogy egy első szériás ki tudja milyen állapotban lévő vagy karbantartott vagy nem Mig-29nél és annak szintén kétes állapotú fegyverzeténél valóban kiragadva is jobb/nagyobb harcértékű vadászgép egy nagyjavított AMRAAM képes holland F-16 AM műszerezettség és megbízhatóság szinten is.

Érdekes dolgok voltak Irak, és Szerbia felett is, de én azért ennyire nem gondolnám hogy mértékadónak kéne tekinteni bármelyik tapasztalatait, és abból kijelenteni általános igazságokat.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Nem a Mig-29-re írtam hogy elvult szar, hanem az egész flottájukra, Mig-21-estül/Jastrebestül úgy ahogy volt. A Mig-jeik is ha emlékeim nem csalnak, az egyik legelső szériás 29-esek voltak, 16 ból akkor 9 volt egyáltalán bevethető, nem öt, rendben.

Az AWACS-ek miatt legalább olyan helyzetkép volt a másik oldalon(de inkább olyanabb), EW-k miatt meg én úgy gondolom a valóságban a kommunikáció/fedélzeti felderítő eszközök zavartalan működése megint csak nem feléjük billenti a mérleget hanem a NATO felé, illetve az sem hülyeség ám, hogy a támadó vadászok tankerekkel feltankolva és a magasban kezdhettek bármit, annak energiafölényével együtt a repterekről felfelé emelkedő gépek ellen.

Na ezekhez jön akkor még az hozzá, hogy egy első szériás ki tudja milyen állapotban lévő vagy karbantartott vagy nem Mig-29nél és annak szintén kétes állapotú fegyverzeténél valóban kiragadva is jobb/nagyobb harcértékű vadászgép egy nagyjavított AMRAAM képes holland F-16 AM műszerezettség és megbízhatóság szinten is.

Érdekes dolgok voltak Irak, és Szerbia felett is, de én azért ennyire nem gondolnám hogy mértékadónak kéne tekinteni bármelyik tapasztalatait, és abból kijelenteni általános igazságokat.

Milyen mértékadobbat tudsz az elmúlt 20évből amiből ki lehetne indulni?

Az egész flottába a Mig-29 is beletartozik. Miért volt Mig-29 99ben elavult szar?

tanker eléggé NATO specialitás. Szovjet vonal sose tartotta annyira fontosnak.

oké, hogy volt hasonló helyzetkép mindkét oldalon, de véletlenül sincs Szerb hátrány.

Fegyverzet detto mint tanker. Igen 99ben ARH éra dúl már rég NATOvonalon. Oroszoknál sehol nincs R-77, akkor hogy lenne szerbeknél? Igen ez az egyik ok ami miatt NATO bedarálta a SARHos légierőket, de 99ben még Oroszoknál sincs rendszerben. Majd 2015ben... 16évvel késöbb.

Nincs semmi kiragadva. Ilyen körülmények közt az Orosz Mig-29 csúcsvas ennyit tudott. Milyen mértékadobbat tudsz az elmúlt 20évből amiből ki lehetne indulni?

Amúgy nekem 1982 jutott eszembe. Ott is meg van mindig magyarázva, hogy a mészárlás oka, hogy F-15 vs Mig-21 és mennyire nem fair mert Su-27... jah csak Su-27 1989ben lesz rendszeresítve. F-16 meg mondjuk 1978. És igen a Su-35 F-22 (vagy akár F-35) összevetése se fair és mekkora szar már Su-35. De egyik oldalon az a leg másik oldon meg amaz.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 315
13 364
113
Semmi kétesélyes nincs. 1:1ben gripen indít amraam Mig-29 leesik.
A jobb elektronika+fegyverzet+képzés dönt.

@zsolti Su-35 egy 4gen gép sárkány pesaval. F-35 egy 5gen gép AESA+DAS+EOTS+vontatott csali+... kombó. Értem én a Su-35 iránti rajongást de ennyire már ne...

sarcasm ON:
Ha ezt én írom le, a vöröstoll serege vérző szájjal rohan ide :D:D

Sarcasm OFF:

Milyen mértékadobbat tudsz az elmúlt 20évből amiből ki lehetne indulni?

Az egész flottába a Mig-29 is beletartozik. Miért volt Mig-29 99ben elavult szar?

tanker eléggé NATO specialitás. Szovjet vonal sose tartotta annyira fontosnak.

oké, hogy volt hasonló helyzetkép mindkét oldalon, de véletlenül sincs Szerb hátrány.

Fegyverzet detto mint tanker. Igen 99ben ARH éra dúl már rég NATOvonalon. Oroszoknál sehol nincs R-77, akkor hogy lenne szerbeknél? Igen ez az egyik ok ami miatt NATO bedarálta a SARHos légierőket, de 99ben még Oroszoknál sincs rendszerben. Majd 2015ben... 16évvel késöbb.

Nincs semmi kiragadva. Ilyen körülmények közt az Orosz Mig-29 csúcsvas ennyit tudott. Milyen mértékadobbat tudsz az elmúlt 20évből amiből ki lehetne indulni?

Amúgy nekem 1982 jutott eszembe. Ott is meg van mindig magyarázva, hogy a mészárlás oka, hogy F-15 vs Mig-21 és mennyire nem fair mert Su-27... jah csak Su-27 1989ben lesz rendszeresítve. F-16 meg mondjuk 1978. És igen a Su-35 F-22 (vagy akár F-35) összevetése se fair és mekkora szar már Su-35. De egyik oldalon az a leg másik oldon meg amaz.

Amihez hozzátenném az egész kiképzési rendszer közötti eltérést - mennyire szabadabban tevékenykedik a nyugati pilóta a saját doktrina szerint, és mennyire kötöttebb volt a keleti a földi irányítással. Nem a semmiért tartották a nyugati légierők elsődlegesnek a földi irányítás szétvágását...
Sosem értettem, a keleti filozófia miért erőltette a dogfightot, mikor a kötött irányításuk miatt az pont nem kedvezett nekik, ahoz a sokkal szabadabb nyugati filozófia illett volna.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
sarcasm ON:
Ha ezt én írom le, a vöröstoll serege vérző szájjal rohan ide :D:D

Sarcasm OFF:



Amihez hozzátenném az egész kiképzési rendszer közötti eltérést - mennyire szabadabban tevékenykedik a nyugati pilóta a saját doktrina szerint, és mennyire kötöttebb volt a keleti a földi irányítással. Nem a semmiért tartották a nyugati légierők elsődlegesnek a földi irányítás szétvágását...
Sosem értettem, a keleti filozófia miért erőltette a dogfightot, mikor a kötött irányításuk miatt az pont nem kedvezett nekik, ahoz a sokkal szabadabb nyugati filozófia illett volna.
A kötött irányítás arra vonatkozott,hogy nem a pilóta/kötelék dönti el,hogy mikor,kit merről és hogyan támad meg.Arra volt a földi irányítás,hogy ő mondja meg ezeket a dolgokat.De onnantól,hogy pozícióba irányította a földi irányítás a köteléket/gépet már szabad kezet kaptak a pilóták nem mondták nekik rádión,hogy mit csináljanak max a fegyverhasználatot kellett engedélyeztetniük a harcérintkezés előtt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 127
53 710
113
Hpasp

Nem olvastam el az anyagot amit linkeltél, szóval nem tudom mi van benne. (inkább a családra szántam az időmet)
Amikor én anno utána olvastam a sztorinak, akkor konkrétan emlékszem arra, hogy a MIG-29-s pilóták arról számoltak be, hogy az EW miatt se a kommunikációjuk nem működött rendesen, se a radarjuk. Konkrétan használhatatlan volt a radarjuk. Így értelem szerűen BVR képtelenek voltak és a teljes légi helyzetképpel sem voltak tisztában.
Ez sem új dolog! Volt a közel keleten F-15 vs. Mig-23 összecsapás is, ahol volt BVR képes MIG-23 csak hát ugyan így jártak az arabok is. Ott ha jól emlékszem rockzenét hallgattak a rádión az izraeliek jóvoltából. 1 db drónt tudtak lekapni BVR-ben össz-vissz.

Annak tudatában, hogy az SZU is rendelkezett komoly EW kapacitással én nagyon nem azt a következtetést vontam le az esetekből amit te.
Amennyire én látom az oroszok az arab-izraeli háborúk tanulságaként azt a következtetést vonták le, hogy a komoly EW az 0 BVR-t eredményez.
Nem véletlenül feküdtek rá a MIG-29/Szu-27 esetén a manőverező légi harcra, nem poénból kaptak lézertávmérős infrát, nem poénból volt az R-27-ből infrás és passzív változat is, utóbbi kifejezetten az EW tevékenység ellen van.
Lehet őket hülyének nézni, de kurvára nem voltak azok!

A szerbeknek volt pár csupasz MIG-29-esük, meg pár L sávos radarjuk.
A nyugatnak volt ARH képes vadászuk, meg AWACS+EW.
Ez alapján mind két félnél meg volt a helyzetkép, csak épp az EW miatt a MIG-ek ebből nem sokat profitálhattak , ellenben a nyugat EW mentes környezetben harcászkodhatot. Így azért elég kényelmes...

De ha már következtetéseket akarunk levonni akkor a MIG-25 az ultimate fighter. ;)
Ugyanis még a nyugati források szerint is 1:1 a győzelem/halál aránya, az orosz/arab források szerint meg inkább 2:1-hez.
E mellet MIG-25 face to face harcban csapott már agyon F-18C-t is....
Hát hiába nah, lássuk be, hogy erről a felsőbb rendű 70's évek béli szovjet elektronika tehet. Hiszen ezek szerint a nyugat az F-18C-vel legalább 20 évvel le volt maradva a szovjetek mögött.... :D

De ha nem trollkodni akarok akkor azt mondom, hogy minden nagyon erősen szituáció függő.
És az is tény, hogy nagy általánosságban az SZU 10 évvel le volt maradva az USA mögött a légierő tekintetében. (végig követő fejlesztésben volt)
Szerintem ezt senki nem vitatja. De azért amikor 40 éveket olvasok olyankor erősen összeráncolom a szemöldökömet. :cool:
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Természetesen BVR-ben a Gripennél van az előny. Csak ha nincs hozzá AWACS, TANKER, EW elnyomás a túloldalon, az a fránya 2x létszámfölény az garantálta volna szerintem azt hogy NEM sima kacsalövészet lett volna, hanem nagyon szoros/húzós történet, ami szerintem bőven kétesélyes.
IGEN, azt hiszem ez a kulcsmondat.
A légierő egy RENDSZER. Nem lehet leszűkíteni Mig-29-re meg F-35-re. Mind a kettő csak egy-egy eleme a rendszernek és a rendszer elemei önnmagukban igen keveset jeami önmagában kevés. Oswald Boelcke óta semmit nem változtak a légiharc törvényei csak a sebesség lett nagyobb és a technika korszerűbb..
Kell a tanker, kell az AWACS, kell az EW...ennyi. Aki először lát, először kerül indítási helyzetbe, elsőnek lő az fog győzni. Ilyen egyszerű...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 078
113
IGEN, azt hiszem ez a kulcsmondat.
A légierő egy RENDSZER. Nem lehet leszűkíteni Mig-29-re meg F-35-re. Mind a kettő csak egy-egy eleme a rendszernek és a rendszer elemei önnmagukban igen keveset jelentene. Oswald Boelcke óta semmit nem változtak a légiharc törvényei csak a sebesség lett nagyobb és a technika korszerűbb..
Kell a tanker, kell az AWACS, kell az EW...ennyi. Aki először lát, először indítási helyzetbe, elsőnek lő az fog győzni. Ilyen egyszerű...
Bizony, illetve amit sokan elfelejtenek manapság szerintem a hightech bűvkörkében élve, hogy a sima egyszerű mezei létszámfölény bizony faktor. Nem kicsi.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hpasp

Nem olvastam el az anyagot amit linkeltél, szóval nem tudom mi van benne. (inkább a családra szántam az időmet)
Amikor én anno utána olvastam a sztorinak, akkor konkrétan emlékszem arra, hogy a MIG-29-s pilóták arról számoltak be, hogy az EW miatt se a kommunikációjuk nem működött rendesen, se a radarjuk. Konkrétan használhatatlan volt a radarjuk. Így értelem szerűen BVR képtelenek voltak és a teljes légi helyzetképpel sem voltak tisztában.
Ez sem új dolog! Volt a közel keleten F-15 vs. Mig-23 összecsapás is, ahol volt BVR képes MIG-23 csak hát ugyan így jártak az arabok is. Ott ha jól emlékszem rockzenét hallgattak a rádión az izraeliek jóvoltából. 1 db drónt tudtak lekapni BVR-ben össz-vissz.

Annak tudatában, hogy az SZU is rendelkezett komoly EW kapacitással én nagyon nem azt a következtetést vontam le az esetekből amit te.
Amennyire én látom az oroszok az arab-izraeli háborúk tanulságaként azt a következtetést vonták le, hogy a komoly EW az 0 BVR-t eredményez.
Nem véletlenül feküdtek rá a MIG-29/Szu-27 esetén a manőverező légi harcra, nem poénból kaptak lézertávmérős infrát, nem poénból volt az R-27-ből infrás és passzív változat is, utóbbi kifejezetten az EW tevékenység ellen van.
Lehet őket hülyének nézni, de kurvára nem voltak azok!

A szerbeknek volt pár csupasz MIG-29-esük, meg pár L sávos radarjuk.
A nyugatnak volt ARH képes vadászuk, meg AWACS+EW.
Ez alapján mind két félnél meg volt a helyzetkép, csak épp az EW miatt a MIG-ek ebből nem sokat profitálhattak , ellenben a nyugat EW mentes környezetben harcászkodhatot. Így azért elég kényelmes...

De ha már következtetéseket akarunk levonni akkor a MIG-25 az ultimate fighter. ;)
Ugyanis még a nyugati források szerint is 1:1 a győzelem/halál aránya, az orosz/arab források szerint meg inkább 2:1-hez.
E mellet MIG-25 face to face harcban csapott már agyon F-18C-t is....
Hát hiába nah, lássuk be, hogy erről a felsőbb rendű 70's évek béli szovjet elektronika tehet. Hiszen ezek szerint a nyugat az F-18C-vel legalább 20 évvel le volt maradva a szovjetek mögött.... :D

De ha nem trollkodni akarok akkor azt mondom, hogy minden nagyon erősen szituáció függő.
És az is tény, hogy nagy általánosságban az SZU 10 évvel le volt maradva az USA mögött a légierő tekintetében. (végig követő fejlesztésben volt)
Szerintem ezt senki nem vitatja. De azért amikor 40 éveket olvasok olyankor erősen összeráncolom a szemöldökömet. :cool:
Szerintem ezt a lemaradást folyamatosan szedték össze.MiG15/17 még nagyon is pariban van az F86tal.MiG21 már amerikai szinten késésben az F104hez.Mig 23 már követő válasz az F4re.Szu27 meg 15éves késésben van az F15höz képest.Szu35 meg az ami export F15 szintje,kb.Ezt az amik maguknak nem gyártják,mert ők már az F22/35nél járnak,egy generácival elöbbre.Ami mégfontosabb,hogy az amik a 60as évek elején elszakedtak az elfogvadász konceppciótol
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 315
13 364
113
IGEN, azt hiszem ez a kulcsmondat.
A légierő egy RENDSZER. Nem lehet leszűkíteni Mig-29-re meg F-35-re. Mind a kettő csak egy-egy eleme a rendszernek és a rendszer elemei önnmagukban igen keveset jeami önmagában kevés. Oswald Boelcke óta semmit nem változtak a légiharc törvényei csak a sebesség lett nagyobb és a technika korszerűbb..
Kell a tanker, kell az AWACS, kell az EW...ennyi. Aki először lát, először kerül indítási helyzetbe, elsőnek lő az fog győzni. Ilyen egyszerű...

Ja, csak a rendszer pont olyan erős, mint a leggyengébb láncszeme...
Ha te nem vagy hi-tech elektronikai iparilag, akkor buktad is a szuper tolóerejű hajtóműved adta előny jórészét.
 
  • Tetszik
Reactions: zolkas

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 127
53 710
113
Celebra

Én úgy látom, hogy a 60's évektől kezdve le voltak maradva egy generációval.
Ellenben a szárazföldi erőknél fordított volt a helyzet. Ugye kinek mi a prioritás, meg kinek mik az adottságai.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 078
113
Elkezdtem olvasni, ilyen érdekességek vannak benne a teljesség igénye nélkül, Michale "Dozer" Shower amerikai pilóta tollából amit HPASP betett:

"The Yugoslavian press later reported that the first MiG-29 to launch from Batajnica Air Base
was Maj Nebojsa Nikolic in MiG-29 18111, followed shortly by Maj Ljuhisa Kulacin. Nikolic
was reported to have been shot down almost immediately, while Kulacin claimed to have
evaded three missiles fired at him. Since Batajnica AB was under attack by NATO forces, he
chose to land at Belgrade International Airport. Both pilots reported that the radars and
SPO-15 radar detectors were inoperative on their aircraft. These reports match amazingly
close to the NATO claims."


Felszállás közben szinte azonnal lelőve az első Mig 29. Kísérője kikerült 3 rakétát, majd már vissza sem tudott szállni Batjnica katonai reptérre, mert NATO támadás alatt állt, Belgrád nemzetközi reptérre kellett vennie az irányt. Mindkét pilóta gépén hibás volt/nem működött a fedélzeti radar/besugárzásjelző.


Right then AWACS calls out “MiG-29 CAPs airborne near
Belgrade,” ...
A few minutes later the lone MiG-29 had turned south, so the other six U.S. fighters turn and
start chasing this guy south.


AWACS leadta a Mig-29 őrjáratozik Belgrád mellett, majd néhány perc múlva a magányos 29-re 6 US vadász fordult rá és üldözték dél felé.

Szerintem nagyjából mára itt hagyom abba, nekem tisztán látszik mennyire volt egyenlő a talaj az üzemképes 9 db szerb Mig-29A vs NATO erők párharca alatt. Amit én írtam kb. azt erősítette meg a leírás amíg olvastam, folyamatosan AWACS irányítás, dolgoznak a B-2/F-117 packagek, durrognak a CM-ek alattuk a szerbeken, akik igazából a SAM-eken kívül nagyon mással nem tudtak érdemben veszélyeztetni.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 084
60 165
113
9 üzemképes MiG-29-esük volt 4+4 NATO vadásszal szemben, ők voltak a védekező fél (akkor és ott támadtak amikor akartak), és végig működött a földi felderítés/rávezetés.

Ezt az értelmezést nem értem. Semmiféle kezdeményező képessége nem volt a jugó félnek, 9 darab MiG-29-esükkel is csak repkedtek vakon a nagy sötét éjszakába, míg a magyar légtérből (is) rájuk készülő F-15-ös rajok kényelmesen lőhették őket, amikor feltűntek a radarjukon, illetve az AWACS radarján. Totál sarokba voltak szorítva, el voltak vakítva, ezek után inkább cinizmus azzal "vádolni" őket, hogy "...akkor és ott támadtak amikor akartak..."
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 429
18 851
113
És az is tény, hogy nagy általánosságban az SZU 10 évvel le volt maradva az USA mögött a légierő tekintetében. (végig követő fejlesztésben volt)
Szerintem ezt senki nem vitatja. De azért amikor 40 éveket olvasok olyankor erősen összeráncolom a szemöldökömet. :cool:

Nincs ezzel semmi baj . Csak annyi hogy az Aim-9x 2003 óta a légierőnél van .Azóta eltelt 17 év és az oroszoknál még képet sem láttam a R-74m2-ről és ha fogunk akkor jö9nnek majd az évekig tartó állami tesztek és sehol nincs még széria gyártás ! Tehát 25 év is lesz mire kap olyat az orosz légerő .
R-77M torlósugaras rakéta sincs még a kanyarban sem.
Szóval jó 25 éves lemaradás vannak már simán
Ja a célkonténert tekintve 30 év !
 
M

molnibalage

Guest
Nincs ezzel semmi baj . Csak annyi hogy az Aim-9x 2003 óta a légierőnél van .Azóta eltelt 17 év és az oroszoknál még képet sem láttam a R-74m2-ről és ha fogunk akkor jö9nnek majd az évekig tartó állami tesztek és sehol nincs még széria gyártás ! Tehát 25 év is lesz mire kap olyat az orosz légerő .
R-77M torlósugaras rakéta sincs még a kanyarban sem.
Szóval jó 25 éves lemaradás vannak már simán
Ja a célkonténert tekintve 30 év !
Miért? Reamjet hajtóműves amerikai AAM vagy bármilyen rakéta hol van? Európai van. Akkor az USA mennyivel van elmaradva Európától?
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 429
18 851
113
Miért? Reamjet hajtóműves amerikai AAM vagy bármilyen rakéta hol van? Európai van. Akkor az USA mennyivel van elmaradva Európától?

Kicsit eltúloztam , egy aim-120D kategóriás nem torlósugaras R-77M től is távol vannak .
Csak korábban jelentek meg képek hogy lesz torlósugaras R-77M és azt látjuk hogy egyik sincs .
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Miért? Reamjet hajtóműves amerikai AAM vagy bármilyen rakéta hol van? Európai van. Akkor az USA mennyivel van elmaradva Európától?
Megjegyezném,a torlósugár-hajtóműves R-77 terv egyáltalán nem új terv.90es évek elején már volt vele kisérleti lövészet,és egy NASAMS jellegű légvédelmi rendszer alapját is képezte volna.Az AMRAAM eredetileg szintén torlósugaras rakétaként lett elkézelve,és bolt egy a Szu összeomlása után trlt torlósugaras rakétaterv a Phönix váltótipusaként az usakoknak is.
 
M

molnibalage

Guest
Megjegyezném,a torlósugár-hajtóműves R-77 terv egyáltalán nem új terv.90es évek elején már volt vele kisérleti lövészet,és egy NASAMS jellegű légvédelmi rendszer alapját is képezte volna.Az AMRAAM eredetileg szintén torlósugaras rakétaként lett elkézelve,és bolt egy a Szu összeomlása után trlt torlósugaras rakétaterv a Phönix váltótipusaként az usakoknak is.
Az AMRAAM torlósugárra kérnék forrást. A legelső lövészeteken is hagyományos rakéta kialakítása volt. Az életben nem hallottam még arról, hogy az AIM-120 másnak készült volna. Vagy erre gondolsz? Mert ez nem AIM-120 előtti dolog és nem is AIM-120.
https://en.wikipedia.org/wiki/AIM-152_AAAM
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az AMRAAM torlósugárra kérnék forrást. A legelső lövészeteken is hagyományos rakéta kialakítása volt. Az életben nem hallottam még arról, hogy az AIM-120 másnak készült volna. Vagy erre gondolsz? Mert ez nem AIM-120 előtti dolog és nem is AIM-120.
https://en.wikipedia.org/wiki/AIM-152_AAAM
Nem,az AAAM a Phönix válttótipusa lett volna.A 80as ivek eleji hazai haditachnikai irásokban az AMRAAM,mint a leendő uj gaz imperialista BVR rakéta,torlósugaras konstrukcióként szerepel.Nagyábol az évtizad közepétől már arrol tudósitanak,hogy a torlősugaras meghajtásrol átváltottak a tisztán rakétás megoldásra.
 
M

molnibalage

Guest
Nem,az AAAM a Phönix válttótipusa lett volna.A 80as ivek eleji hazai haditachnikai irásokban az AMRAAM,mint a leendő uj gaz imperialista BVR rakéta,torlósugaras konstrukcióként szerepel.Nagyábol az évtizad közepétől már arrol tudósitanak,hogy a torlősugaras meghajtásrol átváltottak a tisztán rakétás megoldásra.
Forrást kérnék akkor...